Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 75

Θέμα: Track day για "κοινωφελή" σκοπό.

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ptc δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις, αλλά το παράδειγμα του teogtp νομίζω κλείνει κάθε άλλο επιχείρημα για το θέμα.

    Είναι άλλο πράγμα να μην έχεις δουλειά, άλλο πράγμα να είσαι μονοπώλιο για την μισή ελλάδα, να έχεις τακτικά δουλειά, προφανώς να μην κάνεις σωστά κουμάντα (ή τα έσοδα να τα ξοδεύεις αλλού) και να αφήνεις το μέσο εργασίας σου ρημάδι γιατί οι πελάτες αναγκαστικά (λόγω μονοπωλίου) πλερώνουν.
    Να συμπληρώσω μόνο πως είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε δεν έχω προσωπική εικόνα για την κατάσταση στην πίστα. Η πιο κοντινή μου επαφή με τα Μέγαρα ήταν μια φορά που πέρασα από την Αθηνών-Κορίνθου πηγαίνοντας για Ναύπλιο.

    Μάλλον τα πράγματα δεν είναι καλά για να υπάρχει τέτοιο μένος...

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Mπορεί να φταίει η ΛΕΜΟΤ.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Μου έδωσες ιδέα

    30 χιλιαδαί δίσκοι, εε 30 χιλιάδες μέλη είμαστε, τσοντάρετε απο 10 σεντ ο καθένας για να μπορούμε να σας παρέχουμε καλύτερες υπΕρεσίες.

    Μισό να μιλήσω με μαγκαϊβερ να φτιάξει τη φόρμα
    Το "καλύτερες υπηρεσίες" δεν το καταλαβαίνω, αλλά το "κρίση και βοηθήστε αν και όσο θέλετε με τα έξοδα του σέρβερ, για νέο λογισμικό" πχ, δεν θα ήταν άκυρο. Ή έτσι το βλέπω εγώ, τα νομικά του ζητήματος και του καταστατικού λειτουργίας δεν τα ξέρω.


    Όταν μιλάμε για κερδοσκοπική επιχείρηση όπως η πίστα όμως, αλλάζει το πράγμα.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να συμπληρώσω μόνο πως είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε δεν έχω προσωπική εικόνα για την κατάσταση στην πίστα. Η πιο κοντινή μου επαφή με τα Μέγαρα ήταν μια φορά που πέρασα από την Αθηνών-Κορίνθου πηγαίνοντας για Ναύπλιο.

    Μάλλον τα πράγματα δεν είναι καλά για να υπάρχει τέτοιο μένος...
    δεν έχει να κάνει με το αν είναι ή όχι καλά τα πράγματα

    εχει να κάνει με τις υποχρεώσεις που έχει η πίστα....

    τόσο νομικές όσο και ηθικές
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να συμπληρώσω μόνο πως είμαι από Θεσσαλονίκη, οπότε δεν έχω προσωπική εικόνα για την κατάσταση στην πίστα. Η πιο κοντινή μου επαφή με τα Μέγαρα ήταν μια φορά που πέρασα από την Αθηνών-Κορίνθου πηγαίνοντας για Ναύπλιο.

    Μάλλον τα πράγματα δεν είναι καλά για να υπάρχει τέτοιο μένος...
    ptc μένος δεν υπάρχει.

    Υπάρχει ένας επιχειρηματίας. Με ας πούμε όχι τόσο καθαρό προϊόν. Ζητάει λεφτά για να τοποθετήσει τα εκ του νόμου προαπαιτούμενα για την λειτουργία της επιχείρησης; Έχεις πάει σε ταβέρνα και να δεις "Ελάτε να φάτε σήμερα για να βάλουμε πυροσβεστήρες που απαιτούνται από την άδεια λειτουργίας μας"; Όχι. Οι πυροσβεστήρες είναι εκεί, οφείλουν να λειτουργούν, ελέγχονται (έστω στην θεωρία), το εστιατόριο έχει περάσει υγειονομικό, έχει ξεκάθαρη άδεια λειτουργίας με υπεύθυνους που έχουν ευθύνες για κάθε τι.

    Στην πίστα πέθανε άνθρωπος και δεν άνοιξε ρουθούνι κανενός, έμειναν μόνο κάτι κραυγές στο φέισμπουκ. Και συνεχίζει να δουλεύει όπως και πριν, τα σχετικά που έχουν γράψει πολλοί υπάρχουν σε νήμα στο φόρουμ (ή τουλάχιστον υπήρχαν, δεν έχω δει αν το νήμα ζει ακόμα). Οπότε πραγματικά, όλο αυτό είναι μιά μαλακία και μισή. Δώρο σε έναν ιδιώτη για να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει (σε έναν τομέα, γιατί αν το πιάσουμε συνολικά σαν εικόνα και παρεχόμενη υπηρεσία)...


    προσθήκη: τελευταίο track day που είχα μπει, ήταν τότε που η φουρκέτα μετά την μεγάλη ευθεία είχε λάσπες και κώνους. Τόσα χρόνια, μιά βελτίωση στην αποχέτευση των ομβρίων δεν... Κάπως να πλύνουν το σημείο, δεν... Απλά είχαν μπει κώνοι και υπήρχε η σύσταση "κόβετε ταχύτητα και περνάτε έξω από τους κώνους". Ε πιά...

  6. #36
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Το όλο πράγμα και η όλη σύλληψη ξεπερνάει τα όρια της λογικής. Τουλάχιστον της δικής μου.
    Και ειδικά για αυτόν τον λόγο, δεν θα πάω. Αν γινότανε ενα τρακ ντέι με τιμή 100 ευρώ, για να δοθούν τα έσοδα σε κοινοφελή σκοπό, θα πήγαινα. Σε αυτό, δεν θα πάω.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ptc μένος δεν υπάρχει.

    Υπάρχει ένας επιχειρηματίας. Με ας πούμε όχι τόσο καθαρό προϊόν. Ζητάει λεφτά για να τοποθετήσει τα εκ του νόμου προαπαιτούμενα για την λειτουργία της επιχείρησης; Έχεις πάει σε ταβέρνα και να δεις "Ελάτε να φάτε σήμερα για να βάλουμε πυροσβεστήρες που απαιτούνται από την άδεια λειτουργίας μας"; Όχι. Οι πυροσβεστήρες είναι εκεί, οφείλουν να λειτουργούν, ελέγχονται (έστω στην θεωρία), το εστιατόριο έχει περάσει υγειονομικό, έχει ξεκάθαρη άδεια λειτουργίας με υπεύθυνους που έχουν ευθύνες για κάθε τι.

    Στην πίστα πέθανε άνθρωπος και δεν άνοιξε ρουθούνι κανενός, έμειναν μόνο κάτι κραυγές στο φέισμπουκ. Και συνεχίζει να δουλεύει όπως και πριν, τα σχετικά που έχουν γράψει πολλοί υπάρχουν σε νήμα στο φόρουμ (ή τουλάχιστον υπήρχαν, δεν έχω δει αν το νήμα ζει ακόμα). Οπότε πραγματικά, όλο αυτό είναι μιά μαλακία και μισή. Δώρο σε έναν ιδιώτη για να κάνει την δουλειά του όπως πρέπει (σε έναν τομέα, γιατί αν το πιάσουμε συνολικά σαν εικόνα και παρεχόμενη υπηρεσία)...


    προσθήκη: τελευταίο track day που είχα μπει, ήταν τότε που η φουρκέτα μετά την μεγάλη ευθεία είχε λάσπες και κώνους. Τόσα χρόνια, μιά βελτίωση στην αποχέτευση των ομβρίων δεν... Κάπως να πλύνουν το σημείο, δεν... Απλά είχαν μπει κώνοι και υπήρχε η σύσταση "κόβετε ταχύτητα και περνάτε έξω από τους κώνους". Ε πιά...
    Η πιστα δλδ δεν εχει καθολου ασθενοφορο τωρα; Δλδ γινονται TD χωρις την παρουσια του;
    Εγω φανταστηκα πως απλα μιλαμε για ανανεωση εξοπλισμου, σε κατι πιο συγχρονο.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η πιστα δλδ δεν εχει καθολου ασθενοφορο τωρα; Δλδ γινονται TD χωρις την παρουσια του;
    Εγω φανταστηκα πως απλα μιλαμε για ανανεωση εξοπλισμου, σε κατι πιο συγχρονο.
    αυτό λέμε, δεν έχει

    στο Νέο Ρύσιο έχει?

    ακόμη και για ανανέωση να ήταν, είναι μη αποδεκτή κίνηση
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #39
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η πιστα δλδ δεν εχει καθολου ασθενοφορο τωρα; Δλδ γινονται TD χωρις την παρουσια του;
    Εγω φανταστηκα πως απλα μιλαμε για ανανεωση εξοπλισμου, σε κατι πιο συγχρονο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αυτό λέμε, δεν έχει

    στο Νέο Ρύσιο έχει?

    ακόμη και για ανανέωση να ήταν, είναι μη αποδεκτή κίνηση

    Ασθενοφόρο δεν εχει ούτε η πίστα των Σερρών, ο διοργανωτής το πληρώνει και το φέρνει μαζί με γιατρό και το προσωπικό που θα το λειτουργήσει οταν γινετοα οργανωμένο trackday.
    Ειναι ενας από τους λόγους που σε open day οπως λέγεται στις Σερρες με κόστος 50 Ευρω την ημέρα εγω δεν παω.

    Σιγα μην εχει ασθενοφόρο στο Ρυσσιο. Είμαι σίγουρος οτι ούτε άδεια για να μπαίνουν μοτοσυκλέτες θα εχει. Αδεια για καρτ θα εχει και μόνο.

    ptc εχεις δει λειτουργικό ασθενοφόρο με γιατροό στο Ρυσσιο οταν πας?
    Γιατί και στις Σερρες εχει ενα παροπλισμένο που δεν εχει τιποτα μεσα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    αυτό λέμε, δεν έχει

    στο Νέο Ρύσιο έχει?

    ακόμη και για ανανέωση να ήταν, είναι μη αποδεκτή κίνηση


    Α, ΟΚ... Τωρα εξηγουνται ολα...

    Δε μου λετε τωρα, πώς σβηνουμε παλια μας μηνυματα; Ρωταω για εναν φιλο που μιλουσε για κατι που δεν ηξερε σε ενα αλλο φορουμ...



    Στο Ρυσιο δεν εχει ασθενοφορο, αλλα ειναι πιστα καρτ, δεν ειναι και Σερρες. Ολη η πιστα με δευτερα βγαινει.

  11. #41
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Η πιστα δλδ δεν εχει καθολου ασθενοφορο τωρα; Δλδ γινονται TD χωρις την παρουσια του;
    Εγω φανταστηκα πως απλα μιλαμε για ανανεωση εξοπλισμου, σε κατι πιο συγχρονο.
    Οσοι διοργανώνουνε TD, φέρνουνε (και πληρώνουνε) εξωτερικό ασθενοφόρο με πλήρωμα. Τουλάχιστον στα TD που πηγαίνω εγώ. Αυτό με τα αυτοκίνητα που παίζει και στη Ζούγκλα και δεν είχε ασθενοφόρο, δεν έχω ιδέα ποιος και πως το οργάνωσε και δεν είχε ασθενοφόρο...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Στο Ρυσιο δεν εχει ασθενοφορο, αλλα ειναι πιστα καρτ, δεν ειναι και Σερρες. Ολη η πιστα με δευτερα βγαινει.

    δεν εχει να κανει Πετρο...και με πρωτη να εβγαινε η στραβη παραμονευει...και δεν ξερεις ποτε πως θα πεσεις και ποσο ασχημα θα χτυπησεις...εστω και με ελαχιστα χλμ...

    ασθενοφορο, νομιζω δεν υπηρχε ουτε στον αγωνα με τις βεσπες και τα παπια...και ας γυριζε ο αλλος στο 1,05 ξερο...


    απλα αν καταλαβα καλα, ο ιδιοκτητης των Μεγαρων θελει να παρει ασθενοφορο που θα ειναι της πιστας και με μια συμβαση με μια ιδιωτικη κλινικη, να μπορει να κανει open days χωρις να υπαρχει ενδιαμεσος διοργανωτης...

    οπως ακριβως κανει το αυτοκινητοδρομιο των Σερρων αλλα ΧΩΡΙΣ ασθενοφορο...μονο που εκει το Νοσοκομειο ειναι διπλα και απ'οτι καταλαβα μπορει να ερθει σχετικα ευκολα και γρηγορα...


    αρα, μαλλον, ολα γινονται για να δουλευουν τα Μεγαρα με ελευθερες προπονησεις καθημερινες μερες, κλπ...

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αρα, μαλλον, ολα γινονται για να δουλευουν τα Μεγαρα με ελευθερες προπονησεις καθημερινες μερες, κλπ...
    Δηλαδή την επένδυση που θα πρέπει να κάνει ο επιχειρηματίας για να δουλέψει περισσότερο, του την προμοτάρει άλλος ιδιώτης και την εμφανίζει ως "καλό σκοπό".

    Κοίτα να δεις που το επόμενο βήμα θα είναι να κάνει απεργία η πίστα για να εξαναγκαστεί ο πισταδόρος να βελτιώσει εγκαταστάσεις και τάπητα. Do it like Alexis

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή την επένδυση που θα πρέπει να κάνει ο επιχειρηματίας για να δουλέψει περισσότερο, του την προμοτάρει άλλος ιδιώτης και την εμφανίζει ως "καλό σκοπό".

    Κοίτα να δεις που το επόμενο βήμα θα είναι να κάνει απεργία η πίστα για να εξαναγκαστεί ο πισταδόρος να βελτιώσει εγκαταστάσεις και τάπητα. Do it like Alexis
    η λεμοτ εννοείς???
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Το ίδιο ακριβώς γίνεται εδώ και χρόνια με την είσπραξη των διοδίων στην Ολυμπία και την Ιόνια οδό (πριν τις κατασκευάσουν), αυτό το επιχειρηματικό μοντέλο ακολουθείται μάλλον.

    Mea culpa.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track Day για οποιον ενδιαφερεται.
    από ALEXPS στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2010, 07:25
  2. ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ Track day -27/5/07
    από gdk4fireblade στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 12:35
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 22:38
  4. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2006, 09:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF