Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 108

Θέμα: Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

  1. #1
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041

    Πώς ασφαλίζουμε το σπίτι μας;

    Δυστυχως γιναμε και εμεις ενα ακομα περιστατικο.....

    Εχθες το βραδυ και ευτυχως οταν ελειπαν ολοι διερρηξαν το σπιτι. Αφησαν ενα χαος, πηραν οτι βρηκαν μπροστα τους και νομιζαν οτι ειχε αξια.
    Ευτυχως η οικονομικη ζημια δεν ηταν μεγαλη, αλλα η ψυχολογικη ηταν τεραστια. Ευτυχως η μητερα μου λειπει αυτο το καιρο και δεν το εζησε, και δεν της εχω πει τιποτα ακομα για το περιστατικο.

    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως καταφεραν και μπηκαν σε ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια με 20 διαμερισματα, στο ΚΕΝΤΡΟ του Πειραια, 2 στενα απο το αστυνομικο τμημα και με μαγαζια ανοιχτα εκεινη την ωρα στο Ισογειο της πολυκατοικειας. Ο γειτονας που ειναι μεσοτοιχια δεν ακουσε και δεν καταλαβε τιποτα, ο συναγερμος δεν χτυπησε καν, η πορτα ηταν ασφαλειας και απλα την ανοιξαν χαλωντας τον αφαλο.

    Εψαξαν ανενοχλητοι σπερνωντας τον κακο χαμο και εφυγαν ανενοχλητοι απο την κεντρικη εισοδο, οπου λογικα φορτωσαν και καποια πραγματα σε αυτοκινητο, κανενας δεν ακουσε και δεν ειδε τιποτα, οι καμερες των καταστηματων δεν πιανουν το σημειο, και ειναι και πολυ κακης ποιοτητας.

    Αν ο γειτονας, που ειναι και πιο κοντα στη πορτα, δεν ακουσε τιποτα, αν η μητερα μου ηταν μεσα τι θα γινοταν? Ουτε να το σκεφτομαι δε θελω.
    Παντρευομαι σε λιγο καιρο και ανοιγω σπιτι και μπορω να πω πως και μοβνο με την ιδεα τρομαζω για την ασφαλεια των αλλων. Οσο ημουν μονος μου δεν το σκεφτομουν, τωρα ομως αλλαζουν ολα.

    Λοιπον η ερωτηση μου ειναι, πως μπορουμε να προφυλαχθουμε? Τι αλλο να κανουμε? Το μονο που δεν ειχε αυτο το σπιτι απο θεμα προφυλαξης ειναι 2 φρουρους απ' εξω και 5 λυκοσκυλα απο μεσα.

    Αυτα συμφορουμιτες!!!!

    Και μη σας τυχει ποτε!!!!!


    ΥΓ: Για λογους ασφαλειας εχω παραποιησει 1-2 πραγματακια.

  2. #2
    ο συναγερμός εντόπισες γιατί δε δούλεψε???

    μήπως δεν ήταν ενεργοποιημένος??
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Καλα για την πορτα το καταλαβαινω.Απο την στιγμη που την ανοιγει κλειδαρας ο διαρρηκτης δεν θα μπορει;
    Ο συναγερμος γιατι δεν χτυπησε;
    Αυτο πρεπει να το κοιταξεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ο συναγερμός εντόπισες γιατί δεν δούλεψε???

    μήπως δεν ήταν ενεργοποιημένος??
    Του αλλαξαν τα φωτα... και στο κεντρικο και στο μπαλκονι. Παντως δεν χτυπησε και δεν ηταν συνδεδεμενος με καποια εταιρια, ηταν μονο για φασαρια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Πέρα από το συναγερμό και την πόρτα ασφαλείας, δεν υπάρχουν και πολλές - άλλες - επιλογές.

    Την ίδια απορία έχω κ εγώ με το συναγερμό. Επίσης, είναι με συνδρομή ή χύμα;

    Λογικά τώρα δεν κινδυνεύεται για 1-2 χρόνια να σας ξανα κλέψουν.

    Το γνωρίζω πολύ καλά το συναίσθημα κ δε το ξεπερνάς εύκολα.

    edit: Τώρα είδα τι έγραψες για το συναγερμό.

    Επίσης να έχουμε υπόψη πως είθισται να ξεριζώνουν τη σειρήνα και να την βραχυκυκλώνουν με νερό.

    Βασικά δεν υπάρχει λύση προφύλαξης του σπιτιού αν είσαι εκτός.

    Αν είσαι εντός (που είναι κ το σημαντικό) σε σώζει μια εσωτερική κλειδαριά στην πόρτα ή / και μπάρα. (Όσων αφορά στη πόρτα)

  6. #6
    Δηλαδή πρώτα έσπασαν την σειρήνα στο μπαλκόνι, μετά μπήκαν, μετά έσπασαν την μονάδα εντός του σπιτιού και μετά αλώνισαν; Κάτι δεν είναι σωστό σε όλο αυτό...

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Οταν τελειωσω με ολα τα διαδικαστικα, θα το κοιταξω και αυτο, αλλα πρωτα πρεπει να καθαριστει και να μαζευτει το σπιτι. Απο την ωρα που ανοιξαν τη πορτα, ειχαν 1 λεπτο να βγουν στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρινας και να κατεβασουν το γενικο. Ετσι ειπε η αστυνομια. Παντως δεν ηταν και ιδιαιτερα προσεκτικη στο βγαλσιμο της μπαταριας.

  8. #8
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Υπαρχουν πορτες κ πορτες. Αλλες ανοιγουνε σχετικα ευκολα κ αλλες σου λενε πως αν χασεις κλειδια κ δεν μπορεις να μπεις πας για ζημια 3-4 κατοσταρικα αν ανοιχτει κ απο αντιπροσωπο που προμηθευει την μαρκα/μοντελο.
    Τωρα ο συναγερμος ειναι μεγαλο θεμα...κανονικα θελεις 1 ή 2 καλυτερα σειρηνες ωστε να αποφευγεις να τις βαλουν(συχγρονως ) σε νερο μαζι κ να μην ακουγονται, αλλα κ ενα εσωτερικο σειρηνακι (στην περπτωση που κ η μια αλλα κ η αλλη εξουδετερωθηκαν) ωστε να κανει σαματα μεχρι να βρουνε το κεντρο για να το ξηλωσουνε. Σε ολα αυτα συνεπαγεται να μην καιγεται ο κεντρικος πινακας αν βραχυκυκλωσουνε απ εξω...
    Ψαξου για καλο συναγερμο κ μια καλη/ασφαλη πορτα.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Οταν τελειωσω με ολα τα διαδικαστικα, θα το κοιταξω και αυτο, αλλα πρωτα πρεπει να καθαριστει και να μαζευτει το σπιτι. Απο την ωρα που ανοιξαν τη πορτα, ειχαν 1 λεπτο να βγουν στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρινας και να κατεβασουν το γενικο. Ετσι ειπε η αστυνομια. Παντως δεν ηταν και ιδιαιτερα προσεκτικη στο βγαλσιμο της μπαταριας.
    Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
    Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
    Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


    Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
    Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
    Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


    Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.
    Ο συναγερμος δε χτυπησε. Ειχαν ενα λεπτο για να πανε στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρηνας, να καταστρεψουν τον κεντρικο πινακα και να κατεβασουν την ασφαλεια. Τωρα πως ο γειτονας και κανενας αλλος δεν ακουσε τιποτα... Τι να σου πω?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση, αυτό που κανείς δεν άκουσε, κανείς δεν είδε... Ο αφαλός δηλαδή δεν άνοιξε με τρυπάνι ή κάτι άλλο που κάνει κακό χαμό; Όλοι κουφοί;
    Ένα σπίτι κατέβηκε όλο "κάτω" και ουδείς κατάλαβε;
    Συναγερμός χτυπάει ένα λεπτό και πάλι κανείς;


    Πρακτικά πάντως, τα "θεωρητικά" που μπορούσες να κάνεις, τα είχες κάνει.
    Γιάννη στην Αθήνα ζεις. Στη Νίκαια σε γνωστή φίλου μου, χτυπούσαν με βαριά μεγάλη τη πόρτα για ώρα σε πολυκατοικία - καταλαβαίνεις θόρυβο - και δεν βγήκε άνθρωπος!

    και έχω και άλλα παραδείγματα. Κανείς δε βοηθάει κανέναν. (Τουλ. σε τεράστιο ποσοστό)

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Δηλαδής το καλύτερο αντικλεπτικό/αποτρεπτικό είναι σπίτι στην επαρχία?

  13. #13
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Γιάννη στην Αθήνα ζεις. Στη Νίκαια σε γνωστή φίλου μου, χτυπούσαν με βαριά μεγάλη τη πόρτα για ώρα σε πολυκατοικία - καταλαβαίνεις θόρυβο - και δεν βγήκε άνθρωπος!

    και έχω και άλλα παραδείγματα. Κανείς δε βοηθάει κανέναν. (Τουλ. σε τεράστιο ποσοστό)
    Οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο τρελαινομαι....

  14. #14
    εμένα μου κάνει εντύπωση οτι είχαν 1 λεπτό μέχρι να αρχίσει να βαράει.....

    κάτι δευτερόλεπτα (μονοψήφιο νούμερο) θα έπρεπε να έχει.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ο συναγερμος δε χτυπησε. Ειχαν ενα λεπτο για να πανε στο μπαλκονι και να βγαλουν τη μπαταρια της σειρηνας, να καταστρεψουν τον κεντρικο πινακα και να κατεβασουν την ασφαλεια. Τωρα πως ο γειτονας και κανενας αλλος δεν ακουσε τιποτα... Τι να σου πω?
    Ενα λεπτο εχεις χρονο για αφοπλιση? Κακως... Μαξ 15 δευτερα πρεπει να δινεις ωστε να μην εχουν χρονο για ψαξιμο-ξηλωμα!!
    Θα μπορουσες να ειχες συνδεσει το τηλεφωνο με το συναγερμο να σε ειδοποιει σε τυχον παραβιαση κ για να αποφυγεις παραβιαση αφου εχουν καταστρεψει τις γραμμες τηλ υπαρχει πλακετιτσα με SIM καρτουλα(Μπαινει πανω στον κεντρικο πινακα) που σε ειδοποιει κατευθειαν αν δεν θες συνδεση σε κεντρο. Υπαρχουν πολλα να κανεις πιστεψε με...
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2014, 17:22
  2. Keyless Τάπα βενζίνας... Πώς ασφαλίζουμε το ρεζερβουάρ?
    από p_sapelas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2014, 12:32
  3. Bρήκα πως θα γλυτώσω την εισφορά για το σπίτι....
    από makis206 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 09:34
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 11:11
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 13:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF