Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 66

Θέμα: Χειμερινό παντελόνι και προστασία από το κρύο

  1. #31
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Εγω το παιζω αντρας και απλα κρυωνω μεχρι να φτασω στη δουλεια, και μετα το ιδιο μεχρι να φτασω σπιτι...
    Όταν κάνει κρύο πολύ εννοώ δε μιλάω σε φάση έβγαλε λίγο δροσούλα...

  2. #32
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Όταν κάνει κρύο πολύ εννοώ δε μιλάω σε φάση έβγαλε λίγο δροσούλα...
    Παντως μια χαρα μας παει απο καιρο μεχρι τωρα. Ελπιζω να μην το πληρωσουμε αυτο αργοτερα.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Η λύση είναι ισοθερμικό. Το φοράω με τα κρύα και στη δουλειά δεν με ενοχλεί. Το μόνο αρνητικό είναι ότι επειδή φοράω υφασμάτινο παντελόνι, ο αέρας τα ψιλο-διαπερνάει. Με τζην δεν το έχω φορέσει, αλλά νομίζω ότι το ύφασμα του τζην λόγω της υφής του λειτουργεί εν μέρη σαν wind stopper και το ισοθερμικό θα αποδίδει καλύτερα.

    Όλη τη διάρκεια της μέρας στη δουλειά δεν με ενοχλεί, σε σημείο που ξεχνάω ότι το φοράω.
    παρομοιως!!!!!

    μενω 30 χλμ εξω απο αθηνα και καθημερινως παω στην αθηνα λογω δουλειας. ολο τον χειμωνα την βγαζω με ισοθερμικο και τζην. εχω παρει ενα ισοθερμικο της colori εδω και πεντε χρονια με αυτο την βγαζω. και στην δουλεια υπαρχει κλιματισμος αλλα εμενα δεν με ενοχλει ισα που το ξεχναω. λογω κλιματισμου και ισοθερμικου κολαν απο πανω ειμαι με πουκαμισο σκετο.βολευει πολυ ετσι.

    στα πολλα κρυα βαζω μια φθηνη γκορντουρα πανω απο το τζιν, βεβαια την εχω παρει και δυο νουμερα μεγαλυτερη για αυτον τον λογο και μονο.
    Γιαννης

  4. #34
    Ισοθερμικό odlo η καλύτερη εταιρεία.
    Αλλα θα σε ζεσταινει πολυ
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Πλάκα-πλάκα μόνο μια φορά έχω κρυώσει πραγματικά πάνω στο μηχανάκι. Κάποια ετήσια, κάπου Πελοπόννησο, με φουλ δερμάτινα. Επιστροφή, πάνω σε κάποια βουνά, είχε βραδιάσει πλέον. Μέχρι να βγω στον αυτοκινητόδρομο, δεν είχα απολύτως καμία αίσθηση χεριών και ποδιών. Κάθε 200 μέτρα, προσπαθούσα να ζεστάνω τα δάχτυλα, για να μην κολλήσουν πάνω στις μανέτες.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Κάποια μοτοσυκλετιστικά ισοθερμικά έχουν και windstopper στο μπροστά μέρος για να κόβουν και τον έξτρα αέρα που περνάει απο το παντελόνι, κάνει αρκετή δουλειά
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Κάποια μοτοσυκλετιστικά ισοθερμικά έχουν και windstopper στο μπροστά μέρος για να κόβουν και τον έξτρα αέρα που περνάει απο το παντελόνι, κάνει αρκετή δουλειά
    +1
    Εχω ένα τέτοιο της North Face (όχι μοτοσυκλετιστικό), αλλά είναι τουλάχιστον υπερβολικό για χρήση πόλης*. Ακόμη και σε ταξίδι χειμώνα δεν περνάει τίποτα, ούτε στα γόνατα. Και δεν έχω φαίρινκ.
    Για κλειστό χώρο (γραφεία κλπ) μόνο ως αστείο μπορώ να το σκεφτώ.

    Η καλύτερη λύση πιστεύω πως είναι το αδιάβροχο, πάνω από το παντελόνι.



    *Μόνο αν κάποιος είναι όλη μέρα στον δρόμο, θα το σύστηνα (ντελιβεράδες κλπ).

  8. #38
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κυρίως στα κάτω άκρα, αφού το υπόλοιπο σώμα προστατεύεται εύκολα και πρακτικά. Πώς το κάνετε; Τι φοράτε;

    Δεδομένου ότι ΔΕ μπορώ να φορέσω κορντούρα πηγαίνοντας στη δουλειά μου γιατί 1. δεν είναι ιδιαίτερα εμφανίσιμη σε περιβάλλον εργασίας και 2. δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αλλάζω ρούχα, τι προτείνετε; Μέχρι στιγμής φοράω ένα απλό τζην, αλλά όταν πέσει κι άλλο η θερμοκρασία, δε θα είναι πολύ ευχάριστο. Υποθέτω ότι ένα απλό ισοθερμικό κολάν, κάτω από το τζην, δε θα κάνει πολλά πράγματα, αφού το κρύο διαπερνάει το τζην ύφασμα. Άρα τι; Μάλλινο/βαμβακερό κολάν; Κρατάει τα πόδια ζεστά; Είναι αρκετά βολικό, ώστε να το φοράω άνετα ολόκληρο το 8ωρο, χωρίς να ενοχλεί/ιδρώνει; Κάτι άλλο;

    Για πείτε!
    Δε το διάβασα όλο το thread και μπορεί να έχει προταθεί ήδη. Πάρε overpants. Cordura αδιάβροχη-αντιανεμική μπλα μπλα μπλα με προστασίες σε γόνατα, γοφούς. Το φοράς πάνω από μπότες και τζιν αφού έχει φαρδύ και άνετο μπατζάκι και φτάνοντας στη δουλειά το βγάζεις και είσαι με το παντελόνι.
    Εναλλακτικά αδιάβροχο παντελόνι (που είναι και λεπτό) από πάνω από το τζιν που θα σε προστατέψει από τον κρύο αέρα αλλά επειδή δεν αναπνέει το πιο πιθανό να ιδρώσεις.
    Πάντως και το ισοθερμικό από μέσα κάνει καλή δουλειά τις μέρες που δεν βρέχει. Οπότε είσαι με τζιν και ισοθερμικό (το οποίο θα το έχεις φορέσει εγκαίρως στη ζεσταστιά του σπιτιού σου για να σου διατηρήσεις τη θερμοκρασία αυτή) και μπορείς να φορέσεις και ένα ζευγάρι επιγονατίδες με άρθρωση (κάνουν Γ όταν κάθεσαι στη μηχανή) και κόβουν κι αυτές κρύο αέρα.
    Φύγαμε...

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    προσωπικά έχω βρεί μια λύση στα ρούχα του σκι. Ειδικά κάτι φθηνά που έφερνε (και θα φέρει πιθανόνατα ξανά) το λιντλ δε σε ένοιαζε αν βρωμίσουν σκιστουν κλπ γιατί είναι φθηνά. Είναι πολύ φαρδιά στα μπατζάκια και μπαινοβγαίνουν άνετα φορώντας ρούχα απο μέσα. Ειδικά αν το πάρεις ενα νούμερο μεγαλύτερο. Στα πολλά κρύα την ακούνε παρόλα αυτά τα γόνατα, αλλά κι εκεί έχω δώσει την λύση φορώντας τις επιγονατίδες. Εκεί δεν καταλαβαίνεις τίποτα

  10. #40
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στην συμπρωτεύουσα δεν τα είχα τόσο ανάγκη (ήμουν και ποιο νέος)
    Εδώ δεν βγαίνει ημέρα εδώ και καιρό η από τότε πού ήρθα πού να μην τα φοράω τον χειμώνα καθημερινά.
    Δώσε βάση γιατί έχω πληρώσει ένα κάρο φράγκα σε τέτοια.
    Σκέψου ότι πριν λίγο (9)σχόλασα και έλεγε +5
    Ένα αδιάβροχο θα σε καλύψει στο 80% πλην πολλών κρυων και συνεχούς κίνησης.
    Αν το θέμα σού είναι σπίτι μετάβαση δουλειά σχολας μετάβαση σπίτι τότε αδιάβροχο.
    Αν βγαίνεις συχνά πυκνά έξω ισοθερμικο κολάν για τον ιδρώτα,και ζεσταίνει και δεν θα ιδρώνεις τόσο εντός, σε συνδυασμό με μια καλή κάλτσα και στα πολλά καλτσακια wind stoper neopren.
    Τα οποία καλτσακια αν φοράς μπότες ή κάτι μη διαπνεον προκαλούν ιδρώτα στα πόδια με όλα τα επακόλουθα (κρύο, βρώμα κλπ)
    Αν δεν περπατάς η δεν είσαι εντός δεν έχουν θέμα.
    Προτίμησε αμιγώς μοτοσυκλετιστικα είδη, έχω και τέτοια(nordcap) και ορειβατικα (Odlo, briko)
    Τα nordcap στην έξω πλευρά είναι wind stopper και δεν τα συνιστώ για μετάβαση-εντος,θα σκάσεις.
    Στα πόδια τι φοράς εξωτερικά?
    Μποτάκια ή μπότες?
    Παίζει και αυτό ρόλο
    Ότι άλλο θες εδώ είμαι

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ότι άλλο θες εδώ είμαι
    άσε ρε, εσύ που περνάς 8 σχεδόν ώρες χειμώνα κάθε μέρα στη δουλειά δεν μας αρέσεις,
    θα σε σβήσουμε, δεν ξέρεις...
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #42
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Dainese μποτάκι φοράω. Γενικά η διαδρομή είναι μικρή και ο καιρός δεν είναι ποτε ακραίος εδώ. Με βροχή και χιόνι, δε βγάζω μηχανάκι (ναι, είμαι από αυτούς). Δε θέλω κάτι να με ζεσταίνει υπερβολικά. Απλά να κρατάει τη θερμοκρασία μου, όταν κάνει μια ψύχρα παραπάνω. Αλλά να είναι άνετο και να μη με ιδρώνει όταν το φοράω 8-10 ώρες συνεχόμενα (σε γραφείο).
    Life begins at 45°.

  13. #43
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ισοθερμικό.Κλείνω 7 ώρο στον δρόμο και δεν έχω κρυώσει στα πόδια.Στα κάτω άκρα μπορεί να κρυώσω (πέλματα) αλλα στα πόδια όχι.
    Φίου φίου φι φι φίου

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Dainese μποτάκι φοράω. Γενικά η διαδρομή είναι μικρή και ο καιρός δεν είναι ποτε ακραίος εδώ. Με βροχή και χιόνι, δε βγάζω μηχανάκι (ναι, είμαι από αυτούς). Δε θέλω κάτι να με ζεσταίνει υπερβολικά. Απλά να κρατάει τη θερμοκρασία μου, όταν κάνει μια ψύχρα παραπάνω. Αλλά να είναι άνετο και να μη με ιδρώνει όταν το φοράω 8-10 ώρες συνεχόμενα (σε γραφείο).
    Μια καλή κάλτσα και ένα αδιάβροχο

  15. #45
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ισοθερμικό.Κλείνω 7 ώρο στον δρόμο και δεν έχω κρυώσει στα πόδια.Στα κάτω άκρα μπορεί να κρυώσω (πέλματα) αλλα στα πόδια όχι.
    Τολη
    Για σένα καλές κάλτσες και μόλις βγάλουν τα λιντλ κάτι καλτσακια (κοντά /φοριούνται πάνω από την κάλτσα)
    Είναι wind stopper
    Τσιμπα τα θα σωθείς.
    Με τις αναιμικες για κρύο υπηρεσιακες tcx και τον παραπάνω συνδυασμό την βγάζω τόσους χειμώνες

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αμεση προστασια απο πολυ κρυο.
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 23:46
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2008, 14:38
  3. Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 21:15
  4. Φευγω και εγω απο το φορουμ.
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2007, 10:12
  5. Προστασια απο το κρυο και τον παγο
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 20:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF