Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 92

Θέμα: Ελάτε να τον μετρήσουμε..πόσο τον έχετε...???

  1. #61
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    To 1.35 που είσαι είναι χρόνος που μόνο "ζημιά" θα σου κάνουν τα λάστιχα που προανέφερες... Δεν χρειάζεται να πας σε σλικ βέβαια, αλλά υπάρχουν λαστιχάρες που θα σε βάλουν σ' άλλο δρόμο... Trust me.
    Για πες ρε αρχηγε.
    Τα λάστιχα αυτα κανουν για χρηση δρόμου;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #62
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για πες ρε αρχηγε.
    Τα λάστιχα αυτα κανουν για χρηση δρόμου;

    Αν και εκτός θέματος, φυσικά και κάνουν. Racetek, Power Evo, Supercorsa κλπ είναι λάστιχα που φοράμε και στο δρόμο... Απλά τα τρως εύκολα.

    Εδώ κάποιο γνωστοί-άγνωστοι βγαίνουν με slick στο δρόμο.... Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #63
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Οκ ευχαριστώ !

    Σαν αρχάριος που είμαι λέω να συνεχίσω με αυτή την κατηγορία ελαστικών και ίσως να κόψω κανα δυο δευτερόλεπτα σε consistent γυρολόγιο για να μάθω να "παίζω" στα όρια της πρόσφυσης που σε αυτά τα ελαστικά είναι πολύ χαμηλότερα. Είναι καλό το μονοπάτι που προτίθεμαι να ακολουθήσω;
    Δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να πας σε απολυτα και απαιτητικα λαστιχα οπως τα KR και αλλα που χρειαζονται κουβερτες για να λειτουργησουν σωστα. Ομως οτι καλυτερο βαλεις τοσο πιο γρήγορη εξέλιξη θα εχεις.
    Ειναι λαθος να λες θα γυρισω με τα ξύλα. Δεν θα σε παει πουθενα αυτο πέρα απο το κυνήγι της τουμπας.

    Κατα τα αλλα οσο πιο σοβαρα το κανεις με σωστο εξοπλισμο, κουβερτες, σερβις, στησιμο, τοσο πιο ασφαλης θα εισαι για να εξελήσεσαι

    Να συμπληρώσω οτι μονο μια φορα μπηκα στην πιστα (σε δοκιμαστικα του πρωτου αγωνα φέιζερ καπ) με τα battlax που ειχα μαμα στο fazer. Εκανα 10 λεπτά γυρω γυρω, βγήκα, και δεν εχω ξανακαβαλησει ποτε χωρις γομες σε πιστα αλλα και κατα πλειοψηφια και στο δρομο. Η πρωτη επαφή με πολιτικα λαστιχα γυρισα 1.45 και στο επομενο σεσσιον με Dragon Supercorsa 1.12. για τετοια διαφορα μιλαμε.
    Αρα τα πετάμε τα δρομισια αν θελουμε να ασχοληθουμε με πιστα
    Τελευταία τροποποίηση από fazerakis; 10/12/2015 στις 15:04.
    I FEAR YOU HAVE MISTAKEN ME FOR SOMEONE WHO GIVES A SHIT
    Καλοκαιρινο Jacket Bering €30
    Richa Jacket Lady Χειμερινο €50

  4. #64
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazerakis Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειαζεται και δεν πρεπει να πας σε απολυτα και απαιτητικα λαστιχα οπως τα KR και αλλα που χρειαζονται κουβερτες για να λειτουργησουν σωστα. Ομως οτι καλυτερο βαλεις τοσο πιο γρήγορη εξέλιξη θα εχεις.
    Ειναι λαθος να λες θα γυρισω με τα ξύλα. Δεν θα σε παει πουθενα αυτο πέρα απο το κυνήγι της τουμπας.

    Κατα τα αλλα οσο πιο σοβαρα το κανεις με σωστο εξοπλισμο, κουβερτες, σερβις, στησιμο, τοσο πιο ασφαλης θα εισαι για να εξελήσεσαι

    Να συμπληρώσω οτι μονο μια φορα μπηκα στην πιστα (σε δοκιμαστικα του πρωτου αγωνα φέιζερ καπ) με τα battlax που ειχα μαμα στο fazer. Εκανα 10 λεπτά γυρω γυρω, βγήκα, και δεν εχω ξανακαβαλησει ποτε χωρις γομες σε πιστα αλλα και κατα πλειοψηφια και στο δρομο. Η πρωτη επαφή με πολιτικα λαστιχα γυρισα 1.45 και στο επομενο σεσσιον με Dragon Supercorsa 1.12. για τετοια διαφορα μιλαμε.
    Αρα τα πετάμε τα δρομισια αν θελουμε να ασχοληθουμε με πιστα


    εγώ πόσο θα κατεβάσω?

    χωρίς πλάκα τώρα αν τα πολιτικά στα οποία αναφέρεσαι είναι τίποτα 014 (κι αυτή η brigdestone όλα battlax τα λέει..!!!) δεν έχουν καμία σχέση με τα τωρινά "πολιτικά"..άσε που μόλις άλλαξα σε michelin pilot 2ct είδα άλλο μηχανάκι (10 χρόνια πριν). χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι συγκρίνω τα πολιτικά με γόμες,σε καμία περίπτωση.


    όσο για τα υπόλοιπα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #65
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fazerakis Προβολή μηνύματος
    ....

    Να συμπληρώσω οτι μονο μια φορα μπηκα στην πιστα (σε δοκιμαστικα του πρωτου αγωνα φέιζερ καπ) με τα battlax που ειχα μαμα στο fazer. Εκανα 10 λεπτά γυρω γυρω, βγήκα, και δεν εχω ξανακαβαλησει ποτε χωρις γομες σε πιστα αλλα και κατα πλειοψηφια και στο δρομο. Η πρωτη επαφή με πολιτικα λαστιχα γυρισα 1.45 και στο επομενο σεσσιον με Dragon Supercorsa 1.12. για τετοια διαφορα μιλαμε.
    ...
    Να τονίσουμε ότι αναφέρεται σε χρόνους στα Μέγαρα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Να τονίσουμε ότι αναφέρεται σε χρόνους στα Μέγαρα.
    δε χρειαζόταν διευκρίνηση........................................
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #67
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Τελικά μπαίνετε πίστα για να κάνετε καλύτερο χρόνο ή για να γίνετε καλύτεροι οδηγοί; Το να αλλάζεις λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, πλαίσια, μοτέρ, τα οποία κατεβάζουν αυτόματα και μόνα τους τους χρόνους, ποιο ακριβώς όφελος σου δίνει; Δεδομένου πάντα ότι ΔΕ μιλάμε για αγωνιζόμενους. Εννοώ ότι μπαίνει κάποιος και κάνει 1.40. Αλλάζει λάστιχα και κάνει 1.30. Ε και; Η ικανότητά του είναι ακριβώς η ίδια. Νόμιζα ότι αυτοσκοπός είναι να κατεβάσεις χρόνο χάρη στα χέρια σου.

    Γενικά μιλώντας, γιατί εγώ δεν ξέρω από αυτά.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 10/12/2015 στις 18:47.
    Life begins at 45°.

  8. #68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    [...]Εννοώ ότι μπαίνει κάποιος και κάνει 1.40. Αλλάζει λάστιχα και κάνει 1.30. Ε και; Η ικανότητά του είναι ακριβώς η ίδια.[...]
    Οχι. Η ικανοτητα βελτιώνεται καθως με τα άλλα λαστιχα μπορει να πιέσει περισσοτερο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #69
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελικά μπαίνετε πίστα για να κάνετε καλύτερο χρόνο ή για να γίνετε καλύτεροι οδηγοί; Το να αλλάζεις λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, πλαίσια, μοτέρ, τα οποία κατεβάζουν αυτόματα και μόνα τους τους χρόνους, ποιο ακριβώς όφελος σου δίνουν; Δεδομένου πάντα ότι ΔΕ μιλάμε για αγωνιζόμενους. Εννοώ ότι μπαίνει κάποιος και κάνει 1.40. Αλλάζει λάστιχα και κάνει 1.30. Ε και; Η ικανότητά του είναι ακριβώς η ίδια. Νόμιζα ότι αυτοσκοπός είναι να κατεβάσεις χρόνο χάρη στα χέρια σου.

    Γενικά μιλώντας, γιατί εγώ δεν ξέρω από αυτά.

    τα όρια είναι το πρόβλημα... τα όρια πρώτα των πολιτικών ελαστικών,των oem αναρτήσεων και πάει λέγοντας..όσο ανεβαίνεις level (riding skill) τόσο περισσότερα ζητάς.και τόσο βαθύτερα το χέρι στην τσέπη...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #70
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελικά μπαίνετε πίστα για να κάνετε καλύτερο χρόνο ή για να γίνετε καλύτεροι οδηγοί; Το να αλλάζεις λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, πλαίσια, μοτέρ, τα οποία κατεβάζουν αυτόματα και μόνα τους τους χρόνους, ποιο ακριβώς όφελος σου δίνει; Δεδομένου πάντα ότι ΔΕ μιλάμε για αγωνιζόμενους. Εννοώ ότι μπαίνει κάποιος και κάνει 1.40. Αλλάζει λάστιχα και κάνει 1.30. Ε και; Η ικανότητά του είναι ακριβώς η ίδια. Νόμιζα ότι αυτοσκοπός είναι να κατεβάσεις χρόνο χάρη στα χέρια σου.

    Γενικά μιλώντας, γιατί εγώ δεν ξέρω από αυτά.
    Tώρα τρολλάρεις αλλά οκ... Οι αγωνιζόμενοι πάνε για χρόνους, αυτονόητο.

    Οι υπόλοιποι μπαινουν στην πίστα για τον δικό του λόγο ο καθένας, που μπορεί να αλλάξει.
    Ένας που μπήκε πρωτη φορά πίστα για μαθήματα πχ, μετά μπαίνει για εξάσκηση και μετά θέλει να κατεβάσει και χρόνους. Πρόσεξε, δεν μιλάμε για απόλυτους χρόνους του ΠΠΤ αλλά ο καθένας τους δικούς του χρόνους... Γιατί το κάνει; Γιατί μπορεί.

    Πολλοί είναι όμως που μπαίνουν μέσα για να στρίψουν με ασφάλεια και να περάσουν καλά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Tώρα τρολλάρεις αλλά οκ... Οι αγωνιζόμενοι πάνε για χρόνους, αυτονόητο.

    Οι υπόλοιποι μπαινουν στην πίστα για τον δικό του λόγο ο καθένας, που μπορεί να αλλάξει.
    Ένας που μπήκε πρωτη φορά πίστα για μαθήματα πχ, μετά μπαίνει για εξάσκηση και μετά θέλει να κατεβάσει και χρόνους. Πρόσεξε, δεν μιλάμε για απόλυτους χρόνους του ΠΠΤ αλλά ο καθένας τους δικούς του χρόνους... Γιατί το κάνει; Γιατί μπορεί.

    Πολλοί είναι όμως που μπαίνουν μέσα για να στρίψουν με ασφάλεια και να περάσουν καλά...
    συμφωνώ σε όλα... ανάλογα την ιδιοσυγκρασία του καθενός.
    το τελευταίο (bold) θέλει αυτοσυγκράτηση για να το πετύχεις κατά την άποψή μου. κι εγώ δε μπαίνω με αυτοσκοπό τους χρόνους απλά είναι μια ένδειξη βελτίωσης ΑΝ μπορείς και τους κάνεις επαναλαμβανόμενα ΧΩΡΙΣ να παίρνεις μεγάλα ρίσκα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τελικά μπαίνετε πίστα για να κάνετε καλύτερο χρόνο ή για να γίνετε καλύτεροι οδηγοί; Το να αλλάζεις λάστιχα, φρένα, αναρτήσεις, πλαίσια, μοτέρ, τα οποία κατεβάζουν αυτόματα και μόνα τους τους χρόνους, ποιο ακριβώς όφελος σου δίνει; Δεδομένου πάντα ότι ΔΕ μιλάμε για αγωνιζόμενους. Εννοώ ότι μπαίνει κάποιος και κάνει 1.40. Αλλάζει λάστιχα και κάνει 1.30. Ε και; Η ικανότητά του είναι ακριβώς η ίδια. Νόμιζα ότι αυτοσκοπός είναι να κατεβάσεις χρόνο χάρη στα χέρια σου.

    Γενικά μιλώντας, γιατί εγώ δεν ξέρω από αυτά.

    δεν ισχυει επ'ουδενι αυτο...(για τα bold μιλαω)...
    αν εισαι κουλατζα, δε πα να βαλεις ohlins, dunlop KR και πολλα συναφη καλουδια...κουλατζα θα παραμεινεις...
    χαρακτηριστικο οτι πολυ παλια μηχανακια με πολυ παλια τεχνολογια πανω τους αλλα με χεραδες οδηγους κανουν πελατες πολλους wannabe ροσσηδες με ducati πολλων χιλιαδων ευρω ή με νεα ιαπωνικα μοντελα...απλα τις λαδιερες τις τονιζω γιατι κανουν απο τα γενοφασκια τους ενα σκασμο λεφτα και ειναι ως επι το πλειστον τουμπανα απο περιφερειακα...


    ενα καλο λαστιχο θα σου δωσει πρωτιστως την αυτοπεποιθηση να πιεσεις παραπανω, εφοσον το επιθυμεις και πας για χρονους...
    οι αναρτησεις το ιδιο (αρκει να ειναι σωστα σεταρισμενες)...
    ολα στο μυαλο ειναι...αν πιστεψεις οτι μπορεις να πιεσεις και κατεχεις την θεωρια, με πολλη προπονηση κατεβαινουν οι χρονοι...

    το συνηθες ειναι τα μηχανακια να ειναι πολυ πανω απο τα ορια του "μεσου" αναβατη...
    οποτε αγοραζοντας ενα stock χιλιαρι, αν ξερεις την θεωρια και το καβαλας ολη μερα στην πιστα και τιποτα να μην αλλαξεις πανω του η οδηγικη σου ικανοτητα συνεχως θα βελτιωνεται...

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν εισαι κουλατζα, δε πα να βαλεις ohlins, dunlop KR και πολλα συναφη καλουδια...κουλατζα θα παραμεινεις..
    Έτσι είναι.

    Επίσης, τα αγωνιστικά λάστιχα, οι πανάκριβες αναρτήσεις, η γρήγορη γεωμετρία, δουλεύουν από κάποιο (σβέλτο) ρυθμό και κάτω. Όχι μόνο δεν έχει νόημα η επένδυση σε ειδικά και ακριβά αξεσουάρ όταν έχουμε αργό γυρολόγιο λόγω μη αξιοποίησής τους, αλλά κι επειδή ένα φιλικό μηχανάκι θα μας βοηθήσει περισσότερο στο να κατεβάσουμε -μέχρι ένα σημείο φυσικά- το χρόνο μας.
    Think faster than you ride

  14. #74
    Freddo Cappucino Racer Το avatar του/της fazerakis
    Εγγραφή
    02/02/2003
    Μηνύματα
    419
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Να τονίσουμε ότι αναφέρεται σε χρόνους στα Μέγαρα.
    Κι ομως λαθος...

    Ηταν στο Ελληνικο
    I FEAR YOU HAVE MISTAKEN ME FOR SOMEONE WHO GIVES A SHIT
    Καλοκαιρινο Jacket Bering €30
    Richa Jacket Lady Χειμερινο €50

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Όχι, δεν τρολλάρω. Πάντα έτσι γράφω, αφού με ξέρετε Ίσως απλά δεν το έθεσα σωστά. Εννοούσα ότι για να βελτιωθείς, να δεις αποτελέσματα, πρέπει να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης (τον προηγούμενό σου χρόνο). Έτσι σε κάθε session, βλέπεις αν βελτιώνεσαι. Όταν η βελτίωση αυτή έρχεται λόγω μοτοσυκλέτας (αναρτήσεων, ελαστικών κτλ), τότε δε μπορείς να έχεις αυτό το μέτρο. Ναι, φυσικά, θα πιέσεις περισσότερο, αλλιώς δε θα γράψεις καλύτερο χρόνο, αλλά θα πιέσεις +20% επειδή το όριο της μοτοσυκλέτας ανέβηκε 20%. Πάλι θα απέχεις από τα όριά της (όπως και πριν την αλλαγή αναρτήσεων, ελαστικών), οπότε ουσιαστικά δε βελτιώνεσαι σαν αναβάτης, δεν κάνεις κάτι διαφορετικό (η μοτοσυκλέτα συμπεριφέρεται διαφορετικά). Δεν είμαι σίγουρος ότι γίνομαι κατανοητός, αλλά πραγματικά νιώθω ότι οι λέξεις με περιορίζουν αυτή τη στιγμή. Ένιγουει.

    Προφανώς η ικανότητα > οποιοδήποτε setup, αυτό δε χωράει συζήτηση. Αλλά εδώ μιλάμε για τον ίδιο οδηγό.

    Έχω μπει πίστα, μου αρέσει και, αν δε χρειαζόταν 2 μισθούς/μήνα, πιθανότατα θα ήμουν εκεί κάθε βδομάδα. Αλλά, δυστυχώς, δεν είναι έτσι.

    Συνεχίστε να ποστάρετε χρόνους και βιντεάκια να χαζεύουμε ^^
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 19:38
  2. Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2013, 14:59
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 00:37
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2004, 16:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF