Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 108

Θέμα: Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Δηλαδής το καλύτερο αντικλεπτικό/αποτρεπτικό είναι σπίτι στην επαρχία?
    Έχουμε μια ελπίδα περισσότερη να ενδιαφερθεί ο διπλανός μας αν μας δει να ψοφάμε.

    πχ. Στο χωριό πέρυσι, μας πήρε τηλ. η ''βλάχα'' γειτόνισσα να μας πει ότι κάτι ακούει μέσα στο σπίτι σαν βρύση. Ε, στο τσακ το προλάβαμε να μη γίνει πισίνα το μπάνιο.

    Εδώ; Όλοι στα @@ τους θα ήταν

  2. #17
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    O Συναγερμος ηταν απο εναν προηγουμενο ενοικιαστη. Δεν το χρεισιμοποιουσε, παρα μονο οταν εφευγε απο το σπιτι. Ξαναλεω οτι δεν ηταν ενωμενος με καποια εταιρια φυλαξης, ουτε με τηλεφωνο. Ο χρονος αφοπλισης δεν ξερω ακριβως ποσος ηταν, αλλα ηταν αρκετος για να μην χτυπησει. Το 1 λεπτο μου το ειπε η αστυνομια. Ο συναγερμος ειναι κατεστραμενος.

  3. #18
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αν σε βάλουν στο μάτι δεν την γλυτώνεις, θα μπουν. Και το ότι λείπατε όλοι δεν είναι τυχαίο γεγονός, σημαίνει ότι απλά σας παρακολουθούσαν. Ήξεραν όλες τις κινήσεις σας καθώς και το ότι δεν έχετε σκύλο.
    Κινήσεις τους όπως ο κακός χαμός που βρήκες στην επιστροφή σου "φωνάζουν" γύφτοι ή ρομά ή όπως αλλιώς σκατά τους λένε. Ασύδοτοι και αδίστακτοι στην διαφυγή.
    Εύχομαι να μην το ξαναζήσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Περαστικα φιλε και καλη δυναμη.

    Οπως τα λες ειναι...κι εγω Πειραια...στην πολυκατοικια μας, και με μια εβδομαδα διαφορα στην απεναντι,
    μερα μεσημερι , μπηκαν, κλεψαν, φυγαν και κανεις δεν πηρε χαμπαρι.τιποτα.

    Αν το καλοσκεφτεις , οταν καθεσαι σπιτι, για καθε θορυβο που μπορεις να ακουσεις μεσα στο 24ωρο,
    χτυπημα πορτας, καποιο μπαμ , καποιο σπασιμο , τρεχεις αμεσως να δεις τι εχει γινει ?
    Πρεπει να ειναι αρκετα ασυνηθιστος ο θορυβος για να ενδιαφερθει καποιος.

    Εδω ακουμε τουφεκιες και λεμε γαμος/γιορτη/εξατμιση...για απλους καθημερινους θορυβους
    περιμενετε ο γειτονας να κανει τον Sherlock Holmes ?
    Νομιζετε οτι οι κλεφτες κανουν ιδιαιτερους θορύβους ?

    Προσωπικα...οταν λειπω δεν με νοιαζει....οταν ειμαι μεσα...μια απο τις καλυτερς λύσεις ειναι αυτη:
    http://www.gevy.gr/products_img/1392042939_0.jpeg

  5. #20
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Δεν μενω εκει, με πειραν τηλεφωνο οι γειτονες σημερα το πρωι επειδη η πορτα ηταν ανοιχτη και αμεσως πηρα την αστυνομια, η οποια ηταν εκει σε λιγοτερο απο 10 λεπτα που εκανα εγω μεχρι να παω. Απλη καταγραφη εκαναν, και εχω να παω απο εκει να κανω μηνυση κατα αγνωστων. Αλλαξα τη κλειδαρια, αφησα το χαμο και ηρθα στο γραφειο. Το απογευμα θα ασχοληθω με τα περαιτέρω. Δεν ειχα καμια διαθεση, απλα ηθελα να φυγω. Η αστυνομια ειπε οτι ειναι σπειρα που ρημαζει τη περιοχη.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δεν μενω εκει, με πειραν τηλεφωνο οι γειτονες σημερα το πρωι επειδη η πορτα ηταν ανοιχτη και αμεσως πηρα την αστυνομια, η οποια ηταν εκει σε λιγοτερο απο 10 λεπτα που εκανα εγω μεχρι να παω. Απλη καταγραφη εκαναν, και εχω να παω απο εκει να κανω μηνυση κατα αγνωστων. Αλλαξα τη κλειδαρια, αφησα το χαμο και ηρθα στο γραφειο. Το απογευμα θα ασχοληθω με τα περαιτέρω. Δεν ειχα καμια διαθεση, απλα ηθελα να φυγω. Η αστυνομια ειπε οτι ειναι σπειρα που ρημαζει τη περιοχη.
    Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ

  7. #22
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
    Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
    Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


    Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.
    Οι απλοί αφαλοι σπάνε και με ένα ψυκτικό σπρέι πού έχουμε για θλασεις.
    Οι ποίο δύσκολες θέλουν άζωτο.
    Αυτές οι δουλειές θέλουν τουλάχιστον τρία άτομα
    Δύο πάνω έναν κάτω τσιλιαδορο.
    Προτείνω
    Θωρακισμένη πόρτα με κλειδαριά ασφαλείας.
    Και ο συναγερμός αν γίνεται να ενεργοποιείται σε μικρότερο χρόνο
    Αυτά για αρχή

  8. #23
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ
    Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #24
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Περαστικα φιλε και καλη δυναμη.

    Οπως τα λες ειναι...κι εγω Πειραια...στην πολυκατοικια μας, και με μια εβδομαδα διαφορα στην απεναντι,
    μερα μεσημερι , μπηκαν, κλεψαν, φυγαν και κανεις δεν πηρε χαμπαρι.τιποτα.

    Αν το καλοσκεφτεις , οταν καθεσαι σπιτι, για καθε θορυβο που μπορεις να ακουσεις μεσα στο 24ωρο,
    χτυπημα πορτας, καποιο μπαμ , καποιο σπασιμο , τρεχεις αμεσως να δεις τι εχει γινει ?
    Πρεπει να ειναι αρκετα ασυνηθιστος ο θορυβος για να ενδιαφερθει καποιος.

    Εδω ακουμε τουφεκιες και λεμε γαμος/γιορτη/εξατμιση...για απλους καθημερινους θορυβους
    περιμενετε ο γειτονας να κανει τον Sherlock Holmes ?
    Νομιζετε οτι οι κλεφτες κανουν ιδιαιτερους θορύβους ?

    Προσωπικα...οταν λειπω δεν με νοιαζει....οταν ειμαι μεσα...μια απο τις καλυτερς λύσεις ειναι αυτη:
    http://www.gevy.gr/products_img/1392042939_0.jpeg
    Οτι εγινε, εγινε. Δε μπορω να γυρισω το χρονο πισω. Αλλα πρεπει καπως να το προφυλαξω. Οπως επισης και το δικο μου σπιτι που ουτε καν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο. Μια πορτα ασφαλειας σκεφτομουν οτι θα ειναι αρκετο, αλλα τωρα περνανε απο το μυαλο μου τα παντα.
    Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.
    Ορθόν. Μόνο που κάνουν το σπίτι

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.
    Εναλλακτικά, μπορείς - όπως είπα και πριν - να παραγγείλεις τη καινούρια πόρτα με εσωτερική κλειδαριά

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Οτι εγινε, εγινε. Δε μπορω να γυρισω το χρονο πισω. Αλλα πρεπει καπως να το προφυλαξω. Οπως επισης και το δικο μου σπιτι που ουτε καν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο. Μια πορτα ασφαλειας σκεφτομουν οτι θα ειναι αρκετο, αλλα τωρα περνανε απο το μυαλο μου τα παντα.
    Την ιδεα με τη μπαρα θα τη ψαξω. Σε ευχαριστω για την ιδεα.
    Η ιδεα με την μπαρα ειναι πολυ καλη οταν εισαι μεσα......ή τουλαχιστον βαζεις σε ολες τις πορτες εκτος απο αυτην που θελεις να βγεις-μπεις.....
    Σε πιο απλη της παραλαγη, που εχει κανει ο παατερας μου στο εξοχικο μας, οταν μενουν μεσα, ειναι με μια χοντρη μπετοβεργα, η οποια μπαινει σε δυο κρικους που εχουν βιδωθει στα πλαγια στον τοιχο.....

    κατι τετοιο δηλαδη :



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	barablockc.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	66,9 KB 
ID:	346643

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  13. #28
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το μούδιασμα που θα αισθανθείς θα αργήσει να φύγει.Πλέον απλά θα εχεις μηχανικό θυμό (λόγω πλέον εμπειρίας)παρα συναισθηματικό στο άκουσμα μιας τέτοιας ιστορίας.Οι θόρυβοι θα σε ενοχλούν και ισως σκεφτείς το θέμα της μετακόμισης.

    Καραμπίνα ή κάτι που να σκοτώνει γρήγορα.
    Ψόφος.

    Υγ,κακώς εφυγες απο Αμερική.
    Φίου φίου φι φι φίου

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Υπάρχουν κλοπές και κλοπές. Συνήθως η κάθε "ομάδα" έχει τον τρόπο της. Άλλοι κλέβουν μπαίνοντας από την κεντρική είσοδο τα πρωινά (9-12) άλλοι τα απογεύματα, άλλοι είναι μπουκαδόροι συνήθως ξημερώματα από μπαλκόνια (και όχι δε προστατεύεσαι ότι όροφο και να είσαι. Αυτά στον πυκνό αστικό ιστό, σε πιο έρημες περιοχές είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αν ήσουν μέσα εσύ ή η μητέρα σου και κάποιος έμπαινε και γινόταν αντιληπτός μιλάμε για ληστεία που είναι εντελώς διαφορετικό αδίκημα σαφώς πολύ πιο άγριο από την κλοπή που τιμωρείται και διαφορετικά (είναι κακουργηματικού χαρακτήρα οι ληστείες) και σίγουρα είναι και πολλοί λιγότεροι αυτοί που θα διέπρατταν ληστείες σε σχέση με κλοπές.

    Αν είσαι μέσα στο σπίτι και θέλεις να νιώθεις πως δε μπορεί να μπει κανείς. Πόρτα ασφαλείας ακόμα και σχετικά φτηνή, σε συνδυασμό με μπάρα από πίσω που οι βάσεις της θα έχουν μεγάλες επιφάνειες στον τοίχο. Πίροι ασφαλείας σε κάθε παράθυρο και εξώφυλλο, αν βάλεις και από δύο ακόμα καλύτερα.

    Αν δεν είσαι μέσα ή ζημιά είναι σαφώς μικρότερη και αφορά αυτή την αίσθηση του "μαγαρίσματος" του χώρου σου και των αντικειμένων σου. Οι πίροι παραμένουν ως έχουν, μια καλή πόρτα ασφαλείας που δε θα βγαίνει από τους μεντεσέδες αν μπει λοστός ή γρύλος που θα πετσικάρει την κάσα και πάνω από όλα κλειδαριά τελευταίας τεχνολογίας η οποία θα αλλάζει όταν βγει άλλη πιο σύγχρονη. Συναγερμός ο οποίος θα εγκατασταθεί σωστά από επαγγελματία του είδους που θα κάτσει και θα ασχοληθεί. Να μην έχεις τιμαλφή τουλάχιστο όχι κάτι που θα σε πάει πολύ πίσω αν χαθεί. Υπάρχουν και πατέντες που ο καθένας μπορεί να κάνει μόνος του, όχι υπερβολές μη δίνεις στόχο αλλά και μην είσαι εύκολο θύμα με μια πόρτα από καπλαμά. Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου σπάνια μπαίνουν, προφανώς κάποιου κέντρισες την προσοχή, αν σήκωσες χρήματα αν είπες σε κάποιον γνωστό σου κάτι αν αν αν προσθέσουμε και την τυχαιότητα έγινες ένας ακόμη αριθμός. Κάποια στιγμή σε όλους θα μας κλέψουν κάτι.

  15. #30
    Ρε παιδια αυτο με την μπαρα καπου με φοβιζει, σε περιπτωση Φωτιας ή Σεισμου τι θα κανεις;

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2014, 17:22
  2. Keyless Τάπα βενζίνας... Πώς ασφαλίζουμε το ρεζερβουάρ?
    από p_sapelas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 12:32
  3. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 11:11
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF