Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 108

Θέμα: Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

  1. #46
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    η σειρηνα δε μπουκωνει με νερο, εκτος αν ειναι απο τα λιντλ...σε ενα σοβαρο συστημα επισης δε μπορεις να την ανοιξεις γιατι ενεργοποιειται αυτοματα με το που πας να της βγαλεις το καπακι και βαραει...και εχει και αλλα καπακια μεχρι να φτασεις στη μπαταρια μεσα...και εχει και διαφορετικες βιδες...και αμα πας να της κοψεις τα καλωδια παλι βαραει...υπαρχει αλλος τροπος αλλα δε τον γραφω...τωρα μιλαμε για συστημα συναγερμου ολοκληρωμενο, οχι κατι διαστημικο, απλα ολοκληρωμενο συστημα που δεν ειναι τελεμαρκετινγκ φαση

    επισης παντα συναγερμος συνδεδεμενος με security, και καλο ειναι η κληση να γινεται απο gsm και οχι απο το δικτυο του οτε
    τωρα ενισχυμενη πορτα παραθυρα κλπ σιγουρα ειναι πλεονεκτημα, οπως επισης και σκυλος, δε θα ρισκαρει ο κλεφτης να μπει μεσα σε ενα σπιτι που ειναι και δυσκολο να παραβιασει και εχει και πιθανοτητα να πιαστει...τωρα το τι κανει ο καθενας στο σπιτι του για την περιπτωση που μπει καποιος και τον πιασει, ειναι δικο του θεμα...

    γενικα αν εχεις μια σοβαρη καλυψη δεν εχεις θεμα, οι κλεφτες ειναι μικροκλεφτες και κλεβουν στανταρ πραγματα, λεφτα τηλεορασεις και κανα κλειδι αυτοκινητου αμα εισαι ατυχος...αν εχεις ολα τα παραπανω και οπλιζεις το συναγερμο, δεν εχεις θεμα...προφανως και τα παντα παραβιαζοντε, αν παμε σε καταστασεις mission impossible, αλλα ενας κλεφτης δε προκειται να μπει μεσα σε ενα σπιτι με σοβαρη ασφαλεια...

    Μετα μπορεις ακομα και καμερες απλες παρακολουθησης, ειναι αρκετα φτηνες πλεον και μπορεις να παρεις μπολικες....σε περιπτωση που πιασεις φατσα και ειναι κανενας απο εκει τριγυρω και θες να πας να του πεις οτι ηταν κακο παιδι...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 03/12/2015 στις 13:39.

  2. #47
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    και εδω βιντεακια για το πως ανοιγουν οι κλασικες κλειδαριες...
    https://www.youtube.com/results?sear...to+pick+a+lock

    μη πει κανενας τιποτα οτι θα τα δει κανενας υποψηφιος κλεφτης, και θα παει να ανοιγει σπιτια...προς γνωση και συμμορφωση ειναι για να ξερετε ποσο ευκολα μπορει να ανοιξει μια κλασσικη κλειδαρια και το τελευταιο χαιβανι που θελει να μπει για να σας παρει μια μπλουζιτσα που τη μπανισε...οποτε καλο ειναι και ενα ψαξιμο με κλειδαριες της προκοπης...

  3. #48
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κοιταζω τωρα αυτες τις κλειδαριες 3D με τα κλειδια που ερχονται σφραγισμενα. Για συναγερμο αναγκαστικα θα πρεπει να βρω καποιον επαγγελματια, γιατι στο δικο μου σπιτι δεν προνοησα να καπερασω καλωδιωσεις για το συναγερμο.
    Σε ευχαριστω για το σχολια σου.

  4. #49
    Την μπάρα στην πόρτα την έφτιαξα και την τοποθέτησα μόνος μου με μακριά ούπατ τα πρώτα 1-2 χρόνια που ξεκίνησα να κατοικώ στο σπίτι μου.
    Την θεωρώ απόλυτο must, τουλάχιστον για να αποφύγεις τον αιφνιδιασμό και το γκάνι πάνω από το κεφάλι σου.
    Εμπλούτισα το όλο σκηνικό και με ένα μαλτεζάκι που κοιμάται πάντα με το ένα μάτι ανοιχτό, όλα τα μικρόσωμα σκυλιά είναι νευρικά και θα γαυγίσουν πάντα όταν ακούσουν κάτι μη συνηθισμένο.
    Όταν λείπουμε, εγώ, η γυναίκα μου και το παιδί....τότε στα @@ μου, εκτός ίσως από το ενδεχόμενο να κάνουν κακό στο σκυλί.
    Την τηλεόραση, τον υπολογιστή και κάποια ελάχιστα ευρώ μπορώ άνετα να τα ξαναβάλω στη θέση τους.
    Δεν έχω βρεθεί στη θέση κάποιου που τον έχουν κλέψει, ή το χειρότερο, να τον έχουν ληστέψει όταν ήταν μέσα στο σπίτι οικογενειακώς.
    Δεν θέλω ποτέ να ζήσει η οικογένειά μου κάτι τέτοιο, βάση στατιστικών όμως το θεωρώ πολύ πιθανό και προσπαθώ όσο μπορώ να τους αποθαρρύνω.
    Συναγερμό έχω....αλλά χελόου...όλη νύχτα κτυπούν συναγερμοί από σπίτια και αυτοκίνητα...so what?
    Ζαννή, ποτέ ξανά ρε φίλε, ούτε σε σένα, αλλά ούτε και σε κανέναν άνθρωπο.

  5. #50
    περαν απο τα μηχανικα μετρα ασφαλειας,μπαρες,συρτες κτλ ο συναγερμος πρεπει να εχει 2 σειρηνες,
    1 εξω κ 1 μεσα ωστε σε περιπτωση που μακελεψουν την εξω να υπαρχει η μεσα κ το αναποδο.
    επισης επιβαλεται το συστημα συναγερμου να εχει μπαταρια με αρκετη αυτονομια ~24 ωρες ωστε να αντεξει κ να λειτουργησει σε ''τυχαια'' διακοπη ρευματος
    ενω συνισταται η αντικαταστασης αυτης αν 3-4 χρονια για να ειμαστε σιγουροι οτι θα δουλεψει οπως θελουμε.
    επειτα καλο ειναι να βαλουμε παραλληλα-με τις εσωτερικες τζαμοπορτες-παγιδες κ στα εξωφυλα σε πορτες κ παραθυρα.

    ολα αυτα κ ισως αρκετα ακομα για οταν θα εισαι εσυ με την οικογενεια σου μεσα.
    εαν εισαι/ειστε εκτος αστο ανοιχτο (λεμε τωρα),οτι κ να γινει δεν θα κινδυνεψεις/τε αμμεσα κ αυτο εχει την μεγαλυτερη σημασια!!

  6. #51
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παγιδες τι ακριβως εννοεις?

    ολοι οι συναγερμοι εχουν μπαταρια, και οι σειρηνες εχουν ξεχωριστη δικη τους μεσα...

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    παγιδες τι ακριβως εννοεις?

    ολοι οι συναγερμοι εχουν μπαταρια, και οι σειρηνες εχουν ξεχωριστη δικη τους μεσα...
    μην το λες...υπαρχει ακομα κοσμος αλλα κ ειδικοι στο ειδος που δεν βαζουν/προτεινουν για μειωση κοστους κσε καθε διακοπη ρευματος εχουμε μπαου-μπαου..
    παγιδες εννοω επιπλεον σετ παραλληλα με το ηδη υπαρχον που κλεινον το κυκλωμα.

  8. #53
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manianisg Προβολή μηνύματος
    μην το λες...υπαρχει ακομα κοσμος αλλα κ ειδικοι στο ειδος που δεν βαζουν/προτεινουν για μειωση κοστους κσε καθε διακοπη ρευματος εχουμε μπαου-μπαου..
    παγιδες εννοω επιπλεον σετ παραλληλα με το ηδη υπαρχον που κλεινον το κυκλωμα.

    προφανως λες εκεινα που κανουν θορυβο, νομιζω ειναι περιττα...τωρα δε ξερω τι γινεται, αλλα νομιζω οτι κανενας δε θα προτεινε συστημα χωρις μπαταρια...δηλαδη να γλιτωσεις τα 60ε?

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    προφανως λες εκεινα που κανουν θορυβο, νομιζω ειναι περιττα...τωρα δε ξερω τι γινεται, αλλα νομιζω οτι κανενας δε θα προτεινε συστημα χωρις μπαταρια...δηλαδη να γλιτωσεις τα 60ε?
    κ ομως γνωστος το εκανε κ δεν εβαλε!

    οχι δεν εννοω αυτα.λεω τις κανονικες επαφες που εχουν στ'αλουμινια κ συνδεονται τα καλωδια
    δες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	neo-kit-synagermoy-siemens-16-zonon-me-1-anihneyti-kinisis-quad-and-1-magnitiki-epafi--590834-50.jpg 
Προβολές:	221 
Μέγεθος:	19,7 KB 
ID:	347197

    βαζεις ενα επιπλεον σετακι παραλληλα στο ρολο/παντζουρι κτλ ετσι με την πρωτη επαφη κ πριν ο αλλος μπει μεσα/σπασει-κοψει τζαμι εχει ηδη χτυπησει ο συναγερμος

  10. #55
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αυτες ειναι οι επαφες του συναγερμου...ενταξει λιγο υπερβολη και στο τζαμι και στο πατζουρι...παντως και αυτα μπορεις να τα παρακαμψεις, οχι πολυ δυσκολα...γενικα νομιζω περα απο τα στανταρ πραγματα που μπορεις να κανεις, για τα οποια δηλαδη ειναι προετοιμασμενος και ο κλεφτης, πρεπει να βαλεις και τη φαντασια σου να δουλεψει, να εχεις κατι το οποιο ο κλεφτης δε γνωριζει και δε φανταζεται κιολας οτι μπορει να υπαρχει

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    αυτες ειναι οι επαφες του συναγερμου...ενταξει λιγο υπερβολη και στο τζαμι και στο πατζουρι...παντως και αυτα μπορεις να τα παρακαμψεις, οχι πολυ δυσκολα...

    ε..κοιτα ολα ανοιγουν κ ολα παραβιαζονται αμα το παρουμε ετσι κ ετσι οντως ειναι.το θεμα ειναι να το χασομερησεις/αποτρεψεις...γενικα νομιζω περα απο τα στανταρ πραγματα που μπορεις να κανεις, για τα οποια δηλαδη ειναι προετοιμασμενος και ο κλεφτης, πρεπει να βαλεις και τη φαντασια σου να δουλεψει, να εχεις κατι το οποιο ο κλεφτης δε γνωριζει και δε φανταζεται κιολας οτι μπορει να υπαρχει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	%u002525CE%u0025259A%u002525CE%u00252591%u002525CE%u0025259D%u002525CE%u0025259F%u002525CE%u002.jpeg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	13,0 KB 
ID:	347203

  12. #57
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ειμαι ανθρωπος της τεχνολογιας, θελω κατι πιο συγχρονο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1eee75e945a3d136ed7bc6e02c4564b327142dbffa90ab337a6bdaf0fb81b5b6_1.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	347208

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Έχει κάποιος γνώστης να προτείνει συγκεκριμένη κλειδαριά ασφαλείας; Σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.
    Life begins at 45°.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχει κάποιος γνώστης να προτείνει συγκεκριμένη κλειδαριά ασφαλείας; Σκέφτομαι να αλλάξω σύντομα.
    σε τι πορτα?οταν λες κλειδαρια μονο αφαλο?

  15. #60
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Ολόκληρη την κλειδαριά. Τι εννοείς "τι πόρτα"; Πόρτα σπιτιού Η πόρτα του διαμερίσματος. Τώρα έχω μια ATRA, από αυτές με το μακρύ κλειδί χρηματοκιβωτίου, αλλά θέλω καιρό να την αλλάξω και νομίζω τώρα είναι η ώρα.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2014, 17:22
  2. Keyless Τάπα βενζίνας... Πώς ασφαλίζουμε το ρεζερβουάρ?
    από p_sapelas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 12:32
  3. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 11:11
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF