Σελίδα 23 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 13181920212223242526272833 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 331 έως 345 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #331
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Ρε παιδιά το έχουμε πει. Τα b&d δεν έχουν καμία διαφορά από τα υπόλοιπα φθηνά της κατηγορίας. Είναι για όσο δουλέψουν. Μπορεί να βγάλουν δουλειά μπορεί και όχι. Μπορεί να είναι λειτουργικά ακόμα, με μπαταρίες που δεν τα έχουν παίξει και να αχρηστευτούν από μια χαζομάρα που δεν αξίζει ούτε καν τον κόπο να την επισκευάσω. Ανάλογα τη χρήση μπορεί να χαλάσουν απ' την ίδια χαζομάρα ή από κάποια άλλη.

    Για μένα? Αν είστε σε ένα διαμέρισμα στην Αθήνα και θέλετε να ανοίγεται καμιά τρύπα στον τοίχο ή να συναρμολογήσετε το γραφείο του πιτσιρικά απ' τα ικέα, ειναι μια χαρά. Όταν στην εξίσωση μπαίνουν πιο απαιτητικές εργασίες μπορεί να ανταποκριθούν μπορεί και όχι, αλλά η πχ, η πράσινη σειρά της bosch ή τα εισαγωγικά μοντέλα της μπλε ή κάποιες προσφορές σε μακίτα, είναι καλύτερη επένδυση.

    Ο αδελφός μου, σιδεροφάγος απ' τους λίγους, έχει πολλά χρονια ένα πράσινο μπος. Του έχει πιει το αίμα. Κάθε χρονο αλλάζει το μαγαζί, έχει φτιάξει το σπίτι του κτλ. Του χάλασε το διακόπτης που αλλάζει από δεξιόστροφη σε αριστερόστροφη περιστροφή και το επισκεύασε πολύ φθηνά σε μια αντιπροσωπία. Το έδωσε στον πατέρα μου και του πήρε βράδυ, το μπλε μποσάκι που του είχα αφήσει για να κάνει τα μερεμέτια του στο χωριό. Και το πράσινο κακοποιημένο μπος στα χέρια του πατέρα μου και το μπλε δικό μου στα χέρια του αδελφού μου, έχουν πολύ δουλειά ακόμα να βγάλουν. Και τα δύο τα θεωρώ καλή επένδυση. Οποιοδήποτε einhel, lidl, bnd είχε μπει στην παραπάνω εξίσωση, τώρα θα ήταν στα σκουπίδια. Θες επειδή κόλλησε το τσοκ? Επειδή εξαυλώθηκαν οι εγκοπές του και δε συγκρατούν το τρυπάνι? Επειδή έπεσε και άνοιξε? Κάηκε το μοτέρ? Χάλασε η σκανδάλη και δεν υπάρχει ανταλλακτικό?

    Αλλά ακόμα και αν δε χαλάσει, όταν έχεις απαιτήσεις χρειάζεσαι και την σωστή εργονομία, βάρος, αποτελεσματικότητα κρούσης (και όχι να είναι μόνο κατ' όνομα κρουστικό), διάρκεια μπαταρίας (σε όσα έχουν), κτλ. Οπότε ανάλογα με τις ανάγκες μας κάνουμε τις κατάλληλες αγορές. Χρειάζομαι b&d? Παίρνω b&d ή παίρνω αυτά που είναι δίπλα απ' τις μπανάνες στα λιντλ, αλλά ξέρω τι πήρα και γιατί το πήρα και δεν τρώω το παραμύθι οτι πήρα και γμ τα εργαλεία.
    Όπως επίσης, αν χρειάζομαι b&d παίρνω b&d και επίσης δεν τρώω το παραμύθι ότι θα ήταν καλύτερα να σκάσω κατοστάρικο και να πάρω το μπλε μποσάκι που είναι σε προσφορά μαζί με τρυπάνια που δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσω.

    Για μένα ο city το έθεσε μια χαρά. Ότι ήταν να κάνει το έκανε και με το παραπάνω. Μπορώ να του δώσω λίγο ζωή ακόμα? Έχει καλώς? Δε μπορώ? Άστο έτσι για βοηθητικό. Εγώ βλέπω οτι το παραπάνω bnd την έκανε τη δουλειά του και δεν έχει λόγο να παραπονιέται καποιος οτι κόλλησε το τσοκ. Ε ναι, κάτι θα χαλάσει κάποια στιγμή, που ίσως δεν αξίζει να το φτιαχθεί, γιατί το εργαλείο πνέει τα λοίσθια ή κοστίζει όσο ένα καινούριο παρόμοιο.
    Sent from me using a computer.

  2. #332
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Ολα τα μπλε δραπανοκατσαβιδα της bosch εχουν τσοκ της rohm?

    Εγω εχω το gsb 18 v-li το οποιο δεν εχει μεταλλικο τσοκ αλλα πλαστικο ή καρβιδιου νομιζω.

    Καλο τσοκ παντως ειναι, ουτε λασκαρει ουτε τιποτα και εχει αντεξει αρκετη καταπονηση επανω στην δουλεια.

  3. #333
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Δε ξέρω.

    Εχει πολλά.

    http://eshop.roehm.biz/roehm_de_en/e...e-1-4-hex.html

    http://eshop.roehm.biz/roehm_de_en/e...usfuhrung.html

    http://eshop.roehm.biz/roehm_de_en/e...usfuhrung.html

    Αυτά είναι για "corded and cordless drills" πλαστικά και μεταλλικά.
    Sent from me using a computer.

  4. #334
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Daz ερωτήξεις:

    - Στη Bosch πέραν από κατασκευή άλλο ένα πλεονέκτημα που είδα είναι ότι οι μπαταρίες που παίρνεις κάνουν για όλα τα εργαλεία. Το ψαξα λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αυτό είναι μεγάλο προσόν κατ εμέ. Είναι όμως μόνο η σειρά ProCore ή όλες οι 18V. Επίσης Dewalt και Bosch βρήκα καλύτερες προσφερές από μας εδώ ακόμη και με την έκπτωση που χω βέβαια είναι 20-30 ευρώ οπότε μπορεί να ρθει μία ή άλλη με μεταφορικά.

    - Η προσφορά που χω βρει εδώ για Milwaukee kit (δράπανο και παλμικό) στα 300 είναι αρκετά καλή. Το παλμικό για το μηχανάκι που μπορεί να χρησιμέψει ? Όντως δεν γνωρίζω δεν τρολάρω.

  5. #335
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Daz ερωτήξεις:

    - Στη Bosch πέραν από κατασκευή άλλο ένα πλεονέκτημα που είδα είναι ότι οι μπαταρίες που παίρνεις κάνουν για όλα τα εργαλεία. Το ψαξα λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αυτό είναι μεγάλο προσόν κατ εμέ. Είναι όμως μόνο η σειρά ProCore ή όλες οι 18V.
    Ετσι δεν είναι με όλες τις μάκρες? Μια μπαταρία 18v κάνει σε όλη την 18βολτη σειρά.

    - Η προσφορά που χω βρει εδώ για Milwaukee kit (δράπανο και παλμικό) στα 300 είναι αρκετά καλή. Το παλμικό για το μηχανάκι που μπορεί να χρησιμέψει ? Όντως δεν γνωρίζω δεν τρολάρω.
    Δεν έχω παλμικό αλλά θεωρώ πως θα σε βοηθήσει σε κάποιες κολλημένες βίδες. Τις υπολοιπες απλα θα τις ξεβιδώνεις πιο γρήγορα εύκολα.

    Μια κολλημένη βίδα αν τη ζορίσεις με την καστάνια μπορεί να κοπεί το κεφάλι. Με το κρουστικό μπορεί να ξεκολλήσει γιατί θα δέχεται πολλές μικρές κρούσεις. Εδώ όμως θέλει προσοχή γιατί ο μόνος τρόπος ελέγχου της ροπής είναι το πάτημα της σκανδάλης. Αν πατήσεις τέρμα την σκανδάλη σε κολλημένη, ή θα την ξεβιδώσει ή θα την κόψει σα βούτυρο.

    Σε βίδες κατσαβιδιού επίσης θα σε βοηθήσει, ειδικά στις κολλημένες. Μετά όμως πέρνα μια βόλτα απ' το θρεντ για τις μύτες κατσαβδιών για κρουστικά γιατί αν δεν βάλεις τις κατάλληλες με τον ανάλογο αντάπτορα, θα στις σπάει με τη σκέψη.

    Γενικά το 18βολτο είναι λίγο overkill για απλές εργασίες σε μηχανάκι. Το 10βολτο βγάζει πάνω 100nm, με το 18βολτο θα λύνεις και μπουλόνια τροχών.
    Sent from me using a computer.

  6. #336
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    . 100nm, .
    100nm? =100Nm

  7. #337
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο ακριβώς μοντέλο πήρα ως δώρο στον κουμπάρο μου το καλοκαίρι. Ελπίζω να μην του παρουσιάσει το ίδιο και μου κατεβάσει όλους τους Αγίους....
    Κοίτα εγώ το χω περίπου πέντε χρόνια και το χω ταλαιπωρήσει πολύ.
    Όταν λέω δεν είναι τίποτα φοβερό το λέω συγκριτικά με τα επόμενα. Αξιοπρεπέστατο είναι.

  8. #338
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    100nm? =100Nm
    γιεπ.
    Sent from me using a computer.

  9. #339
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρ, η πράσινη σειρά της bosch ή τα εισαγωγικά μοντέλα της μπλε ή κάποιες προσφορές σε μακίτα, είναι καλύτερη επένδυση. .
    έχω αρχίσει να καταλήγω στην εντύπωση ότι σε μερικά εργαλεία είναι πώς θα σου κάτσει.
    Προσωπικά την bosch την είχα σε συμπάθεια αλλά τελευταία δεν ξέρω. Έχω ένα επιτραπέζιο πριόνι (pts 10) από τα σχετικά φτηνά, επαγγελματικό δεν το λες (το πήρα γιατί είχε 7 χρόνια εγγύηση) ε ήδη εχει επισκευαστεί μια φορά στην εγγύηση, δεν κάηκε αλλά μάλλον το πρόλαβα, έβγαζε κάτι θεϊκές σπίθες. Μαζί είχα πάρει ένα πράσινο τροχό με ρυθμιστή στροφών επειδή δεν είχα πάλι με 7. Είναι τώρα 5 και κάτι με πάρα πολύ μικρή χρήση προχθές το πήγα στο μαγαζί να το στείλουν για επισκευή γιατί απλά σταμάτησε να λειτουργεί. Έχω εδώ κι 6-7 μήνες πάλι πράσινο φαλτσοπρίονο pcm7s αν δεν κάνω λάθος, στους ούτε δύο μήνες σταμάτησε να δουλεύει το λέιζερ. Δεν το χω πάει ακόμα πίσω γιατί για το γλυπτό δεν μου χρειαζόταν το λέιζερ αλλά μου ήταν απαραίτητο το πριόνι, αλλά σύντομα θα το πάω. Σαν πριόνι πάντως, για την τιμή του, είναι πολύ καλό. Έχει βέβαια τα συνηθισμένα σχεδιαστικά θέματα αυτού του επιπέδου τιμής αλλά αυτά που δεν τα έχουν πάνε σχεδόν τρεις φορές πάνω
    Γενικά έχω αρχίσει να προτιμώ τα μακίτα τα οποία και λόγω τιμής είναι πιο κοντά στα μπλε, (μπλε δεν είχα ποτέ).

    Κατά τα άλλα συμφωνώ με το πνεύμα της ανάρτησής σου

  10. #340
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Daz ερωτήξεις:

    - Στη Bosch πέραν από κατασκευή άλλο ένα πλεονέκτημα που είδα είναι ότι οι μπαταρίες που παίρνεις κάνουν για όλα τα εργαλεία. Το ψαξα λίγο αλλά δεν έβγαλα άκρη. Αυτό είναι μεγάλο προσόν κατ εμέ. Είναι όμως μόνο η σειρά ProCore ή όλες οι 18V. Επίσης Dewalt και Bosch βρήκα καλύτερες προσφερές από μας εδώ ακόμη και με την έκπτωση που χω βέβαια είναι 20-30 ευρώ οπότε μπορεί να ρθει μία ή άλλη με μεταφορικά.

    - Η προσφορά που χω βρει εδώ για Milwaukee kit (δράπανο και παλμικό) στα 300 είναι αρκετά καλή. Το παλμικό για το μηχανάκι που μπορεί να χρησιμέψει ? Όντως δεν γνωρίζω δεν τρολάρω.
    Αυτό ισχύει και για τα makita και το καλό είναι ότι με δύο 18άρες βολεύεσαι με 36βολτα εργαλεία κάτι που δεν ισχύει για όλα της bosch.
    Το χλοοκοπτικό πχ της makita παίρνει δύο 18άρες ενώ της bosch μία 36άρα.
    Το χουν καταλάβει πολύ καλά αυτό στην makita γιατί όταν πάρεις 1-2 εργαλεία συνεχίζεις στην ίδια μάρκα ακριβώς επειδή κάποιες φορές μπαταρίες και φορτιστές κάνουν παραπάνω από το εργαλείο και τα έχεις ήδη.
    Το παράδειγμα δεν ήταν τυχαίο, πρόσφατα πήρα χλοοκοπτικό makita για αυτόν το λόγο παρόλο που το bosch είχε ένα σημείο παραπάνω που είχε ενδιαφέρον, (χωρίς το άλλο να είναι κάπου κακό) αλλά το ένα μου κόστισε ούτε 140 ενώ για το άλλο που θα πρεπε να πάρω μπαταρία και φορτιστή θα θελα πάνω από 600.

    Το παλμικό δεν νομίζω ότι προσφέρει κάτι στο μηχανάκι, ίσως και να είναι και ρίσκο, αυτό είναι κυρίως χρήσιμο όταν βιδώνεις απευθείας μεγάλες βίδες χωρίς (ή με λίγο μόνο) τρύπημα σε ξύλο και κυρίως σκληρό.
    Πρόσφατα χρειάστηκε να βιδώνω σε δρυ 5χ10 άλλα δοκάρια πάλι 5χ10. Χωρίς το παλμικό απλά δεν γινόταν σωστά (ενίοτε δεν γινόταν καν) ή θα έπρεπε να είχα κάποιο πολύ δυνατό και άρα πολύ πιο βαρύ που θα ζοριζόταν και πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από cityfly; 08/05/2020 στις 13:40.

  11. #341
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly;[URL="tel:3047734"
    3047734[/URL]]έχω αρχίσει να καταλήγω στην εντύπωση ότι σε μερικά εργαλεία είναι πώς θα σου κάτσει.
    Προσωπικά την bosch την είχα σε συμπάθεια αλλά τελευταία δεν ξέρω. Έχω ένα επιτραπέζιο πριόνι (pts 10) από τα σχετικά φτηνά, επαγγελματικό δεν το λες (το πήρα γιατί είχε 7 χρόνια εγγύηση) ε ήδη εχει επισκευαστεί μια φορά στην εγγύηση, δεν κάηκε αλλά μάλλον το πρόλαβα, έβγαζε κάτι θεϊκές σπίθες. Μαζί είχα πάρει ένα πράσινο τροχό με ρυθμιστή στροφών επειδή δεν είχα πάλι με 7. Είναι τώρα 5 και κάτι με πάρα πολύ μικρή χρήση προχθές το πήγα στο μαγαζί να το στείλουν για επισκευή γιατί απλά σταμάτησε να λειτουργεί. Έχω εδώ κι 6-7 μήνες πάλι πράσινο φαλτσοπρίονο pcm7s αν δεν κάνω λάθος, στους ούτε δύο μήνες σταμάτησε να δουλεύει το λέιζερ. Δεν το χω πάει ακόμα πίσω γιατί για το γλυπτό δεν μου χρειαζόταν το λέιζερ αλλά μου ήταν απαραίτητο το πριόνι, αλλά σύντομα θα το πάω. Σαν πριόνι πάντως, για την τιμή του, είναι πολύ καλό. Έχει βέβαια τα συνηθισμένα σχεδιαστικά θέματα αυτού του επιπέδου τιμής αλλά αυτά που δεν τα έχουν πάνε σχεδόν τρεις φορές πάνω
    Γενικά έχω αρχίσει να προτιμώ τα μακίτα τα οποία και λόγω τιμής είναι πιο κοντά στα μπλε, (μπλε δεν είχα ποτέ).

    Κατά τα άλλα συμφωνώ με το πνεύμα της ανάρτησής σου
    Εγώ από όσο εχω δουλέψει τα Βosch 20 plus xρόνια η ποιότητα τότε με τώρα δεν είναι η ίδια. Αν πας σε διάλεξε προσεκτικά ποια μοντέλα θα πάρεις γιατί έχουν κάποια πολύ καλά αλλά και πολλές πατάτες.

    Το καλό εργαλείο στα δύσκολα φαίνεται και μετά από αρκετό διάστημα λειτουργίας.

    Στην αρχή όλα είναι ωραία όπως νιόπαντρος

  12. #342
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Εγω διαφωνω και πιστευω πως το παλμικο ειναι καταλληλοτερο απο το δραπανοκατσαβιδο για γενικες εργασιες βιδωματος-λυσιματος στο μηχανακι ή οπου αλλου χρειαστει.

    Ελαφρυτερο, γρηγοροτερο, αλλαζεις μυτες και καρυδακια σε 1 μιλισεκοντ και δεν θα ζοριστει πουθενα και σε καμμια κολλημενη βιδα, αρκει να ξερεις να το δουλευεις σωστα και πως να πατας την σκανδαλη.
    Στην τελικη αυτη ειναι και η δουλεια του, να ειναι δηλαδη κατσαβιδι.
    Το δραπανοκατσαβιδο τι να το κανει? Θα βαλει μηπως να τρυπησει τιποτα και το χρειαζεται?

    Ιδανικοτερο βεβαια να τα παρεις σετακι και να εισαι κομπλε.

  13. #343
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Sent from me using a computer.

  14. #344
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    To Παλμικό καλό είναι να χρησιμοποείται για λύσιμο μόνο και πάλι αν η βίδα είναι μικρή, κάτω απο Μ8, και πολλών ετών πάλι υπάρχει η περίπτωση να κοπεί.

    Για μηχανή κοίτα και τα impact χειρός, Vessel, Κοκεν, εκτός και αν είσαι συνεργείο οπότε δε το συζητάμε.

  15. #345
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Εγω διαφωνω και πιστευω πως το παλμικο ειναι καταλληλοτερο απο το δραπανοκατσαβιδο για γενικες εργασιες βιδωματος-λυσιματος στο μηχανακι ή οπου αλλου χρειαστει.

    Ελαφρυτερο, γρηγοροτερο, αλλαζεις μυτες και καρυδακια σε 1 μιλισεκοντ και δεν θα ζοριστει πουθενα και σε καμμια κολλημενη βιδα, αρκει να ξερεις να το δουλευεις σωστα και πως να πατας την σκανδαλη.
    Στην τελικη αυτη ειναι και η δουλεια του, να ειναι δηλαδη κατσαβιδι.
    Το δραπανοκατσαβιδο τι να το κανει? Θα βαλει μηπως να τρυπησει τιποτα και το χρειαζεται?

    Ιδανικοτερο βεβαια να τα παρεις σετακι και να εισαι κομπλε.
    Το καλό δραπανοκατσάβιδο δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείται με το δράπανο όταν βιδώνεις, και ένα καλό είναι αρκετά δυνατό και κατά κανόνα ρυμιζόμενο, και παλμικά υπάρχουν ρυθμιζόμενα αλλά είναι αρκετά ακριβά.
    Φοβάμαι ότι το παλμικό μπορεί να προκαλέσει ζημιές στο βίδωμα σε μαλακά υλικά, ακόμα και στο ξεβίδωμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF