Σελίδα 33 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 232829303132333435 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #481
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Εγώ μένοντας σε αυτήν την αρχική τοποθέτηση θα πω δυο πράγματα.
    Πρώτον, η Milwaukee προφανώς δεν είναι η μόνη που έχει ειδικευμένα εργαλεία και άρα και ανταγωνισμό. Κάποιες εταιρείες έχουν το ένα κάποιες άλλες το άλλο. Οι φθηνές Κινέζικες φυσικά.... τα έχουν όλα σε άλλη ποιότητα που συνήθως θα αποφύγω.
    Δεύτερον θα πω πως η Milwaukee -όπως και οι περισσότερες εταιρείες πλέον- δεν έχουν τη "δική τους" ταυτότητα, τουλάχιστον με τους όρους του παρελθόντος. Ελάχιστες έμειναν οι οποίες όμως θεωρούνται εξωτικές και με την εξέλιξη της τεχνολογίας η σχέση τιμής/ποιότητας τους, δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχες πλέον, καθώς με ένα ακριβό Bosch ή Metabo θα εκτελέσεις σχεδόν το ίδιο καλά εργασίες συγκριτικά με ένα Fein ή ένα Suhner.

    Επί του θέματος, Milwaukee και Bosch παίζουν περίπου στο ίδιο επίπεδο από άποψη ποιότητας και τα όποια ειδικευμένα εργαλεία δεν την κάνουν καλύτερη από άλλες.

    Αυτό δε σημαίνει πως υποβαθμίζουμε την Milwaukee και κάθε εταιρεία, καλό είναι όμως να βλέπουμε τη πραγματικότητα των εποχών που ζούμε.
    Ναι αλλά όχι και στα ίδια χρήματα πρώτον (η Milwaukee είναι συνήθως ακριβότερη της bosch και των υπολοίπων ανταγωνιστών της) , και δεύτερον και αυτό πάει προς όλους σας, όταν πας να αγοράσεις το χψ εργαλείο και βλέπεις στο ράφι του μαγαζιού 2 παραπλήσια και σε τιμή αλλά και σε ποιότητα επώνυμα προϊόντα από διαφορετικές "κορυφαίες" μάρκες που το 1 γράφει made in Germany και το άλλο made in China, εσείς ποιο θα επιλέγατε?
    Αυτό όσον αφορά το τμήμα r&d που αναφέρθηκε ποιο πάνω.
    Η Milwaukee έχει κατά κάποιο τρόπο κρατήσει την παλιά αίγλη του ονόματος και της παραγωγής της όταν ήταν ακόμα αμερικάνικα τα εργαλεία της διατηρώντας υψηλά τις τιμές της και έχει τραβήξει όλη την παραγωγή της στην Κίνα.

  2. #482
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fasarias Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά όχι και στα ίδια χρήματα πρώτον (η Milwaukee είναι συνήθως ακριβότερη της bosch και των υπολοίπων ανταγωνιστών της) , και δεύτερον και αυτό πάει προς όλους σας, όταν πας να αγοράσεις το χψ εργαλείο και βλέπεις στο ράφι του μαγαζιού 2 παραπλήσια και σε τιμή αλλά και σε ποιότητα επώνυμα προϊόντα από διαφορετικές "κορυφαίες" μάρκες που το 1 γράφει made in Germany και το άλλο made in China, εσείς ποιο θα επιλέγατε?
    Αυτό όσον αφορά το τμήμα r&d που αναφέρθηκε ποιο πάνω.
    Η Milwaukee έχει κατά κάποιο τρόπο κρατήσει την παλιά αίγλη του ονόματος και της παραγωγής της όταν ήταν ακόμα αμερικάνικα τα εργαλεία της διατηρώντας υψηλά τις τιμές της και έχει τραβήξει όλη την παραγωγή της στην Κίνα.
    Και το made in Germany έχει πάει περίπατο στα περισσότερα Bosch αλλά.... αν παρατήρησες έχω κάνει μια αναφορά κάπως πιο στοχευμένη μιλώντας για τα ακριβότερα εργαλεία εταιρειών όπως Bosch και Milwaukee τα οποία είναι και ουσιαστικά καλές κατασκευές. Κατά τα άλλα ναι, κι εγώ θα προτιμήσω το made in Germany αλλά αναλόγως τιμής και αυτό μπορεί να είναι ένα στερεότυπο απλά που ομολογώ ότι κουβαλάω.

  3. #483
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τις ναυαρχίδες της η bosch τις κατασκευάζει ακόμα Γερμανία.
    Και φήμες λένε πως όλα τα μοτέρ φτιάχνονται Γερμανία και αποστέλλονται στα υπολοιπα εργοστάσια κατασκευής.
    Πάντως και εγω ομολογώ πως ενώ τα made in germany τα προτιμώ, στην αγορά ηλεκτρικού δε με απασχολεί τόσο πολύ.

  4. #484
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Θέλω να πάρω κάτι για τελείως ερασιτεχνική χρήση στο σπίτι, κάνα τρύπημα σε τοίχο ,κανα τρυπημα βιδωμα σε έπιπλο ,και έχω βρει ΑΥΤΟ στην τιμή που θέλω να δώσω.Ξερει κανείς την μάρκα;
    https://www.skroutz.gr/s/37810943/Ingco-CIDLI1232E-%CE%9A%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%94%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%AC%CE%B2%CE%B9%CE%B4%CE%BF-%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82-12V-2x1-5Ah.html

  5. #485
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Η μάρκα είναι τίμια για κινεζική.
    Εχω τουρμπο φυσητηρα, πολυεργαλειο για τριψιματα, κομπρεσερακι 12v για τα λάστιχα καθώς και κάμποσα εργαλεία χειρός.
    Τίμια όλα. Τα Ηλεκτρικά προφανως δε τα λιώνω στη δουλειά μου.
    Για το σπίτι όμως και για χρήση περιστασιακή, είναι ταμαμ.
    Αυτό το εργαλείο που έβαλες είναι πολυ αδυναμο. Αντε πες για βιδωμα σε ξυλο μπορεί και να φτουρισει. Άνοιγμα τρυπας σε τοίχο όμως, δυσκολο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #486
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Θέλω να πάρω κάτι για τελείως ερασιτεχνική χρήση στο σπίτι, κάνα τρύπημα σε τοίχο ,κανα τρυπημα βιδωμα σε έπιπλο ,και έχω βρει ΑΥΤΟ στην τιμή που θέλω να δώσω.Ξερει κανείς την μάρκα;
    https://www.skroutz.gr/s/37810943/In...V-2x1-5Ah.html
    Αν θες και τρύπες σε τοίχο, πάρε και ένα ρεύματος κρουστικό. Με αυτά τα 2 θα καλύψεις άνετα ¨ΟΛΕΣ τις δουλειές που προκύπτουν σε ένα σπίτι.
    Το εργαλείο που έβαλες είναι τίμιο όπως είπε και ο γαύρος, εγώ να φανταστείς έχω ένα....einkel (praktiker) του 20άρικου και κάνω τα πάντα με αυτό αλλά όχι τοίχους....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #487
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Επειδή βλέπω έχει και κρούση .... νομίζω και τοίχους,... δηλαδή για 6χιλ τρυπάνι, κουρτινόξυλα κρεμάστρες κλπ.
    Προσωπικά για χρήση "σπίτι" έχω ηλεκτρικά.
    Θα κάνεις απόσβεση μέχρι να λήξουν οι μπαταρίες και να το πετάξεις?

  8. #488
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Επειδή βλέπω έχει και κρούση .... νομίζω και τοίχους,... δηλαδή για 6χιλ τρυπάνι, κουρτινόξυλα κρεμάστρες κλπ.
    Προσωπικά για χρήση "σπίτι" έχω ηλεκτρικά.
    Θα κάνεις απόσβεση μέχρι να λήξουν οι μπαταρίες και να το πετάξεις?
    Αν είναι λιθίου, κρατάνε πολύ.... to blackedeker και αυτό που ανέφερα πιο πάνω, τα έχω κάπου 9 χρόνια το πρώτο και 4 το δεύτερο.
    Έχουν βγάλει ΠΟΛΛΗ δουλειά (κάνω κατασκευές μικροεπίπλων ερασιτεχνικά) και είναι ακμαία....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #489
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Πραγματικά πλέον προσωπικά για πρώτο τρυπάνι σε κάποιον του προτεινω sds απο το lidl. Το οποιο συνήθως εχει και δευτερο τσοκ για κανονικά τρυπανια. Φυσικα ρευματος.

    Σχεδον αδυνατο χομπιστας να χρειαστει να τρυπησει σιδερο αλλα για τρυπες στον τοιχο, πλακακι κλπ να βαλει ενα αξεσουαρ στο μπανιο με οτιδηποτε αλλο θα παιδευτει. Ειτε το τρυπανι δεν θα εχει σωστη κρουση, ειτε θα βαλει λάθος τρυπάνι, είτε θα ειναι εντελως αδύναμο (τα 12v). Σε 12V μονο μικρή ελαφριά κατσαβιδιέρα - βιδωτήρι.

    Ειδικα αυτου του τυπου τα δραπανα ειναι εντελως ξεπερασμένα - εννοω για να το αγορασεις καινουργιο, αν το βρεις απο τον πατερα σου μια χαρα ειναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20220110124540_bosch_gsb_13_re_professional_kroustiko_drapano_600w.jpeg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	19,5 KB 
ID:	441355

  10. #490
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από silkman Προβολή μηνύματος

    Ειδικα αυτου του τυπου τα δραπανα ειναι εντελως ξεπερασμένα - εννοω για να το αγορασεις καινουργιο, αν το βρεις απο τον πατερα σου μια χαρα ειναι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xlarge_20220110124540_bosch_gsb_13_re_professional_kroustiko_drapano_600w.jpeg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	19,5 KB 
ID:	441355
    Τρυπάει σκυρόδεμα με δυσκολία μεν αλλά με πολύ μεγαλύτερη ευκολία από μπαταρίας. (εκτός και αν το συγκρίνεις με 18-24βολτ των 300+ ευρώ)
    Είναι αξιοπρεπέστατο στο σίδερο και πολύ πιο γρήγορο στο ξύλο. (εντός των δυνατοτήτων του).

    Είναι αρκετά ελαφρύ για χρησιμοποιηθεί και για βίδωμα - ξεβίδωμα.

    Είναι πιο ελαφρύ από sds και μπορεί να κάνει περισσότερες δουλειές.

    Εχει περισσότερες στροφές από μπαταρίας και κάνει φοβερή δουλειά με συρματοτροχάκια ή πέτρες ή γυαλόχαρτα.


    Φυσικά τα μπαταρίας υπερέχουν σε άλλους τομείς ενώ το sds μπορεί να κάνει κάτι που δεν μπορεί κανένα απ' τα άλλα δύο (και σε όλα τα άλλα ειναι απλά άθλιο).

    Απλά πρόκειται για διαφορετικά εργαλεία με διαφορετικά θετικά και αρνητικά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/02/2023 στις 17:51.
    Sent from me using a computer.

  11. #491
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Σιλκμαν, δεν είναι τόσο τραγικά τα πραγματα ρε συ.
    Το συγκεκριμένο που έβαλες βγαίνει στα 65€. Ε δε το λες και απλησιαστο.
    Και παιρνεις αποδεδειγμένα δυνατό μηχανάκι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #492
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    424
    Οι απόψεις ειναι για να συζητιούνται, αλλα...

    Το κυριοτερο προβλημα με δαυτα ειναι ότι δεν υπαρχουν πλεον της προκοπής τρυπάνια για μπετό στρογγυλα (μη sds). Αν εξαιρεσεις τα bosch CYL5 μπλε (οχι τα γαλαζια) που δεν θα τα βρεις και ευκολα, ενω ενα τρικοπο sds θα βρεις και στο τελευταιο χρωματοπωλειο. To SDS του Lidl στα δινει μαζι.

    Κι αλλα πιο κατω με bold

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τρυπάει σκυρόδεμα με πολύ μεγαλύτερη ευκολία από μπαταρίας. (εκτός και αν το συγκρίνεις με 18-24βολτ των 300+ ευρώ)

    Με ένα παλιό τετοιου τυπου metabo εσπασα τα @@ μου για να κανω τρυπες για εξαρια! ουπα να βιδωσω φωτιστικό σε ταβάνι. Αυτό με καινούργια διαμαντοτρυπανα (οταν είχα παει Ελβετία, μη ρωτάτε, γρανιτης το ελβετικό μπετό).

    Επισης ειχα δοκιμασει σπιτι μου να τρυπησω γρανιτοπλακακι μπανιου με δαυτο και κοιτιόμουν στο δευτερο καμμενο τρυπανι


    Είναι αξιοπρεπέστατο στο σίδερο και πολύ πιο γρήγορο στο ξύλο. (εντός των δυνατοτήτων του).
    Για σίδερο σίγουρα ειναι μια χαρα. Για ξύλο πχ ντουλαπια κουζινας ειναι γκουμουτσα που δεν χωραει πουθενα.

    Είναι αρκετά ελαφρύ για χρησιμοποιηθεί και για βίδωμα - ξεβίδωμα.
    Πως θα βιδώσεις με δαυτο αφου δεν έχει ρυθμιση ροπής όπως τα μπαταρίας; Αν ειναι και κανα παλιό που δεν έχει ούτε να ρυθμίσεις στροφές;

    Είναι πιο ελαφρύ από sds και μπορεί να κάνει περισσότερες δουλειές.

    Εχει περισσότερες στροφές από μπαταρίας και κάνει φοβερή δουλειά με συρματοτροχάκια ή πέτρες ή γυαλόχαρτα.
    Παλι, αν ειναι παλιό χωρις ρυθμιση στροφών;

    Φυσικά τα μπαταρίας υπερέχουν σε άλλους τομείς ενώ το sds μπορεί να κάνει κάτι που δεν μπορεί κανένα απ' τα άλλα δύο (και σε όλα τα άλλα ειναι απλά άθλιο).

    Απλά πρόκειται για διαφορετικά εργαλεία με διαφορετικά θετικά και αρνητικά.
    Παλι στο δικο μου σπιτι προσπαθουσα να περασω κατι καλώδια συναγερμού και μου ειχαν μεινει 5 ποντοι τρυπας σε μπετό, ηταν στην ακρη κολώνας, ε ειχα φαει τα λυσακά μου. Περνάει τότε ένας μαστορας με ενα μικρό πολύ μαζεμενο μακιτα sds νομιζω 40V. Κάνει ενα ΚΡΡΡΡΡ με το μακιτα, πρεπει να του πήρε 3 δευτερόλεπτα εκει που ειχα φαει εγω 2 ωρες. Εμεινα μ@λ@κας.

  13. #493
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Καλά το συγκεκριμένο είναι φοβερό μηχάνημα στην κατηγορία του.
    Το είχα μερικά χρόνια και το έδωσα στον πατέρα μου αλλά τελικά το βούτηξε ο αδελφός μου γιατί το πράσινο μποσάκι του το έσπασε.
    Με αυτό τα βρήκε σκούρα. 10 χρόνια τώρα δεν έχει καταφέρει να το χαλάσει. Περίεργο μου φαίνεται. Συνήθως ότι πιάνει στα χέρια του, μετά είναι για πέταμα.
    Sent from me using a computer.

  14. #494
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,το συγκεκριμένο για το οποίο ζήτησα γνώμη το αγόρασα τελικά στα 53 ευρώ από το Σκρουτζ και μόλις το παραλάβω και το δουλέψω θα σας ενημερώσω.Οση ενημέρωση μπορεί να σας κάνει ένας τελείως ερασιτέχνης και τελείως άσχετος .

  15. #495
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,το συγκεκριμένο για το οποίο ζήτησα γνώμη το αγόρασα τελικά στα 53 ευρώ από το Σκρουτζ και μόλις το παραλάβω και το δουλέψω θα σας ενημερώσω.Οση ενημέρωση μπορεί να σας κάνει ένας τελείως ερασιτέχνης και τελείως άσχετος .
    Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, εγώ μιλούσα για το μποσάκι που έβαλε ο μεταξένιος.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF