Σελίδα 11 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Σε σχεση με αυτο το bulle και το πρασινο bosch τι θα προτιμουσατε?

  2. #152
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    Σε σχεση με αυτο το bulle και το πρασινο bosch τι θα προτιμουσατε?

    Το bulle.
    Αλλα και παλι επιμενω στο bosch μπλε. Κοψε απο το τσιγαρο και παρτο! Θα με θυμηθεις.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Ξεκινησα την σκεψη για καποιο φτηνο και μανιτζιβελλο, και βλεπω οτι δεν υπαρχει τιποτα αξιολογο->
    Ας παω στα 10.8v/12v λεω, κοιταζοντας σε einhell κοκ(60ευρω)->Μετα βλεπω το bosch το πρασινο στα 88 με κρουστικο και λεω αντε να δουμε..->προκυπτει το μπλε με 2 μπαταριες στα 122->βλεπω το πακετακι μακιτα σπαθοσεγα και κρουστικο στα 169.

    Εαν το δεις για 20-30 ευρω παραπανω αξιζει να τα δωσεις για το πιο ακριβο πακετακι καθε φορα.

    Απλα νοιωθω οτι ξεφευγω πολυ, οποτε πρεπει να βαλω φρενο.
    Ειδικα απο την στιγμη που δεν με απασχολει η πλατφορμα (εαν μιλαγαμε για 18voltα, θα με ενδιεφεραν και τα υπολοιπα εργαλεια που βγαζει η καθε εταιρια--dewalt/bosch/makita κοκ- στα 10.8 μαλλων ειναι αδυναμα).


    Εαν καταφερω να δω το bulle απο κοντα και με πεισει θα παω σε αυτό -45 ευρω διαφορα δεν ειναι και λιγα για εφαμιλλο μηχανημα-, εαν οχι θα παω στο ανωτατο οριο μου στα 122 που κανει το bosch gsb 120 li*.

    *Μετα απο απειρη ψακτικη, διαπιστωσα πως βγαινουν 2 σειρες μπλε ακομα και στα 12v.Το συγκεκριμενο ειναι το πιο φθηνο και λιγο πιο αδυναμο σε σχεση με τα ακριβοτερα gsb 12-15-> ροπη 28/11για το gsb 120 li +30/14 gsb 12-15.
    Επιπλεων εχουν διαφορετικα λαμπακια με το πρωτο να εχει ενα led και το δευτερο μαλλων περισσοτερα(κλαιν μαιν για το συγκεκριμενο..)

    Ευελπιστω μονο το κρουστικο τους να μην ειναι gimmick σε αυτα τα νοlt.Εαν καταφερνουν και ανοιγουν τρυπες 6/8αρες σε τουβλο πιθανοτατα δεν θα ξαναπιασω το ρευματος που εχω
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 03/12/2017 στις 15:15.

  4. #154
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Σε τούβλο ανοίγουν και χωρίς κρουση αν έχεις καλό τρυπάνι. Οι διαφορές των Bosch με τις διαφορετικές τιμές οφείλονται στο γεγονός ότι κάποια μοντέλα είναι heavy dute και άλλα πιο light. Επίσης κάποια είναι παλιότερα μοντέλα ενώ κάποια άλλα υπολείπονται σε λοιπά χαρακτηριστικά όπως η αφαίρεση του τσοκ. Σλ
    Σε κάποιες περιπτώσεις απ τις παραπάνω που αναφέρεις αξίζει η διαφορά τιμής αλλά όπως το είπες κάπου πρέπει να μπαίνει ταβάνι.

  5. #155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Καταφερα και πεταχτηκα και ειδα και το κρουστικο bulle,οσο και να θελα να με βολεψει και να γλιτωσω το 45αρη μου φανηκε καπως meh, οποτε με βαρια καρδια το προσπερασα.
    Το μπλε bosch gsb τσιμπησε τιμη και πηγε 159, αλλα για να ειμαι ειλικρινης ειχα ηδη ριξει 2 παραγγελιες στο e-shop(μια για το πρασινο κ μια για το μπλε) οποτε ακυρωσα την παραγγελια του πρασινου και περιμενω το μπλε στα 122.
    Καλως -κακως, θα δειξει..

    Η αχρηστη πληροφορια της ημερας-> μου φανηκε πως το bulle ειχε ιδιες μπαταριες με τις 10.8 της bosch και πιθανων να ειναι συμβατες.Δεν ξερω μηπως ειναι ολοτελα ιδιο μηχανικα, εξωτερικα παντως εχουν διαφορες.

    Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!
    Τελευταία τροποποίηση από @topos; 04/12/2017 στις 19:04.

  6. #156
    τα bulle ειναι αντιγραφες makita αν και ψωνισες ιδη το συγκεκριμενο bulle στα χερια μου εχει κανει πολλες 6-8 τρυπες σε τουβλο και για ηλεκτρολογους-συναγερμους ειναι πολυ βολικο μια και χωραει στο τσαντακι της μεσης

  7. #157
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikmar Προβολή μηνύματος
    τα bulle ειναι αντιγραφες makita
    Σωστός αλλά όχι όλα.

    Συνήθως τα ηλεκτρικά δράπανα! Αυτό που έβαλαν παραπάνω δεν φαίνεται να είναι. (ούτε απ' την τιμή, ούτε απ' την εμφάνιση).
    Sent from me using a computer.

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Ιδέες για δραπανακατσάβιδο μπαταρίας με κρουστικό στα 18V Brush-less που να έχει επιλογες για χαμηλές-μεσαίες ψηλές και πολύ ψηλες στροφες. να κάνει δηλαδή λίγο απ'όλα και μεταλλα και δομικά. Τσοκ θα ήθελα να εχει μεγάλο 13αρι και να έχει μεταλλικά γρανάζια κτλ. Κάτι σε Makita, Bosch, dewalt, Milwaukee....... από Ελλάδα με τιμολόγιο θα αγοραστεί (δώρακι από δουλειά μεχρι 499 ευρώ ΟΚ).

  9. #159

  10. #160
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Λεό ή το ένα ή το άλλο!

    Χαμηλές, μεσαίες, υψηλές και πολύ υψηλές στροφές.. δλδ 4 ταχυτητούλες έχει μόνο το φειν αλλά δεν έχει κρούση. (χμμμ.. και κανένα μακίτα, bosch, metabo μέχρι 3 νομίζω?)
    Με κρούση μόνο 2 ταχύτητες και ξεχνάς τις 3800στροφές. Βολεύεσαι με τις μισές περίπου.

    Αποφάσισε αν θέλεις κρούση ή πολλές στροφές!

    Οι πολλές στροφές χρειάζονται στα πολύ μικρά τρυπάνια και στις περιστροφικές βούρτσες.
    Η κρούση χρειάζεται μόνο σε μπετό. Τούβλα κτλ τα τρυπάς και με ένα καλό τρυπάνι.

    Σε αυτά που δεν έχουν κρούση, το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις μύτες (και γίνεται ακόμα πιο ελαφρύ και μαζεμένο) ή άλλα εξαρτήματα (γωνιακό τσοκ, αντάπτορα για κολαούζα κτλ). Σε αυτά με την κρούση δε νομίζω να αφαιρείται το τσοκ. (δεν είμαι σίγουρος, ψάχτο)

    Edit. Σε κάποια κρουστικά πάλι βγαίνει το τσοκ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/12/2017 στις 00:40.
    Sent from me using a computer.

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Λεό ή το ένα ή το άλλο!

    Χαμηλές, μεσαίες, υψηλές και πολύ υψηλές στροφές.. δλδ 4 ταχυτητούλες έχει μόνο το φειν αλλά δεν έχει κρούση. (χμμμ.. και κανένα μακίτα, bosch, metabo μέχρι 3 νομίζω?)
    Με κρούση μόνο 2 ταχύτητες και ξεχνάς τις 3800στροφές. Βολεύεσαι με τις μισές περίπου.

    Αποφάσισε αν θέλεις κρούση ή πολλές στροφές!

    Οι πολλές στροφές χρειάζονται στα πολύ μικρά τρυπάνια και στις περιστροφικές βούρτσες.
    Η κρούση χρειάζεται μόνο σε μπετό. Τούβλα κτλ τα τρυπάς και με ένα καλό τρυπάνι.

    Σε αυτά που δεν έχουν κρούση, το τσοκ βγαίνει ώστε να βάζεις μύτες (και γίνεται ακόμα πιο ελαφρύ και μαζεμένο) ή άλλα εξαρτήματα (γωνιακό τσοκ, αντάπτορα για κολαούζα κτλ). Σε αυτά με την κρούση δε νομίζω να αφαιρείται το τσοκ. (δεν είμαι σίγουρος, ψάχτο)

    Edit. Σε κάποια κρουστικά πάλι βγαίνει το τσοκ.
    OK, κρούση και 3 ταχύτητες συμβιβάζομαι. Makita, Bosch, Metabo, DeWalt. fein αν και μου αρέσει το πορτοκαλί δεν θελω αφού δεν εχουν κρούση και εστω 3 ταχύτητες. Πελαγώνω εύκολα στα ηλεκτρικά και θελω λίγο μασημένη τροφή δηλ συγκεκριμένα λινκ-προτάσεις.

  12. #162
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Λεο το φειν έχει 4 ταχύτητες και στα υπόλοιπα θα βρεις μέχρι 3. Όλα χωρίς κρουση.

    Με κρούση μονο 2 ταχύτητες. Διάβασε πιο προσεκτικά τι εγραψα.

    Καποοα στιγμή νόμιζα ότι είχα βρει με κρούση και 3 ταχύτητες αλλά μάλλον είχε γίνει λάθος στις πληροφοριες. Δες σε μακιτα.

    Ένα άλλο που πρέπει να κοιτάξεις είναι η μάρκα που θα επιλέξεις να σε καλύπτει και σε μελλοντικές αγορές διότι τα μηχανήματα σόλο δεν είναι πολύ ακριβά απ τη στιγμή που έχεις τις μπαταριες.

  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Αυτό έλεγα.

    http://www.makita.gr/0050000276/bhp4...13-mm-3-0.html

    Οι σωστές πληροφορίες από κατάστημα εξωτερικού που δεν της πήρε από Ελληνικό σάιτ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2017-12-05-07-52-15-038_org.mozilla.firefox.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	33,8 KB 
ID:	391100

    Μπορεί να έχει 3 ταχύτητες αλλά οι στροφές πάνε μέχρι 1700
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/12/2017 στις 06:56.
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    https://www.makitatools.com/products/details/XPH12T

    To καλύτερο μπρουσλες κρουστικο της μακιτα πάει μέχρι 2000 στεοφες 2 speed
    Sent from me using a computer.

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.344
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    https://www.makitatools.com/products/details/XPH12T

    To καλύτερο μπρουσλες κρουστικο της μακιτα πάει μέχρι 2000 στεοφες 2 speed
    To έχουμε στη δουλειά αυτό και είναι πολύ καλό και βολικό.

Σελίδα 11 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF