Σελίδα 15 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 51011121314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 211 έως 225 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #211
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Εντάξει. Αφού σ αρέσει καλά κάνεις και το στεγνώνεις με πιστολάκι. Δικό σου είναι, το κάνεις και περμανάντ αν θέλεις. Αλλά πες μου σε παρακαλώ. Έτσι από περιέργεια. Τι ακριβός ζεσταίνεις σε κείνο το σημείο? Τις εξατμίσεις?
    Πάτερ ἄφες αὐτοῖς οὐ γὰρ οἴδασι τί ποιοῦσι.Θέλει απο κάτω με θερμοπίστολο ,να πάρει βράση. Ασχετοι γαρ...Σε μισό λεπτάκι είσαι έτοιμος

  2. #212
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    "παν μέτρον άριστον"
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση, πρέπει να τονίσουμε ότι δεν πρέπει κρύο να το πίνεις το αίμα.
    Προσωπικά όταν έχει κρύο, σηκώνω κουκούλα βάζω μπροστά, μετά μαζεύω κουκούλα, βγάζω λουκέτο, κλείνω μπουφάν, κράνος, γάντια, μπαγαζιερα και φεύγω χαλαρά για 2-3 χιλιόμετρα.
    Γενικά αν είσαι κάπου σε αυτό τον τρόπο χρήσης ( που πιστεύω είναι κάτι νορμαλ- φυσιολογικό) εάν το αφήνεις 1λεπτο παραπάνω στο ρελαντί ή κάνεις 1 χιλιόμετρο παραπάνω στην χαλαρή πορεία, δεν έχει διαφορά ( που θα την καταλάβεις) για το μοτέρ.

  3. #213
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Υπάρχουν χώρες, που απαγορεύουν το ρελαντί λόγο μόλυνσης του περιβάλλοντος. Τώρα με το χειμώνα και τα θολά τζάμια σε αυτοκίνητο δεν ξέρω τι κάνουν. Έχω δει να τα ψεκάζουν με κάτι και να φεύγει ο πάγος, όπως επίσης τα εμπρός παρπριζ έχουν αντιστάσεις όπως και τα πίσω, οπότε ξεπαγωνουν πολύ γρήγορα.

  4. #214
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Βγάζεις το λάδι και το ζεσταίνεις σε ένα κατσαρολακι. Βάζεις το λάδι πάλι στο μηχανάκι και βάζεις μπροστά. Έτοιμος.

  5. #215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Βγάζεις το λάδι και το ζεσταίνεις σε ένα κατσαρολακι. Βάζεις το λάδι πάλι στο μηχανάκι και βάζεις μπροστά. Έτοιμος.
    Πφφφ,Ερασιτέχνης . Οι επαγγελματίες ζεσταίνουν ΚΑΙ το αντιπηκτικό/ψυκτικό υγρό . Οι experts έχουν τοποθετήσει αντιστάσεις στα καρτερ και μπριζώνουν 20 λεπτά πριν την απογείωση (φεύγεις με σουζα)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #216
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ερασιτεχνες...τςτςτςτς!!
    Η που θα βαλετε το γκαζακι κατω απο το καρτερ ή θα το αφηνετε ρελαντι ολη νυχτα/μερα.



    Με το γκαζακι παντως το εκανε ο πατερας του κουμπαρου μου τα 70s στην Μασαχουσετη. Κατι -30-40 ελεγε...
    Ride(s) the wind of change...

  7. #217
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Πάτερ ἄφες αὐτοῖς οὐ γὰρ οἴδασι τί ποιοῦσι.Θέλει απο κάτω με θερμοπίστολο ,να πάρει βράση. Ασχετοι γαρ...Σε μισό λεπτάκι είσαι έτοιμος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Βγάζεις το λάδι και το ζεσταίνεις σε ένα κατσαρολακι. Βάζεις το λάδι πάλι στο μηχανάκι και βάζεις μπροστά. Έτοιμος.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πφφφ,Ερασιτέχνης . Οι επαγγελματίες ζεσταίνουν ΚΑΙ το αντιπηκτικό/ψυκτικό υγρό . Οι experts έχουν τοποθετήσει αντιστάσεις στα καρτερ και μπριζώνουν 20 λεπτά πριν την απογείωση (φεύγεις με σουζα)
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ερασιτεχνες...τςτςτςτς!!
    Η που θα βαλετε το γκαζακι κατω απο το καρτερ ή θα το αφηνετε ρελαντι ολη νυχτα/μερα.



    Με το γκαζακι παντως το εκανε ο πατερας του κουμπαρου μου τα 70s στην Μασαχουσετη. Κατι -30-40 ελεγε...


    Ρε τι γράφετε εδώ πέρα; θα σας διαβάσει κανένας Dalton εκεί Κοζάνη μεριά που έχει τώρα κάτι μείον μούρλια, θα ανοίξει κανένα θρεντ

    "ρε σεις έβαλα κάτω από τον Φρανενστάιν μου ένα μαγκάλι για να ζεσταθεί και έκανε μπουφ! τι φταίει άραγε;"
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #218
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν χώρες, που απαγορεύουν το ρελαντί λόγο μόλυνσης του περιβάλλοντος. Τώρα με το χειμώνα και τα θολά τζάμια σε αυτοκίνητο δεν ξέρω τι κάνουν. Έχω δει να τα ψεκάζουν με κάτι και να φεύγει ο πάγος, όπως επίσης τα εμπρός παρπριζ έχουν αντιστάσεις όπως και τα πίσω, οπότε ξεπαγωνουν πολύ γρήγορα.
    Είμαι τους τελευταίους μήνες στην Γερμανία. Μου "έβαλαν χέρι" ένα πρωί στο ξενοδοχείο γιατί έβαζα το αυτοκίνητο μπροστά να δουλεύει λίγο πριν φύγω (για περιβαλλοντικούς λόγους).
    Στην ερώτηση βέβαια αν λένε τα ίδια στους οδηγούς που κάθονται ώρες στον δρόμο, σταματημενοι η κινούμενοι σημειωτον σε ώρες αιχμής, μου τα μασαγαν και έλεγαν κάτι μισολογα και πίπες για τα νέα οχήματα που έχουν start & stop.

    Συμφωνώ με τους περισσότερους, ότι το όχημα θα ζεσταθεί με κίνηση χωρίς "φορτίο" τα πρώτα χιλιομετρα.

  9. #219
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Τώρα που έρχεται η Σοφία την κουκουλώσω πριν με μια ηλεκτρική κουβέρτα και μετά με την κουκούλα θα γίνει δουλειά το πρωί με -2-3 που λένε;

  10. #220
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    "παν μέτρον άριστον"
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση, πρέπει να τονίσουμε ότι δεν πρέπει κρύο να το πίνεις το αίμα.
    Προσωπικά όταν έχει κρύο, σηκώνω κουκούλα βάζω μπροστά, μετά μαζεύω κουκούλα, βγάζω λουκέτο, κλείνω μπουφάν, κράνος, γάντια, μπαγαζιερα και φεύγω χαλαρά για 2-3 χιλιόμετρα.
    Γενικά αν είσαι κάπου σε αυτό τον τρόπο χρήσης ( που πιστεύω είναι κάτι νορμαλ- φυσιολογικό) εάν το αφήνεις 1λεπτο παραπάνω στο ρελαντί ή κάνεις 1 χιλιόμετρο παραπάνω στην χαλαρή πορεία, δεν έχει διαφορά ( που θα την καταλάβεις) για το μοτέρ.
    Όσο δουλεύει στο ρελαντί μέχρι να ξεκινήσεις, δεν έχει καταλάβει τίποτα.
    Σε 2-3 χλμ που κάνεις είναι ακόμα κρύο. Ειδικά το χειμώνα, δεν τα ακούει πουθενά.

    Αν μετά το παραπάνω παύεις να πηγαίνεις χαλαρά και του πίνεις το αίμα. Του πίνεις το αίμα κρύο.
    Sent from me using a computer.

  11. #221
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος


    Ρε τι γράφετε εδώ πέρα; θα σας διαβάσει κανένας Dalton εκεί Κοζάνη μεριά που έχει τώρα κάτι μείον μούρλια, θα ανοίξει κανένα θρεντ

    "ρε σεις έβαλα κάτω από τον Φρανενστάιν μου ένα μαγκάλι για να ζεσταθεί και έκανε μπουφ! τι φταίει άραγε;"
    Αστους.Τη περιμενεις.Χωριατες γενιθηκαν χωριατες θα πεθανουν....
    Ο πιο σωστος τροπος για μενα παντως ειναι αυτος που κανω εγω.Παω στη μηχανη και τριβω τον κινητηρα ρυθμικα με το χερι μεχρι να ζεσταθει.Ειναι γνωστο οτι δια της τριβης παραγετε θερμοτης...Φουλ περιβαντολογικο και οικονομικο....
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 03/01/2019 στις 07:58.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #222
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Ο κωνωψ διυλιζεται ακομη....

  13. #223
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Εγώ πήρα το ΧΤ σήμερα κι έφυγα εν ψυχρό.
    30μέτρα παρακάτω έκανε τσαφ κι έσβησε και πάτησα μέσα στις λάσπες!
    ΜΑΚΑΚΕΣ
    ανανήψαντας

  14. #224
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    " Όποιος νύχτα περπατει, λάσπες και σκατα πατει..."
    Παλιά Αραβική θυμοσοφια
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #225
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ο κωνωψ διυλιζεται ακομη....
    Η του κωνωπος διύλιση είναι που κάνει τόσο αγαπητό το Moto.gr
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 09:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 01:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF