Σελίδα 1 από 35 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #1
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678

    Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

    Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας

    Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

    Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

    Ενδεικτικά βάζω :

    http://www.ebay.de/itm/321931698748

    http://www.ebay.de/itm/321931698793

    (οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)
    Φύγαμε...

  2. #2
    Και τα δυο που έβαλες δεν είναι κρουστικά αλλά απλά δραπανοκατσάβιδα. Για κρουστικά της Bosch ψάχνεις για GSB. Βέβαια τη κρούση στο ξύλο δε τη χρειάζεσαι. Επίσης αυτά που έβαλες είναι λίγο παλιά μοντέλα.
    Δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερα, το απόγευμα θα μπορώ να σου γράψω και προτείνω μερικά.
    Πάντως αν δουλεύεις ξύλο πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και τα 10.8V της Bosch.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #3
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Αν ψάχνεις για κρουστικό , βάλε στην αναζήτηση SCHLAGbohrschrauber

  4. #4
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Βρήκατε κι άλλη δουλειά λοιπόν Να φτιάξουμε σιγά σιγά ένα thread-άκι (ή περισσότερα) για τα δραπανοκατσάβιδα να έχουμε εμείς οι άσχετοι ένα μπούσουλα. Έχουν αναφερθεί κι από άλλους διάφορα (γιατί θυμάμαι ότι ξαναδιάβασα κάπου για το 10.8V που λέει ο MISKIN).
    Θα ήθελα να σταματήσω να αγοράζω εργαλεία που να μην τα εκμεταλλεύομαι πλήρως (δίνοντας έτσι τσάμπα λεφτά) ή να αγοράζω εργαλεία που να μην είναι τελικά κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλω
    Φύγαμε...

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Βρήκατε κι άλλη δουλειά λοιπόν Να φτιάξουμε σιγά σιγά ένα thread-άκι (ή περισσότερα) για τα δραπανοκατσάβιδα να έχουμε εμείς οι άσχετοι ένα μπούσουλα. Έχουν αναφερθεί κι από άλλους διάφορα (γιατί θυμάμαι ότι ξαναδιάβασα κάπου για το 10.8V που λέει ο MISKIN).
    Θα ήθελα να σταματήσω να αγοράζω εργαλεία που να μην τα εκμεταλλεύομαι πλήρως (δίνοντας έτσι τσάμπα λεφτά) ή να αγοράζω εργαλεία που να μην είναι τελικά κατάλληλα για τη δουλειά που τα θέλω
    Που έχεις μπλέξει παιδί μου??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Που έχεις μπλέξει παιδί μου??

    Αφού τα εργαλεία είναι χειρότερα από τα ναρκωτικά ρε

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αν δεν σου ειναι απολυτως απαραιτητο το μπαταριας ( δουλεια σε χωρο χωρις ρευμα ) παρε κατσαβιδιερα κοστιζουν λιγοτερο κανουν περισσοτερα αντεχουν περισσοτερα.
    Επιλογες πολλες απλα αν η χρηση ειναι τοσο ερασιτεχνικη μην δωσεις πανω απο 150 ευρω. Γυρω στα 100 περνεις κατι που θα δουλεψει οπως πρεπει.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Εγώ πάντως έχω καταλήξει εδώ : http://www.amazon.de/Makita-Akku-Set...uschrauber+18v

    Εκτός αν μου αλλάξετε πάλι γνώμη

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας

    Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

    Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

    Ενδεικτικά βάζω :

    http://www.ebay.de/itm/321931698748

    http://www.ebay.de/itm/321931698793

    (οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)
    Θεωρώ ότι το ποσό που μπορείς να διαθέσεις είναι τα 150 €, αν κρίνω από τις επιλογές σου. Επίσης υποθέτω ότι θέλεις να τα κάνεις όλα με ένα εργαλείο. Να τρυπάς μπετόν, ξύλο, σίδερο και να βιδώνεις. Θες δηλαδή κρουστικό δραπανοκατσάβιδο. Ας μείνουμε προς το παρόν στο απλό δραπανοκατσάβιδο. Δύσκολο να βρεις κάτι αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά. Το πιο πιθανό είναι να βρεις παλιό μοντέλο. Θα μου πεις "δε σε ενδιαφέρει". Λάθος. Αν κοιτάξεις τα ροπή του 14.4V που πόσταρες είναι
    Drehmoment hart max. 30 Nm
    Drehmoment weich max. 15 Nm
    όσο έχει το GSR 10.8V
    Ροπή στρέψης, μέγ. (σκληρό βίδωμα) 30 Nm
    Ροπή στρέψης, μέγ. (απαλό βίδωμα) 15 Nm
    Οπότε γιατί να έχεις το extra βάρος και όγκο του 14.4V;
    Μόνο θετικό του 14.4V η διάμετρος τρυπήματος σε ξύλο που είναι 25 mm, ενώ το GSR 10,8-2-LI έχει 19 mm. Υπάρχει βέβαια και το νέο GSR 10.8 V-EC (κινητήρας EC χωρίς ψήκτρες) που αν και δίνει μικρότερη ροπή έχει διάτρηση ξύλου 30mm. Για να μη πω για το led φωτάκι που έχει, πόσο βολικό είναι, την ένδειξη της κατάστασης μπαταρίας, κλπ, πράγματα που ο ερασιτέχνης τα προσμετράει γι' αυτό ακριβώς το λόγο, επειδή είναι ερασιτέχνης και δεν έχει συνηθίσει να τρυπάει στα τυφλά, ή να γνωρίζει ότι πότε θα τελειώσει η μπαταρία.
    Αυτό που θέλω να σου πω είναι να πάρεις όσο το δυνατόν πιο σύγχρονο εργαλείο και ας είναι μικρότερο, θα είναι εξίσου δυνατό. Συνεχίζεται...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Μαζεύω ευρουλάκι ευρουλάκι να πάρω επιτέλους ένα... γερμανιστί Akku-Bohrschrauber. Πάτε να μου τα χαλάσετε με κάτι κασετίνες Facom και δυναμόκλειδα βέβαια, αλλά ας μπω μέσα και χαλάλι σας

    Τι δουλειές θα κάνει; Γενικά ασχολούμαι αρκετά με κατασκευές, κυρίως ξύλο. Για μένα, για το σπίτι, για το χωριό, για άλλους κλπ. Στα επόμενα σχέδια είναι μια βιβλιοθήκη και μερικά ντουλάπια π.χ. Έχω ένα ηλεκτρικό κρουστικό δράπανο της Bosch που δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, αλλά δεν είναι για να βιδώνει. Θα μου άρεσε να μείνω στην Bosch και συγκεκριμένα στη μπλε σειρά, αλλά δεν είναι και εντελώς απαραίτητο αφού θα είναι το πρώτο εργαλείο μπαταρίας που θα αποκτήσω και άρα μπορώ να προσαρμόσω τα υπόλοιπα (που θα έρθουν εν καιρό με το καλό) για να εκμεταλλευτώ τις μπαταρίες όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει. Η αγορά προγραμματίζεται -αν δεν στραβώσει κάτι- με το νέο έτος.

    Τι έχουμε να προτείνουμε στα 14 ή 18 V (ίσως να μιλήσουμε και για 12άρια αν έχει νόημα) ;

    Ενδεικτικά βάζω :

    http://www.ebay.de/itm/321931698748

    http://www.ebay.de/itm/321931698793

    (οι μπαταρίες τους είναι 1,5 Ah)
    Το βασικό είναι να μπορέσεις να σταθμίσεις τις ανάγκες σου..
    Για παράδειγμα, αν αυτό που θέλεις να κάνεις είναι κατά 80% τρυπήματα-βιδώματα σε ξύλο και δεν χρησιμοποιείς πολύ μεγάλες διαμέτρους, ενώ κάπου κάπου έχεις να κάνεις καμία τρύπα σε λαμαρίνα ή στραντζαριστό και βάζεις και κανένα στήριγμα στον τοίχο, τότε θα σε καλύπτει ένα μοντέλο στην αρχή της γκάμας των δραπανοκατσάβιδων.

    Αν από την άλλη συνηθίζεις να χρησιμοποιείς τρυπάνια forstner στο ξύλο, ποτηροτρύπανα από 50mm και πάνω, κάνεις συχνά τρύπες σε τοιχοποιία ή χοντρές λαμαρίνες/κοιλοδοκούς κτλ ή ακόμα χειρότερα μετά την τρύπα περνάς και το Μ10 κολαούζο στο δραπανοκατσάβιδο και ανοίγεις και σπείρωμα, τότε θέλεις κάτι στο πάνω άκρο της γκάμας.

    Για μάρκες δεν θα πω πολλά.
    To δραπανοκατσάβιδο δεν είναι κανένα πολύπλοκο εργαλείο, έτσι όλες οι mainstream μάρκες (πχ Bosch, Makita, Dewalt, Milwaukee, Metabo) βγάζουν πολύ καλά εργαλεία (δυστυχώς η Milwaukee στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ ακριβή).

    Για τον DIYer που δεν θέλει να χαλάσει πολλά χρήματα, οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν και εργαλεία με άλλο brand. Πχ η Bosch έχει την πράσινη σειρά (τα θεωρώ ακριβά), η Makita έχει τα Maktec (με όσα έχουν πέσει στα χέρια μου δεν είχα πρόβλημα), η Dewalt τα Stanley (που μάλλον είναι πιο κοντά στο επίπεδο της Dewalt από ό,τι τα άλλα 2 που ανέφερα) κ.ο.κ. Καλή λύση για σοβαρή DIY χρήση θεωρούνται και τα Ryobi (τα τελευταία, με το κίτρινο φλούο χρώμα).

    Τα 14,4V ξέχνα τα. Η κατηγορία σιγά σιγά καταργείται. Τα standard πλέον είναι 18V και 10.8V και φυσικά με μπαταρία λιθίου. Στην Αμερική ονομάζονται 20V και 12V αντίστοιχα, αλλά είναι ακριβώς η ίδια κατηγορία, είναι νομικό το θέμα της ονομασίας.

    Για 10.8V πας μόνο αν έχεις κάτι άλλο να κάνει τις βαριές δουλειές και απλά θέλεις ένα ελαφρύ εργαλείο να είναι όλη μέρα στην τσέπη και να μη σε κουράζει. Γι αυτή τη δουλειά είναι κορυφαία. Αν σκοπεύεις να κάνεις τα πάντα με αυτό, είναι κρίμα να το ταλαιπωρείς.

    Οπότε, πάμε στα 18V. Αυτά που κάνουν τις κατηγορίες να ξεχωρίζουν είναι η ροπή (45-50 Nm καλύπτει τις περισσότερες χρήσεις, 55-65 έχει και λίγη παραπάνω δύναμη για όταν χρειαστείς ένα ποτηροτρύπανο, 70-80 θεωρείται δυνατό επαγγελματικό εργαλείο, 90+ είναι η κορυφή και κοστίζει μισή περιουσία), ο αριθμός ταχυτήτων, το αν έχουν μεταλλικό ή πλαστικό τσοκ, η χωρητικότητα των μπαταριών (1,5Ah είναι η βασική μπαταρία, 3Ah το στάνταρ για ένα εργαλείο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και επαγγελματικά, 4Ah τα τελευταία καλά μοντέλα) και το είδος μοτέρ (με κλασσικά καρβουνάκια ή brushless στα κορυφαία μοντέλα).

    - Μην πάρεις πολύ δυνατότερο εργαλείο από ό,τι χρειάζεσαι, θα σου κόψει τα χέρια.
    - Αν σκοπεύεις να τρυπήσεις σε μπετό, το απλό κρουστικό δεν κάνει. Θα χρειαστείς περιστροφικό πιστολέτο.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #11
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Που έχεις μπλέξει παιδί μου??
    Κακές παρέες ννννν

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Αφού τα εργαλεία είναι χειρότερα από τα ναρκωτικά ρε
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    ...
    Συνεχίζεται...
    Ας πούμε ότι θα κάνουμε μια καλή αγορά (για ερασιτέχνη αφού δε θα χρησιμοποιείται κάθε μέρα) και θα δώσουμε 150 €. Αν είναι να πάμε παραπάνω δε συμφέρει το σετάκι που πόσταρε ο MikeG ;
    Για μπετόν έχω ένα ηλεκτρικό της Bosch αλλά κάποιες εργασίες θα γίνονται έξω μακριά από ρεύμα. Στο χωριό π.χ. άντε να κάνω καμιά τρύπα σε καμιά στέρνα ή να χρειαστεί να κάνω μια σιδεροκατασκευή.

    Αυτές οι λεπτομέρειες που γράφεις είναι πολύ σημαντικές και δύσκολα τις προσέχει κανείς Αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια
    Το εργαλειάκι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το τσιμπήσω με την αλλαγή του χρόνου (Mike περίμενε να παραγγείλουμε μαζί )
    Φύγαμε...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Κακές παρέες ννννν





    Ας πούμε ότι θα κάνουμε μια καλή αγορά (για ερασιτέχνη αφού δε θα χρησιμοποιείται κάθε μέρα) και θα δώσουμε 150 €. Αν είναι να πάμε παραπάνω δε συμφέρει το σετάκι που πόσταρε ο MikeG ;
    Για μπετόν έχω ένα ηλεκτρικό της Bosch αλλά κάποιες εργασίες θα γίνονται έξω μακριά από ρεύμα. Στο χωριό π.χ. άντε να κάνω καμιά τρύπα σε καμιά στέρνα ή να χρειαστεί να κάνω μια σιδεροκατασκευή.

    Αυτές οι λεπτομέρειες που γράφεις είναι πολύ σημαντικές και δύσκολα τις προσέχει κανείς Αναμένω εναγωνίως τη συνέχεια
    Το εργαλειάκι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το τσιμπήσω με την αλλαγή του χρόνου (Mike περίμενε να παραγγείλουμε μαζί )
    Το σετάκι της Μακιτα είναι ταμάμ αλλά 1. είναι 250€ και όχι 150€ και 2. όπως είπα και στον MikeG νομίζω ότι η amazon δε δέχεται πιστωτική από Ελλάδα.
    Σχετικά με αυτά που έγραψε ο fcolk4 δε νομίζω να καταργείται η μεσαία κατηγορία μιας και οι περισσότερες εταιρείες βγάζουν νέα μοντέλα 14.4V, άσε που πολλές δε υποστηρίζουν και τόσο πολύ τα 10.8V όπως είναι η Fein και η Metabo αλλά και η Festool που όλες μαζί έχουν όσα 10.8V εργαλεία έχει η Bosch. Επίσης η διαφορά 10.8v και 12V δεν είναι νομικό θέμα αλλά περισσότερο θέμα marketing. Τα στοιχεία της μπαταρίας είναι 4 και δίνουν το καθένα 4.5-5V. Οι Αμερικάνοι λένε 4x 5V=20V και οι υπόλοιποι 4x4.5V=18V. Πάντα large τα αμερικανάκια. Αν κάνω λάθος γιατί δε τα πάω καλά με τα ρεύματα ας με διορθώσει κάποιος.
    Επιμένω λοιπόν και λέω, έφοσον γουστάρεις ξύλο.... να το δουλεύεις... και έχεις και ρεύματος για μπετόν, να σκεφτείς τα μικρά μιας και έχουν τεράστια γκάμα με τις ίδιες μπαταρίες και φορτιστή.
    Κρουστικά δραπανοκατσάβιδα, απλά, παλμικά κατσαβίδια, σέγες, δισκοπρίονα, σβουράκια, σπαστά κατσαβίδια, φακοί, πολυεργαλεία, ραδιόφωνα, λέιζερ! Μπορεί να ξέχασα κάποιο. Όλα αυτά δουλεύουν με τις ίδιες μπαταρίες 2Ah, 2.5Ah και 4Αh!
    Αν πάλι σου φαίνονται λίγα τα 10.8V τότε θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις γιατί τα 18βολτα είναι ακριβά! Λογικά θα πας σε ένα παλιότερο μοντέλο σαν τα makita του mikeG τα + και τα - του οποίου τα έχουμε γράψει παλιότερα.
    υπάρχει και αυτή η προσφορά σε AEG αλλά δεν έχει κατσαβίδι, μόνο δραπανοκατσάβιδα, το ένα κρουστικό.
    http://toolshouse.gr/%CE%B5%CF%81%CE...1%CF%81%CE%AF/
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  13. #13
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Εγώ συμφωνώ με miskin. Αφού έχεις το ηλεκτρικό για μπετόν, ένα 10,8 με μια δευτερη μπαταρία θα σε βολέψει σε ότι θες να κάνεις, είναι ελαφριά και έχουν αρκετή δύναμη. Ακόμα και για την σιδεροκατασκευή που λες θα έχεις ρεύμα κοντά για τροχό και ηλεκτροκόλληση, άρα το ρεύματος θα χρησιμοποιήσεις στα δύσκολα!!!

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Τα άσχετα μετακόμισαν στα ηλεκτρικά για να μη του χαλάσουμε το θρεντάκι.

    Συνεχίζουμε εδώ.
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147277
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Δε μου χαλάτε τίποτα. Σας διαβάζω πολύ προσεκτικά ! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις
    Φύγαμε...

Σελίδα 1 από 35 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF