Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 108

Θέμα: Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

  1. #31
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Βγάζεις τη μπάρα.

    @yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.
    Life begins at 45°.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Που το είδες αυτό? Δεν ισχύει.
    Απο δικό μου ανθρωπο,ασφαλεια.
    Τουλαχιστον πριν ενα χρονο που κλεψαν τον ιδιο αυτο ισχυε.
    Θα επιβεβαιώσω και θα ενημερώσω.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βγάζεις τη μπάρα.

    @yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.
    Το αυτό! Οι μπάρα πρέπει να είναι ΣΟΒΑΡΗ και οι βάσεις της να πιάνουν τοίχο και να έχουν επιφάνεια, φυσικά με ούπα και όσο πιο μεγάλες βίδες γίνεται. Αν έχει τοίχο έξω από την πόρτα βάζουν σωλήνα και γρύλο που σπρώχνει την πόρτα, καταλαβαίνεις για δυνάμεις που μπορούν να ασκηθούν έτσι ? Επίσης η μπάρα να κλειδώνει και να μην αφήνει περιθώριο. Εντάξει έχουν υπάρξει περιπτώσεις σε απομονωμένα μέρη που η πόρτα δεν έφευγε και έριξαν τοίχο και μπήκαν. Ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες, εμένα μου αρκεί να μη μου πάρουν σκληρούς δίσκους με φωτογραφίες και δουλειές που έχω κάνει στο παρελθόν και 2-3 αντικείμενα μικρής αξίας. Αν είμαι μέσα θέλω 1 λεπτό περιθώριο για να ετοιμαστώ και απλά να μη ξυπνήσω με κάποιον πάνω από το κεφάλι μου με κάνα γκάνι... Υποθέτω αυτό μαζί με το να σε χτυπούν και να σε υποβιβάζουν είναι ότι χειρότερο μέσα σε λογικά πλαίσια. Τώρα για ακραία σκηνικά Ok δε χρειάζεται να αναφερθεί κανείς.

  4. #34
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Το αυτό! Οι μπάρα πρέπει να είναι ΣΟΒΑΡΗ και οι βάσεις της να πιάνουν τοίχο και να έχουν επιφάνεια, φυσικά με ούπα και όσο πιο μεγάλες βίδες γίνεται. Αν έχει τοίχο έξω από την πόρτα βάζουν σωλήνα και γρύλο που σπρώχνει την πόρτα, καταλαβαίνεις για δυνάμεις που μπορούν να ασκηθούν έτσι ? Επίσης η μπάρα να κλειδώνει και να μην αφήνει περιθώριο. Εντάξει έχουν υπάρξει περιπτώσεις σε απομονωμένα μέρη που η πόρτα δεν έφευγε και έριξαν τοίχο και μπήκαν. Ο καθένας έχει άλλες προτεραιότητες, εμένα μου αρκεί να μη μου πάρουν σκληρούς δίσκους με φωτογραφίες και δουλειές που έχω κάνει στο παρελθόν και 2-3 αντικείμενα μικρής αξίας. Αν είμαι μέσα θέλω 1 λεπτό περιθώριο για να ετοιμαστώ και απλά να μη ξυπνήσω με κάποιον πάνω από το κεφάλι μου με κάνα γκάνι... Υποθέτω αυτό μαζί με το να σε χτυπούν και να σε υποβιβάζουν είναι ότι χειρότερο μέσα σε λογικά πλαίσια. Τώρα για ακραία σκηνικά Ok δε χρειάζεται να αναφερθεί κανείς.
    Οτσν λες να εχει τοιχο, εννοεις να εχει γωνια-τοιχο απο τη μια μερια της πορτας?

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βγάζεις τη μπάρα.

    @yannis: Δε μου φαίνεται πολύ ασφαλές αυτό, εκτός αν αφήνει πραγματικά 0 περιθώριο ανοίγματος της πόρτας. Και πάλι φαίνεται ότι θα ανοίξει με ένα καλό σπρώξιμο.
    ναι εχεις δικιο....
    την φωτο την ψαρεψα ουτως ή αλλως απο το Ιντερνετ για να δωσω "φωτογραφικα " πως περιπου εννοω....

    Στην δικια μας περιπτωση εχει γωνια με τον τοιχο η πορτα, οποτε η μια μερια μπαινει περιπου 10 ποντους μεσα στον τοιχο.....
    και η αλλη μερια ειναι στον τοιχο παλι βιδωμενη με μεγαλα ουπα, και οχι στην κασα οπως της φωτογραφιας.....

    το θεμα ειναι βασικα αυτο που λεει και ο skylaros : η μπαρα θα πρεπει να ειναι οσο το δυνατον κολλημενη στην πορτα πανω, και να μην αφηνει περιθωριο........

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Κανανε προσπαθεια να μου μπουνε στο σπιτι,εδω και αρκετα χρονια.Δεν τα καταφεραν,αλλα και παλι ητανε πολυ ασχημο το συναισθημα.Αυτο ειναι ισως και το χειροτερο της υποθεσης.

    Αν καταλαβα καλα εχεις ενα συστημα συναγερμου ,για τον ..ουτσο καβαλα και μια πορτα η οποια εχει μια απλη κλειδαρια ασφαλειας.Και τα δυο,ακομη και τα πιτσιρικια,στα δινουνε στο χερι.

    Αν θελεις ασφαλεια πρεπει να ξερεις οτι θα σου κοστισει.Οχι μια περιουσια,αλλα τζαμπα δεν θα ειναι.
    Πας λοιπον σε ενα σοβαρο μαγαζι και σου βαζουνε ενα σοβαρο συστημα.Ξερουνε που θα βαλουνε τη σειρηνα,ποια πρεπει να μπει για να αντεξει παραπανω σε περιπτωση που πανε να την απενεργοποιησουνε.Το συστημα θα ειναι αυτονομο και δεν θα πεφτει με το κοψιμο του ρευματος κλπ,κλπ.Κατι αναλογο μπορεις να κανεις και για την πορτα.

    Αν το σπιτι δεν ειναι δικο σου υπαρχει ενα θεμα.Αν ομως το πεις στους τεχνικους θα κανουνε την εγκατασταση με τετοιο τροπο,ωστε αν φυγεις να την παρεις μαζι σου.

    Το σημαντικο ειναι να μην επιχειρησουνε να μπουνε ωρες που μπορει να υπαρχει κοσμος στο σπιτι.Συνηθως το αποφευγουνε,αλλα μια μπαρα πισω απο την πορτα,θα τους στερουσε το πλεονεκτημα του αιφνιδιασμου.

  7. #37
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Εγω έχω τρεις περιπτωσεις.........

    1) Γειτονισα ηλικιωμενη που δεν κατοικει συνεχως στο σπιτι λογω προβληματων υγειας...........ο γιος της καλεσε εργατες να καθαρισουν τον κηπο απο χορτα κτλ .......δυο μερες μετα περιπου 04:00 το βραδυ δυο τυποι εσπασαν τα υποτυπώδους ασφαλειας μετρα προστασιας με λοστο (πορτες-κλειδαριες-πυρους ασφαλειας)......και πηραν οικιακα ειδη (ρουχα-πιατα!!!-κουβερτες).

    2) Στην Γιαγια μου προσπαθησαν 2 φορες να μπουν νυχτα (04:00-04:30) σπαζοντας κλειδαρια μπαλκονοπορτας αλουμινιου και λουκετο εξωτερικης σιδεριας με λοστο. Και τις δυο φορες εγιναν αντιληπτοι και προλαβε να παρει τηλεφωνο με αποτελεσμα να φυγουν. Καθε φορα τα λουκετα πιο βαρια και πιο πολλα. Την Τριτη φορα τα καταφεραν ......ξηλωσαν ολη την σιδερα απο τον τοιχο με λοστο χωρις να σπασουν τα λουκετα ...σπασαν την πορτα και την προλαβαν με το τηλεφωνο στο χερι........με απειλη κατσαβιδιου....εκλεψαν μονο χρηματα και πραγματα αξιας. Απο τα αποτυπώματα ....συνεληφθησαν και καταδικαστικαν αρκετα χρονια.

    3) Εμεις (12:00, Δευτερα πρωι)......εσπασαν 4 πορτες στην σειρα (κυριως τους αφαλους που δεν ηταν ενισχυμενοι) μεχρι να μπουν στο διαμςρισμα και να τα κανουν ολα πουτ@ν@. Κλεψαν χρηματα και πραγματα αξιας. Το μονο διαμερισμα της πολυκατοικιας που θυμηθηκε να κλειδωσει και την "τριαινα" εμεινε ανεπαφο ...αφου η μηχανικη βια δεν ηταν αρκετη ωστε να την σπασει και να ανοιχτει η πορτα. Απο τα αποτυπώματα ο πιτσιρικας συνεληφθει και καταδικαστικε μερικα χρονια.

    Η εμειρια μου λεει οτι μονο καπιος μηχανισμος αρκετα δυνατος ωστε να μην σπαει ειναι ενδεχομενως ικανος να κανει τον κλεφτη να κοιταξει κατι αλλο .........

  8. #38
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καμία κλειδαριά δεν είναι απαραβιαστη, τουλάχιστον όχι από όλους.
    Όλες οι κλειδαριές σε θωρακισμένες είναι άχρηστες στο κλείδωμα από μέσα αν δεν γυρνάτε και την εσωτερική πεταλούδα η οποία είναι ανεξαρτητη τής κλειδαριας και εκείνη θέλει τρυπάνια κλπ

  9. #39
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Σε οποιον εχει τυχει και το εχω αναφερει, εχει και μια δικη του ιστορια. Το προβλημα ειναι μεγαλο. Οπως εχουν αυξηθει οι κλοπες στις μοτοσυκλετες, ετσι εχει γινει και στα σπιτια.

  10. #40
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    http://www.tanea.gr/news/greece/arti...eis-se-spitia/

    Φαινεται οτι μαλλον γεωργιανοι και αθιγγανοι επιασαν ξανα δουλεια. Γιατι αυτοι φημιζονται για παρομοια σκληροτητα.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #41
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Οι δικοί μου Γεωργιανοί ήταν.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πλεον αν θες να καλεσεις και τη σημανση (για δακτυλικα αποτυπωματα κλπ κλπ) ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΡΑΒΟΛΟ
    Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ορθόν. Μόνο που κάνουν το σπίτι
    Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.



    Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.
    Που είναι οι παλιές καλές εποχές με το φούμο που δεν έφευγε από πουθενά ... τώρα ναι η μαγνητική καθαρίζει σχετικά εύκολα από παντού.

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerasaki Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται παράβολο, παράβολο πληρώνεις μόνο σε κατ' εγκληση διωκόμενα εγκλήματα, σε αυτά δεν ανήκει η κλοπή ούτε η ληστεία.



    Ούτε αυτό είναι κανόνας, σκόνη θα πέσει μόνο σε πράγματα που μπορεί να ακούμπησαν οι δράστες και σχετικά λείες επιφάνειες. Πόρτες, πόμολα, συρτάρια κτλ. Με ένα πανάκι φεύγει για πλάκα.
    Έτσι ακριβώς

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εχω μείνει λίγο πίσω, μας προλαβαίνουν οι εξελίξεις

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2014, 18:22
  2. Keyless Τάπα βενζίνας... Πώς ασφαλίζουμε το ρεζερβουάρ?
    από p_sapelas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 13:32
  3. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:34
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 12:11
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF