Σελίδα 24 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 14192021222324252627282934 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #346
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Ερώτηση: Γνωρίζετε αν η μπαταρία στα επαναφορτιζόμενα δραπανοκατσάβιδα (και γενικά στα εργαλεία μπαταρίας) είναι σκόπιμο να αφαιρείται από το εργαλείο, αντί να μένει προσαρμοσμένη πάνω του, όταν το τελευταίο δεν χρησιμοποιείται, ώστε ενδεχομένως να αποφεύγεται η αποφόρτισή της (και άρα να παρατείνεται έμμεσα η διάρκεια ζωής της, καθώς όλες αντέχουν συγκεκριμένο αριθμό φορτίσεων, πχ 500-600) ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

  2. #347
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση: Γνωρίζετε αν η μπαταρία στα επαναφορτιζόμενα δραπανοκατσάβιδα (και γενικά στα εργαλεία μπαταρίας) είναι σκόπιμο να αφαιρείται από το εργαλείο, αντί να μένει προσαρμοσμένη πάνω του, όταν το τελευταίο δεν χρησιμοποιείται, ώστε ενδεχομένως να αποφεύγεται η αποφόρτισή της (και άρα να παρατείνεται έμμεσα η διάρκεια ζωής της, καθώς όλες αντέχουν συγκεκριμένο αριθμό φορτίσεων, πχ 500-600) ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;
    Ναι καλό είναι να αφαιρείται. Όχι τόσο για παράταση της διάρκειας ζωής της μπαταρίας, όσο για να έχεις φορτισμένη ή μερικώς φορτισμένη μπαταρία, όταν χρειαστείς το εργαλείο.

    Όταν την αφαιρείς, δεν έχεις απώλειες. Το φορτίο που θα χάσει εξαρτάται μόνο απ' την ποιότητα της μπαταρίας, τη θερμοκρασία και τη χωρητικότητα της.
    Sent from me using a computer.

  3. #348
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Καλημέρα σε όλους,

    Εχω μια απορία με τα multivolt, ένα εργαλείο το οποίο δουλεύει σε 12v-18v λογικά θα έχει περισσότερη δύναμη κλπ στα 18v η δεν έχει σημασία;

    Αν μπορεί κάποιος ας δώσει πληροφορίες για εργαλεία αυτού του είδους και απόδοση στα διαφορετικά voltage.

    θενκς!!!

  4. #349
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Στο σαιτ του κατασκευαστή κοίταξες?
    Sent from me using a computer.

  5. #350
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλους,

    Εχω μια απορία με τα multivolt, ένα εργαλείο το οποίο δουλεύει σε 12v-18v λογικά θα έχει περισσότερη δύναμη κλπ στα 18v η δεν έχει σημασία;

    Αν μπορεί κάποιος ας δώσει πληροφορίες για εργαλεία αυτού του είδους και απόδοση στα διαφορετικά voltage.

    θενκς!!!
    Επειδή δε λες μάρκα ίσως κάνω λάθος, αλλά η ιδέα του multivolt όπως την έχω καταλάβει εγώ είναι ότι έχεις ένα εργαλείο που λειτουργεί π.χ. στα 20V, ένα που λειτουργεί στα 40V, και μπορείς να δουλεύεις και τα δύο με την ίδια μπαταρία που βγάζει κατ'επιλογήν είτε 20, είτε 40.

    Τα βολτάζ που χρησιμοποιούνται πρέπει να είναι ακέραια πολλάπλάσια του χαμηλότερου προσφερόμενου, διότι απλά μετατρέπεις τη συνδεσμολογία στις συστοιχίες μέσα στη μπαταρία από παράλληλη σε εν σειρά. Οπότε μία μπαταρία με δύο συστοιχίες μπορεί (θεωρητικά) να λειτουργήσει π.χ. ως 20V-6Ah ή 40V-3Ah και μία με τρεις ως 20V-6Ah ή 60V-2Ah.

  6. #351
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Επειδή δε λες μάρκα ίσως κάνω λάθος, αλλά η ιδέα του multivolt όπως την έχω καταλάβει εγώ είναι ότι έχεις ένα εργαλείο που λειτουργεί π.χ. στα 20V, ένα που λειτουργεί στα 40V, και μπορείς να δουλεύεις και τα δύο με την ίδια μπαταρία που βγάζει κατ'επιλογήν είτε 20, είτε 40.

    Τα βολτάζ που χρησιμοποιούνται πρέπει να είναι ακέραια πολλάπλάσια του χαμηλότερου προσφερόμενου, διότι απλά μετατρέπεις τη συνδεσμολογία στις συστοιχίες μέσα στη μπαταρία από παράλληλη σε εν σειρά. Οπότε μία μπαταρία με δύο συστοιχίες μπορεί (θεωρητικά) να λειτουργήσει π.χ. ως 20V-6Ah ή 40V-3Ah και μία με τρεις ως 20V-6Ah ή 60V-2Ah.
    η Hitachi, Panasonic, Fein ¨εχουν τέτοια εργαλεία. Οι μπταρίες είναι τα ίδια AH αλλά διαφορετικό voltage, π.χ 12v kai 18V 3ah.

  7. #352
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    η Hitachi, Panasonic, Fein ¨εχουν τέτοια εργαλεία. Οι μπταρίες είναι τα ίδια AH αλλά διαφορετικό voltage, π.χ 12v kai 18V 3ah.
    Δεν το ξέρω αυτό, οπότε πάσο. Είμαι περίεργος πώς υλοποιήθηκε, εκτός κι αν το εργαλείο κάνει μετατροπή τάσης (αμφιβάλλω), ή απλά λειτουργεί σε χαμηλότερη ισχύ από την κανονική του.

  8. #353
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα μπλε μπος έχουν rohm που ειναι σημείο αναφοράς ποιότητας. Τα πράσινα δεν ξέρω. (edit. νομίζω έχουν μια φθηνότερη σειρά της rohm, με πλαστικό περίβλημα).

    Πες την ιστορία σου, λίγο πολύ όλοι έχουμε γίνει ρεζίλι εδω μέσα.
    Έχω γίνει ρεζίλι πολλάκις, άντε πάμε άλλη μια:

    Όταν πήρα το διαζύγιο, πήρα των ομματίων μου, τα εργαλεία μου και μετακόμισα στο σπίτι της νυν (μην βαράτε, ξέρω, το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού αλλά...)
    Τέσπα, μου ζητάει κάποια στιγμή να κάνω τρύπες στους τοίχους για να κρεμάσει κάδρα κ.λ.π.
    Ανεβάζω το δράπανο μου, κάνω τις εργασίες, γυρνάει και μου λέει:
    -Είδες τι χρήσιμο είναι το δράπανο που έχΩ;
    -όπα; δικό μου είναι μπρε το έφερα από όταν ήρθα εδώ.....
    -όχι το είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια!
    -Ρε πας καλά;;; δεν ξέρω εγώ τα εργαλεία μου;;;; και δώωωωστου αντεγκλήσεις επί 3 χρόνια όποτε το ανέβαζα για εργασίες..... καντήλια, αγίους......
    Μέχρι που μια ωραία πρωία πήγα στο σπίτι της πρώην να δω τον γιο μου....εκεί που πίναμε καφέ, μου λέει η πρώην:
    -Τι θα γίνει; θα το πάρεις καμιά φορά αυτό; εμένα μου είναι άχρηστο.....
    Και μου κοτσάρει το.....δράπανο! το βλέπω, δαγκώνομαι, το παίρνω, πάω σπίτι και το δείχνω στην νυν. τα υπόλοιπα τα αφήνω στην φαντασία σας....
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Webp.net-resizeimage.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	38,9 KB 
ID:	418598
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 31/05/2020 στις 11:06.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #354
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Sent from me using a computer.

  10. #355
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Και έχω και το ίδιο, μεγάλο ψοφίμι για τα λεφτά που κόστιζε τότε
    edit το είχα πληρώσει ~70ε προφανώς λόγο του συλλέκτη σκόνης+χειρολαβή που είχε μέσα, με αυτά τα χρήματα είχε πιο δυνατά κρουστικά Makita,Dewalt.Αν δεν ξέρεις και παίρνεις κουτουρού...
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 31/05/2020 στις 12:50.
    porca miseria.

  11. #356
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Έπεσα πριν λίγο στο παρακάτω Ryobi 18V με 2 μπαταρίες 1,5ΑΗ στα περίπου 83 ευρώ συν μεταφορικά για Ελλάδα από αγγλικό άμαζον (λογικά άλλα 10-15 ευρώ περίπου). Για περίπου 100 ευρώ σύνολο νομίζω είναι μια καλή εναλλακτική για τον σοβαρό ερασιτέχνη, πιθανότατα καλύτερο από τα ανάλογα Parkside των Lidl και με πάνω κάτω το ίδιο κόστος για αυτά που προσφέρει.
    https://www.amazon.co.uk/dp/B07YT5HG...dDbGljaz10cnVl

  12. #357
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Έπεσα πριν λίγο στο παρακάτω Ryobi 18V με 2 μπαταρίες 1,5ΑΗ στα περίπου 83 ευρώ συν μεταφορικά για Ελλάδα από αγγλικό άμαζον (λογικά άλλα 10-15 ευρώ περίπου). Για περίπου 100 ευρώ σύνολο νομίζω είναι μια καλή εναλλακτική για τον σοβαρό ερασιτέχνη, πιθανότατα καλύτερο από τα ανάλογα Parkside των Lidl και με πάνω κάτω το ίδιο κόστος για αυτά που προσφέρει.
    https://www.amazon.co.uk/dp/B07YT5HG...dDbGljaz10cnVl
    Δλδ ενα 100ρικάκι. Τι διαφορά πιστεύεις οτι θα έχει απ' αυτό.

    https://www.skroutz.gr/s/8271122/Ein...V-2x1-5Ah.html
    Sent from me using a computer.

  13. #358
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα αυτό με 25 ευρώ παραπάνω. Δεν έχει κρούση αλλά έτσι κι αλλιώς η κρούση που έχουν τα φθηνά είναι για να είναι.
    Αν ήθελα κρούση θα έπαιρνα αυτό.

    Τιμή από εξωτερικό δε κοίταξα καν.

    Αν δεν ήθελα με τίποτα να ξεφύγω απ' το 100ρικο θα έπαιρνα αυτό



    Αλλες επιλογές σε διάφορες τιμές από Ελλάντα χωρίς να κοιτάξω χαρακτηριστικά ή τιμές εκτός skroutz

    https://www.skroutz.gr/s/8583847/Bul...18V-2x2Ah.html

    https://www.skroutz.gr/s/19582911/Sk...V-1x2-5Ah.html

    https://www.skroutz.gr/s/14160910/Ei...18V-1x2Ah.html

    https://www.skroutz.gr/s/24522346/Bu...18V-1x2Ah.html

    https://www.skroutz.gr/s/8271122/Ein...V-2x1-5Ah.html

    https://www.skroutz.gr/s/380700/Makt...V-2x1-1Ah.html
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/12/2020 στις 17:12.
    Sent from me using a computer.

  14. #359
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Προσωπικά έχω σε αρκετά μεγαλύτερη υπόληψη τα Ryobi από τα Einhell. Συν τοις άλλοις δεν φαίνεται το συγκεκριμένο Einhell να είναι καρμπόν ίδιο με το Ryobi (αφού προφανώς και τα 2 κινέζικα είναι). Έχει μέγιστη ροπή στρέψης 40ΝΜ ενώ το Ryobi 50ΝΜ. Επίσης το μαγαζί με τα 98 ευρώ δεν διαθέτει φυσικό κατάστημα και πουλάει μόνο μέσω σκρούτζ με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει (εγώ θα το σκεφτόμουν να αγοράσω από το εν λόγω που εμφανίστηκε από το πουθενά στην πλατφόρμα του σκρουτζ) και το πρώτο "κανονικό" κατάστημα μετά από αυτό, το έχει στα 115 ευρώ περίπου.
    Από κει και πέρα, κι εγώ θα προτιμούσα το Μakita που έβαλες αν είχα να αγοράσω κάποιο από όλα αυτά, εφόσον όμως το έβρισκα πραγματικά διαθέσιμο στα 125 ευρώ, μια που αν πρόσεξες το φτηνότερο σκρουτζομάγαζο που φαίνεται να το έχει άμεσα διαθέσιμο, το ξεκινά από τα 165 ευρώ συν κάτι ψιλά για μεταφορικά. Οπότε μιλάμε για ξεκάθαρα άλλη κλάση εργαλείου/τιμής.

  15. #360
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Δλδ αυτά που λένε παράδοση 4-10 μέρες δεν το έχουν διαθέσιμο?

    Τέλος πάντων, δεν έκανα ερευνα αγοράς. Κάποιες προτάσεις έκανα. Πάρτο απ' το εξωτερικό ή απ' όπου θέλεις. Δλδ θα πάρεις το ryoby απ' έξω επειδή δε βρίσκεις το makita στην Ελλάδα.

    Κατά τ' άλλα, τι ryoby, τι einhel, total, bulle, ktl.. πεις, είναι το ίδιο πράγμα. Ναι το ένα λέει 40 και το άλλο 50 και τα δυο μπορεί να έχουν 30.. Αλήθεια δίνεις σημασία στο τι γράφουν επάνω εργαλεία αυτού του επιπέδου?
    Και επιπλέον άλλα έχουν μεταλλικό τσοκ, άλλα έχουν μεγαλύτερες μπαταρίες κτλ.

    Συν τοις άλλοις δεν φαίνεται το συγκεκριμένο Einhell να είναι καρμπόν ίδιο με το Ryobi (αφού προφανώς και τα 2 κινέζικα είναι)
    Τι εννοείς? Ποιός είπε οτι είναι καρμπόν? Και γιατί να είναι καρμόν? Και αν είναι καρμπόν νομίζεις οτι είναι ίδια επειδή θα μοιάζουν?
    Όλα κινέζικα είναι. Και το makita με τα 125 και το makita με τα 750 κινέζικο είναι.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 15:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 12:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF