Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 525 από 525

Θέμα: Δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας

  1. #511
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Λόγω μετακόμισης και επειδή προβλέπεται τρελό DIY σκέφτομαι το παρακάτω https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...reccodo-search.
    Δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις ούτε θα αναπληρώσει τα ηλεκτρικά αλλά για εύκολα και γρήγορα.
    Στο χέρι με βολεύει από βάρος και μέγεθος οκ .
    Δεδομένου ότι δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στην αγορά, οποιαδήποτε πρόταση σε αυτό το πλαίσιο δεκτή

  2. #512
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Νομίζω ότι αποτελεί εξαιρετική περίπτωση και σε αυτά τα χρήματα με τις 2 μπαταρίες το λες και vfm για επώνυμο. Προσωπικά θα το προτιμούσα και από τα ανάλογα μπλε Bosch κοντινής τιμής.
    Δε σου κρύβω ότι το τελευταίο 12μηνο περίπου που παίζει στο 100ρικο, το έχω σκεφτεί αρκετές φορές να το χτυπήσω κι εγώ, παρότι έχω ήδη παρεμφερές 12βολτο Parkside με δύο μπαταρίες, αλλά στο τέλος συγκρατούμαι, καθότι άλλο ένα 12βολτο στο σπίτι είναι overkill για μένα, βάσει της συχνότητας χρήσης και του τύπου εργασιών που κάνω με το 12βολτο.

  3. #513
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Να δώσεις όμως 100€ για 12Volt δραπανοκατσάβιδο με ψήκτρες; Παίρνεις του Lidl που είναι 20Volt με δύο μπαταρίες επίσης και πολλά επιπλέον εργαλεία στη βαλίτσα, με το μειονέκτημα ότι είναι διαθέσιμο δύο εβδομάδες κάθε χρόνο.

    Να είναι ψήκτρless, 18 Volt και με κρούση, τότε αξίζει να δώσεις και 100€, έστω και με μία μπαταρία στο βαλιτσάκι.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 28/05/2023 στις 15:14.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #514
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.648
    Ρε νεοσσε ήμαρτον ρε φίλε...

    Στέφανε προφανώς το 12βολτο ΜΕΤΑΒΟ είναι μανούλα για τέτοια χρήση. Παναλαφρο, αρκούντως δυνατό και μικροκαμωμένο ώστε να χωράει παντου. Από τη στιγμή κιόλας που έρχεται με δυο μπαταρίες, τότε είναι σουπερ καθώς αγοράζεις εργαλείο για πολλα χρονια.
    Μια μικρή ένσταση, πουδεν ξέρω αν θα αφορά όμως την περίπτωση σου. Όντας κάτοχος τέτοιου μικρου (10.8 V , DF330) ) σε μακιτα, το οποίο έχει δουλευτει οικιακά αλλά και στην δουλειά, έχει δηλαδή αποδείξει την κραση του εδώ και πανω απο δέκα χρόνια, θα έλεγα ότι ειδικά σε οικιακή εφαρμογή η κρουση ήταν πολυ χρήσιμη. Θες να ανοίξεις πεντε τρυπες για στηρίγματα πχ, εκτός απο τα βιδωματα, ε θα τα κάνει όλα το ίδιο εργαλείο. Αν δεις στο θρεντ "ηλεκτρικά εργαλεία γενική συζήτηση, ποστ712 και κάτω, δίνω μια καλή περογραφη.

    Το εργαλείο το χω 13-14 χρόνια και ακόμα δεν έχει ζητήσει καρβουνακια! Οχι ότι θα είναι κάτι όταν θα ζητήσει, το λέω γιατί μπήκε ως κριτήριο νωρίτερα. Βέβαια κοστίζει κάτι παραπανω πλέον.

    Αν η κρουση δεν θα σου φανεί απαιτούμενο, τότε χτυπας το ΜΕΤΑΒΟ με κλειστά τα μάτια. Και να κάνεις εγγραφή ονλάιν γι την τριετή εγγυηση.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #515
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ρε νεοσσε ήμαρτον ρε φίλε...

    Στέφανε προφανώς το 12βολτο ΜΕΤΑΒΟ είναι μανούλα για τέτοια χρήση. Παναλαφρο, αρκούντως δυνατό και μικροκαμωμένο ώστε να χωράει παντου. Από τη στιγμή κιόλας που έρχεται με δυο μπαταρίες, τότε είναι σουπερ καθώς αγοράζεις εργαλείο για πολλα χρονια.
    Μια μικρή ένσταση, πουδεν ξέρω αν θα αφορά όμως την περίπτωση σου. Όντας κάτοχος τέτοιου μικρου (10.8 V , DF330) ) σε μακιτα, το οποίο έχει δουλευτει οικιακά αλλά και στην δουλειά, έχει δηλαδή αποδείξει την κραση του εδώ και πανω απο δέκα χρόνια, θα έλεγα ότι ειδικά σε οικιακή εφαρμογή η κρουση ήταν πολυ χρήσιμη. Θες να ανοίξεις πεντε τρυπες για στηρίγματα πχ, εκτός απο τα βιδωματα, ε θα τα κάνει όλα το ίδιο εργαλείο. Αν δεις στο θρεντ "ηλεκτρικά εργαλεία γενική συζήτηση, ποστ712 και κάτω, δίνω μια καλή περογραφη.

    Το εργαλείο το χω 13-14 χρόνια και ακόμα δεν έχει ζητήσει καρβουνακια! Οχι ότι θα είναι κάτι όταν θα ζητήσει, το λέω γιατί μπήκε ως κριτήριο νωρίτερα. Βέβαια κοστίζει κάτι παραπανω πλέον.

    Αν η κρουση δεν θα σου φανεί απαιτούμενο, τότε χτυπας το ΜΕΤΑΒΟ με κλειστά τα μάτια. Και να κάνεις εγγραφή ονλάιν γι την τριετή εγγυηση.
    Για πιο βαριές δουλειές έχω ηλεκτρικά, το ζητούμενο είναι το μικρότερο ελαφρύτερο πιο ευέλικτο από δράπανο. Ωραιότατο το df330 αλλά ξεφεύγει σε κόστος, για αμιγώς κινέζικο ενδέχεται να κλαίω μετά από λίγες ώρες εργασίας, οπότε νομίζω ότι ένα επώνυμο ακόμα και κινέζικο είναι μια μέση λύση.

  6. #516
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Να δώσεις όμως 100€ για 12Volt δραπανοκατσάβιδο με ψήκτρες;
    10,8 volt στην πραγματικότητα.

  7. #517
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Λόγω μετακόμισης και επειδή προβλέπεται τρελό DIY σκέφτομαι το παρακάτω https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...reccodo-search.
    Δεν υπάρχουν πολλές απαιτήσεις ούτε θα αναπληρώσει τα ηλεκτρικά αλλά για εύκολα και γρήγορα.
    Στο χέρι με βολεύει από βάρος και μέγεθος οκ .
    Δεδομένου ότι δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις στην αγορά, οποιαδήποτε πρόταση σε αυτό το πλαίσιο δεκτή
    Για όλα όσα περιγράφεις φαίνεται ιδανικό.
    Ειδικά μιας και έχεις ηλεκτρικά για πιο βαριές δουλειές.

  8. #518
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Πώς ξεβιδωνει το (άθλιο)τσοκ του Λιτλ ξέρει κανείς;το σπείρωμα θα υπάρχει στο εμπόριο;

  9. #519
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    ..επώνυμο ακόμα και κινέζικο είναι μια μέση λύση.

    Και σε λίγο θα είναι η μόνη λύση.
    Μη τα φοβάσαι καθόλου τα made in china.

    Εχω το αντίστοιχο σε bosch χωρίς κρούση. Η κρούση στα 12v είναι λίγο καχεκτική και εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει και πολύ. Αν την έχεις, σίγουρα μπορεί να φανεί χρήσιμη αν θέλεις να ανοίξεις 6μμ σε τοίχο για κανένα ούπα, αλλά δεν είναι για πολλά πολλά.

    Φυσικά δε μπορεί να αντικαταστήσει τα ρεύματος αλλά αν λείπει υπάρχει κενό που δε μπορούν να καλύψουν τα τελευταία. Μέγεθος βάρος, ηλεκτρικό φρένο, καστάνια, δυο ταχύτητες, μεγαλύτερη δύναμη και φυσικά η έλλειψη ανάγκης μπρίζας είναι μόνο κάποια απ' τα πλεονεκτήματα.

    Σε βαριές εργασίες οι δυο μπαταρίες είναι απαραίτητες. Πχ. τρύπες 10μμ σε χάλυβα, μεγάλες ξυλόβιδες κτλ αδειάζουν πιο γρήγορα τη μπαταρία και αν πρέπει να βγει πολύ δουλειά η μία μπαταρία μπορεί να μη σε καλύψει μέχρι το τέλος. Με δυο μπαταρίες είσαι non stop. Εγώ έχω μια 2ah και μια 1.5ah και δε μου έχει λείψει τίποτα. Σε απλές εργασίες και με μια μπαταρία είσαι κομπλέ για όλη μέρα. Μεγαλύτερη από 2ah δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου γιατί αυξάνει το βάρος του εργαλείου (με εξαίρεση σε επαγγελματική χρήση).


    Επειδή ζήτησες προτάσεις θα σου πω πως οποιοδήποτε επώνυμο με δυο μπαταρίες μέχρι 100 ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή. Και το bosch από εκεί ξεκινάει με 2 χ 2ah. Τα επόμενα μοντέλα χωρίς ψύκτρες κάνουν λίγο καλύτερη διαχείριση ενέργειας αλλά μέχρι να περάσουν και αυτά στο φάσμα των 100 ευρώ μόνο να περιμένουμε συμφέρει. Θα σου έλεγα πως βολεύουν πολύ όσα έχουν αφαιρούμενο τσοκ το οποίο δίνει τη θέση του σε υποδοχή για μύτες, ώστε να ειναι καλύτερα σαν κατσαβίδια, αλλά είναι σημαντικά ακριβότερα.

    Ανάμεσα σε metabo makita bosch κτλ πάρε αυτό που έχει την πληρέστερη γκάμα σε λογικές τιμές ή με τις περισσότερες προσφορές, μήπως χρειαστεί αργότερα να πάρεις κάποιο άλλο εργαλείο solo. Μόνο υπό αυτό το πρίσμα θα σου έλεγα να γλυκοκοιτάξεις το bosch.
    Από αποψη ποιότητας και χαρακτηριστικών, δεν έχω ιδέα ποιο είναι καλύτερο (πχ ανάμεσα σε metabo, makita, bosch).
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 29/05/2023 στις 00:07.
    Sent from me using a computer.

  10. #520
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Πώς ξεβιδωνει το (άθλιο)τσοκ του Λιτλ ξέρει κανείς;το σπείρωμα θα υπάρχει στο εμπόριο;
    Συνήθως...

    Ανοίγεις το τσοκ τέρμα. Μέσα έχει μια βίδα που συνήθως είναι άλλεν Νο6 αλλά μπορεί να είναι και ph.

    Βάζεις μέσα ένα άλλεν σε κλειδί L όχι καρυδάκι κτλ. Κρατάς το εργαλείο σταθερό επάνω σε έναν πάγκο (ή το πιάνεις χαλαρά σε μια μέγγενη), και με το άλλο χέρι ρίχνεις μια απότομη σφυριά στο άλλεν. Όταν βγάλεις τη βίδα, το τσοκ θα βγει και αυτό.

    Προσοχή προσοχή.. Στο 99% όσων έχουν κρούση η βίδα αυτή λύνει δεξιόστροφα.
    Σε όσα δεν έχουν κρούση λύνει και πάλι δεξιόστροφα με μερικές εξαιρέσεις. Εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό απ' το είδος του τσοκ που έχει.

    Δε μπορώ να σου πω σίγουρα από ποια μεριά ξεβιδώνει η βίδα του παρκ.. αλλά θα ξεκινούσα να την ξεβιδώνω δεξιόστροφα.


    Edit. το σπείρωμα πιθανότατα θα υπάρχει στο εμπόριο αλλά δε ξέρω αν θα σε συμφέρει να το αλλάξεις με κάτι που θα γνωρίζεις εξ' αρχής οτι είναι αξιόλογο. Αν είναι με κρούση πρέπει να πάρεις το ανάλογο τσοκ, δεν είναι όλα ίδια.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/05/2023 στις 23:24.
    Sent from me using a computer.

  11. #521
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα στην παρέα! Ψάχνω ένα ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο, σετάκι με μπαταρία και μύτες, δεν έχω τίποτε. :-)
    Η χρήση είναι DIY, εργασίες σπίτι αν χρειαστεί να βιδώσουμε τίποτε (κανένα έπιπλο πχ) και στις μοτοσικλέτες (πχ βάλε/βγάλε πλαστικά, κάγκελα κλπ). Μάρκες πολλές, καταλαβαίνω ότι πάνω κάτω στα ερασιτεχνικά είναι στα ίδια επίπεδα ποιότητας. Έλεγα να δώσω μέχρι 100-150 ευρώ, όχι παραπάνω.
    Ενδεικτικά μερικά που είδα πρόχειρα:
    https://www.skroutz.gr/s/16754478/Bl...h.html#reviews
    https://www.skroutz.gr/s/33989447/Ma...18V-2x2Ah.html (με λίγη υπέρβαση)
    https://www.skroutz.gr/s/37157402/Ei...V-1x2-5Ah.html
    https://www.skroutz.gr/s/36476057/Bo...V-2x1-5Ah.html

    Αν έχετε να προτείνετε κάποιο σετ (ή και άλλο από τα παραπάνω) ευχαρίστως.
    Φιλαράκι αν θέλεις περισσότρες πληροφορίες και συζήτηση εστιασμένη σε αυτό που ψάχνεις, άνοιξε καινούριο θέμα. Εδώ συζητάμε γενικά και λίγο απ' όλα γι αυτά τα εργαλεία.
    Sent from me using a computer.

  12. #522
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    759
    Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμη η απάντηση για το πώς ξεβιδωνει,ξεβιδωνουν τα τσοκ στα φορητά δράπανα.
    Σκεφτόμουνα να ασχοληθω με αυτό το δράπανο μήπως και το καβατζαρω.
    Ανήκει στο γνωστό μου που έχει πάρει τιμητική πλακέτα από το διευθυντή πωλήσεων του Λιτλ ως Αφοσιωμένος Πελάτης,ότι σαβουρα πάρει δεν επιστρέφει τίποτα.
    Το σκέφτηκα καλύτερα,θα έπρεπε να δώσω 10&15 €να πάρω ένα καινούργιο τσοκ για κάτι που έτσι και αλλιώς θα χαλάσει .
    Ούτε απέξω δε περνάω πια από τα Λιτλ, χίλιες φορές καλύτερα να τα παίρνει ο Βραττούνης.

  13. #523
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2019
    Μηνύματα
    2
    καλησπέρα σας

    την γνώμη σας για αγορά το Oxford Home Κρουστικό Δραπανοκατσάβιδο Μπαταρίας 20V 2x2Ah.
    Για απλή χρήση πιστεύω ότι είναι καλό.
    ευχαριστώ.

  14. #524
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από itheo Προβολή μηνύματος
    καλησπέρα σας

    την γνώμη σας για αγορά το Oxford Home Κρουστικό Δραπανοκατσάβιδο Μπαταρίας 20V 2x2Ah.
    Για απλή χρήση πιστεύω ότι είναι καλό.
    ευχαριστώ.
    Πες μας και πόσο το βρήκες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #525
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/10/2019
    Μηνύματα
    2
    τελική τιμή 55€ σε μαγαζί στην Πάτρα

    https://www.skroutz.gr/s/37578574/Ox...20V-2x2Ah.html

Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  3. προβλημα μπαταριας
    από elnor στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 08:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF