Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Περι κράνους ο λόγος....pt.2412312312

  1. #1
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372

    Cool Περι κράνους ο λόγος....pt.2412312312

    Επειδή καλό χρυσό το Κ-4 Evo που έχω αλλά για εκδρομή και προπόνηση πίστα δε φτουράει μία για πολλούς λόγους (καλά μπορεί κ να υπερβάλλω λιγάκι ) ,έχουμε και λέμε....

    http://www.xmoto.gr/gr/corsa-multi-5...black-red.aspx

    http://www.xmoto.gr/gr/corsa-guy-martin.aspx

    http://www.xmoto.gr/gr/x-802-r-ultra...rbon-1-gr.aspx

    http://www.xmoto.gr/gr/rx-7-gp-dani-pedrosa-gr.aspx


    Να τονίσω: α)Το AGV έπαθα πλάκα με το 9% παραπάνω view που έχει,τα βλέπεις όλα κυριολεκτικά και τελευταία φορά που φόρεσα το PISTA GP ενός φίλου είχα πάθει μπακακάο με το πόσο βαθιά στη στροφή έβλεπες... β)SHoei δεν έβαλα για ένα κ μόνο λόγο,γιατί για να πάρεις X-Spirit τώρα ειδικά που πουλάει το brand σαν τρελλό λόγω μαρκεθ πρέπει να πουλήσεις μισό νεφρό...(blitzer μη βιαστείς είδα και στο helmet city...το AGV ενδεικτικά εδώ το δίνουν 200 ευρώ κατω απο τα ξένα μαγαζά,άσε που θα μου βγεί η παναγία με τα κωλό CC.


    Ρίχτε τις πολύτιμες συμβουλές σας...

  2. #2
    ρχ 7 τζιπί και ας μην έχω βάλει ποτέ αράι
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    αν διαλεξεις τελικα arai... εδω κανεις και λιγο παζαρι...

    http://www.mcmotor.gr/products.php?p...=0&gp=0&page=1
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    corsa guy martin (χωρις γραφικα ειναι αρκετα φθηνοτερο, 500ε το πηρε φιλος σκετο γυαλιστερο μαυρο). εχω φορεσει το corsa ενος φιλου, το κρανος ειναι τελειο. δε θα συμπαθουσα τα agv αλλα μαλλον το επομενο κρανος μου θα ειναι agv. μου πως εχουν καλυτερη ορατοτητα αλλα καθολου θορυβο. μεχρι 160-70 που πηγα ηταν σα να μη το εχω στο κεφαλι μου, καμια σχεση με το xr1100 που εχω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Arai RX-7. καμμία σχέση η ποιότητα. Συγκρίνεις Ducati με Honda (από αυτά που φτιάχνονται Ιαπωνία)... Αν βέβαια σου κάθεται καλά στο κεφάλι. Με τα μονόχρωμα κατεβαίνεις κάτω από 500αρικο (489). Και από τα Shoei είναι μισό σκαλοπάτι πάνω σε ποιότητα. Μιλάω σαν κάτοχος Arai RX-7xx (μουσειακό αλλά σε καλή κατάσταση με περίπου 80.000km), Shoei X-Spirit I (Για τσιγάρα στο περίπτερο πια αποκλειστικά) που έχει κάπως χειρότερη ποιότητα από Arai, και Αrai RX-7 GP (περίπου 2 χρόνια τώρα).
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 11/12/2015 στις 14:57.

  6. #6
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    schuberth; Όχι;
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  7. #7
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    schuberth; Όχι;
    Όχι για 1 κ μόνο λόγο...έχουν κάκιστο after sales,έχω φορέσει και το SR-1 και το S-2 δε λέω καταπληκτική ποιότητα αλλά 1 ρημάδι ανταλλακτικό το ψάχναμε 1μιση μήνα με την μαλακοεταιρεία να μας το φέρουν απο Γερμανία για ενός φίλου...γι αυτό και την ψιλοαποκλείω..

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Τα Schuberth έχουν λίγο περίεργα νούμερα γύρω από M-L-XL....

  9. #9
    Δεν έχω δοκιμάσει τα υπόλοιπα οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Μπορώ όμως να σου πω για τα Arai.

    Δεν κουνάνε όσο γρήγορα κι αν πηγαίνεις, έχουν πολύ καλό εξαερισμό αλλά κάνουν και φασαρία. Στην πίστα δεν σε ενδιαφέρει τόσο το τελευταίο. Αν όμως σε ενοχλεί ο θόρυβος, υπάρχουν ωτοασπίδες που κόβουν μόνο τις "ενοχλητικές" συχνότητες.

    Α, και το πιο βασικό! Φορώντας το, θες δεν θες πας γρήγορα. Οπότε, κατεβάσεις και χρόνο.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Αλήθειες περί Αrai.

    1)Το Arai έχει θόρυβο.

    Απάντηση.
    Ναι μιας και η φωλιά της ζελατίνας είναι εξτρά κομμάτι.Στα πολλά(πίστα κλπ) μπορώ να βάλω ωτοασπίδες αν και θέλω να έχω επαφή με γύρω μου καθώς και με την μηχανή..

    2)Το Arai δεν έχει αλλάξει τόσα χρόνια με αποτέλεσμα τα άλλα να φαίνονται(σε κάποιους) πιο σύγχρονα.

    Aπάντηση
    Θα έπρεπε να αλλάξει;
    α)Η αεροδυναμική του είναι εκπληκτική.
    β)Το εσωτερικό του,μετά από 7+ χρόνια συνεχής χρήσης(από εμένα) όλο το χρόνο,είναι όπως τότε που το αγόρασα μιας και το συντηρούσα.Φαλάπα(εσωτερικό καπελάκι) κάποιες φορές,βγάλσιμο και πλύσιμο όποτε ήθελα.
    γ)Οι αεραγωγοί του ΚΑΝΟΥΝ δουλειά και το καταλαβαίνεις.


    Πιθανό Πρόβλημα(σε εμένα).
    Το περιμετρικό έλασμα στο κάτω μέρος μπορεί να ξεκολλήσει.Όχι στο σαγόνι.Μετά,λόγω του τεντώματος στα λουράκια για το βάλσιμο.Άν γίνει το παραπάνω,η Arai εδώ το κολλάει άνευ χρημάτων.

    X-Lite είχα στο παρελθόν καθώς και ΑGV αλλά φθηνότερης σειράς.Σίγουρα θα είναι πολύ καλά,απλά από εμένα.. Arai.

    Καλή επιλογή εύχομαι..

  11. #11
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος

    Α, και το πιο βασικό! Φορώντας το, θες δεν θες πας γρήγορα. Οπότε, κατεβάσεις και χρόνο.
    To Arai είναι σαν το Red Bull

    Σου δίνει φτεράάάά!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Το έψαχνα και εγώ για κράνος και τελικά κατέληξα στο X802 RR carbon. Το έχω δοκιμάσει, έχω καταλήξει στο νούμερό και περιμένω να μου έρθει στο χρώμα που το θέλω.

    Από στατική δοκιμή που του έκανα, πέρα από την ποιότητα κατασκευής και την ευκολία που βγαίνει η ζελατίνα, κλπ κλπ, είναι Π Α Ν Α Λ Α Φ Ρ Ο, σε σημείο που όταν φόρεσα το Αραι μου για να φύγω από το μαγαζί, νόμιζα ότι ακούμπησα πάνω μου κανά ταμπλά με κουλούρια. Το 802 είναι σαν σκουφί. Τόσο ελαφρύ. Μένει να δω και πώς στέκεται στο κεφάλι μου κατά την οδήγηση.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  13. #13
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Ναι ωτοασπίδες έτσι κ αλλιώς και τώρα με το AGV φοράω στην πίστα....και στις εκδρομές ενίοτε γιατί μπάζει θόρυβο,και ειδικά με την νέα εξάτμιση μου σκίζει λίγο τα πρέκια...

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Πηγαινε δοκιμασε κ το Race R Pro...το εβαλα κ επαθα πλακα!!Πολυ ποιοτικο αλλα κ ελαφρυ!
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    Μου 'λεγε και ένας φίλος οτι το RPHA 10+ είναι value for money αλλά μετά τα φετινά τα Lorenzo-κόλπα δεν είμαστε να μας θολώνει καμμια ζελατίνα...χαχαχαχαχααχαχα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι κράνους ο λόγος..
    από giannis113 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2015, 20:56
  2. περι αγορας ο λογος...
    από adam_tsouk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2004, 13:25
  3. περί mp3 ο λόγος
    από psaroulis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2004, 13:38
  4. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF