Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Arai rebel ...

  1. #1

    Arai rebel ...

    Γεια και χαρά , μετα την αγορά naked μηχανής έκανα την κίνηση και αγοράσαμε και κρανος της προκοπής και κρανος ταχα μου φτιαγμένο για naked bikes . Το προηγούμενο ήταν ενα αξιόλογο Nolan N8κατι . Λοιπόν , το "πρόβλημα " ειναι οτι παρ ´ολο που έχω κλειστές όλες τις εισόδους αέρα ο (κρύος) αέρας που μπαίνει στο κρανος ειναι ενοχλητικός έως ανυπόφορος στα πολλά χλμ . Έχω διαβάσει και δει βίντεο για το κρανος αυτο αλλα άκρη ΔΕΝ έχω βγάλει . Εχει κανείς καμία ιδέα ή παρόμοια εμπειρία ;

    Φυσικά η σύγκριση γίνεται με το προηγούμενο κρανος και την χρήση σε ίδιες συνθήκες ...

    Ευχαριστώ , Λευτέρης

    (Θα περάσω απο εβδομάδα και απο την arai)

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    μπαίνει από που ;
    ζελατίνα, από κάτω ;;;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εχω καινούργιο κράνος, με άριστη εφαρμογή, παγωμένος αέρας όμως μπαίνει από τον λαιμό, για να τον περιορίσεις πρέπει μάλλον να κοιτάξεις σε αξεσουάρ προστασίας, (μπουφάν-αντιανεμικα προσώπου φλιτς ) και σχετικά, καλή ιδέα βέβαια να περάσεις μια βόλτα από τον πωλητή του κράνους.

  4. #4
    Λοιπόν , ΔΕΝ πρεπει να μπαίνει απο κάτω μιας και φοράω και προστατευτικό λαιμού , αλλα δεν κόβω και το λαιμο μου (..που λένε ) .Μιας που το κρανος εχει εισόδους αέρα ακομη και στη ζελατίνα νομίζω οτι σα να μπαίνει απο πάνω , ΑΛΛΑ το πιο λογικό ειναι να μπαίνει απο κάτω ...... Τωρα με το κρύο την ακούω στέρεο με τόσο κρύο αέρα στο πρόσωπο μου .

    Edit : συν οτι το κρανος εχει και ενα έξτρα προστατευτικό για τον αέρα στο πηγούνι (το οποίο το τραβάς για να βγει )
    Τελευταία τροποποίηση από young jedi; 12/12/2015 στις 20:55.

  5. #5
    H shoei δινει μια εξτρα κουρτινουλα που μπαινει στο κατω μερος του κρανους στο σαγωνι.....
    Απλα κανει α π ι σ τ ε υ τ η δουλεια.....
    Δες αν η αραι το εχει ή το δινει σαν αξεσουαρ....
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Η ζελατινα στο αραι οταν κατεβαινει κουμπωνει.... την κουμπωνεις η απλα την κατεβαζεις?? Επισης αυτο το μαυρο πλαστικο που εχει στην ζελατινα για να την πιανεις κουμπωνει σε ενα αλλο μαυρο πλαστικο που ειναι στο κρανος και κλειδωνει..
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  7. #7
    Ναι το κλείνω αυτο , κάνει κλικ κλειδώνει και μετα ΔΕΝ άνοιγει η ζελατίνα αν δεν το σπρώξεις μπροστά ...ευχαριστώ ..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    το προβλημά σου θα το λύσεις μόνο με υποσιάγωνο, δεν ξέρω αν βγάζει η arai για το κράνος σου, πηγαίνε απο εκεί που το πήρες και ρώτα τον, πάντως hjc, shoei τα δίνουν στην συσκευασία μαζί με την αγορά...

  9. #9
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Eτσι κι αλλιως κατι θα πρεπει να εχεις στον λαιμο φιλε μας. Το υποσιαγωνο που εχει το arai ειναι μικρο και πτυσομενο.Δεν νομιζω να εχει αλλαξει.Αλλες εταιριες εχουν υφασματινο μεγαλυτερο..
    Μηπως απο την αλλη μιλας για θορυβο αρκετο σε σχεση με το προηγουμενο;Το arai δεν ειναι αθορυβο κρανος μην το σκεφτεις καν.Δοκιμασες να πας φορωντας το nolan με πολλα;
    Κρανος για γυμνη μοτοσυκλετα αποκλειστικα δεν ξερω να υπαρχει.Κορυφαιας αεροδυναμικης η οποια θα σου επιτρεψει να πας με πολλα καλυτερα απο αλλα κρανη ναι.Ενα τετοιο ειναι και το arai.
    Η αγορα απο την αλλη naked μοτοσυκλετας εχει κι εναν μικρο συμβιβασμο.Μετα τα 140-150 και την διατηρηση τους για πολλη ωρα ξεκιναει ο αγωνας.. Αν εχει κι αερα... Πας για μυικο χτισιμο λαιμου!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Το πτυσομενο υποσιαγωνο εχει 2 σκαλες ετσι?? Το τραβας δυο φορες...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Το υποσαγωνο το έχω τραβήξει τέρμα , όταν με το καλό γυρίσω θα παω Αττική οδό να κάνω τεστ ride ξανα και ξανα ΜΠΑΣ και πάρω πρέφα την είσοδο του ...ανέμου ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Αν έχεις σωστά κλειστή την ζελατίνα και όλους τους αεραγωγούς, ο αέρας που δέχεσαι στο πρόσωπο είναι από κάτω. Από το πηγούνι. Αυτό το υποσιάγονο που βάζει η arai είναι για πλάκα. Δεν κάνει τίποτα.
    Στην επόμενη βόλτα, κλείσε με το χέρι σου αυτό το άνοιγμα και ο αέρας θα σταματίσει.

    Υγ. Κάτοχος Arai Quantum V
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  13. #13
    Οποτε την αλλη φορα παιρνεις shoei που το υποσιαγωνο τα σπαει
    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    με υποσιάγωνο σε hjc r pha 10 plus πραγματικά νιώθεις ότι είσαι μεσα σε αυτοκίνητο, το λέω αυτό χωρίς καμία υπερβολή μιας και έχω και εγώ θέμα με τον αέρα που περνάει από κάτω, το μόνο κάπως σπαστικό ήταν ότι στο βγάλε έβρισκε στην μύτη και είναι λίγο εκνευριστικό , αλλά μόνο στο βγάλε, στο βάλε κανένα θέμα... το υποσιάγωνο το πτισόμενο της arai δεν κάνει τίποτα, το είχα το συγκεκριμένο μοντέλο της ( φανατικός πρώην araiκιας βλέπεις... )

  15. #15
    Τέτοια λεγε μου να πάθω κατάθλιψη....

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Arai rebel εντυπωσεις κανεις;
    από teogtp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2013, 11:12
  2. Arai RX7 Corsair
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 21:05
  3. Προς Wizard13 για το Arai
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2004, 14:39
  4. Arai RX7-RR4 στη μισή τιμή!!!
    από Wizard13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2003, 14:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF