Σελίδα 12 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #166
    Update για το Bosch gsb 120-li->

    Παρελαβα εχθές το βράδυ, "οπτικά" καλύτερο από όσα είχα δει (συμπεριλαμβανομένου και του αντίστοιχου Makita).
    Πριν λιγο είπα να περάσω μερικές βιδες σε ξύλο δοκιμαστικα.
    Πιάνω κάτι Philips ph3 με μήκος 6 ποντους. και λέω να το βάλω στην ένδειξη "τρύπημα" μιας και ούτως ή άλλως μαλλων δεν θα τις περάσει..
    Ναι, καλά.Μου φάγε το bit για πρωινό (καινούργιο μεν, black and Decker δε).
    Ακόμα και στην 2η ταχύτητα δεν φάνηκε να ζοριζετε καθολου.

    Εν ολίγοις, παρόλο που προφανώς θα το τεσταρω και σε αλλες καταστάσεις το μηχανήματακι έχει δύναμη.

    Άλλες παρατηρησεις->
    α)Μου περάστηκε κανονικά η 3 ετης εγγύηση της Bosch μέσω της ιστοσελίδας της ,παρόλο που μαλλων είναι παραεισαγωγη του e-shop.gr.
    β)Δεν έχει καθόλου led, ούτε εχει πουθενα ενδειξη του ποσοστού της μπαταρίας.
    γ)Βιδωνε πολύ πιο στρωτά σε σχέση με το 800αρη του ρεύματος που εχω.

    UPDATE!(τελευταίο)

    Σήμερα το δούλεψα σε ένα projectακι και χρειάστηκε να κάνω καμιά 15αρια 8αρες τρύπες σε τοιχο(χωρίς προτρυπημα με μικρότερο τρυπάνι).

    Δοκίμασα και μια χωρίς το κρουστικό, μέρα με την νύχτα..

    Μια χαρά τα πηγε!Είμαι απόλυτα ευχαριστημενος, μαλλων θα χει και το 10αρη τρυπάνι σε περίπτωση που χρειαστεί.
    Τέλος χρησιμοποίησα τα τρυπάνια που ειχε μέσα ή συσκευασία, νομίζω το σετακι dewalt που έχω είναι καλύτερα και θα τα κατάφερνε ακόμα πιο εύκολα.

    Υ.γ ξέρω πως ίσως γίνομαι ιδιαίτερα λεπτομερής, απλά το κάνω μήπως βρεθεί κανείς ασχετος και αναρωτιέται -οπως και γω πριν το παρω- εάν έχουν νόημα τα κρουστικά στα τόσα λίγα watt.
    Τελευταία τροποποίηση από atopos; 11/12/2017 στις 15:08. Αιτία: Update!

  2. #167
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Δεν είναι μπαταρίας αλλά είναι αυτόνομο και είναι και κρουστικό (για να ευθυμήσουμε λίγο)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κρουστικό δράπανο.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	392907
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #168
    Ξέρουμε καθόλου εάν οι αριθμοί ροπής που έχουν στο τσοκ σε τι αντιστοιχούν?
    Π.χ στο gsb που έχει 30nm ροπής το νούμερο 10 σημαίνει ότι βγάζει 15nm(στο 5 7,5nm κοκ)?Η είναι εντελώς στα κουτουρου η μετρηση?
    Στο φυλλάδιο δεν αναφερόταν κάτι..

  4. #169
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atopos Προβολή μηνύματος
    Ξέρουμε καθόλου εάν οι αριθμοί ροπής που έχουν στο τσοκ σε τι αντιστοιχούν?
    Π.χ στο gsb που έχει 30nm ροπής το νούμερο 10 σημαίνει ότι βγάζει 15nm(στο 5 7,5nm κοκ)?Η είναι εντελώς στα κουτουρου η μετρηση?
    Στο φυλλάδιο δεν αναφερόταν κάτι..
    Η γρήγορη απάντηση είναι τα 3 γράμματα. Κ Τ Ρ!



    Βιδώνεις μια βίδα σε ξύλο και βλέπεις ότι δεν την πάει μέχρι κάτω. Ανεβάζεις λίγο ροπή μέχρι να πατήσει η βίδα στο ξύλο.
    Την επόμενη μέρα σε άλλο ξύλο με άλλες βίδες, τις χώνει μέχρι μέσα. Μειώνεις ροπή ώστε να τις φέρνει πρόσωπο με το ξύλο.

    Έτσι βιδώνεις γρήγορα την μια μετά την άλλη, μέχρι να εμπλακεί η καστάνια, χωρίς να χάνεις χρόνο.
    Sent from me using a computer.

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    OK, κρούση και 3 ταχύτητες συμβιβάζομαι. Makita, Bosch, Metabo, DeWalt. fein αν και μου αρέσει το πορτοκαλί δεν θελω αφού δεν εχουν κρούση και εστω 3 ταχύτητες. Πελαγώνω εύκολα στα ηλεκτρικά και θελω λίγο μασημένη τροφή δηλ συγκεκριμένα λινκ-προτάσεις.
    Καλησπέρα,

    Πρώτο ποστ και αν θες όλα σε ένα κοίτα για Metabo SB18 LTX-3 από ebay. Μέχρι 3800 στροφές με κρουση και 3 χρονια εγγύηση. Είναι χωρίς ψύκτρες και το καλύτερο τσοκ της αγοράς μαζί με
    το Fein.

    Εάν δε θες τόσες στροφές τα δραππανα με ψύκτρες κατά τη γνώμη μου δίνουν περισσότερο ροπή και δεν κόβουν λόγω αυτοματισμων.

  6. #171
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Nice first post!
    Sent from me using a computer.

  7. #172
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Ευχαριστώ daz!

    Γενικά για τα μπαταρίας δραπανα, εάν είναι για επαγγελματική χρήση καλο είναι να πάμε σε ακριβό, Festool, Metabo, Fein, Panasonic.

    Σε μεσαία καλή κατηγορία για σχετικά συχνή χρήση είναι τα Bosch, Milwaukkee, DeWalt, Hitachi.

    Εάν η χρήση είναι μερικές φορές το χρόνο του ότι και να πάρεις καλό είναι.

    Βασικά αν χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια και πρόκειται να ζορίζεται καλύτερα πάρτε κάτι μεσαία σε υψηλή τιμή γιατί αλλιώς μπορεί να μη σου κάνει δουλειά.

  8. #173
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ daz!

    Γενικά για τα μπαταρίας δραπανα, εάν είναι για επαγγελματική χρήση καλο είναι να πάμε σε ακριβό, Festool, Metabo, Fein, Panasonic.

    Σε μεσαία καλή κατηγορία για σχετικά συχνή χρήση είναι τα Bosch, Milwaukkee, DeWalt, Hitachi.

    Εάν η χρήση είναι μερικές φορές το χρόνο του ότι και να πάρεις καλό είναι.

    Βασικά αν χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια και πρόκειται να ζορίζεται καλύτερα πάρτε κάτι μεσαία σε υψηλή τιμή γιατί αλλιώς μπορεί να μη σου κάνει δουλειά.

    Γιατι βαζεις σε διαφορετικη κατηγορια τα metabo, fein, festoul,panasonic? Εχουν τοση διαφορα με τα υπολοιπα εκτος απο τις εξοφρενικα μεγαλυτερες τιμες?
    Makita, hilti?

  9. #174
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Εγω προσφατα πηρα το dewalt και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα του (τιμιο)
    με μιά λιθιου 18v/5000amper υπερπροσφορα στα 250€ με βαλιτσα και ταχυφορτιστη...
    τα κανει ολα και συμφερει,λιθιιου 18βολτ,sds,BRUSHLESS,Κρουστική Ενέργεια 2.6 J
    https://ergalia.gr/ergaleia-mpataria...8-dch133n.html
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  10. #175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aetomenios Προβολή μηνύματος
    Εγω προσφατα πηρα το dewalt και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για τα λεφτα του (τιμιο)
    με μιά λιθιου 18v/5000amper υπερπροσφορα στα 250€ με βαλιτσα και ταχυφορτιστη...
    τα κανει ολα και συμφερει,λιθιιου 18βολτ,sds,BRUSHLESS,Κρουστική Ενέργεια 2.6 J
    https://ergalia.gr/ergaleia-mpataria...8-dch133n.html
    Καλορίζικο! Αυτό βέβαια δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Είναι πιστολέτο. Άλλη εντελώς κατηγορία.
    Επίσης καλό είναι να πάρεις άλλη μια μπαταρία γιατί εργαλείο μπαταρίας με μια μόνο μπαταρία δεν είναι εργαλείο μπαταρίας.... Θα μείνεις από μπαταρία εκεί που το χρειάζεσαι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #176
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο! Αυτό βέβαια δεν είναι δραπανοκατσάβιδο. Είναι πιστολέτο. Άλλη εντελώς κατηγορία.
    Επίσης καλό είναι να πάρεις άλλη μια μπαταρία γιατί εργαλείο μπαταρίας με μια μόνο μπαταρία δεν είναι εργαλείο μπαταρίας.... Θα μείνεις από μπαταρία εκεί που το χρειάζεσαι.
    Φιλε μου σε ευχαριστω!!!
    Για δραπανοκατσαβιδο πηγαινα,αλλα τελικα κατεληξα σε πιστολετο και δεν το μεταννοιωσα μιά και μου κανει τα πάντα που θελω(λογω δουλειας)
    Οσο για την μπαταρια το ειχε με την 4000amp και ευτυχως μου εδωσαν την δυνατοτητα να παραγγειλω οποια θελω.
    Ετσι με την αγορα του πιστολέτου,παράγγειλα δυο των 5000amp,αλλα οταν ειδα οτι κραταει ολη μερα με την 4000amp στην δουλειά,
    οταν πηγα πισω την 4000amp για να παραλαβω τις δυο πενταρες,κρατησα μόνο μία 5000amp για μικροτερο συνολικό κοστος κτησης.(250€)
    Εξαλου οι μπαταριες ειναι αναλώσιμες και δεν χρειαζεται υπερβολες (εκτος αν εχεις πολύ...δουλειά)
    Ο καθενας επιλεγει βασει των δικων του αναγκων και οχι μηπως καποια στιγμη χρειαστεί.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  12. #177
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Γιατι βαζεις σε διαφορετικη κατηγορια τα metabo, fein, festoul,panasonic? Εχουν τοση διαφορα με τα υπολοιπα εκτος απο τις εξοφρενικα μεγαλυτερες τιμες?
    Makita, hilti?
    Έχεις δίκιο, η λίστα είναι δείγμα και δεν περιλαμβάνει όλες τις μάρκες και αναφέρομαι σε εργαλεία παραγωγής τώρα και όχι πριν χρόνια όπου η Μακίτα ήταν κορυφαία.

    Η λίστα είναι ενδεικτική παίρνοντας υπόψη τα τοπ δεν ειναι απο Κίνα και συνολικό σκορ. Επίσης υπάρχουν μοντέλα εξαίρεση σε όλες τις μάρκες και μιλαμε μονο για μπαταρίας.

    Τα Μακιτα είναι πολύ καλά αλλά προσωπικά πιστεύω δε συγκρίνονται με Festool, Fein, Metabo Germany, alla πιο poly me Bosch Blue κλπ. Dewalt eπισης καλά στη τιμή τους.

    Hilti είναι καλά αλλά κινέζικα τα περισσότερα και για την τιμή δε το συζητάμε. έχω δουλέψει τα παλιά ΗΙΛΤΙ πιστόλια σε υδραυλικά κλπ και όντως ήταν τα καλύτερα μακράν.

    Εχω δουλεψει Festool, Fein, Metabo, Panasonic, Bosch blue/ green and AEG kai απο φιλους, Makita, Hitachi, Hilti.

    Το καλύτερο σε εφαρμογή, κεντράρισμα και μπόσικα ειναι το festool αλλά λόγω κόστους μόνο για επαγγελματίες ή έχεις τα λεφτά σίγουρα όμως θα μείνει στα παιδιά σου.

  13. #178
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από losvre Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, η λίστα είναι δείγμα και δεν περιλαμβάνει όλες τις μάρκες και αναφέρομαι σε εργαλεία παραγωγής τώρα και όχι πριν χρόνια όπου η Μακίτα ήταν κορυφαία.

    Η λίστα είναι ενδεικτική παίρνοντας υπόψη τα τοπ δεν ειναι απο Κίνα και συνολικό σκορ. Επίσης υπάρχουν μοντέλα εξαίρεση σε όλες τις μάρκες και μιλαμε μονο για μπαταρίας.

    Τα Μακιτα είναι πολύ καλά αλλά προσωπικά πιστεύω δε συγκρίνονται με Festool, Fein, Metabo Germany, alla πιο poly me Bosch Blue κλπ. Dewalt eπισης καλά στη τιμή τους.

    Hilti είναι καλά αλλά κινέζικα τα περισσότερα και για την τιμή δε το συζητάμε. έχω δουλέψει τα παλιά ΗΙΛΤΙ πιστόλια σε υδραυλικά κλπ και όντως ήταν τα καλύτερα μακράν.

    Εχω δουλεψει Festool, Fein, Metabo, Panasonic, Bosch blue/ green and AEG kai απο φιλους, Makita, Hitachi, Hilti.

    Το καλύτερο σε εφαρμογή, κεντράρισμα και μπόσικα ειναι το festool αλλά λόγω κόστους μόνο για επαγγελματίες ή έχεις τα λεφτά σίγουρα όμως θα μείνει στα παιδιά σου.
    Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα και σαν παράδειγμα η Makita έχει εργαλεία made in Germany/ UK/ Japan τα οποία είναι από τα καλύτερα, σαν το festool όμως δεν νομίζω τουλάχιστον σε αξιοπιστία και λειτουργία.

    Αναλόγως τις ανάγκες και το χρηματικό όπως λεν και άλλοι αρκεί να αποφύγεισ τα no name όπως Einhell, etc.

  14. #179
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Γενικά είχα και ΑΕΓ 18V Li-ion αλλά το διαλυσε ο πατερας μου, έσπασε το τσοκ, οπότε δεν θα ξαναπάρω.

  15. #180
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Θα αναφέρω δύο παρατηρήσεις που έχω στα όσα λέτε.

    Τα εργαλεία μπαταρίας έχουν μια κάποια ημερομηνία λήξης λόγω μπαταρίας! Οπότε τα ακριβά πιστεύω, αφορούν κυρίως σε επαγγελματίες που θα τα κάνουν απόσβεση μέσα στο χρόνο στον οποίο η μπαταρία τους θα αποδίδει τα βέλτιστα.
    Και για τον ίδιο λόγο πιστεύω ότι δύσκολα ένα εργαλείο μπαταρίας θα το αφήσει κανείς στα παιδιά του. Μπορεί να κάνω λάθος όμως.

    Επίσης, κρίνοντας από το κανάλι του AvE στο YouTube και μόνο, ίσως τα Festool να ζητάν παραπάνω από όσα πραγματικά αξίζουν καθώς ο συγκεκριμένος YouTuber δεν έχει καλεί άποψη και το υποστηρίζει με τα χαρακτηριστικά tear down που κάνει σε ότι ηλεκτρικό εργαλείο πιάνει στα χέρια του.

    Αυτά.

Σελίδα 12 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF