Σελίδα 2 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......
    Δοκίμασε να πατήσεις συμπλέκτη, (χωρίς να βάλεις πρώτη) μισή ψιλογκαζιά ίσα να δώσεις +500-600 στροφές στο ρελαντί, αφήνεις συμπλέκτη ξανπατάς και κουμπώνεις την πρώτη.

    Θα εκπλαγείς ευχάριστα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    πάντα μα πάντα ζέσταμα στο δρόμο....!!!!

    κι εννοείται ποτέ σκίσιμο παρά μόνο μετά από 13-15χλμ πορεία,δεν αρκεί να ανέβει σε κανονικά επίπεδα η θερμοκρασία ψυκτικού,η θερμοκρασία λαδιού είναι πολύ πιο σημαντική....κρίμα που δεν έχουν ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού τα μηχανάκια(και τα οχήματα γενικώς,εκτός κάποιων turbo BMW 335i πχ)
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Οτι ειπε ο αποπανω....συμπλεκταρεις δυο τρεις....δινεις μια να ανεβουν 500 στροφες ....συμπλεκταρεις και κουμπωνεις πρωτη....like butter!

    To krak ακουγεται γιατι στην αρχη τα δισκακια ακομα και οταν συμπλεκταρεις δεν ξεκολανε μεταξυ τους πολυ καλα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    δεν έχω ΠΟΤΕ χρόνο να ζεστάνω τίποτα.....



    (αλλά το ζόυζουρα άμα δεν ντον ζεστάνεις θα δεις τη μπιέλα στο 3 με τα μάτια σου)
    ανανήψαντας

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος

    ....κρίμα που δεν έχουν ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού τα μηχανάκια(και τα οχήματα γενικώς,εκτός κάποιων turbo BMW 335i πχ)
    Υπάρχουν τάπες λαδιού με δείκτη θερμοκρασίας. Έχω μια, λειτουργεί με υστέρηση (δηλ δεν "ακούει" αμέσως στην άνοδο ή την πτώση της θερμοκρασίας) αλλά σε γενικές γραμμές έχεις μια εικόνα.
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    οπως και δηποτε αφηνω κανενα λεπτο το κινητηρα ρελαντι στο xr...

    δεν κραταει ρελαντι με τιποτα μολις το βαλεις λογω απουσιας τσοκ...
    παιρνει με μια μανιβελια, αλλα παιζει τοσο πολυ το ρελαντι που σβηνει στα καπακια και θελει λιγο γκαζακι με το χερι σαν να υπαρχει τσοκ...για να σταθεροποιηθει πρεπει να πιασει θερμοκρασια το νερο καμια 38αρα-40 βαθμους...
    εκει το λαδι ακομα "κοιμαται" απο θερμοκρασια...
    οποτε βαζω μπροστα και ειμαι καβαλα με γκαζι μεχρι τις 1800-2000 στροφες (γυρω στα 30 δευτερα) και μετα ξεκαβαλω και βαζω κρανος, γαντια (αλλα 30 δευτερα)..

    ξεκιναω αργα γιατι το λαδι μεχρι εκεινη την στιγμη δεν ειναι ουτε 10οC...50oF...
    μετα απο κανενα διλεπτο-τριλεπτο, αναλογως κρυου, ανεβαινει στους 100οF δλδ σχεδον 38οC...
    μετα τους 150οF, περιπου 65,5οC αρχιζω να ανοιγω...για να πιασει την θερμοκρασια λειτουργιας που ειναι 175οF, περιπου 79,5-80οC...


    στο gixxer επειδη δεν εχω θερμοκρασια λαδιου, περιμενω να δειξει θερμοκρασια νερου το οργανο και ξεκιναω...
    το κανει σχεδον αμεσα, οποτε χρονος μονο για να βαλω κρανος, γαντια και πολυ ειναι...
    ανοιγματα μετα τα 10χλμ πορεια...και σε πολυ κρυο, μετα τα 15-20χλμ...

    αλλα και λογικα να το παρετε ρε σεις, η μεγαλυτερη φθορα που γινεται στο μοτερ ειναι οταν ακριβως παταμε την μιζα (ή κλωτσαμε την μανιβελα) για να μπει μπροστα...
    ζηταμε να δουλεψουν τα παντα στην κεφαλη χωρις λαδι για καποια νανοδευτερολεπτα, μεχρι να ανεβασει η τρομπα λαδιου...
    το λαδι για να εχει ολες τις ιδιοτητες που το χαρακτηριζουν πρεπει να ζεσταθει...

    σαφως και ζεσταινεται γρηγοροτερα και καλυτερα αν κινειται η μοτοσυκλετα παρα να ειναι στο σταντ, αλλα θελει και λιγο χρονο στο ρελαντι...οχι πολυ..λιγο...

  7. #22
    Πάντα υπάρχει ένα φιλμ από λάδι σε όλα τα κινούμενα μέρη....
    Αυτό που σκοτώνει τον κινητήρα είναι το σκίσιμο όταν είναι κρύος.
    Το παρατεταμένο ζέσταμα σε ακινησία καταστρέφει τον καταλύτη (όπου υπάρχει).

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειναι αληθεια οτι η μεγιστη φθορα ειδικα στα εδρανα του στροφαλοφορου γινεται τη στιγμη που μιζαρουμε και τα κλασματα δευτερολεπτου μεχρι να ανεβασει πιεση η αντλια ωστε να δημιουργησει το φιλμ
    στεγνα δεν ειναι τα σημεια αυτα αλλα οι δυναμεις που ασκουνται τα καταπονουν στιγμιαια μεχρι να φτασει στο κανονικο η πιεση μεσα στο εδρανο

  9. #24
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    δύο σημεία

    1) το τσοκ είναι κυριολεκτικά μόνο για να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Άνοιξέ το πριν βάλεις μπροστά και κλείσε το μόλις πάρει. Το λέει και το μάνουαλ: για τις πρώτες στροφές και μόνο. Άπαξ και πήρε, το μοτέρ έχει κάνει τις στροφές του, κλείσε το τσοκ.

    2) Αν το μοτέρ είναι 50άρι και χρειάζεται να πατήσεις γκάζι αρκετό, δηλαδή ζητάς μεγάλο μέρος της δύναμης που μπορεί να δώσει (πχ μπορεί να δώσει 10 άλογα και συ χρειάζεσαι τα 8 για να κινηθείς), θα ταλαιπωρηθεί όταν είναι κρύο πολύ περισσότερο από ότι ένα 600άρι με 100 άλογα, γιατί για να ξεκινήσεις θα ζητήσεις 10 άλογα από το μοτέρ. Σιγά μην καταλάβει τίποτα.

    3) βάζεις μπρος και ξεκινάς χωρίς να ζητάς πολλά από το μοτέρ για κανα 2 - 3 τετράγωνα. Πρέπει το λάδι να κυλίσει παντού. Στο ρελαντί και στο σταντ, το κιβώτιο δεν...

    4) αν δεν κρατάει ρελαντί όταν κάνει κρύο (απλά κρύο, όχι πολικό ψύχος) , κάτι πάει στραβά με τα καρμπιρατέρ (ή έχει μαλακισμένο εγκέφαλο από τη μάνα του, όπως πολλά αμάξια με εντζέξο τα τελευταία χρόνια)

    5) δεν ξέρω να μετράω
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  10. #25
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κάπου είχα διαβάσει ότι γύρω στα 30 δευτερόλεπτα στο ρελαντί είναι αρκετά. Συνήθως δεν το αφήνω πάνω από 30-60 δευτερόλεπτα. Μετά, χαλαρή πορεία για 1-2 χλμ.
    Να φανταστω οτι στα 62 δευτερόλεπτα γράφεις τιμωρία 253 φορες το "Δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να χαλαρωσει ξανα"
    Και χτυπας μια λαχανοσαλατα αλαδωτη πασπαλισμενη με λιναροσπορο .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    δύο σημεία

    1) το τσοκ είναι κυριολεκτικά μόνο για να πάρει μπροστά ο κινητήρας. Άνοιξέ το πριν βάλεις μπροστά και κλείσε το μόλις πάρει. Το λέει και το μάνουαλ: για τις πρώτες στροφές και μόνο. Άπαξ και πήρε, το μοτέρ έχει κάνει τις στροφές του, κλείσε το τσοκ.
    Το απρίλια έχει ένα μαγικό τσοκ που... δεν μένει ανοιχτό.
    Φυσικά ενώ παίρνει αμέσως, δεν κρατάει ρελαντί.
    Οπότε σε "αναγκάζει" να το κρατάς με το χέρι διότι αν δεν περάσει ένα λεπτό περίπου, μόλις συμπλεξάρεις σβήνει (το οποίο είναι φαντάζομαι πιο επιζήμιο συνολικά, να σου σβήσει 3-4 φορές κρύο και δώσε πάλι μίζα κλπ).
    Μην το παραλέμε το πράγμα με το τσοκ...

  12. #27
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Ζέσταμα 30secs max 1min αμα κάνει πολυ κρυο. Στη συνεχεια ξεκιναμε ομαλα με χαμηλες στροφες
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Δοκίμασε να πατήσεις συμπλέκτη, (χωρίς να βάλεις πρώτη) μισή ψιλογκαζιά ίσα να δώσεις +500-600 στροφές στο ρελαντί, αφήνεις συμπλέκτη ξανπατάς και κουμπώνεις την πρώτη.

    Θα εκπλαγείς ευχάριστα.....
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    Οτι ειπε ο αποπανω....συμπλεκταρεις δυο τρεις....δινεις μια να ανεβουν 500 στροφες ....συμπλεκταρεις και κουμπωνεις πρωτη....like butter!
    πήρε στάγιερ ο σπύρος;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Το 1ο χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις σε έναν κινητήρα είναι να τον "σκίσεις" όσο είναι κρύος...
    Το 2ο χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να τον περιμένεις να ζεσταθεί στο ρελαντί...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Στο γυμνο μεχρι να αρχιζει να ζεσταινεται το κολαρο στο ψυγειο ή να δω θερμοκρασια 40 βαθμους στο ρολοι. Στο αλλο αφηνω να κουνηθει λιγο ο δειχτης. Μεσος χρονος 2-3 λεπτά 1200 rpm
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 2 από 20 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 10:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 08:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 07:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 02:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 17:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF