Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 111

Θέμα: Η εκδίκηση των πεζών

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επειδή θα πάθω εγκεφαλικό στο τέλος...

    Κλίση
    1. η ιδιότητα μιας μη οριζόντιας επιφάνειας. Πχ. "ο δρόμος έχει μεγάλη κλίση και είναι δύσκολο να τον ανέβω."
    2. έφεση, ροπή. Πχ. "είχα πάντα κλίση στα φιλολογικά."
    3. γραμματική κλίση, η οποία δε μας ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε αυτή τη συζήτηση.

    Κλήση
    1. το έγγραφο που μας δίνουν οι αγαπητοί τροχαίοι μετά από κάποια παράβασή μας.
    2. άλλες αδιάφορες επί του παρόντος έννοιες.

    Κλείσει
    1. απαρέμφατο αορίστου του ρήματος "κλείνω".
    2. γ' ενικό υποτακτικής αορίστου του ρήματος "κλείνω".
    3. γ' ενικό οριστικής στιγμιαίου μέλλοντα του ρήματος "κλείνω".
    4. γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με το ρήμα "ΚΛΕΙΝΩ". Πχ. "κλείνω το παράθυρο επειδή πάγωσα."
    Μάλιστα κίριε καθιγητά
    (ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα κίριε καθιγητά
    (ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )
    Παρακολουθα τα ποστ του Μπλιτζερ και στο τελος θα παιζεις στα δακτυλα τα δευτερογενη και τρικαταληκτα ουσιαστικα
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Road Pirat Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα κίριε καθιγητά
    (ως δυσλεκτικός δεν πρόκειται να τα μάθω ποτέ σωστά αυτά, και πολλά άλλα ακόμα )
    Χαχ χωρίς παρεξήγηση, φυσικά, αλλά κάποια λάθη οκ, συγχωρούνται, συμβαίνουν. Όταν, όμως, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ το νόημα αυτού που θες να πεις (όπως στην περίπτωσή μας, 3 ομόηχες λέξεις με εντελώς διαφορετικά νοήματα), ε δημιουργεί πρόβλημα στον αναγνώστη. Και κλείνω (σκέφτηκα να το γράψω λάθος και να σας τρολλάρω για πάντα, αλλά λυπάμαι τους μοντς ) το οφφτόπικ εδώ.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2014
    Μηνύματα
    17
    O
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Χαχ χωρίς παρεξήγηση, φυσικά, αλλά κάποια λάθη οκ, συγχωρούνται, συμβαίνουν. Όταν, όμως, αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ το νόημα αυτού που θες να πεις (όπως στην περίπτωσή μας, 3 ομόηχες λέξεις με εντελώς διαφορετικά νοήματα), ε δημιουργεί πρόβλημα στον αναγνώστη. Και κλείνω (σκέφτηκα να το γράψω λάθος και να σας τρολλάρω για πάντα, αλλά λυπάμαι τους μοντς ) το οφφτόπικ εδώ.
    Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zx6rgg Προβολή μηνύματος
    O
    Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.
    μπα μη μασάς....
    ανανήψαντας

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Έχουμε ξεφύγει, αλλά ας γίνει ένα σπλιτ, εφόσον συζητάμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zx6rgg Προβολή μηνύματος
    O
    Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει κα σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.
    Εξαρτάται. Όταν το θέμα αφορά π.χ. σε γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, είναι επόμενο (ωστόσο, όχι απαραίτητα σωστό) να αμφισβητούνται οι απόψεις κάποιου ανορθόγραφου (βλέπε "ad hominem"). Όταν, δε, κάποιος παριστάνει τον ειδήμονα-πανεπιστήμονα, πρέπει να κατέχει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό επίπεδο τη γλώσσα, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάπως αστείο.

    Για οτιδήποτε άλλο, αν σε αντιμετωπίζουν με τέτοια διάθεση, απλά και μόνο επειδή είσαι ανορθόγραφος, ενώ οι απόψεις σου είναι σωστές, μάλλον έχουν σοβαρότερα θέματα από εσένα.

    Τελευταία μου έχει βγει το όνομα από κάποιους, ότι διορθώνω τους πάντες και τα πάντα, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν είναι εμφανές ότι το άτομο έχει πραγματικά πρόβλημα (λόγω δυσλεξίας, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κτλ.), συνήθως δε θα σχολιάσω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έκανα μόνο για τον λόγο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (διαφορετική γραφή = διαφορετικό νόημα). Όταν γράφεις δημοσίως (όχι εσύ προσωπικά), οφείλεις να σέβεσαι τον αναγνώστη σου και να καταβάλλεις έστω την ελάχιστη προσπάθεια για να τον διευκολύνεις. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μια διόρθωση κειμένου στις μέρες μας. Το ίδιο ισχύει και για όσους γράφουν greeklish, όλα κεφαλαία, "τρώνε" φωνήεντα κτλ.

    Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και φιλικές συμβουλές και σε καμία περίπτωση δε "δασκαλεύω" κανέναν.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2014
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχουμε ξεφύγει, αλλά ας γίνει ένα σπλιτ, εφόσον συζητάμε.



    Εξαρτάται. Όταν το θέμα αφορά π.χ. σε γλώσσα, πολιτισμό, κουλτούρα, είναι επόμενο (ωστόσο, όχι απαραίτητα σωστό) να αμφισβητούνται οι απόψεις κάποιου ανορθόγραφου (βλέπε "ad hominem"). Όταν, δε, κάποιος παριστάνει τον ειδήμονα-πανεπιστήμονα, πρέπει να κατέχει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό επίπεδο τη γλώσσα, αλλιώς το αποτέλεσμα είναι κάπως αστείο.

    Για οτιδήποτε άλλο, αν σε αντιμετωπίζουν με τέτοια διάθεση, απλά και μόνο επειδή είσαι ανορθόγραφος, ενώ οι απόψεις σου είναι σωστές, μάλλον έχουν σοβαρότερα θέματα από εσένα.

    Τελευταία μου έχει βγει το όνομα από κάποιους, ότι διορθώνω τους πάντες και τα πάντα, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν είναι εμφανές ότι το άτομο έχει πραγματικά πρόβλημα (λόγω δυσλεξίας, χαμηλού μορφωτικού επιπέδου κτλ.), συνήθως δε θα σχολιάσω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το έκανα μόνο για τον λόγο που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου (διαφορετική γραφή = διαφορετικό νόημα). Όταν γράφεις δημοσίως (όχι εσύ προσωπικά), οφείλεις να σέβεσαι τον αναγνώστη σου και να καταβάλλεις έστω την ελάχιστη προσπάθεια για να τον διευκολύνεις. Είναι πολύ εύκολο να κάνεις μια διόρθωση κειμένου στις μέρες μας. Το ίδιο ισχύει και για όσους γράφουν greeklish, όλα κεφαλαία, "τρώνε" φωνήεντα κτλ.

    Όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και φιλικές συμβουλές και σε καμία περίπτωση δε "δασκαλεύω" κανέναν.
    Έχεις δίκιο και συμφωνώ με όσα γράφεις(σχεδόν)!Όταν όμως ο άλλος σου γράφει "μου κόψανε κλιση οι μπατσοι" δεν ξέρω πως μπορεί να βγεί άλλο νόημα!
    Πάντως για να ξαναμπούμε λίγο στο πόστ,όντος το "τυλιγμένο" τουτου ειναι έξυπνη διαμαρτυρια αλλά φοβάμαι ότι μόνον από πρόστιμα χαμπαριαζουν κάποιοι!

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zx6rgg Προβολή μηνύματος
    O
    Υπάρχει ένας ρατσισμός για τους ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ορθογραφία(σαν κι εμενα).Το εχω παρατηρήσει και σε αυτό το φόρουμ.Δεν το λεω για αυτα που γράφεις για την κλιση.Άλλωστε τα λες με χιουμορ.Απλα το εκφράζω ως παράπονο γενικα.Συγνώμη για το οφφτοπικ.
    Φιλε ειδικα σε αυτο το φορουμ δε νομιζω πως υπαρχει τετοιο θεμα (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων). Και αλλωστε δεν ειμαστε σε κανενα επιστημονικο φορουμ, αλλα σε φορουμ για μηχανακια. Οποτε μπορει καποιος μια χαρα να ειναι και ειδημονας πανω στο αντικειμενο χωρις να ξερει απαραιτητα να γραφει σωστα. Υπαρχουν κατι μαστορια που δεν ξερουν να γραφουν το ονομα τους αλλα ξερουν χιλιες φορες περισσοτερα πραγματα απο εμενα που δεν κανω πολλα ορθογραφικα.


  9. #54
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Τελικα καποιοι παιζει τυλιξαν με ζηλο φαν ενα αυτο κινητο γιατι βρισκοταν σε μερος με σημα αλλα δε δεχοταν κλυση?

  10. #55
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παπάρια...
    Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ, ΣΤ @@@ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΛΚ.


    edit / και δεν ειχα φτασει ακομα στο επομενο σχολιο του Βυρωνα....
    Τελευταία τροποποίηση από Nikol1979; 08/12/2015 στις 20:12.
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Τελικα καποιοι παιζει τυλιξαν με ζηλο φαν ενα αυτο κινητο γιατι βρισκοταν σε μερος με σημα αλλα δε δεχοταν κλυση?
    Λολ ρε, λολ

    Αυτό με την ορθογραφία έχει λυθεί, σε παλιότερη αντιπαράθεση και "κέρδισαν" η σνωρθωγραφι γιατή ώλη ήχαν μυά ορεα δυκεωλωγηα...

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Θέλω φωτό ρε.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG2993.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	347867

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG2994.jpg 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	95,3 KB 
ID:	347868
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #58
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikol1979 Προβολή μηνύματος
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΗΡΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΤΟ ΠΕΙ, ΣΤ @@@ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΛΚ.


    ....

    Aρκεί βέβαια να μην πέσεις σε αγροίκο κι έχει μόνο ανάπηρους η οικογένεια μετά...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #59
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Παπάρια...
    Τα δικαιώματα των ανθρώπων που δεν τους επιτρέπεται η κυκλοφορία εξαιτίας κάποιων ουγκ που παρκάρουν οπου βρουν είναι πολύ πιο σημαντικές. Ενα αμπαλάρισμα και μερικά αυτοκόλλητα που δεν προκαλούν ζημιά, είναι το τίποτα.
    Επειδή έχω προκαλέσει ζημιά σε αυτοκίνητο, προσωπικά θεωρώ τη ζωή και τη σωματική ακεραιότητα σημαντικότερη... Στην πόλη μου είναι ένας κεντρικός δρόμος εκτός κέντρου, τουτέστιν τροχαία δεν έχει πατήσει ΠΟΤΕ το πόδι της ή το λάστιχό της. Ο δρόμος και από τις δύο πλευρές έχει πάντοτε παρκαρισμένα αυτοκίνητα και ουσιαστικά έχει καταντήσει μονόδρομος, τα δε πεζοδρόμια αριστερά και δεξιά είναι πάντοτε κατειλημμένα από ΙΧ ελληναράδων που θέλουν να παρκάρουν έξω από την πόρτα τους. Τις περισσότερες φορές είμαι αναγκασμένος να περπατάω στο δρόμο δίπλα στα αυτοκίνητα για περισσότερα από 20 μέτρα συνεχόμενα λόγω ΙΧ πάνω στο πεζοδρόμιο, ιδιαίτερα επικίνδυνο όταν έχω και τα παιδιά με το καρότσι. Έτσι και μια μέρα που είχα βγει με το καρότσι στο δρόμο μου πέρασε ένα αμάξι σχεδόν ξυστά την πλήρωσε ο καθρέφτης του Seat που 9 στις 10 φορές παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο και τον κατέβασα με μια μπουνιά. Εντελώς τυχαία με το που έγινε το σκηνικό σταμάτησε να παρκάρει πάνω στο πεζοδρόμιο.

    Τις προάλλες χρειάστηκε να κατέβω κέντρο με το αμάξι. Έκανα βόλτες ένα τέταρτο προκειμένου να βρω ελεύθερη θέση. Μετά από ώρα βρίσκω, παρκάρω και κατεβαίνοντας ανακαλύπτω πως τελικά είναι ράμπα για ανάπηρους και καρότσια. Μπήκα μέσα αμέσως και έφυγα για να μην ενοχλώ. Είναι νομίζω περιττό να αναφέρω πως φεύγοντας πάρκαρε μεγαλοπρεπώς το ζωντόβολο που ερχόταν πίσω μου, στιγμιαία ένοιωσα ηλίθιος... Περνώντας από εκεί μετά από 1 ώρα ήταν ακόμα παρκαρισμένο εκεί, με την ρόδα να φράζει επιδεικτικά την ράμπα. Ξαναπερνώντας πέτυχα την οδηγό, περιχαρή μαζί με τα βλαστάρια της να κραδαίνει τις τσάντες με τα ψώνια...

  15. #60
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    μια φορα πριν κατι χρονια, ειχα ξηλώσει τον καθρεφτη και εξυσα φτερο και πορτα σε ψιλοακριβο διπλοπαρκαρισμενο με το φορτηγακι της δουλειας.. (δεν χωραγα)
    ετυχε ο οδηγος του να είναι εκει διπλα και φυσικα εβαλε τις φωνες.. ξερετε τα γνωστα, που πας ρε μλκ δε βλέπεις, τι σηκώνεσαι και φευγεις κτλ.. η απαντηση μου ηταν να καλεσει την τροχαια, και αν οι τροχαιοι μου πουν ότι ο "κυριος" ηταν καθ'ολα νομιμα παρκαρισμένος και εγω φταιω, τοτε θα του εκανα δηλωση! αλλιως θα επαιρνε τα απαυταρια μου.. φυσικα ο τυπος λακισε!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2008, 17:00
  2. Η εκδίκηση των γυναικών...
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2008, 17:50
  3. ΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΕΖΩΝ.
    από requiem στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2008, 14:00
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:05
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF