Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Honda Wave 110 ή Supra-X 125 Helmin

  1. #1

    Honda Wave 110 ή Supra-X 125 Helmin

    Καλησπέρα,

    Έχοντας διαβάσει παρά πολλά threads μέσα στο φόρουμ αναφορικά με την αγορά (μάλλον καινούργιου) παπιού, έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο μοντέλα.

    Από τους χρήστες ή οποίον γνωρίζει, θα παρακαλούσα να με βγάλει από το δίλημμα: αξίζει τα περίπου 500 € παραπάνω + την ελαφρά αυξημένη κατανάλωση το Supra-X; Δηλαδή έχει καλύτερες αναρτήσεις/φρένα/πλαίσιο στην πράξη;

    Η χρήση θα είναι καθαρά για οικονομική μετακίνηση (χωρίς απαιτήσεις σε επιδόσεις περα της ενεργητικής ασφάλειας εφού υπάρχει μεγαλύτερου κυβισμού μοτό). Οτιδήποτε όμως πιο ποιοτικό-αξιόπιστο είναι επιθυμητό.

    Ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Για μενα παρε το wave(Μην σου πω και μεταχειρο ακομα καλυτερα..) και τα υπολοιπα χρηματα βαλτα στη αρβυλα..

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VRV Προβολή μηνύματος
    Η χρήση θα είναι καθαρά για οικονομική μετακίνηση (χωρίς απαιτήσεις σε επιδόσεις περα της ενεργητικής ασφάλειας εφού υπάρχει μεγαλύτερου κυβισμού μοτό). Οτιδήποτε όμως πιο ποιοτικό-αξιόπιστο είναι επιθυμητό.
    Πάρε το wave

  4. #4
    Ευχαριστώ πολύ - η λογική μου λέει και μένα wave.

  5. #5
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    wave και τα ρεστα πιτογυρα. αξιοπιστο ειναι και αν κανεις τα σερβις οταν πρεπει και το ζεσταινεις καλα πριν απο καθε χρηση δε θα εχεις προβλημα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    να πω και γω...
    αν δεν εχεις οικονομικο θεμα παρε supra.αν αξιζει τα 500+ δεν
    ξερω αλλα αξιζει τα παραπανω.

    κι ομως αυτα τα λιγα cc παραπανω μετρανε σε ενεργητικη ασφαλεια...σε συνθηκες πολης και λιγο παραεξω...

    αξιζει το μεγαλυτερο τεποζιτο,αξιζει. τοσα χρονια στα παπια,ποσες φορες εχω πει ναχα ακομα 1-2 λιτρα ακομη.

    αξιζει και ο χωρος γιατι οχι?

    και δεν ειναι και κακο να θες να αλλαξεις πισω φρενο και να μη χρειαζεται να λυσεις τροχους κτλ...

    αλλα και συ προσεχε τα λαδια του
    και τη σιτα λαδιου καθαριζε συχνα...

    supra δαγκωτο

  7. #7
    Φίλε gsman,
    Όλα αυτά που λες τα έχω σκεφτεί και μια και οι εποχές είναι δύσκολες θα μπορούσα να κάνω και χωρίς αυτά.

    Κυρίως με προβληματίζει η ‘ποιότητα’. Αν το supra δηλαδή, είναι πιο ποιοτικό από το wave. Για την καλύτερη ποιότητα θα δώσω το παραπάνω πόσο και βέβαια καλοδεχούμενα όλα το + που βάζεις και γνωρίζω και γω. Κολάω στην ποιότητα γιατί το θέλω να το κρατήσω το παπάκι για εργαλείο και να αποσβέσω τα φράγκα (και όχι να το δώσω όπως έδωσα πριν κάποια χρόνια το made in japan kazer και το ψιλομετάνιωσα!!!)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    παντως κανενα απο τα δυο δεν ειναι made in japan. το 110 κινα και το 125 ινδονησια αν δεν κανω λαθος, χωρις 100% να σημαινει κατι αυτο---ο χρονος δειχνει την αντοχη. πιστευω και τα δυο εξισου καλα, οτι και να παρεις δε θα το μετανοιωσεις.παπι σκυλι μην ψαχνεις-ολα θελουν την προσοχη τους

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VRV Προβολή μηνύματος

    Κυρίως με προβληματίζει η ‘ποιότητα’.
    Μη σε προβληματιζει. Πανω κατω τα ιδια "χαλια" ειναι. Οι εποχες που εφτιαχναν ποιοτικα παπια περασε.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Μη σε προβληματιζει. Πανω κατω τα ιδια "χαλια" ειναι. Οι εποχες που εφτιαχναν ποιοτικα παπια περασε.
    Ακριβως αυτό σκεφτομουν προχθες που ανεβηκα πανω και στα δυο!!! όπως το λες.

    Επειδή όμως δεν υπάρχει αλλη εναλλακτική (όπως το βλέπω εγώ) γι' αυτο που θέλω, με ενα από τα δυο θα βολευτώ!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Εδώ τεστ του wave από ένα site που το θεωρώ καλό.


    Μην αγοράσεις, πριν διαβάσεις
    για να πάρεις μια ιδέα των +&- στα 110 vs 125cc.


  12. #12

Παρόμοια θέματα

  1. Supra-X 125 Helmin
    από pathanb στο forum Honda
    Απαντήσεις: 136
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2022, 11:05
  2. Honda supra x 125 η κατι αλλο;
    από Manos86 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2016, 20:33
  3. Honda CBF-250 vs Cagiva Planet 125
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2004, 21:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF