Σελίδα 19 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 9141516171819202122232429 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #271
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Μια μερα που καπου εκει μαλακιζομεθα στο διαδικτυο, τσουπ να`το και πεταγεται μπροστα μου ξαφνικα.

    Προσφορα το πιο καινουργιο 18βολτο απο το δικο μου, παλμικο της bosch.

    Με συνοπτικες διαδικασιες και χωρις δευτερη σκεψη λοιπον, αγγελια το υπαρχον και γρηγορα μπας και προλαβουμε την προσφορα να παρουμε το νεο.

    Τελικα επρολαβαμεν και βουαλα.

    Καλοριζικο-καλοδουλευτο!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	INQ8mZrl.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	406066

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ekw382fl.jpg 
Προβολές:	342 
Μέγεθος:	34,4 KB 
ID:	406067

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Bk99TvPl.jpg 
Προβολές:	341 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	406068

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	viiydHLl.jpg 
Προβολές:	343 
Μέγεθος:	31,6 KB 
ID:	406069


    GDX 18V-180

  2. #272
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Λεφτά υπάρχουν αφού. Καλοδούλευτο, μάν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #273
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Να το χαρείς και να το λιώσεις στην δουλειά

  4. #274
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Σκέφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δραπανοκατσάβιδο όταν με το καλό φτιάξουν λίγο τα πράγματα, δλδ ελπίζω μετά το Πάσχα.
    Χρήση: τρύπες σε σοβα, τούβλο και αλουμίνιο πχ κουφώματα με τρυπάνι μέχρι 8mm-10mm. Βιδωμα ξυλοβιδες, ποτηροτρυπανο για τρύπα σε ξυλο πχ 70mm. Θα χρειαστεί (λιγότερο) και για μπετό αλλά εκεί μάλλον το βλέπω να παίζει καλώδιο.

    Κοιτάζω κυρίως Makita, Dewalt επειδή έχουν μεταξύ άλλων στην γκάμα τους και μικρό κομπρεσεράκι μπαταρίας που ίσως πάρω κάποια στιγμή και η Bosch δεν έχει. Εργαλεία ξύλου δεν με πολυενδιαφέρουν. Εάν τα Bosch υπερέχουν ουσιαστικά σε κάτι και με παρόμοιες τιμές να το δω. Τα Milwuakee νομίζω είναι αρκετά ακριβά.
    Κοιτάζω για κάτι με μια μπαταρία και φορτιστή, όχι τόσο διπλά σετ με παλμικό ή 2 και 3 μπαταρίες. Βασικά για ερασιτεχνική χρήση, απλά πλέον έχω βαρεθεί να τρέχω να βρίσκω κάθε φορά τη μπαλαντέζα και να ξετυλίγω καλώδια και μετά να τα ξαναπακετάρω όλα για ένα πράσινο Bosch που έχω.
    Βασικά προσανατολίζομαι πιο πολύ σε κάποιο Μakita DHP484 ή Dewalt (DCD785 ?) ή ακόμη και σε κάποιο μικρότερο μοντέλο 12V αν αξίζει.

    Τα 12V με τα 18V έχουν μεγάλη διαφορά σε δύναμη αλλά και σε όγκο/βάρος; Πχ ένα Μakita DHP484 έχει τεράστιες διαφορές από ένα HP333 για τις παραπάνω χρήσεις? Ποιές εταιρείες διατηρούν (αν διατηρούν) συμβατότητα των μπαταριών έστω και μετά από κάποια χρόνια; Βλέπω τα Dewalt είναι λίγο πιο φθηνά. Είναι ισάξια με Makita/Bosch; Πλεονεκτεί μια μάρκα σε κάποια εργαλεία (πχ δραπανοκατσάβιδα) και άλλη σε κάποια άλλα; Τέτοια πράγματα. Πάσα γνώμη δεκτή κι ευχαριστώ προκαταβολικά.

  5. #275
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καλημέρα. Επειδή αυτές τις μέρες κι εγώ κοιτούσα ανάλογα εργαλεία (με αφορμή ένα brushless δραπανοκατσάβιδο, όχι κρουστικό ωστόσο, που φέρνουν από Πέμπτη τα Lidl) βρήκα αυτό το Dewalt DCD796D2 18V (είναι κρουστικό και brushless το συγκεκριμένο).
    https://www.skroutz.gr/s/9259627/Dew...18V-2x2Ah.html
    Το συγκεκριμένο το είδα και σε κάποια βιντεάκια στο youtube και φαίνεται υπέρ του δέοντος καλό για σοβαρή ερασιτεχνική χρήση. Δεν ξέρω το μπάτζετ σου, αλλά στα +/- 200 ευρώ θα το είχα στα υπόψη το συγκεκριμένο.
    Σε ότι αφορά το μέγεθος/τάση μπαταρίας, υπάρχουν υπέρ και κατά. Μεγαλύτερη μπαταρία (18V) σημαίνει σχεδόν πάντα περισσότερη δύναμη αλλά συνήθως και σημαντικά μεγαλύτερο βάρος/όγκος, σε αντιδιαστολή με μπαταρίες μικρότερης τάσης. Επίσης στην ίδια τάση μπαταρίας, η μεγαλύτερη χωρητικότητα (αμπερώρια) συνήθως σημαίνει και περισσότερη δύναμη (εκτός από μεγαλύτερη διάρκεια). Για παράδειγμα το ίδιο δραπανοκατσάβιδο 18V με μπαταρία 4 ή 5ΑΗ αναμένεται να έχει κάπως καλύτερες επιδόσεις (αλλά και βάρος/όγκο) από το ανάλογο εργαλείο με μπαταρία 2ΑΗ.
    Για τη χρήση που γράφεις ωστόσο, νομίζω ότι η 18άρα μπαταρία είναι μονόδρομος. Προσωπικά θα κοίταζα σε μικρή μπαταρία αν το δραπανοκατσάβιδο το ήθελα περισσότερο για βιδώματα (πχ σε αλουμίνια) και ήμουν όλη μέρα στη γύρα με το εργαλείο (πχ ως επαγγελματίας αλουμινάς).
    Dewalt εργαλεία προσωπικά δεν είχα ποτέ, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά ποιοτικά για σοβαρή ερασιτεχνική, και όχι μόνο, χρήση. Για τα Makita από 2 εργαλεία ρεύματος που έχω μπορώ να πω τα καλύτερα (κι ας είναι Made in China). Δυστυχώς το θέμα συμβατότητας μπαταριών είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και θα πρέπει να σε απασχολήσει σοβαρά αν σκέφτεσαι στο μέλλον να αγοράσεις και άλλα εργαλεία μπαταρίας, οπότε σίγουρα θα θες να υπάρχει συμβατότητα μπαταριών σε αυτή την περίπτωση. Αν πάλι δε σκοπεύεις να επεκταθείς πέραν του δραπανοκατσάβιδου, δεν πολυασχολείσαι με συμβατότητα σε μπαταρίες.

  6. #276
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Φαίνεται πολύ καλό το Dewalt DCD796D2. Έτεινα προς το Μakita DHP484 αλλά θα δω κι αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!

  7. #277
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geo10 Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται πολύ καλό το Dewalt DCD796D2. Έτεινα προς το Μakita DHP484 αλλά θα δω κι αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!
    και αυτό παίζει με δύο μεγάλες μπαταρίες. https://www.praktiker.gr/p/kroustiko...-qw-18v-112232

  8. #278
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ακόμα καλύτερο αυτό που προτείνει ο Lakisss και σε καλή προσφορά από ότι βλέπω στο praktiker. Νομίζω ότι αξίζει με το παραπάνω τα περίπου 50 ευρώ που ζητά επιπλέον από αυτό που έβαλα εγώ πιο πάνω.

  9. #279
    Tricycle
    Εγγραφή
    05/03/2018
    Μηνύματα
    68
    Με τις μπαταρίες αυτές ναι

  10. #280
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    geo ρίξε μια ματιά και στο θεντ αυτό μήπως σε βοηθήσει.
    Sent from me using a computer.

  11. #281
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geo10 Προβολή μηνύματος
    Σκέφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δραπανοκατσάβιδο όταν με το καλό φτιάξουν λίγο τα πράγματα, δλδ ελπίζω μετά το Πάσχα.
    Χρήση: τρύπες σε σοβα, τούβλο και αλουμίνιο πχ κουφώματα με τρυπάνι μέχρι 8mm-10mm. Βιδωμα ξυλοβιδες, ποτηροτρυπανο για τρύπα σε ξυλο πχ 70mm. Θα χρειαστεί (λιγότερο) και για μπετό αλλά εκεί μάλλον το βλέπω να παίζει καλώδιο.

    Κοιτάζω κυρίως Makita, Dewalt επειδή έχουν μεταξύ άλλων στην γκάμα τους και μικρό κομπρεσεράκι μπαταρίας που ίσως πάρω κάποια στιγμή και η Bosch δεν έχει. Εργαλεία ξύλου δεν με πολυενδιαφέρουν. Εάν τα Bosch υπερέχουν ουσιαστικά σε κάτι και με παρόμοιες τιμές να το δω. Τα Milwuakee νομίζω είναι αρκετά ακριβά.
    Κοιτάζω για κάτι με μια μπαταρία και φορτιστή, όχι τόσο διπλά σετ με παλμικό ή 2 και 3 μπαταρίες. Βασικά για ερασιτεχνική χρήση, απλά πλέον έχω βαρεθεί να τρέχω να βρίσκω κάθε φορά τη μπαλαντέζα και να ξετυλίγω καλώδια και μετά να τα ξαναπακετάρω όλα για ένα πράσινο Bosch που έχω.
    Βασικά προσανατολίζομαι πιο πολύ σε κάποιο Μakita DHP484 ή Dewalt (DCD785 ?) ή ακόμη και σε κάποιο μικρότερο μοντέλο 12V αν αξίζει.

    Τα 12V με τα 18V έχουν μεγάλη διαφορά σε δύναμη αλλά και σε όγκο/βάρος; Πχ ένα Μakita DHP484 έχει τεράστιες διαφορές από ένα HP333 για τις παραπάνω χρήσεις? Ποιές εταιρείες διατηρούν (αν διατηρούν) συμβατότητα των μπαταριών έστω και μετά από κάποια χρόνια; Βλέπω τα Dewalt είναι λίγο πιο φθηνά. Είναι ισάξια με Makita/Bosch; Πλεονεκτεί μια μάρκα σε κάποια εργαλεία (πχ δραπανοκατσάβιδα) και άλλη σε κάποια άλλα; Τέτοια πράγματα. Πάσα γνώμη δεκτή κι ευχαριστώ προκαταβολικά.
    εχω για τη δουλειά ενα λευκο makita στα 10,8v με δευτερη μπαταρία και είναι πραγματικά απόλαυση να το δουλεύεις. φαντάζομαι ότι και τα αντίστοιχα απο άλλες μάρκες το ίδιο θα είναι.
    Είναι πανάλαφρο, είχε και θήκη για ζώνη στη βαλίτσα, και γενικώς κάνει παπάδες.
    Στα μείον του, οτι η μπαταρία ξεφορτίζει σχετικά γρήγορα (~μισαωρο?), έχεις όμως την δευτερη και παίζεις εναλλάξ.
    Δεν το έχω δουλέψει ολημερίς ξύλο να μην σταματάει, αλλά δεν νομίζω ότι θα μάσαγε.
    Και τρυπήματα κάνω σε σίδερο(γωνιές,κοιλοδοκο,κλπ), με λογική πάντα έτσι; σταδιακα τα τρυπανακια και τρυπαει.
    Δεν θυμάμαι σε σοβά πως συμπεριφέρεται. έχω ανοιξει όμως και μερικές τρυπες για εξαρακι ούπα για διάφορα στο σπίτι.
    Νομίζω για την χρήση που περιγράφεις ίσως το πολύ μικρό βάρος στα μικρά, να είναι αυτό που ψάχνεις.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #282
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Στα 12βολτ και για το μέγεθος τα Bosh μπλε είναι τα καλύτερα.

    Για 18βολτ υπάρχουν αρκετά καλύτερα από τα Bosch.

  13. #283
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Σε ευθεια και αμεση συγκριση-συγκρουση, ναι τα 12βολτα εχουν τεραστιες διαφορες με τα 18βολτα σε ολους τους τομεις.
    Βασικα ειναι η μερα με τη νυχτα.
    Και οταν λεω direct συγκριση εννοω το top μοντελο της μιας σειρας με της αλλης, ειτε αυτο λεγεται heavy-duty series ειτε light duty series.

    Τα 18βολτα υπηρχαν απο παντα στους καταλογους ολων των εταιρειων, τα 12βολτα απο την αλλη εμφανιστηκαν αρχικα σαν 10,8 (υπαρχουν ακομα καμποσα) και μετεπειτα εξελιχθηκαν για να καταρριψουν τις παλιες σειρες των 14,4v (για οσους τις θυμουνται) και να κλεισουν το χασμα αναμεσα στις 2 κατηγοριες.

  14. #284
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    υπάρχει ακόμα στο οπλοστάσιο ένα metabo δραπανοκατσάβιδο στα 14,4v -στη μεταλλική θήκη- το οποίο το νιώθεις πλέον λες και είναι βαρίδι σε πόδι κρατούμενου στο Λουκυ Λουκ.
    ενώ θυμάμαι όταν είχε πρωτοαγοραστεί (πριν 20+ χρόνια) πόσο πρωτοπόρο μου φαινόταν.
    Δουλεύει ακόμα όμως το σκυλί! άραγε να υπάρχει περίπτωση να βρεθεί μια δεύτερη μπαταρία;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #285
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Αν ειναι ni-mh ni-cd μπορεις να ανοιξεις την μπαταρια να δεις τα στοιχεια, αφου παραγγείλεις νεα στοιχεια, συναρμολόγεις την συστοιχία με μια ηλεκτροποντα και έτοιμος

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF