Σελίδα 4 από 20 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

    Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

    Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

    Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

    τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

    Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

    Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

    Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

    τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?
    Εγω οταν κραταω ρελαντι 2-3 λεπτα παει χαμενο.Μολις ξεκινησω στα 2 λεπτα εχει ανεβαζσει θερμοκρασια.

  3. #48
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

    Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

    Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

    Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

    τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?
    Τι μηχανάκι εχεις;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black-eye Προβολή μηνύματος

    Όταν ξεκινάμε με κρύο μοτέρ, όλοι θα έχουμε νοιώσει κάποιες φορές το μοτέρ να «μη πηγαίνει»; Ποια καλύτερη απόδειξη ότι εκείνη την στιγμή τα μέταλλα του μοτέρ απέχουν από τις σωστές ανοχές
    Καμία σχέση!


    Όταν το λέει ο κατασκευαστής ή ο κατασκευαστής λαδιών τι άλλη απόδειξη χρειάζεσαι?
    Επίτηδες είπα ότι το αμάξι μου είναι του 96 και στο owners manual γράφει το ίδιο πράγμα. Τότε οι "οικολογικές ευαισθησίες" δεν ήταν στον ίδιο βαθμό με σήμερα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black-eye Προβολή μηνύματος
    Να μη μιλήσουμε τι θα γίνει αν βρεθούμε σε ανηφόρα…
    Τι θα γίνει? Θα μειώσουμε ταχύτητα και θα την ανέβουμε με μικρότερη σχέση. Για παράδειγμα ανεβαίνοντας μία ανηφόρα με 3η και 4,000στροφές το μηχανάκι ζορίζεται λιγότερο από το να πηγαίνουμε με 6η και 4.000 στορφές στην ευθεία.
    Το παν ειναι να μην ζορίζεται το μοτέρ. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα βάλουμε τελευταία σχέση μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνεται.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και ένα άλλο πρόβλημα που έχει εδω στα γιαννενα.

    Αν βάλεις μπροστα και φυγεις δεν θα πιασει ποτε θερμοκασία λειτουργίας, όσο κινείται (τουλάχιστον μέχρι να πάω στην δουλειά, 10 λεπτά), γιατι εδώ το πρωι έχει -6, -7 βαθμούς!

    Μερικές φορές μου έχει τυχει να ξεκινήσω κατευθειαν και να μην ζεσταθεί ουτε μία παύλα μέχρι να πάω στη δουλειά.

    Αν το αφήσω δυο λεπτάκια στο ρελαντί, μετά στην πορεία ανεβάζει πιο έυκολα θερμοκρασία και πλησιάζει την σωστή θερμοκρασία λειτουργίας.

    τι μου προτείνετε τελικά να κάνω? Να φευγω κατ' ευθείαν (με τους -7) ή να το αφήνω 2-3 λεπτά όπως κάνω τώρα?

    Στην εθνική εν μέσω ψωφόκρυου είδα τον δείχτη θερμοκρασίας να κατεβαίνει κάτω απ' τους 90 που δουλεύει κανονικά. Από περιέργεια έριξα μια ματιά στη θερμοκρασία λαδιών (το κουτί έχει και από δαυτο). Αμετάβλητη!

    Μη κοιτάς την θερμοκρασία νερού! Στα 10 λεπτά τα μέταλλα δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν ούτε με κανονική θερμοκρασία περιβάλλοντος!

    Λεπτά λαδάκια και κίνηση με χαμηλή ταχύτητα και μικρές σχέσεις στο κιβώτιο!
    Sent from me using a computer.

  6. #51
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι θα γίνει? Θα μειώσουμε ταχύτητα και θα την ανέβουμε με μικρότερη σχέση. Για παράδειγμα ανεβαίνοντας μία ανηφόρα με 3η και 4,000στροφές το μηχανάκι ζορίζεται λιγότερο από το να πηγαίνουμε με 6η και 4.000 στορφές στην ευθεία.
    Το παν ειναι να μην ζορίζεται το μοτέρ. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι δεν θα βάλουμε τελευταία σχέση μέχρι να αρχίσει να ζεσταίνεται.
    εγώ θα διάλεγα τη σχέση που θα κάνει το μοτέρ να πάει με τις στροφές που μπορεί να δώσει μέγιστη ροπή, ώστε να λειτουργεί πιο χαλαρά
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
    Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled_3.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	348290
    κουκουρουκουκου

  8. #53
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
    Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled_3.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	348290
    Βλέπω η ντουκάτι δίνει απάντηση στο αιώνιο ερώτημα ερώτημα ερώτημα κτλ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	39,6 KB 
ID:	348291

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
    Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled_3.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	348290
    Παντως ετσι οπως το λεει δεν φαινεται να εννοει αρκετη ωρα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johny the Fox
    Εγγραφή
    21/11/2008
    Μηνύματα
    439
    Οχι-Προσεχε-Το κοκκινο κουμπι σε αυτο το μηχανακι δεν ειναι το αντιστοιχο kill σουιτς ,οπως στα μηχανακια με κλειδι στην μιζα.Ειναι διακοπτης εκκινησης/σβησιματος του κινητηρα.Μην το μπερδεψεις..
    κουκουρουκουκου

  11. #56
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Εχω την εντύπωση οτι το ζέσταμα ή οχι στο ρελαντί ,γίνεται,αναλογος τι τύπου καρτερ εχει ο κινητήρας...Ξηρό ή οχι...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    παντος μην νομιζεται οτι οι κατασκευαστες τα εχουν προβλεψει ολα. τις μεσες καταστασεις προβλεπουν.
    πχ στα nsr250 (εχουν θερμοστατη) μου στα μεγαλα κρυα(απο 0 μεχρι 7 βαθμους) το νερο δεν φτανει ποτε σε σωστη θερμοκρασια λειτουργίας οσο και αν προσπαθήσω
    ακομα και αν πηγαινεις για 15-20 λεπτα με μονο πρωτη και σχετικα υψηλες στροφες στο πρωτο ανοιγμα την ξαναριχνει δραματικα και μετα αντε πάλι με πρωτη για 10-15 λεπτα μεχρι να ξαναπαει 50-55 (η κανονικη θερμοκρασια ειναι 60-65) εκει βαζεις χαρτονι στο ψυγειο γιατι δεν θα φτασει ποτε την σωστη θερμοκρασια
    και στον καυσωνα μεσα σε πολη συνιθος ειναι 70 και μπορει να παει και 80 αν εχει πολλα φανάρια.
    οποτε αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια και την χρηση η θερμοκρασια νερου μπορει να εχει 30 βαθμους διακύμανση(στα μοτο που λεω,δεν ξερω για 4τ)
    με νορμαλ θερμοκρασιες περιβαλλοντος και χρηση ειναι ακριβος εκει που λεει ο κατασκευαστης. 60-65 βαθμους μετα απο 10 λεπτα ζεσταμα στον δρομο

    το ιδανικο ειναι το ζεσταμα να γινεται στον δρομο.
    δηλαδη βαζεις μπρος δινει γκαζιες μεχρι τις 3-4.000 στροφες για μισο με ενα λεπτο και ξεκινας.
    για 10 λεπτα πας με μικρες σχεσεις και λιγες στροφες 1-2-3 και μεχρι 5.000 και οχι σε ανηφορες
    στα επομενα 5 λεπτα ανεβαζεις ρυθμο 6-8.000 και μολις η θερμοκρασια νερου φτασει εκει που πρεπει εχει ζεσταθει και μπορεις να ανοιξεις τερμα
    ορισμενα manual ελεγαν οτι οταν η αποκριση του μοτερ γινει κανονικη τοτε εχει ζεσταθει.

    στο tdr με σημερινες θερμοκρασιες στην αρτα του παιρνει περιπου 8-10 λεπτα να φτασει σε σωστη θερμοκρασια και 6-7 χιλιομετρα
    αν το βαλω μπρος κρυο χωρις τσοκ παιρνει και κραταει ρελαντι αλλα αν πας να ξεκινησεις ειναι πιθανο να σβισει.
    θελει τσοκ στην αρχη για να ξεκινησει καλα γιατι το μιγμα με το κρυο γινεται φτωχο και δεν μπορει να διαχειριστει τα φορτια τις εκκίνησης
    το τσοκ εμπλουτίζει το μιγμα με βενζίνη,δλδ το κανει ποιο πλουσιο για ευκολοτερη εκκινηση ή και μειωνει την ποσοτητα του αερα που μπαινει στο καρμπυρατερ με το ιδιο αποτελεσμα.

    το ζεσταμα για 10 λεπτα στο ρελαντι δεν κανει καλο γιατι ζεσταινει μονο τοπικα την κυλινδροκεφαλη και οχι ολο το μοτερ ομοιομορφα
    η τρομπα νερου στελνει ζεστο νερο το οποιο θερμαινετε γρηγορα εξαιτιας του οτι δεν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο. (βαλε και τον θερμοστατη που μειωνει την ροη)
    αν υπαρχει ροη αερα στο ψυγειο το νερο ζεσταινετε ποιο αργα και η θερμοτιτα προλαβαινει να εξαπλωθει ομοιομορφα σε ολο το μοτερ χωρις να δημιουργισει μεγαλη θερμοκρασια τοπικα στην κυλινδοκεφαλη σε σχεση με το υπολοιπο μοτερ.

    οταν σε 2 βιδωμένα-πεσαρισμενα κομματια μεταλλο εφαρμοσουμε διαφορετικη θερμοκρασια το ενα απο αυτα πετσικαρει ή ραγιζει
    βεβαια ο πατερας μου εφαρμοζει τον δευτερο τροπο στο nissan του εδω και 30 χρονια και το μοτερ δεν εχει βγαλει ποτε προβλημα οποτε τιποτα απο αυτα δεν ειναι 100% σωστο ή λαθος. ο καθενας κανει οτι νομιζει σωστο

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Και με τα αεροελαιόψυχτα μπόξερ τι γίνεται;

    Εγώ ας πούμε περιμενω στο 1150, 2-3 λεπτα μέχρι να ανεβάσει μία γραμμή στην θερμοκρασία λαδιού και μετά ξεκινάω και το δουλεύω γλυκά, που ετσι κι αλλιώς δηλαδή ήρεμα το δουλεύω αφού είναι ροπάτο.

    Φίλος με το ίδιο, περιμένει να ανεβάσει 2 γραμμές που σημαίνει 5-6 λεπτά στο ρελαντι που το βρίσκω κάπως υπερβολικό.




    Στα καθαρόαιμα περιμένω λίγο μέχρι να ζεσταθεί λίγο το ψυγείο και για τα πρώτα 5 λεπτά πάω χαλαρά. Μετά και ανάλογα την διαδρομή και τον καιρό, του τα χώνω ασύστολα...

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    Περιμενουμε λεει ο κατασκευαστης στα ντουκατια
    Σκαναρετε ρε παιδες μια σελιδα απο το σερβις μπουκ (οσοι εχετε δλδ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled_3.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	348290
    "Μην αφήνετε τον κινητήρα να λειτουργεί σε υψηλά επίπεδα στροφών όταν είναι κρύος"!!!! -> Εδώ τι λέει? Να μη ρίχνεις ξερογκαζιές στα κόκκινα όταν εκκινείς τον κινητήρα ή να μην το σκίζεις καθώς οδηγείς όσο είναι κρύο?
    "Μετά την εκκίνηση περίμενε να ζεσταθεί το λάδι και να κυκλοφορήσει σε όλα τα σημεία ..... " Δλδ οδήγησε ήρεμα με χαμηλές στροφές μέχρι να ζεσταθεί το λάδι! Αν δεν υπήρχε η προηγούμενη παράγραφος ίσως να μπέρδευε λίγο το τι εννοεί αλλά απ' τη στιγμή που γράφει να μην αφήνουμε τον κινητήρα να δουλεύει σε υψηλές στροφές προφανώς εννοεί μετά την εκκίνηση της μηχανής, όχι την εκκίνηση λειτουργίας του κινητήρα.

    H επόμενη παράγραφος, αν δεν είναι άσχετη με τα παραπάνω, ίσως ορίζει το χρόνο που πρέπει να περιμένεις πριν κουμπώσεις πρώτη. Επειδή τα ντουκάτια συνήθως έχουν μέχρι και θερμοκρασία λαδιού δεν αναφέρει τίποτα γι' αυτό!

    Σημαντικό!!!! Σπάνια εμπιστεύομαι τις Ελληνικές μεταφράσεις των Ελλήνων αντιπροσώπων. Στο δικό μου γράφουν τόσες ανακρίβεις και "μ@λακίες" που ανατρέχω πλέον στο αγγλικό! Να φανταστείς έχουν προσθέσει μέχρι και δικά τους πράγματα που δεν τα γράφει σε καμία άλλη γλώσσα. Όταν πήρα τη μηχανή μου έδωσαν ένα μάνιουλ σε κάθε γλώσσα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 17/12/2015 στις 02:56.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    ... (εχουν θερμοστατη)....... το νερο ...... σωστη θερμοκρασια λειτουργίας ....
    Μπερδεύουμε συνέχεια την θερμοκρασία νερού με τη θερμοκρασία λαδιού. Η σωστή ένδειξη που μας δείχνει ότι τα μέταλλα έχουν διασταλεί και έχουν πάρει το σωστό σχήμα ενώ το λάδι μπορεί να λιπαίνει αποτελεσματικά όλα τα σημεία, είναι η ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 20 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 09:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 01:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF