Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Φθηνές λύσεις για ακριβά προβλήματα

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495

    Φθηνές λύσεις για ακριβά προβλήματα

    Με τα γαλλικά κλειδιά δεν έχω καλή εμπειρία. Υποψιάζομαι επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ποιοτικό ή δεν τα χρησιμοποιώ σωστά. Το εφαρμόζω σε παξιμάδι, σφίγγω όσο μπορώ το ρυθμιστή ανοίγματος με το χέρι και κατόπιν εφαρμόζω ροπή. Έλα όμως που κλωτσάει το παξιμάδι, όταν είναι πολύ σφιγμένο. Οπότε η καλύτερη λύση είναι γεμανοπολύγωνο. Βέβαια είδα σε γειτονικό νήμα ένα εργαλείο που συνδυάζει γαλλικό με σκύλα, ίσως αυτό σφίγγει πολύ καλύτερα το παξιμάδι.

    Έχω ξεσφινώσει παξιμάδια με σκύλα ή κόμπρα υδραυλικού, αλλά λυπάμαι όταν βλέπω τη φθαρμένη επιφάνεια των παξιμαδιών από τα δόντια του εργαλείου. Ειδικά οι μεγάλες γκαζοτανάλιες υδραυλικού (ή κόμπρες; ), πάνω από μισό μέτρο μήκος, σου παρέχουν πολύ καλή ροπή σύσφιξης και περιστροφής, εκεί που με κοντά εργαλεία σου φεύγει η μαγκιά και δεν κάνεις τίποτα. Επίσης, επειδή δεν γλιστράνε πάνω στο παξιμάδι, κάνουν πιο μικρή φθορά.

    Παρ' όλα αυτά, ένα μικρό γαλλικό, μπορεί να υπάρχει παντού. Η φορητότητα είναι σημαντικός παράγοντας σε πολλές περιπτώσεις. Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "δεν έχω εργαλείο" και "κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα ελαφρύ και φθηνό", η δεύτερη επιλογή υπερέχει και σου δίνει πολλές φορές λύση, έστω και με συμβιβασμούς. Τις υπόλοιπες, πας και αγοράζεις το κατάλληλο εργαλείο. Έχοντας αυτό υπόψη, πήρα το ακόλουθο γαλλικό. Παρέα πήρα μικρή συλλογή allen, καθώς και ένα ταυ allen 5mm που χρειάζεται για εργασίες στο ποδήλατο. Πάντοτε κουβαλάω μαζί μου στο ποδήλατο ένα 5άρι κλασσικό "L", αλλά για το σπίτι ήθελα κάτι πιο εύχρηστο.

    6" F.F.Group το γαλλικό, ενώ τα άλλα δύο ανώνυμα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	elvetiko.jpg 
Προβολές:	431 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	433406
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/01/2022 στις 14:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    ...δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποιο ποιοτικό...

    . Αν έχεις να επιλέξεις μεταξύ του "δεν έχω εργαλείο" και "κουβαλάω μαζί μου πάντα ένα ελαφρύ και φθηνό", η δεύτερη επιλογή υπερέχει
    Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.

    Πόσο το πήρες το ffgroup? 5-6 ευρω; Ένα irimo έχει 7-8 και ενα Irega 10-11.
    Και δωρο να σου το έκαναν το ff, 10 ευρώ δεν είναι τρελό κόστος για να κρατάς κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.
    Θα μας βαλει φυλακή αυτός... Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις τι υπερέχει ακόμα περισσοτερο; Ένα ελαφρύ και καλό.

    Πόσο το πήρες το ffgroup? 5-6 ευρω; Ένα irimo έχει 7-8 και ενα Irega 10-11.
    Και δωρο να σου το έκαναν το ff, 10 ευρώ δεν είναι τρελό κόστος για να κρατάς κάτι που αποδεδειγμένα δουλεύει.
    Δεν ήξερα, δε ρώταγα; Δεν ήξερα πόσο κοστίζουν, οπότε θεώρησα τα 5,5€ καλή τιμή και δεν το σκέφθηκα επιπλέον.

    Βασικά για allen πήγα στο κατάστημα, αλλά είδα το μικρό γαλλικό κλειδί και μου γυάλισε. Υποτίθεται ότι μου το άφησε 5,5€ από 7€ κανονική τιμή, αλλά βλέπω τώρα ότι online το έχουν 3,4€. Βέβαια, είτε θα έπρεπε να δώσω επιπλέον χρήματα σε καύσιμα για να το πάρω (και κυρίως να χάσω χρόνο), είτε θα τα έδινα σε μεταφορικά. Σημασία έχει ότι είναι ένα εργαλείο, τάξης τιμής των 4€, οπότε συμφωνώ ότι θα έδινα τα διπλάσια χρήματα για κάτι που θα μου πρότεινες ως πολύ καλό. Όμως τότε θα είχα την αξίωση να μην κλωτσάει στη χρήση, κάτι που τελικά δεν έχω καταλάβει αν είναι εφικτό με ένα καλό γαλλικό κλειδί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Θα μας βαλει φυλακή αυτός... Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.
    Φυλακή θα μας βάλει με τα ηλεκτρικά εργαλεία, π.χ. Metabo, του 500άρικου και τα δυναμόκλειδα των 120€. Με τα μικροεργαλειάκια, συμφωνώ ότι δεν αξίζει να σκέφτεσαι σε 5€ επιπλέον για ένα ποιοτικό εργαλείο, εκτός αν μιλάμε για συλλογή πολλών τεμαχίων, όπου το 5€ x 20 τεμάχια, πάει στα 100€. Π.χ. πρόσφατα βρήκα ένα ωραίο πλαγιοκοφτάκι με 4€. Μία που το πήρα και μία που αποφάσισα να δώσω άλλα 14€ για πάρω το καλό το Piergiacomi TR-30, διότι το άλλο ήταν απλώς όμορφο . Τώρα κάθεται το πρώτο.

    Η επόμενή μου σκέψη είναι για γερμανικά κλειδιά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω σε γερμανοπολύγωνα ή σε διπλά γερμανικά με διαφορετικές διαστάσεις στις δύο άκρες, π.χ. 14mm/15mm κλπ. Επίσης πάλι σκέφτομαι για κάτι φθηνό, διότι θα βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο και δεν θέλω να με απασχολεί ιδιαίτερα αν χαθεί κάτι.

    Τέλος, αν και δεν μου είναι πλέον απαραίτητα, σκέφτομαι για συλλογή με καρυδάκια. Από την Proxxon που είχα παλιότερα, ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος. Όταν πήγα να πάρω το πιστόλι θερμικής σιλικόνης, μπήκα σε ένα προσεγμένο κατάστημα και μου γυάλισε μία πολύ καστάνια 1/4". Κρατήθηκα όμως, διότι θα τη λυπάμαι να κάθεται.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/01/2022 στις 18:27.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η επόμενή μου σκέψη είναι για γερμανικά κλειδιά. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα πάω σε γερμανοπολύγωνα ή σε διπλά γερμανικά με διαφορετικές διαστάσεις στις δύο άκρες, π.χ. 14mm/15mm κλπ. Επίσης πάλι σκέφτομαι για κάτι φθηνό, διότι θα βρίσκονται σε κοινόχρηστο χώρο και δεν θέλω να με απασχολεί ιδιαίτερα αν χαθεί κάτι.
    Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.

  7. #7
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.
    Δεν είναι σωστή η διάσταση στα κινέζικα-γερμανικά (οξύμωρο, ε; ) ή έχει ελαστικότητα το μέταλλο και ανοίγει υπό πίεση;

    Πάντως μέχρι στιγμής, τα μόνα γερμανικά κλειδιά που με έχουν απογοητεύσει είναι κάποια μικρού πάχους και μάλιστα σε φθαρμένα παξιμάδια. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από τα περισσότερα που έχω χρησιμοποιήσει. Μαζί με τα καρυδάκια, είναι τα καλύτερα εργαλεία για παξιμάδια και στριφώνια. Ακρίβεια, σταθερό πιάσιμο, ασκείς επαρκή ροπή χωρίς προβλήματα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/01/2022 στις 22:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι σωστή η διάσταση στα κινέζικα-γερμανικά (οξύμωρο, ε; ) ή έχει ελαστικότητα το μέταλλο και ανοίγει υπό πίεση;
    Στα μικρά νούμερα και τα δύο στα μεγαλύτερα απλά ανοίγουν εύκολα.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος
    Ειπαμε να παιρνουμε καλά εργαλεία για την βασική μας χρήση αλλά όχι και αυτά που θα πεταχτούν κάτω απο μια σέλα για ώρα ανάγκης.
    Και όμως, αυτά που είναι για μια ώρα ανάγκης, πρέπει να είναι καλά! Όσο πιο καλά γίνεται. Γιατί τότε θα έχεις μόνο αυτά για να κάνεις αυτό που απαιτείται.

    Αν το αλλενάκι σου, χαλάσει τη βίδα της σπασμένης μανέτας συμπλέκτη απ' το εντούρο, όταν είσαι στο γκαράζ σου θα βρεις τρόπο να την βγάλεις και να αντικαταστήσεις τη μανένα.
    Αν είσαι στο βουνό, στην καλύτερη περίπτωση θα γυρίσεις πίσω με όλες καρφωτές και η ανταλλακτική μανέτα θα είναι στην τσάντα πλάτης.

    Ένα καλό εργαλείο έχει πιο σφιχτές ανοχές και φθείρεται λιγότερο με τη χρήση (πχ wiha). Ενα άλλο μπορεί να είναι σχεδιασμένο ώστε να πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια της βίδας. (πχ άλλεν plus της wera).

    Στο γκαράζ σου, θα βρεις λύσεις, αλλά το φθηνό θα σου κοστίσει περισσότερο αν σου χαλάσει τη βίδα. Ίσως γιατί θα σε οδηγήσει στο μάστορα ή στην αγορά εξωλκέα. Ίσως και να μη το κάνει ή ίσως να μη το κάνει όσο είναι ακόμα καινούριο. Ή ίσως είσαι τυχερός σαν τον Νεοσσό και στο κλέψουν ή το χάσεις πριν σου δημιουργίσει κάποιο πρόβλημα.



    Υγ. Επίτηδες χρησιμοποιώ τη λέξη καλό και όχι ακριβό.
    Υγ2. Όπου φθηνό βάλτε φθηνιάρικο.

    Θα μας βαλει φυλακή αυτός...
    Εγώ είμαι αθώος σαν νεογέννητο αγγελούδι. Απλά μου έχει κολλήσει ρετσινιά!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/01/2022 στις 10:38.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στα μικρά νούμερα και τα δύο στα μεγαλύτερα απλά ανοίγουν εύκολα.
    Όπως τα λέει το στεφανος.

    Στις μικρές βίδες οι ανοχές πρέπει να είναι πιο σφιχτές, γιατί μια μικρή βίδα θα χαλάσει πολύ πιο εύκολα. Αν το γερμανικό έχει μεγάλες ανοχές, δε ζορίζει μονο τις γωνίες της βίδας αλλά τόσο περισσότερο ζορίζονται και τα δικά τπου άκρα. Αν βάλουμε στην εξίσωση και το πιο μαλακό μέταλλο το αποτέλεσμα συνήθως είναι μισό νούμερο μεγαλύτερο άνοιγμα.
    Ενα καλύτερο εργαλείο θα έχει και καλύτερο μέταλλο και πιο σφιχτές ανοχές συνεπώς μεγαλύτερη αντοχή.
    Ένα πανάκριβο εργαλείο, θα έχει καλύτερο σχεδιασμό για να μη σε πονάνε τα χέρια, θα είναι λεπτότερο και ελαφρύτερο χωρίς να υστερεί σε αντοχή με το απο πάνω, ενώ στην περίπτωση που καβαλήσει τις γωνίες μιας βίδας και ανοίξουν τα άκρα, μετά θα επανέλθουν στην αρχική τους θέση. Δε θα υπάρξει δλδ μόνιμη παραμόρφωση (πλαστική παραμόρφωση), λόγο της καλύτερης θερμικής κατεργασίας και του ακριβότερου κράματος.
    Τρεις κατηγορίες.. ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Για μένα η μεσαία κατηγορία είναι η καλύτερη για τον περιστασιακό χρήστη. (είδατε που σας είπα πως είμαι αγγελούδι?)
    Η πρώτη κατηγορία (αυτά που αποκαλώ σκουπίδια) είναι μόνο για τις βίδες που έχει στα ποδάρια ένας μεταλλικός καναπές, μια σίτα στο εξοχικό και αυτή που βρίσκεται στη βάση ενός φωτιστικού. Δεν είναι για να επισκευάζεις μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/01/2022 στις 11:12.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Φυλακή θα μας βάλει με τα ηλεκτρικά εργαλεία, π.χ. Metabo, του 500άρικου και τα δυναμόκλειδα των 120€.
    Metabo του 500ρικου δε χρειάζονται ρε συ. (Εκτός και αν πάρεις τρία)
    Τα δυναμόκλειδα είναι εργαλεία ακριβείας. Με 120 να κάνεις και το σταυρό σου! Με λιγότερα παύει να είναι εργαλείο ακριβείας οπότε δε ξέρω τι χρήση να τους κάνω. Πολλοί τα χρησιμοποιούν σαν μεγάλες καστάνιες αλλά μια μεγάλη καστάνια είναι συνήθως φθηνότερη και ελαφρύτερη.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το διαχώρισα για να το κάψουμε σα θέτε..
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η πρώτη κατηγορία (αυτά που αποκαλώ σκουπίδια) είναι μόνο για τις βίδες που έχει στα ποδάρια ένας μεταλλικός καναπές, μια σίτα στο εξοχικό και αυτή που βρίσκεται στη βάση ενός φωτιστικού. Δεν είναι για να επισκευάζεις μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα.
    Πως γίνεται μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι (Κινέζοι, Ινδοί, ...) να δουλεύουν με εργαλεία <σκουπίδια> και εμείς να χρειαζόμαστε Γερμανικά εργαλεία;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εκ πείρας Γερμανικά φτηνά μην πάρεις,θα χαλάς τις βίδες σου.
    Μη παρεις καθολου καλητερα.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Πως γίνεται μερικά δισεκατομμύρια άνθρωποι (Κινέζοι, Ινδοί, ...) να δουλεύουν με εργαλεία <σκουπίδια> και εμείς να χρειαζόμαστε Γερμανικά εργαλεία;
    Γερμανικά εννοεί το ανοιχτό άκρο. Όχι made in germany.


    Edit.. btw δε δουλεύουν με σκουπίδια. Δουλεύουν με φθηνά εργαλεία. Τα gedore made in india έχουν κατακλείσει τις εκεί αγορές και δεν είναι καθόλου σκουπίδια. Τα gedore made in africa δουλεύουν σε 3 ηπείρους και δεν είναι καθόλου σκουπίδια. Αλλες μάρκες (επώνυμες και μη), έχουν εργαλεία για τέτοιες αγορές που δουλεύουν μια χαρά. Προφανώς!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/01/2022 στις 11:24.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λύσεις για Torx.. (και όχι μόνο)
    από daz στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2021, 14:01
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2015, 22:53
  3. Συμβουλές κ λύσεις για μεμβράνες καρμπιρατέρ
    από ARISPEED1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2010, 20:17
  4. Λαστιχα για μοταρντ, Φτηνες λυσεις... (;)
    από javaneze στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 19:23
  5. Δυο προβληματα... για καλους λυτες...
    από sonic22 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 11:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF