Σελίδα 27 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 172223242526272829303132 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 391 έως 405 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #391
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Όσους τεχνικούς έχω πετύχει να έχουν την μάρκα αυτή,συνήθως μου λένε ναι οκ καλό είναι αλλά αν αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα άλλο.
    Ο τελευταίος μόλις την περασμένη βδομάδα,με σετ δραπανοκατσαβιδο κ παλμικό κατσαβίδι.
    Τώρα αν αυτό λέει κάτι, το αφήνω στην κρίση του καθενός.
    Εγώ έχω στο μάτι ένα σετ 18v της ΜΕΤΑΒΟ που είναι και με δίχως καρβουνακια. Κριτικές παντού τα εκθειάζουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #392
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Σου εχει αιτιολογησει ομως κανενας το γιατι?

    Για καποιο λογο μαλλον ανεξηγητο ουτε εγω εχω ιδιαιτερη συμπαθεια στην συγκεκριμενη εταιρεια, χωρις ομως να εχω ευρεια εμπειρια ή προσωπικη αποψη απο τα εργαλεια της.
    Εχω συμπαθεια στην makita και εχω καταληξει να εχω τα παντα bosch, αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι καλο να εχουμε παρωπιδες και να βλεπουμε λιγακι και το συμφερον μας σαν πελατες.
    Ολες οι εταιρειες βγαζουν premium προιοντα και ολες ανταγωνιζονται η μια την αλλη.
    Παντως η dewalt δινει σχεδον παντα τα περισσοτερα-δυνατοτερα specs με την χαμηλοτερη τιμη απο τους υπολοιπους, το αν αυτο εχει επιπτωσεις στην ποιοτητα κατασκευης της δεν το ξερω, οτι βιντεακι συγκριτικο παντως και αν εχω δει μεχρι στιγμης στον σωληνα στο 1-2 πρωτια ειναι dewalt-milwaukee.

  3. #393
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Διαβασα τα σχολια στο skroutz για το δραπανοκατσαβιδο που ποσταρα και εγραφαν καποιοι οτι εχει τζογο το τσοκ ή οτι κολλαει το κουμπι αλλαγης ταχυτητητων και ειναι μεγαλο σφαλμα αυτο απο ενα εργαλειο αυτης της κατηγοριας.

    Το γεγονος οτι με κατω απο 300 ευρω αγοραζεις ενα κρουστικο δραπανοκατσαβιδο με 2 προσοχη με 2 μπαταριες 5ah , σκληρη βαλιτσα , ροπη που σχεδον αγγιζει τα 100 newton, 2000 στροφες μεγιστη και πανω απο 38.000 κρουσεις το λεπτο.
    Αληθεια τωρα?
    Αν πας σε αντιστοιχο milwaukee το 500αρικο δεν σου φτανει για τα ιδια χαρακτηριστικα, που ακομα και εκει κατι θα βρισκαμε να προσαψουμε αλλα τουλαχιστον εκει θα ηταν και ψιλοδικαιολογημενο λογω της τιμης.
    Τελευταία τροποποίηση από fasarias; 13/12/2020 στις 18:50.

  4. #394
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Ψαχνω δραπανοκατσαβιδο για περιστασιακη χρηση, σπανιως και απαιτητικη. Ξερω πως οτι πληρωσεις περνεις, αλλα αυτο φενεται καλο για τα λευτα του?! Με 2 μπαταριες 20ν \ 2Αη και φορτιστη κανει 97ε. [Εχει και 4 Αη αλλα δε νωμιζω οτι μου χρειαζωνται ] Για πειτε καμια γνωμη. https://www.iordanidistools.gr/eshop...scription=true Επισεις αυτο περνει τις ιδιες μπαταριες δε μου χρειαζετε αμεσα. Αλλα μια γνωμη και για αυτο!? https://www.iordanidistools.gr/eshop...scription=true
    Πουλαω συννεφα

  5. #395
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Τα χαρακτηριστικά του το τοποθετούν στα αξιόλογα.
    Όντως έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή αλλά έχει και δύο χρόνια εγγύηση να το φέρεις στα όρια του.

    Το δεύτερο είναι το παλμικό κατσαβίδι της σειράς.
    Αν εμφανίζονται πρώτη φορά, ίσως είναι τιμολογημένα σε τιμή γνωριμίας.

    Απο εκεί και πέρα θεωρώ ότι έχει να κάνει περισσότερο με την δουλειά που θες να κάνεις.

  6. #396
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Και γω θεωρησα τοι προκειται για τιμη γνωριμιας ( αλλο που δεν ηθελα)
    Πουλαω συννεφα

  7. #397
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Μια γενική παρατήρηση. Κάποιος που θα αγοράσει εργαλείο μπαταρίας και που στην συνέχεια ως συνήθως θα αγοράσει και άλλα εργαλεία μπαταρίας, πρέπει να ξεκινήσει με την επιλογή μιας ολόκληρης σειράς ενός κατασκευαστή.
    Το θεωρώ χαζό να έχεις πολλά διαφορετικά εργαλεία μπαταρίας που θέλουν διαφορετικές μπαταρίες και φορτιστές.

  8. #398
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Χρησιμοποιώ εδώ και 10 χρόνια το EPC12CA της BLACK&DECKER. Κόστος λιγότερο από 40€. Η χρήση που του κάνω πλέον είναι πολύ περιστασιακή, αλλά είναι φορές που χρειάζεται να δουλέψει ολόκληρη ημέρα για βιδώματα. Παλαιότερα δούλευε καθημερινά μπόλικες ώρες.

    Έχει τύχει να μείνει αχρησιμοποίητο περισσότερο από ένα χρόνο και να μην πτοηθεί η μπαταρία του, κάτι που θεωρώ σημαντικό για επαναφορτιζόμενα εργαλεία, καθώς οι μπαταρίες τείνουν να αχρηστεύονται από την αδράνεια.

    Δεν είναι πολύ δυνατό, οπότε στις σφηνωμένες βίδες ενίοτε μπαίνει με τσοκ ηλεκτρικό δράπανο Bosch ή πνευματικό Kress (με προσοχή το δεύτερο).

    Αν και εκτός θέματος, θέλω να επαινέσω για μία ακόμη φορά το Kress 800 PE. Αν δεν απατώμαι, η Kress σταμάτησε να παράγει δράπανα πριν από 3 χρόνια. Πέρα από την πολύ μεγάλη ισχύ, αντοχή και αξιοπιστία του πνευματικού δράπανου, σημαντικό στοιχείο είναι ο χαμηλόσυχνος παραγόμενος θόρυβος. Όταν δουλεύεις τρυπάνι επί ώρες σε τσιμέντο, ο θόρυβος που παράγει δεν πρέπει να είναι υψίσυχνος, διαφορετικά γίνεται ενοχλητικός ή και επιβαρυντικός για την υγεία.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/03/2021 στις 10:05.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #399
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ενα παρόμοιο της black&decker έχω κι εγω αλλά στα 10.8V. Μάλλον λίγο πιο παλιό από αυτό. Το πήρα πριν απο 9 χρονια για να δέσω τα έπιπλα που είχα πάρει από το ΙΚΕΑ αλλά έχω τρυπήσει και ξύλα αλλά και πριτσίνια.

    Αδύνατο δεν μπορώ να πω ότι είναι (αν και μετάνοιωσα που δεν πήρα μεγαλύτερο) όμως οι διαβαθμίσεις στη ροπή βιδώματος είναι πολύ χαμηλές με αποτέλεσμα να βιδώνω με τη ρύθμιση της ροπής στη θέση για τρυπάνι.

    Για την μπαταρία του έχω ακριβώς την ίδια εντύπωση! Πάντα περιστασιακή χρήση και με μεγάλα διαστήματα αδράνειας και παρόλα αυτα δείχνει να αντέχει ακόμα.

  10. #400
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος

    Για την μπαταρία του έχω ακριβώς την ίδια εντύπωση! Πάντα περιστασιακή χρήση και με μεγάλα διαστήματα αδράνειας και παρόλα αυτα δείχνει να αντέχει ακόμα.
    έχει λιθίου μπαταρία σαφώς κλάσης ανώτερη απο μολύβδου
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #401
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    έχει λιθίου μπαταρία σαφώς κλάσης ανώτερη απο μολύβδου
    Ακόμα και στις μπαταρίες λιθίου, υπάρχουν έντονες διαβαθμίσεις στην ποιότητα. Υπάρχουν μπαταρίες φορητών ηλεκτρονικών συσκευών, που αν μείνουν 6 μήνες αφόρτιστες, πρακτικά αχρηστεύονται ή πέφτει σημαντικά η χωρητικότητά τους. Άλλες αντέχουν περισσότερο, είτε λόγω κατασκευής, είτε λόγω κυκλωμάτων που δεν επιτρέπουν την εκφόρτισή τους κάτω από το επίπεδο της κρίσιμης τάσης.

    Το έχω δει σε laptop, κινητά, φωτογραφικές μηχανές και άλλα. Πρακτικά, πρέπει ανά μερικούς μήνες να φροντίζεις να ανεβάζεις τη στάθμη στο 80%, ώστε να μην αχρηστευτεί η μπαταρία. Αν τα ξεχάσεις σε κανένα συρτάρι για καιρό, καταστρέφεις τις μπαταρίες (μπορεί μέχρι να διογκωθούν και να σπάσουν τη συσκευή).

    Στο δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας μού έχει κάνει μεγάλη εντύπωση η αντοχή της μπαταρίας νικελίου-καδμίου σε εκτεταμένες περιόδους αδράνειας. Το ξεχνάς στην αποθήκη και δουλεύει κανονικά μετά από ένα χρόνο, ακόμα κι αν δεν το φορτίσεις άμεσα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/03/2021 στις 07:42.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #402
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Μια γενική παρατήρηση. Κάποιος που θα αγοράσει εργαλείο μπαταρίας και που στην συνέχεια ως συνήθως θα αγοράσει και άλλα εργαλεία μπαταρίας, πρέπει να ξεκινήσει με την επιλογή μιας ολόκληρης σειράς ενός κατασκευαστή.
    Το θεωρώ χαζό να έχεις πολλά διαφορετικά εργαλεία μπαταρίας που θέλουν διαφορετικές μπαταρίες και φορτιστές.
    Μπορείς να θεωρείς ό,τι θέλεις, αλλά δεν σημαίνει πως έχεις και δίκιο.

    Έχω 20 εργαλεία μπαταρίας που ανήκουν σε 4 διαφορετικές πλατφόρμες.
    Άλλα γιατί πρέπει να είναι μικρά σε μέγεθος (άρα 12βολτ αντί 18), άλλα γιατί υπάρχουν σε μόνο μια από τις 4 πλατφόρμες, άλλα γιατί είναι πολύ ακριβά στη μάρκα Χ ενώ στην Ψ η τιμή τους είναι λογική ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο σκεφτείς.
    Ποτέ αυτό δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στη δουλειά μου κι ας πρέπει να τα κουβαλάω μαζί μου (προφανώς δεν τα θέλω όλα κάθε μέρα, κάποια είναι για ειδικές περιπτώσεις...)
    Πόσο μάλλον να ήμουν στο εργαστήριο/αποθήκη/σπίτι και να δούλευα.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #403
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Οποιου του περισσευουν τα φραγκα (γυρω στα 600€ με 2 μπαταριες + φορτιστη) ας δει λιγο αυτο: https://www.hikoki-powertools.com/pr...da/ds36da.html

    Γυρω στις 60 αυτοδιατρητες τρυπανοβιδες σε χαλυβα 3.2mm τις καθαρισε σε 5 λεπτακια χωρις "κιχ"..

    Υ.Γ.
    Αν δεν ειστε ΠΟΛΥ δυνατα αγορια, μη βαλετε την καστανια πανω απο 14-15 γιατι εχετε σιγουρο το συνδρομο του καρπιαιου σωληνα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #404
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οποιου του περισσευουν τα φραγκα (γυρω στα 600€ με 2 μπαταριες + φορτιστη) ας δει λιγο αυτο: https://www.hikoki-powertools.com/pr...da/ds36da.html

    Γυρω στις 60 αυτοδιατρητες τρυπανοβιδες σε χαλυβα 3.2mm τις καθαρισε σε 5 λεπτακια χωρις "κιχ"..

    Υ.Γ.
    Αν δεν ειστε ΠΟΛΥ δυνατα αγορια, μη βαλετε την καστανια πανω απο 14-15 γιατι εχετε σιγουρο το συνδρομο του καρπιαιου σωληνα..

    Έχω το ίδιο αλλά πριν γίνει Hikoki, ήταν Hitachi ακόμα. Απλά γ@μεί
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #405
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έχω το ίδιο αλλά πριν γίνει Hikoki, ήταν Hitachi ακόμα. Απλά γ@μεί
    Εξίσου γαμεί και η τιμή του
    Μόνο για μεροκάματο αξίζει να το πάρεις, σε κάθε άλλη περίπτωση είναι υπερβολή...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF