Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #181
    Ποτέ δε κατάλαβα τη σύγκριση εργαλείων ρεύματος με μπαταρίας (αν κατάλαβα καλά από το μνμ σου). Άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη το άλλο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #182
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Αν απαντάς σε εμένα, δεν ανέφερε πουθενά για εργαλεία ρεύματος. Εκτός αν εννοείς για το tear down που έκανε ο AvE σε εργαλείο ρεύματος της Festool.

  3. #183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SciTeF Προβολή μηνύματος
    Αν απαντάς σε εμένα, δεν ανέφερε πουθενά για εργαλεία ρεύματος. Εκτός αν εννοείς για το tear down που έκανε ο AvE σε εργαλείο ρεύματος της Festool.
    Ναι σε σένα αναφέρομαι. Δε κατάλαβα το ποστ σου πολύ καλά. Εννοείς ότι τα εργαλεία μπαταρίας είναι υπερβολή για τον ερασιτέχνη;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Όχι, ίσα ίσα. Απλά δε συμφωνώ με το γεγονός ότι ένα εργαλείο μπαταρίας είναι επένδυση εις αεί. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχει ημερομηνία λήξης λόγω της μπαταρίας, κατ' εμέ.
    Για αυτό ίσως τα τοπ μοντέλα να είναι κατάλληλα κυρίως για επαγγελματίες. Τουλάχιστον αυτοί, μέχρι να τα παίξει η μπαταρία θα το έχουν κάνει απόσβεση το εργαλείο.
    Ίσως να μην μετέφερα αυτό που σκεφτόμουν με τον καλύτερο τρόπο.

  5. #185
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Sci πολλά συμπεράσματα που βγάζει ο ave είναι λάθος. Καλά και χρυσά αυτά που κάνει αλλά λένε μόνο τη μισή αλήθεια και αν. Πχ δε του άρεσε η σύνδεση επαφών με ελατήριο και έλεγε ότι καλύτερα είναι με βίδα. Λάθος! Λάθος τουλάχιστον για το εργαλείο που είχε στα χέρια του και δούλευε με παλμούς (Fein multimaster).

    Όσο για την σύγκριση μεταξύ κατασκευαστών ..
    Τα festool πχ μπορεί να είναι τα πάρα πολυ καλά αλλά ο προσανατολισμός τους είναι στους επαγγελματίες του ξύλου. Δεν είναι καλύτερα σε όλους τους τομείς λοιπον. Υπερέχουν σε ακρίβεια και ομαλότητα κατά την εργασία αλλά δεν είναι καλύτερα σε όλους τους τομείς απ το κορυφαίο πχ μοντέλο της μακιτα.

  6. #186
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Από θέμα μπαταρίας έχω τίς Μεταβο, 2χ 2.5ah, στον εκτός χρόνο, 6, και κρατάνε αρκετά για οποιαδήποτέτοια δουλειά στο σπίτι.

    Οι καλές μπαταρίες θα σε βγάλουν 7-10 χρόνια και ίσως παραπάνω αν τις χειρίζεσαι όπως πρέπει.

    Το όπως πρέπει χρειάζεται άλλο ένα θρεντ

  7. #187
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Έχω δει το εξής κιτ : https://www.dewalt.com/products/acce...o-kit/dca2203c
    Πρόκειται για σετ από δύο μπαταρίες Li-ion, φορτιστή και (εδώ είναι το ζουμί) αντάπτορα, ο οποίος μπαίνει στα παλιά δραπανοκατσάβιδα που παίρνουν μπαταρίες Ni-Cd, ώστε αυτά να δουλεύουν με τις νέες μπαταρίες.

    Από γνώμες διαβάζω και καλές, αλλά και προβληματάκια.
    Η τιμή είναι νορμάλ για αυτά που περιέχει (δεν ξέρω με τελωνείο τι γίνεται). Πχ : https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...2203C&_sacat=0

    Το έχει κάποιος;
    Μπορεί να βρεθεί από Ευρώπη;

  8. #188
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από macdeath_s Προβολή μηνύματος
    Η συλλογή της δουλειάς με κάποιες απουσίες.

    Συνημμένο 394202
    Tα ΜΑΚΙΤΑ είναι ολα 18v?

    Ta Wurth μοιάζουν με ΒοSCH 12V, τι λένε από δύναμη και αξιοπιστία? Σκέφτομαι για κανά 12αρι γιατί το ΜΕΤΑΒΟ που έχω είναι πάνω από 2kg και για μικροδουλειές δε βολευέι.

    Έχω δει και το Φειν ASCM12 από κοντά και με 2500 ρπμ γ@@@.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fein ASCm12 google.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	5,7 KB 
ID:	394204

  9. #189
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    To METABO που έχω είναι πάνω από 2.3 κλ και πάνω από 2 κλ χωρίς τσοκ.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metabo SB 18 LTX.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	38,7 KB 
ID:	394205



    Και με πατέντα για το bit και να προστατεύει το σπείρωμα απο το τσοκ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metabo sb18ltx cap off.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	41,3 KB 
ID:	394206Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Metabo sb18ltx cap on.jpg 
Προβολές:	192 
Μέγεθος:	34,9 KB 
ID:	394207

  10. #190
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Tα ΜΑΚΙΤΑ είναι ολα 18v?

    Ta Wurth μοιάζουν με ΒοSCH 12V, τι λένε από δύναμη και αξιοπιστία? Σκέφτομαι για κανά 12αρι γιατί το ΜΕΤΑΒΟ που έχω είναι πάνω από 2kg και για μικροδουλειές δε βολευέι.

    Έχω δει και το Φειν ASCM12 από κοντά και με 2500 ρπμ γ@@@.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fein ASCm12 google.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	5,7 KB 
ID:	394204

    Το Wurth το 12V το παλμικό είναι Bosch. Το έχω και οι μπαταρίες είναι ίδιες με της bosch και ο φορτιστής. Αξιόπιστο εργαλείο και κτηνάκι. Έχει βγάλει νομίζω καινούριο μοντέλο με μερικές μικροδιαφορές, αλλά φοράει τις ίδιες μπαταρίες κι έχει τον ίδιο φορτιστή. Ανεβάζει μέχρι 2600 στροφές και 105Nm.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Tα ΜΑΚΙΤΑ είναι ολα 18v?

    Ta Wurth μοιάζουν με ΒοSCH 12V, τι λένε από δύναμη και αξιοπιστία? Σκέφτομαι για κανά 12αρι γιατί το ΜΕΤΑΒΟ που έχω είναι πάνω από 2kg και για μικροδουλειές δε βολευέι.

    Έχω δει και το Φειν ASCM12 από κοντά και με 2500 ρπμ γ@@@.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fein ASCm12 google.jpg 
Προβολές:	196 
Μέγεθος:	5,7 KB 
ID:	394204
    Ναι όλα 18 είναι. Τα Würth είναι Bosch και το κατσαβίδι μου χε φανεί πολύ δυνατό. Από αξιοπιστία ότι βλέπεις πάνω το έχουμε στάνταρ σε όλες τις αποθήκες Ευρώπη και Ασία (Αμερική δν είμαι σίγουρος) εδώ και 3 χρόνια, οπότε θεωρώ ότι έχουν πιάσει ψηλά στάνταρτ. Απλά τα Würth είναι πανάκριβα και δν αξίζουν τη διάφορα με τα Bosch αν δν έχεις ανάγκη τον κουστούμάτο στον χώρο σου !

  12. #192
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Vaska, Macdeath_s και ολοι,

    Με ενδιαφέρει το 12αρι δραπανάκι αλλά δεν έχω καταλήξει. Το ΦΕΙΝ το έχω δουλέψει και δεν κολλάει πουθενά, βάζει χυλόβιδες 8Χ 100 πολύ ποιο γρήγορα απο το αντίστοιχο 12αρι ιμπακτ. Είναι όμως στα 1.1kg, 200/ 150mm μήκος με/χωρίς τσοκ, 200 ύψος kai 6mm διάμετρο με 2,5ah ματαρία.

    Τα ιμπακτ κάνουν τρελλό θόρυβο και εάν δεν χρεάζονται για λύσιμο βιδών προτιμώ το δράπανο.

    Το 12αρι δραπανάκι της Bosch δεν το έχω δουλέψει αλλά έχει πολύ καλές αξιολογήσεις τουλάχιστον το FC quick fix. Οποιος έχει εμπειρία με τα bosch, metabo powermaxx, Fein, Makita 12v θα ήταν καλό να δώσει τα φώτα του.

    Τελικά χρειάζεται ένα μικρό δραπανάκι για τις περισσότερες δουλειές ή να επιμείνω με το 18V?

  13. #193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Vaska, Macdeath_s και ολοι,

    Με ενδιαφέρει το 12αρι δραπανάκι αλλά δεν έχω καταλήξει. Το ΦΕΙΝ το έχω δουλέψει και δεν κολλάει πουθενά, βάζει χυλόβιδες 8Χ 100 πολύ ποιο γρήγορα απο το αντίστοιχο 12αρι ιμπακτ. Είναι όμως στα 1.1kg, 200/ 150mm μήκος με/χωρίς τσοκ, 200 ύψος kai 6mm διάμετρο με 2,5ah ματαρία.

    Τα ιμπακτ κάνουν τρελλό θόρυβο και εάν δεν χρεάζονται για λύσιμο βιδών προτιμώ το δράπανο.

    Το 12αρι δραπανάκι της Bosch δεν το έχω δουλέψει αλλά έχει πολύ καλές αξιολογήσεις τουλάχιστον το FC quick fix. Οποιος έχει εμπειρία με τα bosch, metabo powermaxx, Fein, Makita 12v θα ήταν καλό να δώσει τα φώτα του.

    Τελικά χρειάζεται ένα μικρό δραπανάκι για τις περισσότερες δουλειές ή να επιμείνω με το 18V?
    Το GSR δεν έχει τη δύναμη να βιδώσει 8χ100, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ, το 10.8V, δε ξέρω το 12V τι κάνει και αν έχει διαφορά.

    Από τότε που πήρα το Fein το 18V, παράτησα το impact, λόγω θορύβου και γω.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #194
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2012
    Μηνύματα
    351
    losvre οταν λες τις περισσοτερες δουλειες τι ακριβως εννοεις?

    Να τρυπας ας πουμε ντουβαρια αλλα να κανεις παραλληλα και ξυλουργικα-σιδηρικα πραγματα?

    Βασικα αν ο περισσοτερος ογκος δουλειας σου ειναι ξυλουργικες εργασιες και αντε καμμια φορα να σκασεις καμμια τρυπα στον τοιχο ή σε σιδερο, οκ να το καταλαβω να πας και να παρεις το 12βολτο, αλλιως ποιο το νοημα να φυγεις απο το 18αρι και να πας στο 12αρι?

    Και φυσικα οταν γραφω τρυπα στα ντουβαρια, δεν εννοω μονο τα τουβλα που εκει λιγο-πολυ ολα θα τα καταφερουν, στο μπετο αρχιζουν τα δυσκολα παντα.

    Απο την αλλη μερια τωρα, ειδα οτι προσφατα αγορασες δραπανακι της metabo (καλοριζικο κιολας με την ευκαιρια) που μπορει να ανταπεξελθει στα δυσκολα, οποτε δεν ειναι και ασχημη ιδεα να αγορασεις ενα all around πασπαρτου 12v για να βγαζεις τις μικροδουλιτσες σε συνδυασμο και με το 18αρι fein που ηδη εχεις.

  15. #195
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Το GSR δεν έχει τη δύναμη να βιδώσει 8χ100, τουλάχιστον αυτό που έχω εγώ, το 10.8V, δε ξέρω το 12V τι κάνει και αν έχει διαφορά.

    Από τότε που πήρα το Fein το 18V, παράτησα το impact, λόγω θορύβου και γω.
    Πω ρε φίλε, έχεις το Φειν το 18αρι? Θα το έπαιρνα αν δεν είχα το Μεταβο. Είναι όπως λένε τόσο καλό?

    Να σε ρωτήσω στις 3800 ρπμ έχει δύναμη αρκετή ή απλά είναι μονό για ψιλά τρυπανάκια?

Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF