Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω βέβαια αν έχουν ακούσει αυτό το κραααααααααακ που κάνει κάποιες φορές η πρώτη όταν τη βάλεις πριν πέσουν οι στροφές του κινητήρα.......
    Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

    Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έστειλα το άρθρο σε ένα φίλο. Μου απάντησε πως δεν τον νοιάζει τι λένε και αν δεν πάει 70 βαθμούς δεν ξεκινάει!

    Είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα στα όσα έκανε ως τώρα.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

    Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:
    Mπα, σχεδον ολα το κανουν..
    Απλα τα Γιαμαχα ενα κλικ περισσοτερο!
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #34
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν το ακούνε όλοι, είναι προνόμιο των κατόχων Yamaha.

    Ετσι μου έχουν πει δηλαδή, εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. :a13:
    Τα γιαμάχα πάντα το έκαναν λίγο παραπάνω.

    Αλλά έχεις ακούσει guzzi να καρφώνει πρώτη το πρωί? Αν δεν προλάβει να φύγει θα ακούσει πολλά καντήλια απ' τους γείτονες!
    Sent from me using a computer.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το απρίλια έχει ένα μαγικό τσοκ που... δεν μένει ανοιχτό.
    Φυσικά ενώ παίρνει αμέσως, δεν κρατάει ρελαντί.
    Οπότε σε "αναγκάζει" να το κρατάς με το χέρι διότι αν δεν περάσει ένα λεπτό περίπου, μόλις συμπλεξάρεις σβήνει (το οποίο είναι φαντάζομαι πιο επιζήμιο συνολικά, να σου σβήσει 3-4 φορές κρύο και δώσε πάλι μίζα κλπ). .

    α κι εσυ; τωρα ησυχασα εγω. πρωτη κι εφυγα
    Γιαννης

  6. #36
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Εννωειτε πως στο ρελαντι η μοτο πρεπει να δουλευει ενα μονο λεπτο (κατα προτιμηση σε ορθια θεση).
    Επειτα λαου λαου να ζεσταθουν ολα μαζι, λαστιχα σασμαν κλπ.

    Οσο για το ΤΑΚ της πρωτης.

    Λιγο πριν βαλεις πρωτη, πατας και αφηνεις λιγες φορες το συμπλεκτη, ωστε να κυκλοφορησει το λαδι στο σασμαν.
    Δινεις ωθηση προς τα εμπρος ωστε να κυλησει ελαφρα η μοτο και επειτα κουμπωνεις πρωτη.

  7. #37
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Επισης στα κουτια (αλλα και στα town mate) .
    Για λογους οικονομιας στη βενζινη πολλοι στις κατηφορες βαζουν κενη και πηγαινουν σαν βαρκες.
    α) Επικυνδυνο (ελλειψη μηχανοφρενου)
    β) Επικυνδυνο 2. Πιθανον να σβησει. (αρχικα με το που βαζεις κενη, βλεπεις το στροφομετρο να πεφτει κατω απο το ρελαντι στιγμιαια.
    γ) Φθορες στον κινητηρα (τα ειπαμε πιο πανω, φτωχο μειγμα κλπ.)
    δ) Δεν κανεις οικονομια. Στο ρελαντι εχεις καταναλωση βενζινης. Στο μηχανοφρενο ειναι μηδενικη.

  8. #38
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Επισης στα κουτια (αλλα και στα town mate) .
    Για λογους οικονομιας στη βενζινη πολλοι στις κατηφορες βαζουν κενη και πηγαινουν σαν βαρκες.
    α) Επικυνδυνο (ελλειψη μηχανοφρενου)
    β) Επικυνδυνο 2. Πιθανον να σβησει. (αρχικα με το που βαζεις κενη, βλεπεις το στροφομετρο να πεφτει κατω απο το ρελαντι στιγμιαια.
    γ) Φθορες στον κινητηρα (τα ειπαμε πιο πανω, φτωχο μειγμα κλπ.)
    δ) Δεν κανεις οικονομια. Στο ρελαντι εχεις καταναλωση βενζινης. Στο μηχανοφρενο ειναι μηδενικη.
    ε)Αν θες να κορνιζωσεις τ'@ρχιδια σου στο τιμονι,κουμπωνοντας μια πρωτη στο κιβωτιο ...............
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #39
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    καλά, ας ήταν εδώ ο παππούς μου

    στην κατηφόρα από αγία άννα εύβοιας προς παραλία, σβήνει το μοτέρ του ρενό, νεκρά και πάμε!

    ουτε ζεσταμα χρειάζεται ούτε βενζίνη ούτε τίποτα

    ένα πανί του έλειπε και θα ανέβαινε κ ανηφόρα έτσι
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που βάζουν νεκρά στις στροφές. Ας μην το πιάσουμε...
    Life begins at 45°.

  11. #41
    Αυτές οι οδηγίες των κατασκευαστών ενδεχομένως να συνδέονται με οικολογικές ευαισθησίες, μείωση ρύπων, κατανάλωσης, συμμόρφωση με ορθές περιβαλλοντολογικές πρακτικές κλπ.

    Παλαιότερα που οι ανοχές μεταξύ των εξαρτημάτων του κινητήρα ήταν μεγαλύτερες και άρα οι ενδεχόμενες φθορές ακόμα μικρότερες, γιατί δεν υπήρχαν τέτοιες οδηγίες;

    Όταν ξεκινάμε με κρύο μοτέρ, όλοι θα έχουμε νοιώσει κάποιες φορές το μοτέρ να «μη πηγαίνει»; Ποια καλύτερη απόδειξη ότι εκείνη την στιγμή τα μέταλλα του μοτέρ απέχουν από τις σωστές ανοχές και εμείς ζορίζουμε κι άλλο ανοίγοντας γκάζι για να προχωρήσουμε; Να μη μιλήσουμε τι θα γίνει αν βρεθούμε σε ανηφόρα…

    Άλλωστε και το άρθρο επισημαίνει ότι το λιπαντικό κρύο δεν δουλεύει καλά, αυτό που δεν σχολιάζει είναι τι γίνεται αν το επιβαρύνουμε επιπλέον με μεγαλύτερο φορτίο ή υψηλότερες στροφές.

    Τα υπόλοιπα περί ταυτόχρονου ζεστάματος και των υπολοίπων μερών του οχήματος, ορθό, αλλά άσχετο με την μακροζωία του μοτέρ.

    Και εγώ με κρύο μοτέρ ξεκινάω και πολύ προσοχή βέβαια, αλλά όχι επειδή είναι σωστότερο, απλά επειδή βαριέμαι την αναμονή.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    ε)Αν θες να κορνιζωσεις τ'@ρχιδια σου στο τιμονι,κουμπωνοντας μια πρωτη στο κιβωτιο ...............


  13. #43
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black-eye Προβολή μηνύματος
    Παλαιότερα που οι ανοχές μεταξύ των εξαρτημάτων του κινητήρα ήταν μεγαλύτερες και άρα οι ενδεχόμενες φθορές ακόμα μικρότερες, γιατί δεν υπήρχαν τέτοιες οδηγίες;
    Μικρότερες οι φθορές στα παλιά; Όχι βεβαια, ακριβώς το αντίθετο. Άλλο η μεταλλουργία του 60 και άλλο η μεταλλουργία μισό αιώνα μετά. Αντίστοιχα τα λάδια, τα καύσιμα, ο έλεγχος του κινητήρα και η γνώση του πως δουλεύουν όλα αυτά μαζί. Οι ανωμαλίες που έχουν οι επιφάνειες που τρίβονται, στα σύγχρονα μοτέρ, είναι μικρότερες από ότι στα παλιότερα. Ή έννοια του στρωσίματος σήμερα απέχει από την έννοια του στρωσίματος παλιά. Στο manual twingo του '10 για στρώσιμο έλεγε μονο οτι για τα πρωτα 3000 χιλιομετρα μην πατας τερμα γκαζι... και να αλλάξεις τα λάδια μετά.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Μικρότερες οι φθορές στα παλιά; Όχι βεβαια, ακριβώς το αντίθετο. Άλλο η μεταλλουργία του 60 και άλλο η μεταλλουργία μισό αιώνα μετά. Αντίστοιχα τα λάδια, τα καύσιμα, ο έλεγχος του κινητήρα και η γνώση του πως δουλεύουν όλα αυτά μαζί. Οι ανωμαλίες που έχουν οι επιφάνειες που τρίβονται, στα σύγχρονα μοτέρ, είναι μικρότερες από ότι στα παλιότερα. Ή έννοια του στρωσίματος σήμερα απέχει από την έννοια του στρωσίματος παλιά. Στο manual twingo του '10 για στρώσιμο έλεγε μονο οτι για τα πρωτα 3000 χιλιομετρα μην πατας τερμα γκαζι... και να αλλάξεις τα λάδια μετά.
    Φυσικά, αλλά αυτά έχουν απτή εφαρμογή στις ιδανικές συνθήκες λειτουργίας. Άλλο να εξετάσουμε μακροχρόνιες φθορές σε ιδανικές συνθήκες λειτουργίας και άλλο κατά την εκκίνηση / ζέσταμα. Επίσης άλλο το στρώσιμο, άλλο το ζέσταμα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της k7600
    Εγγραφή
    08/10/2007
    Μηνύματα
    774
    έχω διαβάσει και εγώ αρκέτα άρθρα επι του θέματος ( μην το αφήνεις στο ρελαντί να ζεσταθει ) αλλά ρε παιδιά δεν μου πάει να μιζαρω και να φύγω, δεν λέω να το σκίσω αλλά γενικά σαν αίσθηση δεν μου κάθεται... δεν λέω να το αφήσω 10 λεπτά ρελαντί αλλά μέχρι να βάλω κράνος γάντια πόσο χρόνο μου παίρνει ? κανένα λεπτό το πολύ, και μετά χαλαρά δτα πρώτα χιλιόμετρα...

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 09:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 01:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF