Σελίδα 18 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #256
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ρε σεις....το ψυκτικό υγρό κυκλοφορεί σε χωρίσματα ανάμεσα στους κυλίνδρους, ναι; άρα η όποια θερμοκρασία αναφέρεται στο πάνελ της καλή σας είναι ενδεικτικό του που βρίσκεται το μοτέρ (κρύο, μέτρια ζεστό κ.λ.π) στο δικό μου π.χ. χειμώνα-καλοκαίρι έχει ως σωστή θερμοκρασία τις 3 μπάρες (από 5 που έχει) και δεν το έχω δει ποτέ μα ποτέ να ανεβάζει πιο πάνω ακόμα και σε συνθήκες καύσωνα πλην μιας μόνο περίπτωσης που είχα κολλήσει στην κίνηση εν μέσω 42ο βαθμών και πήγε στις 4.....
    Ότι είπε η σουπιά ισχύει, βάζετε μπρος, αφήνετε 20 δεύτερα να κυκλοφορήσει το λάδι (χειμώνα-καλοκαίρι....) ξεκινάτε χαλαρά μέχρι να δείξει το όργανο τις 3 μπάρες (2, 4, 5, αναλόγως παρταλιού....) τι το υπεραναλύουμε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις....το ψυκτικό υγρό κυκλοφορεί σε χωρίσματα ανάμεσα στους κυλίνδρους, ναι; άρα η όποια θερμοκρασία αναφέρεται στο πάνελ της καλή σας είναι ενδεικτικό του που βρίσκεται το μοτέρ (κρύο, μέτρια ζεστό κ.λ.π) στο δικό μου π.χ. χειμώνα-καλοκαίρι έχει ως σωστή θερμοκρασία τις 3 μπάρες (από 5 που έχει) και δεν το έχω δει ποτέ μα ποτέ να ανεβάζει πιο πάνω ακόμα και σε συνθήκες καύσωνα πλην μιας μόνο περίπτωσης που είχα κολλήσει στην κίνηση εν μέσω 42ο βαθμών και πήγε στις 4.....
    Ότι είπε η σουπιά ισχύει, βάζετε μπρος, αφήνετε 20 δεύτερα να κυκλοφορήσει το λάδι (χειμώνα-καλοκαίρι....) ξεκινάτε χαλαρά μέχρι να δείξει το όργανο τις 3 μπάρες (2, 4, 5, αναλόγως παρταλιού....) τι το υπεραναλύουμε;
    ας γράψουν όσοι έχουν ένδειξη σε βαθμούς κελσίου,όχι μπάρες. δεν έχει σχέση με το θέμα,γι'αυτό και ζήτησα διαχωρισμό
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #258
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Δίλημμα. Άσχετα με την εξωτερική θερμοκρασία, σε όλα τα φανάρια ανάβει βεντιλατέρ. Τις προάλλες, έχει 0c και το βεντιλατέρ ανάβει κανονικά σε κάθε φανάρι και μου ζεσταίνει τα πόδια. Με πιάνει κόκκινο το φανάρι στα κτελ και περιμένω να δουλέψει ο ανεμιστήρας γιατί ξύλιασα. Τίποτα! Πιάνω το μοτέρ με το χέρι και το βρίσκω στους 73,2 βαθμούς. Ο ανεμιστήρας ανοίγει στους 73,1C αλλά τίποτα! Τι να έγινε? Αν ξαναπεράσω απ αυτό το φανάρι και δεν ανάψει τι να κάνω για να φτάσω την θερμοκρασία στους 73,3+C ? Να κρατάω το μηχανάκι μαρσαρισμένο? Να βάλω πιο ζεστό παντελόνι και να μην με νοιάζει, η να πάω από άλλο δρόμο να αποφύγω το κώλοφάναρο?

  4. #259
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Δίλημμα. Άσχετα με την εξωτερική θερμοκρασία, σε όλα τα φανάρια ανάβει βεντιλατέρ. Τις προάλλες, έχει 0c και το βεντιλατέρ ανάβει κανονικά σε κάθε φανάρι και μου ζεσταίνει τα πόδια. Με πιάνει κόκκινο το φανάρι στα κτελ και περιμένω να δουλέψει ο ανεμιστήρας γιατί ξύλιασα. Τίποτα! Πιάνω το μοτέρ με το χέρι και το βρίσκω στους 73,2 βαθμούς. Ο ανεμιστήρας ανοίγει στους 73,1C αλλά τίποτα! Τι να έγινε? Αν ξαναπεράσω απ αυτό το φανάρι και δεν ανάψει τι να κάνω για να φτάσω την θερμοκρασία στους 73,3+C ? Να κρατάω το μηχανάκι μαρσαρισμένο? Να βάλω πιο ζεστό παντελόνι και να μην με νοιάζει, η να πάω από άλλο δρόμο να αποφύγω το κώλοφάναρο?
    στα φανάρια κάνουμε burn out για να κρατάμε τον κινητήρα ψυχρό (κυκλοφορεί το ψυκτικό λόγω στροφών αντλίας) και το λάστιχο ζεστό. win-win
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #260
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    χειμώνα-καλοκαίρι.ταξίδι,νορμάλ πορεία,γρήγορη πορεία. κίνηση? χαχαχα,βεντιλατέρ στο 1ο φανάρι.
    78 πολλούς λες Τζώρτζ για χειμώνα.
    Ειδικά τώρα με τα κρύα σε πορεία δεν ανεβαίνει πάνω από 75.
    Εγώ βλέπω κ 68αρια.
    Καλοκαίρι να το δεχθώ.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    78 πολλούς λες Τζώρτζ για χειμώνα.
    Ειδικά τώρα με τα κρύα σε πορεία δεν ανεβαίνει πάνω από 75.
    Εγώ βλέπω κ 68αρια.
    Καλοκαίρι να το δεχθώ.
    75 σε χαλαρή πορεία,ναι. χαλαρή όμως.68 δεν έχω δει ποτέ, μάλλον φταίει που δεν βγαίνω με τα πολλά κρύα. μπρρρρ...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #262
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    75 σε χαλαρή πορεία,ναι. χαλαρή όμως.68 δεν έχω δει ποτέ, μάλλον φταίει που δεν βγαίνω με τα πολλά κρύα. μπρρρρ...
    Και πολύ καλά κάνεις,είναι στιγμές που γυρίζοντας σπίτι πρωτες πρωινές ώρες τρώω τόσο κρύο που μετά αναγκαστικά τρώω και 2 μπουγάτσες,τζαμπα τα λεφτα ρε γαμώτο

  8. #263
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Εγώ πάντως το βάζω μπροστά και όταν πέσει λίγο το ρελαντί (injection δε.. κάνει ένα σκαλοπάτι) ξεκινάω χαλαρά μέχρι να δω τον δείκτη νερού πάνω απ' τη μέση..

    Μετά...

  9. #264
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Μόλις μου γράψει τα πρώτα νούμερα (40c) βάζω πρώτη και έφυγα.Έχει πέσει το ρελαντί εγώ έχω βάλει τον εξοπλισμό και το μοτέρ ζεστάθηκε

  10. #265
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Δίλημμα. Άσχετα με την εξωτερική θερμοκρασία, σε όλα τα φανάρια ανάβει βεντιλατέρ. Τις προάλλες, έχει 0c και το βεντιλατέρ ανάβει κανονικά σε κάθε φανάρι και μου ζεσταίνει τα πόδια. Με πιάνει κόκκινο το φανάρι στα κτελ και περιμένω να δουλέψει ο ανεμιστήρας γιατί ξύλιασα. Τίποτα! Πιάνω το μοτέρ με το χέρι και το βρίσκω στους 73,2 βαθμούς. Ο ανεμιστήρας ανοίγει στους 73,1C αλλά τίποτα! Τι να έγινε? Αν ξαναπεράσω απ αυτό το φανάρι και δεν ανάψει τι να κάνω για να φτάσω την θερμοκρασία στους 73,3+C ? Να κρατάω το μηχανάκι μαρσαρισμένο? Να βάλω πιο ζεστό παντελόνι και να μην με νοιάζει, η να πάω από άλλο δρόμο να αποφύγω το κώλοφάναρο?
    Να περνάς απο άλλο φανάρι
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #266
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    75 σε χαλαρή πορεία,ναι. χαλαρή όμως.68 δεν έχω δει ποτέ, μάλλον φταίει που δεν βγαίνω με τα πολλά κρύα. μπρρρρ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Και πολύ καλά κάνεις,είναι στιγμές που γυρίζοντας σπίτι πρωτες πρωινές ώρες τρώω τόσο κρύο που μετά αναγκαστικά τρώω και 2 μπουγάτσες,τζαμπα τα λεφτα ρε γαμώτο
    Αφήστε που γελάνε κάποιες με τις "μπάμιες" και τα "γαριδάκια"....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #267
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    @ΓιωργοΛα
    Ζακέτα

    @αρπί & Σια (λιαρο)
    Θα θελα ένα εικοσαρικο από ότι πίνετε

    Από αύριο θα πέσει η σχετική κοπτοραπτικη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    @ΓιωργοΛα
    Ζακέτα

    @αρπί & Σια (λιαρο)
    Θα θελα ένα εικοσαρικο από ότι πίνετε

    Από αύριο θα πέσει η σχετική κοπτοραπτικη.
    δις ιζ μοτοτζιάρ ,ρε. πληροφορία άφθονη επί παντός επιστητού,αδιαλείπτως εμπλουτιζόμενη
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #269
    Καταρχην τα μηχανακια χωριζονται σε 2 κατηγοριες .Αυτα μετα το 2004 και τα αλλα πριν.
    Το 2004 μπηκαν λογω euro2 οι πρωτοι καταλυτες χωρις λ και μετα λογω euro3 με λ.
    Αυτα με λ ειδικα ανεβαζουν λογω καταλυτη τοσο γρηγορα θερμοκρασια που μεσα στην πολη το βεντιλατερ δε σβηνει σχεδον ποτε.

    Οσοι εχουν οδηγησει R1 2004 και μετα στην κινηση θα με καταλαβουν.
    Αυτες τις μοτο δεν τις ζεσταινουμε ΚΑΘΟΛΟΥ,γιατι το πλουσιο μιγμα που στελνει ο ψεκασμος μπορει να καταστρεψει τον καταλυτη.

    Βαζουμε λοιπον μπροστα και ο ψεκασμος αναλαμβανει τα υπολοιπα.

    Το ετος 2004 αφορα κυριως ιαπωνικα η bmw εχει καταλυτες απο τις αρχες του 90 αν δεν κανω λαθος.

  15. #270
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    As promised

    Διαδρομή 5 λεπτών και 3χλμ εντός πόλης με 1 φανάρι κλπ. Εξωτερική θερμοκρασία 17 βαθμοί.

    Μπλε νεράκι
    Κόκκινο λαδάκι

    Πραγματικά πάνω από 5 λεπτά οδήγησης δεν θες για να ζεσταθεί το λαδάκι και να φτάσει 80 βαθμούς

    Δεν μπορείτε να πείτε...με επιστημονικό τρόπο.

    Αν θέλετε και πίεση λαδιού και αυτό προσεχώς
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Καταγραφή.jpg‎  
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 81314151617181920 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 10:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 08:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 07:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 02:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 17:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF