Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 108

Θέμα: Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.758
    Δεν υπάρχει εργαλειομηχανή που να αντιγράφει το κλειδί αυτό, κλειδί σε κλειδί.

    Για να βγει αντίγραφο, έχεις ένα κωδικό από γράμματα και νούμερα, σε μια κάρτα σαν πιστωτική, που δίνεις στον κλειδαρα, και σου φτιάχνει με τον κωδικό αντίγραφο, στην ειδική για αυτό το είδος κλειδιού εργαλειομηχανή.

    Είναι μεγάλη υπόθεση το μη-αντιγράψιμο κλειδί, γιατί πες π.χ. φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι, και αναγκαστικά του δίνεις κλειδί να μπαίνει και να βγαίνει ή στην υπηρεσία ή στον ενοικιαστή. Να μην μπορεί να βγάλει αντικλείδια και να να έρθει μια ώρα αργότερα και να σου αδειάσει το σπίτι κύριος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #92
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ε ναι, γιατί αν φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι και του'χεις δώσει κλειδί, το ότι είναι μη-αντιγράψιμο τον εμποδίζει από το να σου αδειάσει το σπίτι.
    Life begins at 45°.

  3. #93
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Λέει για προστασία αντιγραφής την κλειδιών..πως γίνεται αυτό; με ενδιαφέρει κι εμένα...
    ΤΑ κλειδιά αντιγραφονται μόνο μέ την κάρτα της κλειδαριάς στην αντιπροσωπεία. Είναι κλειστό προφίλ

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.758
    Μπορεί, αλλά δεν σε σώζει από ΑΥΤΟ το σενάριο το μη-αντιγράψιμο κλειδί. Στο άλλο που έγραψα πριν σε σώζει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κάποιος να προτείνει κάποιο αρκετά καλό ομφαλό ; Είναι χαοτικό το να ψάχνεις για τέτοια θέματα. Δε συνέβη κάτι (φτου φτου), απλά ψάχνουμε για να έχουμε.
    Σε πόρτα ασφαλείας ή σε κλασική ξύλινη?
    Μέχρι πόσα διατίθεσαι να πληρώσεις? έως 20 ή έως 160 ευρώ?
    Δώσε στοιχεία να δούμε τι χρειάζεσαι.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.758
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, γιατί αν φιλοξενείς κάποιον που δεν εμπιστεύεσαι και του'χεις δώσει κλειδί, το ότι είναι μη-αντιγράψιμο τον εμποδίζει από το να σου αδειάσει το σπίτι.
    Μπορεί, αλλά δεν σε σώζει από ΑΥΤΟ το σενάριο το μη-αντιγράψιμο κλειδί. Στο άλλο που έγραψα πριν σε σώζει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #97
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.173
    Κάτι σαν τα κλειδιά των abus κλειδαριων μοτο. Thanks παίδες με καλύψατε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #98
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Σε πόρτα ασφαλείας ή σε κλασική ξύλινη?
    Μέχρι πόσα διατίθεσαι να πληρώσεις? έως 20 ή έως 160 ευρώ?
    Δώσε στοιχεία να δούμε τι χρειάζεσαι.
    Ευχαριστώ παιδιά για την αναθέρμανση του θέματος.
    Η πόρτα είναι αλουμινίου με περιμετρικό κλείδωμα και ο κύλινδρος που χρειάζομαι έχει διαστάσεις 90mm (30x60). To budget αγγίζει ανάλογα το vfm πάει και στα 150€.

    Ευχαριστώ.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.758
    Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όσο καλή κλειδαριά και να βάλεις σε αλουμινενια πόρτα, δεν θα ασχοληθεί καν με την κλειδαριά ο κλέφτης, θα στραβώσει το αλουμίνιο με λοστο ή άλλη βίαιη μέθοδο (δεν χρειάζεται να τις λέμε)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #100
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όσο καλή κλειδαριά και να βάλεις σε αλουμινενια πόρτα, δεν θα ασχοληθεί καν με την κλειδαριά ο κλέφτης, θα στραβώσει το αλουμίνιο με λοστο ή άλλη βίαιη μέθοδο (δεν χρειάζεται να τις λέμε)
    Οποιαδήποτε βίαιη μέθοδο θα ξυπνήσει εμένα είτε κάποιον άλλο. Δε μένω Αθήνα. Με ενδιαφέρει να μην ανοίγει σαν βούτυρο η κλειδαριά. Ας ασχοληθούμε μόνο με αυτή.

    ty

  11. #101
    Δεν είμαι κλειδαράς και οι προτάσεις μου είναι αποτέλεσμα δική μου έρευνας αγοράς για πλήρη ανακαίνιση δύο δικών μου διαμερισμάτων που περιλάμβαναν φυσικά και καινούργιες πόρτες ασφαλείας.
    Μετά από πολύ ψάξιμο και τρέξιμο, σε επαγγελματίες και ¨επαγγελματίες¨ εχω καταλήξει ότι:
    στα 100 ευρώ αγοράζεις τον agb scudo dck που πρόκειται για αξιόλογο/δύσκολο και vfm κύλινδρο, ενώ αν διαθέσεις τα 160 που προανέφερα πας καρφί για evva 4ks οπότε εκεί κλείνει και το θέμα κυλίνδρου ασφαλείας.
    Ατή είναι η άποψή μου και ελπίζω να βοήθησα.

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Οποιαδήποτε βίαιη μέθοδο θα ξυπνήσει εμένα είτε κάποιον άλλο. Δε μένω Αθήνα. Με ενδιαφέρει να μην ανοίγει σαν βούτυρο η κλειδαριά. Ας ασχοληθούμε μόνο με αυτή.

    ty
    η αλήθεια ειναι οτι στις τελευταιες 5 περιπτωσεις γνωστων που άνοιξαν σπιτια δεν ηταν μεσα και δεν ασχολήθηκαν ποτε με την κλειδαρια. ολα εγιναν με ξυλωμα κασας/πορτας. οποτε πιστευω οτι δεν αξιζει να δαπανησεις κάποιο εξωφρενικο ποσο για τον αφαλό. αν το θεμα σου ειναι τι κανεις οταν εισαι μέσα θα σου προτεινα μπάρα ασφαλείας.

  13. #103
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    359
    Οι καλύτεροι κύλινδροι είναι ο evva που αναφέρει ο φίλος από πανό και ο abloy protec 2. Δεν έχει καταφέρει κανένας να τούς άνοιξη μέχρι τώρα. Σε πόρτα αλουμινίου ώμος οπός αναφέρθηκε δεν ασχολούνται με τον κύλινδρο. Μια καλή λύση είναι οι , κλειδαριές της cal και της domus, είναι αρκετά δισκολοτερο να ανοίξει

  14. #104
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vstrider Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι κλειδαράς και οι προτάσεις μου είναι αποτέλεσμα δική μου έρευνας αγοράς για πλήρη ανακαίνιση δύο δικών μου διαμερισμάτων που περιλάμβαναν φυσικά και καινούργιες πόρτες ασφαλείας.
    Μετά από πολύ ψάξιμο και τρέξιμο, σε επαγγελματίες και ¨επαγγελματίες¨ εχω καταλήξει ότι:
    στα 100 ευρώ αγοράζεις τον agb scudo dck που πρόκειται για αξιόλογο/δύσκολο και vfm κύλινδρο, ενώ αν διαθέσεις τα 160 που προανέφερα πας καρφί για evva 4ks οπότε εκεί κλείνει και το θέμα κυλίνδρου ασφαλείας.
    Ατή είναι η άποψή μου και ελπίζω να βοήθησα.
    Σε ευχαριστώ Κώστα

    Και εγώ για Evva προσανατολιζομουν ή τον Abloy Protec2 ο οποίος είναι κάπως οικονομικοτερος.

    Όσο για τη μπάρα είναι υπό σκεψην, ψάχνω εναλλακτικές.

    Ευχαριστώ.

  15. #105
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Οι καλύτεροι κύλινδροι είναι ο evva που αναφέρει ο φίλος από πανό και ο abloy protec 2. Δεν έχει καταφέρει κανένας να τούς άνοιξη μέχρι τώρα. Σε πόρτα αλουμινίου ώμος οπός αναφέρθηκε δεν ασχολούνται με τον κύλινδρο. Μια καλή λύση είναι οι , κλειδαριές της cal και της domus, είναι αρκετά δισκολοτερο να ανοίξει
    Η πόρτα έχει περιμετρικο κλείδωμα. Επίσης με απλό λοστό δε παίζει να ανοίξει μιας και ο τρόπος που είναι βιδωμένη περιμετρικά θέλει μικρό κομπρεσσερ. Αλλά με μικρό κομπρεσσερ όχι απλά θα τους καταλάβουν όλοι τριγύρω αλλά θα τους κυνηγήσουν κιολας.

    Οπότε βασικά με νοιάζει υο να μη γίνει καμιά στραβή και είμαι μέσα.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2014, 17:22
  2. Keyless Τάπα βενζίνας... Πώς ασφαλίζουμε το ρεζερβουάρ?
    από p_sapelas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 12:32
  3. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 11:11
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF