Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: Αγορα dremel

  1. #1
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478

    Αγορα dremel

    Ενδιαφερομαι για την αγορα του http://www.vidakatsavidi.gr/ilektrik...eries-3000-125 και ηθελα να ρωτησω αν καποιος το χρησιμοποιει και εχει αποψη σε οτι αφορα την αποδοση τα παρελκομενα αλλα και τις τιμες των εξτρα οι οποιες μου φαινονται υπερβολικες σε καποιες περιπτωσεις..Ερασιτεχνικη η χρηση του για δουλεις σπιτιου (καγκελα,τριψιμο μεταλλικων επιφανειων κτλ)

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εχω αλλα αλλο μοντελο. ναι τα παρελκομενα του ειναι πανακριβα αλλα ειναι ντρεμελ.

    αν το θες για καγκελα δεν σου κανει. θες κατι πιο μεγαλο απο ντρεμελ.

    edit.

    κατι τετοιο θαλεγα
    Τελευταία τροποποίηση από virus; 08/12/2015 στις 18:53.
    Γιαννης

  3. #3
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Το ντρεμελ είναι ακριβό για οικιακή χρήση!
    Είναι κάτι καθαρά επαγγελματικό και για λεπτομέρειες,δεν είναι για πολλά ζόρια..
    Καλύτερα ψάξε για κάποιο άλλο!

    Εντιτ: αυτό το μοντέλο έχουμε στη δουλειά!
    Καλό αλλά για λεπτοδουλειες.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Τροχός για τα χοντρά (με κοτσίδα) χέρι για τις λεπτομέρειες .

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    έχω ήδη 2 μοντέλα με καλώδιο και σκέφτομαι τώρα για άλλο ένα μπαταρίας. Θα πάρω Bosch που είναι η ίδια εταιρία και που ταιριάζουν τα εξαρτήματα. Απίστευτα εργαλεία αλλά δεν κάνουν για τρίψιμο στα κάγκελα. Είναι για μικρότερες και πιο λεπτομερείς δουλειές.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Για τις εργασίες που αναφέρεις, είναι ακατάλληλο. Τα εξαρτήματά του είναι πολύ μικρά και δεν έχει την απαραίτητη ισχύ.

    Κάνει μόνο για εργασίες λεπτομέρειας, όπου είναι αναντικατάστατο. Με τα κατάλληλα εξαρτήματα, κάνεις ψιλοδουλειές που δεν γίνονται αλλιώς.
    Τα οποία εξαρτήματα, εκτός του ότι είναι ακριβά, φθείρονται και αρκετά γρήγορα.

    Το ίδιο το εργαλείο όμως , είναι πολύ ανθεκτικό, αν το δουλεύεις όπως πρέπει.

    Υπάρχουν και ανάλογα εργαλειάκια της Proxxon, πολύ ποιοτικά.

    Σε αυτού του είδους τα εργαλεία ειδικεύεται ο Διλμάς στην οδό Αθηνάς. http://www.dilmas.gr/

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφερομαι για την αγορα του http://www.vidakatsavidi.gr/ilektrik...eries-3000-125 και ηθελα να ρωτησω αν καποιος το χρησιμοποιει και εχει αποψη σε οτι αφορα την αποδοση τα παρελκομενα αλλα και τις τιμες των εξτρα οι οποιες μου φαινονται υπερβολικες σε καποιες περιπτωσεις..Ερασιτεχνικη η χρηση του για δουλεις σπιτιου (καγκελα,τριψιμο μεταλλικων επιφανειων κτλ)
    Έχω το συγκεκριμένο Dremel. Αξίζει τα λεφτά του όσων αφορά την εργονομία, την κατασκευή και την αντοχή.
    Τα παρελκόμενα είναι ποιοτικά και γι' αυτό ακριβά. Το Lidl βγάζει για το αντίστοιχο parkside, τα οποία κουμπώνουν κανονικά στο dremel. Η ποιότητάτους δεν είναι και η καλύτερη και θέλουν προσοχή αλλά για την τιμή - ποσότητα τους, δεν σε νοιάζει.

    Το dremel είναι μικροεργαλείο και άρα κάνει μόνο για μικροδουλειές. Θα μπει εκεί που δεν πρέπει να μπει μεγάλο εργαλείο. Κάνει για μικροδουλειές στην μηχανή αλλά όχι για κάγκελα σπιτιού.

    Ελπίζω να σε κάλυψα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Δε ξέρω αν θα κάνουν για τα κάγκελα αλλά..

    Τα proxxon ρίχνουν πολύ ξύλο στα dremel.

    Σοβαρά τώρα! Στα μικροεργαλεία δεν παίζεται!


    Τα κάγκελα πάντως μπορείς να τα κάνεις και με γυαλόχαρτο δραπάνου. Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γ.jpeg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	347876
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω αν θα κάνουν για τα κάγκελα αλλά..

    Τα proxxon ρίχνουν πολύ ξύλο στα dremel.

    Σοβαρά τώρα! Στα μικροεργαλεία δεν παίζεται!


    Τα κάγκελα πάντως μπορείς να τα κάνεις και με γυαλόχαρτο δραπάνου. Υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γ.jpeg 
Προβολές:	364 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	347876
    Τώρα εδώ νομίζω γίνεσαι άδικος. Τουλάχιστον η δικιά μου εμπειρία για να το πω αλλιώς είναι διαφορετική. Έχω ένα dremel 30 χρόνια αγορασμένο τότε 130.000 δρχ είναι το μοντέλο 396. Τρώει τώρα το 3ο ζευγάρι καρβουνάκια, έχει τρίψει από πολυεστέρα από τότε που έκανα RC Βαρκάκια, έχει κόψει ότι χρειάστηκε κόψιμο, έχει τρυπήσει μέχρι κεβλαρ, μέχρι πριτσίνια έχει βγάλει. Τα ηλεκτρονικά του ακόμα είναι άψογα, το κεντράρισμά του άψογο και η δύναμη του μοτέρ άψογη. Ανταλλακτικά βρίσκω ακόμα κανονικά, μετά 30 χρόνια. Πέρυσι πήρα ένα καινούριο το Platinum 4000 just in case αλλά ακόμα κάθεται απείραχτο στο κουτί του γιατί το παλιό είναι σκύλος μαύρος. Τώρα θέλω ένα μπαταρίας, θα πάρω το Bosch GRO 10.8V γιατί είναι η ίδια εταιρία πια και θέλω να βάλω λίγο χρώμα στη ζωή μου, βαρέθηκα το γκρι του Dremel (πλάκα κάνω, θα το πάρω λόγω αξιοπιστίας του παλιού).

    Proxxcon δούλεψα κανα 2 φορές στο σπίτι φίλου που ετοιμάζαμε τα βαρκάκια μας πριν τον αγώνα, ούτε το πιάσιμό του μου άρεσε κι εκεί που το dremel κελάηδαγε, to proxxcon έμενε από ισχύ και ζεσταινόταν υπερβολικά. Δεν ξέρω αν ήταν η περίπτωση αλλά με το dremel ποτέ δεν τα είδα αυτά.

    Για την τιμή των κοπτικών και λοιπών εξαρτημάτων του θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά είναι ότι ποιοτικότερο έχω βρει στην αγορά κι έχω δουλέψει. Της Proxxcon μου αρέσει πολύ η μεταλλική βάση σταθερού δραπάνου που έχει και κάνει το εργαλείο σταθερό (βάσης). Φαίνεται ποιοτικότερη από της dremel η οποία είναι πλαστική.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τώρα εδώ νομίζω γίνεσαι άδικος. Τουλάχιστον η δικιά μου εμπειρία για να το πω αλλιώς είναι διαφορετική. Έχω ένα dremel 30 χρόνια αγορασμένο τότε 130.000 δρχ είναι το μοντέλο 396. Τρώει τώρα το 3ο ζευγάρι καρβουνάκια, έχει τρίψει από πολυεστέρα από τότε που έκανα RC Βαρκάκια, έχει κόψει ότι χρειάστηκε κόψιμο, έχει τρυπήσει μέχρι κεβλαρ, μέχρι πριτσίνια έχει βγάλει. Τα ηλεκτρονικά του ακόμα είναι άψογα, το κεντράρισμά του άψογο και η δύναμη του μοτέρ άψογη. Ανταλλακτικά βρίσκω ακόμα κανονικά, μετά 30 χρόνια. Πέρυσι πήρα ένα καινούριο το Platinum 4000 just in case αλλά ακόμα κάθεται απείραχτο στο κουτί του γιατί το παλιό είναι σκύλος μαύρος. Τώρα θέλω ένα μπαταρίας, θα πάρω το Bosch GRO 10.8V γιατί είναι η ίδια εταιρία πια και θέλω να βάλω λίγο χρώμα στη ζωή μου, βαρέθηκα το γκρι του Dremel (πλάκα κάνω, θα το πάρω λόγω αξιοπιστίας του παλιού).

    Proxxcon δούλεψα κανα 2 φορές στο σπίτι φίλου που ετοιμάζαμε τα βαρκάκια μας πριν τον αγώνα, ούτε το πιάσιμό του μου άρεσε κι εκεί που το dremel κελάηδαγε, to proxxcon έμενε από ισχύ και ζεσταινόταν υπερβολικά. Δεν ξέρω αν ήταν η περίπτωση αλλά με το dremel ποτέ δεν τα είδα αυτά.

    Για την τιμή των κοπτικών και λοιπών εξαρτημάτων του θα συμφωνήσω μαζί σου αλλά είναι ότι ποιοτικότερο έχω βρει στην αγορά κι έχω δουλέψει. Της Proxxcon μου αρέσει πολύ η μεταλλική βάση σταθερού δραπάνου που έχει και κάνει το εργαλείο σταθερό (βάσης). Φαίνεται ποιοτικότερη από της dremel η οποία είναι πλαστική.
    Τα dremel είναι πολύ καλά.
    Τα proxon είναι πολύ καλύτερα!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 09/12/2015 στις 08:08.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    το dremel το θελω για τις λεπτοδουλειες στην συγκεκριμενη περιπτωση για τις γωνιες που δεν χωραει κατι αλλο ουτε το χερι για πτυχες τρυπες κτλ.Προφανως και δεν θα το ταλαιπωρησω με μεγαλες επιφανειες και τελος διαβαζω οτι εχει πολλες εφαρμογες αναλογα τα παρελκομενα του.

  12. #12
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    το dremel το θελω για τις λεπτοδουλειες στην συγκεκριμενη περιπτωση για τις γωνιες που δεν χωραει κατι αλλο ουτε το χερι για πτυχες τρυπες κτλ.Προφανως και δεν θα το ταλαιπωρησω με μεγαλες επιφανειες και τελος διαβαζω οτι εχει πολλες εφαρμογες αναλογα τα παρελκομενα του.
    Αχώριστος σύντροφος για μένα, καλό φιλαράκι που με έχει ξελασπώσει από πολλά δύσκολα.
    Ρίξε όμως και μια ματιά στα προξκον που λέει ο Σουπιάς. Για να το λέει και να επιμένει δεν μπορεί κάτι θα ξέρει.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Εν όψει εορτών θα βρεις καλές προσφορές. Ρίξε καμιά ματιά και στο κατάλογο του e-shop μπορεί να βάλει το dremel που σου αρεσει σε καλή τιμή!
    Σε αναλογο φόρουμ που ασχολείται με μικροδουλειες και ηλεκτρικά εργαλεία τα proxxon τα θαυμάζουν.
    Δεν έχω κανένα από αυτά για να σε βοηθήσω με κριτική παρά μόνο ένα των 40 ευρώ που είχα πάρει πριν χρόνια για μια μικρό δουλειά της ώρας που είχα ανάγκη!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Επειδή κάποια στιγμή θα πάρεις εξαρτήματα, όποιο και αν επιλέξεις, φρόντησε η πρώτη επένδυση να είναι :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28940.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	347900

    Υγ : τα ανάλογα της εταιρίας που θα πάρεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    @γραφτον μεχρι ποσα χιλιοστα στελεχος δεχεται αυτο της φωτο;
    Γιαννης

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF