Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 140

Θέμα: Απορίες σχετικά με φόρτιση μπαταρίας

  1. #61
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ξεκινα τον με αυτό και οταν ανεβασει πιεση τον ξεφουσκωνεις με το εναλλακτικό...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΡΕΕΕΕΕΕ...!!!!

    Ξερεις απο ηλεκτρονικά και με δουλευεις τόση ώρα..???
    εσύ μου το είχες πει παραπάνω!!! εγώ δεν εχω ιδέα!!!

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μια που σε βρηκα κι εγω για πες..

    Ολα τα ειδη ξηρων καρπων συσκευαζονται..??
    Nα σε το πω σε οσπρια,μιας και απο ξηρους καρπους εχω μεσανυχτα?

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ξεκινα τον με αυτό και οταν ανεβασει πιεση τον ξεφουσκωνεις με το εναλλακτικό...
    οκ σε ευχαριστώ πολύ!!!

  5. #65
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Μπορω τωρα να παω να σφιξω καμια ρακούλα..???

    (ταχτοποίησαμε και τον αλλον με τα τακακια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μπορω τωρα να παω να σφιξω καμια ρακούλα..???

    (ταχτοποίησαμε και τον αλλον με τα τακακια..)

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Πάντως κάτι μου λέει ότι έχω κάνει παπαρία με την κατασκευή της συσκευής που φτιάξαμε και θα προσπαθήσω να εξηγήσω το γιατί. Καταρχήν να υπενθυμίσω ότι βγάζει 18βόλτ σταθερά και 600 mA στη μία επιλογή και 1.3 mA στη δεύτερη επιλογή(οι τιμές στο περίπου). Έβαλα τη μπαταρία 5ΑΗ να φορτίζει σε φορτιστή αυτοκινήτου του φίλου με επιλογή 2Α και η μπαταρία (η οποία δεν φορτιζόταν στο φορτιστή που κατασκεύασα, φορτίστηκε κανονικά κ πήρα μέτρηση 13,3 βόλτ. Την άφησα όλο τη νύχτα εκτός φόρτισης και το πρωί μέτρησα 12,4 βόλτ που σημαίνει ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά άρα είναι για τα μπάζα σε σύντομο χρονικό διάστημα.Κατόπιν την έβαλα στο φορτιστή που έφτιαξα και συνεχίζει να παραμένει στα 12,5 όλη μέρα σαν να λειτουργεί ως συντηρητής! Γιατί όμως ο φορτιστής που έφτιαξα δεν τη φορτίζει παραπάνω΄σε καμία από τις δύο επιλογές??? Μήπως θα πρέπει να αυξήσω τα mΑ φόρτισης??? δηλαδή μπορεί να βγάζει το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας αλλά για να ξεκινήσει η φόρτιση μήπως θα πρέπει να δίνει περισσότερα mA κ μετά αυτά θα πέφτουν όσο προχωρά η φόρτιση ανάλογα με τη ζήτηση της μπαταρίας??? OLDMAN μη βαρέσεις αλλά η ημιμάθειά μου συμφωνώ πράγματι είναι χειρότερη της αμάθειας. Και αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου πως υπολογίζω ή ποιά θα πρέπει να είναι τα Α αρχικά για 5ΑΗ Κ 15ΑΗ???

    ΥΓ. και πώς ξέρουμε (αν τελικά ο συλλογισμός μου είναι σωστός και αυξήσουμε τα Α-ευκολο αυτό γιατί οι αντιστάσεις είναι ρυθμιζόμενες-ότι τελικά οι μπαταρίες φορτίζονται με το 1/10 της χωρητικότητας???

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    αν η μπαταρια σου δεν κραταει φορτιση πιθανον ειναι βραχυκυκλωμενη και γι αυτο το μικρο ρευμα δεν αρκει για να τη φορτισει

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αν η μπαταρια σου δεν κραταει φορτιση πιθανον ειναι βραχυκυκλωμενη και γι αυτο το μικρο ρευμα δεν αρκει για να τη φορτισει
    dhl το 1,3Α να μη τη φορτίζει καθόλου ενώ το 2Α να τη φορτίζει ??? αν ήταν βραχυκλωμένη σε ένα βράδυ δεν θα έδειχνε κάτω από 10Α???

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    επίσης μήπως επειδή είναι κλειστου τύπου??? (κάπου είχα διαβάσει ότι με απλά τροφοδοτικά δεν φορτιζουν όλες οι μπαταρίες)

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros3110 Προβολή μηνύματος
    Πάντως κάτι μου λέει ότι έχω κάνει παπαρία με την κατασκευή της συσκευής που φτιάξαμε και θα προσπαθήσω να εξηγήσω το γιατί. Καταρχήν να υπενθυμίσω ότι βγάζει 18βόλτ σταθερά και 600 mA στη μία επιλογή και 1.3 mA στη δεύτερη επιλογή(οι τιμές στο περίπου). Έβαλα τη μπαταρία 5ΑΗ να φορτίζει σε φορτιστή αυτοκινήτου του φίλου με επιλογή 2Α και η μπαταρία (η οποία δεν φορτιζόταν στο φορτιστή που κατασκεύασα, φορτίστηκε κανονικά κ πήρα μέτρηση 13,3 βόλτ. Την άφησα όλο τη νύχτα εκτός φόρτισης και το πρωί μέτρησα 12,4 βόλτ που σημαίνει ότι η μπαταρία πέφτει αρκετά άρα είναι για τα μπάζα σε σύντομο χρονικό διάστημα.Κατόπιν την έβαλα στο φορτιστή που έφτιαξα και συνεχίζει να παραμένει στα 12,5 όλη μέρα σαν να λειτουργεί ως συντηρητής! Γιατί όμως ο φορτιστής που έφτιαξα δεν τη φορτίζει παραπάνω΄σε καμία από τις δύο επιλογές??? Μήπως θα πρέπει να αυξήσω τα mΑ φόρτισης??? δηλαδή μπορεί να βγάζει το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας αλλά για να ξεκινήσει η φόρτιση μήπως θα πρέπει να δίνει περισσότερα mA κ μετά αυτά θα πέφτουν όσο προχωρά η φόρτιση ανάλογα με τη ζήτηση της μπαταρίας??? OLDMAN μη βαρέσεις αλλά η ημιμάθειά μου συμφωνώ πράγματι είναι χειρότερη της αμάθειας. Και αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου πως υπολογίζω ή ποιά θα πρέπει να είναι τα Α αρχικά για 5ΑΗ Κ 15ΑΗ???

    ΥΓ. και πώς ξέρουμε (αν τελικά ο συλλογισμός μου είναι σωστός και αυξήσουμε τα Α-ευκολο αυτό γιατί οι αντιστάσεις είναι ρυθμιζόμενες-ότι τελικά οι μπαταρίες φορτίζονται με το 1/10 της χωρητικότητας???
    Το 600 ma και το 1300 ma το μετράμε με όργανο ή το υποθέτουμε?
    Γιατί κάθε μπαταρία είναι και μιά διαφορετική αντίσταση στο κύκλωμα οπότε κάθε φορά χρειάζεται μέτρημα.
    Δηλαδή για να πείς ότι διατηρείς το 1/10 σταθερό χρειάζεται συνεχές μέτρημα και ρύθμιση.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    [QUOTE=stefanos;2672931]Το 600 ma και το 1300 ma το μετράμε με όργανο ή το υποθέτουμε?
    Γιατί κάθε μπαταρία είναι και μιά διαφορετική αντίσταση στο κύκλωμα οπότε κάθε φορά χρειάζεται μέτρημα.
    Δηλαδή για να πείς ότι διατηρείς το 1/10 σταθερό χρειάζεται συνεχές μέτρημα και ρύθμιση.[/QUO

    δεν έχω καταλάβει το τι θες να πείς...όταν φτιάχναμε τη συσκευή απλώς συνδέσαμε την ίδια μπαταρία την 5ΑΗ για να μετρήσουμε κ στις 2 περιπτώσεις ώστε να ρυθμίσουμε τις αντιστάσεις στα αμπέρ που θέλαμε να πάρουμε κ οπωσδήποτε τα μετρήσαμε με αμπερόμετρο...δηλ θες να πείς ότι το σωστό θα ήταν όταν θέλαμε να φτάσουμε να βγάζει στην επιλογή 1.3Α θα έπρεπε να συνδέαμε την δεύτερη μπαταρία κ όχι την 5άρα???
    Τελευταία τροποποίηση από petros3110; 05/12/2015 στις 21:38.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros3110 Προβολή μηνύματος
    δεν έχω καταλάβει το τι θες να πείς...όταν φτιάχναμε τη συσκευή απλώς συνδέσαμε την ίδια μπαταρία την 5ΑΗ για να μετρήσουμε κ στις 2 περιπτώσεις ώστε να ρυθμίσουμε τις αντιστάσεις στα αμπέρ που θέλαμε να πάρουμε κ οπωσδήποτε τα μετρήσαμε με αμπερόμετρο...δηλ θες να πείς ότι το σωστό θα ήταν όταν θέλαμε να φτάσουμε να βγάζει στην επιλογή 1.3Α θα έπρεπε να συνδέαμε την δεύτερη μπαταρία κ όχι την 5άρα???

    Επειδή δεν το λέω καλά.
    Οι τιμές που μετρήσατε ήταν με μιά μπαταρία η οποία είχε μια τάση συγκεκριμένη την δεδομένη στιγμή.
    Τώρα που έχει μιά άλλη τάση δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2013
    Μηνύματα
    162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν το λέω καλά.
    Οι τιμές που μετρήσατε ήταν με μιά μπαταρία η οποία είχε μια τάση συγκεκριμένη την δεδομένη στιγμή.
    Τώρα που έχει μιά άλλη τάση δεν τραβάει το ίδιο ρεύμα.
    οπότε τι???μάλλον έτσι ο συλλογισμός μου είναι σωστός, αλλά ποιά θα πρέπει να είναι η ρύθμιση των αντιστάσεων αρχικά??? πόσα Α???
    Τελευταία τροποποίηση από petros3110; 06/12/2015 στις 07:36.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Εδώ είσαι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα με το τι εννοείς "επιτρεπτό"...

    Θεώρησε την μπαταρία σαν μια μεταβλητη αντίσταση που η τιμή της μεταβαλεται ευθεως αναλογα με το επιπεδο φορτισής της..
    (καργα φορτισμενη μπαταρία -> πολύ μεγαλη αντισταση, αδεια -> ελαχιστη αντίσταση)

    Όταν βαζουμε ενα φορτιστή πανω σε μια αδεια μπαταρία, καλειται να δωσει το μεγιστο ρευμα που μπορεί γιατί η αντισταση της μπαταρίας ειναι ουσιαστικα βραχυκύκλωμα...
    (για αυτό πρεπει να υπαρχει τροπος περιορισμου ρευματος - στην περίπτωσή σου αυτό γινεται "παθητικά" απο τον ιδιο τον μετασχηματιστή..)

    "Αναγκαζεται" λοιπόν ο μετασχηματιστης να ριξει την ταση εξοδου του ωστε να μπορεσει να παρασχει το μεγαλυτερο δυνατο ρευμα επειδή εχει ένα κατασκευαστικό οριο ισχύος (Τάση επί Ενταση..)

    Αυτό το "γονατισμα" της τασης σταδιακα μειώνεται (ανεβαινει η ταση φορτισης συγχρόνως με το ανεβασμα της τασης της μπαταρίας - μεγαλωνει η εσωτερικη αντισταση της μπαταρίας παρουσιάζοντας "εμποδιο" στην ροη του ρευματος, αρα μειώνεται η ποσοτητα του ρευματος οδηγώντας σε παραπανω περιθωριο αυξησης της τασης)

    Αυτό γινεται μεχρι την πληρη φορτιση της μπαταρίας..

    Αν η ταση εξοδου του φορτιστή ειναι ιση με την ταση πληρους φορτισης (π.χ. γυρω στα 14V) είμαστε μπρουκληδες..

    Αν ειναι μεγαλύτερη, θα συνεχισει να αυξανεται η ταση της μπαταρίας χωρις ευχαριστα αποτελεσματα..

    Αν ειναι μικρότερη, απλα δεν θα φορτιστεί πληρως η μπαταρία..

    Μπορείς λοιπόν να χρησιμοποιήσεις οποια ταση εξοδου θέλεις αρκει να ελεγχεις σχετικα συχνα την μπαταρία ωστε να μην ξεπερασει την μεγιστη επιτρεπόμενη ταση φόρτισης...
    Εφόσον λοιπόν ο φορτιστής σου είναι 17v χρειάζεσαι συνεχή ρύθμιση της τάσης ώστε να διατηρείς τα amp στο 1/10 της χωρητικότητας μέχρι το όριο των 14V, μετά το οποίο μειώνεις σταδιακά την τάση ώστε να παραμένει εκεί μέχρι το τέλος της φόρτησης.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αποριες σχετικα με 125cc scooter
    από CosCan55 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2015, 22:30
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 18:21
  3. Απορίες σχετικά με Suzuki Shogun 112
    από fouskoter στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2010, 03:30
  4. Απορίες σχετικά με τιμές
    από hidefnick στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2009, 12:51
  5. Σχετικα με τρομπες φρενου (αποριες)...
    από gcrook στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 22:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF