Σελίδα 7 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εγώ στάθηκα σε ένα άλλο σημείο στο βίντεο. Η ρευστότητα των λαδιών αναλόγως με την θερμοκρασία: Τα 15/50 ας πούμε που φοράω στο fazer είναι "αντλήσιμα" σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι πιάνει εδώ στας εξοχάς. Το οποίο σημαίνει πως το μηχανάκι ακόμα και κρύο, λίπανση έχει κανονικά από την αρχή.
    Εάν δεν είχες λιπανση από την αρχή και περίμενες το λάδι να ζεσταθεί για να κυλήσει, θα κόλαγε ο κινητήρας στα πρώτα 10 sec.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  2. #92
    Στην κεφαλη δεν εχεις, στην αρχη.
    Δεν καρφωνουν ομως βαλβιδες, ουτε χτυπανε εκκεντροφορο τα μοτερ
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  3. #93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Εάν δεν είχες λιπανση από την αρχή και περίμενες το λάδι να ζεσταθεί για να κυλήσει, θα κόλαγε ο κινητήρας στα πρώτα 10 sec.
    ε ναι αλλά "περίπου" αυτό είναι που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.

  4. #94
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Τόσο στα τοιχώματα του κυλίνδρου όσο και στην κεφαλή υπάρχει λάδι ακόμα και με σβηστό κινητήρα. Το λάδι αυτό είναι αρκετό καθότι οι σύγχρονες αντλίες χρειάζονται ελάχιστο χρόνο για στείλουν το λάδι εκεί που χρειάζεται!
    Sent from me using a computer.

  5. #95
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τόσο στα τοιχώματα του κυλίνδρου όσο και στην κεφαλή υπάρχει λάδι ακόμα και με σβηστό κινητήρα. Το λάδι αυτό είναι αρκετό καθότι οι σύγχρονες αντλίες χρειάζονται ελάχιστο χρόνο για στείλουν το λάδι εκεί που χρειάζεται!
    Nομιζω πως το debate ειναι για το ιξωδες.
    Και ναι, ενα "χοντρο" λαδι θελει πολυ περισσοτερο χρονο να "γυρισει" οταν ειναι extreme κρυο.
    Αλλα το λεγομενο "φιλμ", κανει δουλεια μεχρι να ερθει το επομενο.

    Εντιτ: Και χιλια σορια για τις αλλοδαπες λεξουλες, μα πιανω τον εαυτο μου να ξεχνω τις ελληνικες λεξεις ολο και πιο συχνα.
    Το επομενο βιβλιο θα ειναι στα ελληνικα, πριν αρχισω τα "εν εshει chance" και λοιπα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ε ναι αλλά "περίπου" αυτό είναι που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος.
    Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  7. #97
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.
    Για το ζεσταμα ναι.
    Μα ολα ειναι σημαντικα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  8. #98
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Σωστά. Και για αυτό φταίει η ένδειξη θερμοκρασίας νερού. Για εμένα η θερμοκρασία και πίεση λαδιού είναι πολύ πιο σημαντικές από του νερού.
    Η θερμοκρασία νερού υπάρχει για να ξέρουμε πότε ο κινητήρας μας υπερέβη το όριο θερμοκρασίας, όχι για να ξέρουμε πότε ήρθε σε σωστή θερμοκρασία λειτουργίας. Οπότε είναι σημαντικότερη η ένδειξη θερμοκρασίας νερού απ' τη πίεση/θερμοκρασία λαδιού.
    Όταν το νερό έχει φτάσει στην σωστή ένδειξη ο κινητήρας δεν είναι ακόμα σε "πλήρη" θερμοκρασία. Όταν το λάδι έχει φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία τα μέταλλα έχουν διασταλεί και έχουν πάρει το κατάλληλο σχήμα. Μέχρι τότε προκαλούν μεγαλύτερες φθορές.
    Γι' αυτό το λόγο πρέπει να ζεσταίνουμε τον κινητήρα όσο πιο γρήγορα μπορουμε, αλλά χωρίς να τον ζορίζουμε.
    Sent from me using a computer.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Εγώ στάθηκα σε ένα άλλο σημείο στο βίντεο. Η ρευστότητα των λαδιών αναλόγως με την θερμοκρασία: Τα 15/50 ας πούμε που φοράω στο fazer είναι "αντλήσιμα" σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από ότι πιάνει εδώ στας εξοχάς. Το οποίο σημαίνει πως το μηχανάκι ακόμα και κρύο, λίπανση έχει κανονικά από την αρχή. Όπως λέει και στο βίντεο, αυτό που δεν θα έχεις από την αρχή είναι λίπανση αν ανεβάσεις στροφές.
    Λίπανση δεν έχει ακριβώς εφόσον λόγω βαρύτητας το κύκλωμα λίπανσης είναι άδειο, από την άλλη πλέον οι ψεκασμοί ανεβάζουν στροφές μόνοι τους (1800 ρελαντί στο παράδειγμα) οπότε
    δεν έχει ανάγκη.Αυτό πρέπει να το έχουν στο μυαλό τους κάτι καρμπυρατα με ψόφιο ρελαντί μόνο.

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Θα επιμείνω στην άποψη μου με τα κάτωθι :

    Τον χειμώνα και ιδίως στα πολλά τα κρύα, η υγρόψυξη αργεί πολύ να μπει σε λειτουργία και όμως ο κινητήρας λειτουργεί μια χαρά χωρίς φθορές. Το καλοκαίρι δεν το πιάνω μιας και μιλάμε για τα κρύα.

    Εάν δεν έχεις την σωστή πίεση λαδιού από την αρχή, το λάδι δεν φτάνει παντού και εκεί που πρέπει και αρχίζουν κατευθείαν οι φθορές. Κατευθείαν όμως.

    Η θερμοκρασία του λαδιού είναι εξίσου συμαντική για την ρευστότητα του στις υψηλές στροφές. Στο ρελαντί δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Και για να είμαι και εντώς θέματος, το καλό με το λάδι είναι ότι ζεσταίνετε γρήγορα με τα ζόρια που τραβάει, οπότε μέχρι να μπούν κράνος γάντια είναι έτοιμος ο κινητήρας.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Λίπανση δεν έχει ακριβώς εφόσον λόγω βαρύτητας το κύκλωμα λίπανσης είναι άδειο, από την άλλη πλέον οι ψεκασμοί ανεβάζουν στροφές μόνοι τους (1800 ρελαντί στο παράδειγμα) οπότε
    δεν έχει ανάγκη.Αυτό πρέπει να το έχουν στο μυαλό τους κάτι καρμπυρατα με ψόφιο ρελαντί μόνο.
    δεδομένου ότι στο κρύο δεν παίρνει χωρίς τσοκ και δεδομένου ότι τραβώντας το οι στροφές πάνε ψηλά, ούτε εκεί είναι θέμα, μάλλον.

  12. #102
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Θα επιμείνω στην άποψη μου με τα κάτωθι :

    Τον χειμώνα και ιδίως στα πολλά τα κρύα, η υγρόψυξη αργεί πολύ να μπει σε λειτουργία και όμως ο κινητήρας λειτουργεί μια χαρά χωρίς φθορές.
    Που το ξέρεις? Μια χαρά φθορές έχει ο κρύος κινητήρας που δρουν αθροιστικά. Έτσι ένας κινητήρας που για όλη του την ζωή κάνει σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, σπίτι-καφέ, καφέ-σπίτι, με 8χλμ το κάθε δρομολόγιο και έχει 40.000 χλμ στα 10 χρόνια, έχει περισσοερες φθορές απ' τον κινητηρα που έκανε 100.000 χλμ σε ταξίδια.

    Εάν δεν έχεις την σωστή πίεση λαδιού από την αρχή, το λάδι δεν φτάνει παντού και εκεί που πρέπει και αρχίζουν κατευθείαν οι φθορές. Κατευθείαν όμως.
    Με κρύο κινητήρα η πίεση λαδιού ειναι πολύ μεγαλύτερη απ' την πίεση με το λάδι στην κανονική θερμοκρασία. Οι αντλίες διακινούν μεγάλη ποσότητα σε πολυ μικρό διάστημα, ενώ τα λεπτά λάδια βοηθούν πάρα πολύ την διαδικασία (για όσους βάζουν χοντρά λάδια επειδή στην ελλάδα κάνει ζέστη υπάρχει και το κατάλληλο θρέντ).

    Η θερμοκρασία του λαδιού είναι εξίσου συμαντική για την ρευστότητα του στις υψηλές στροφές. Στο ρελαντί δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Ασφαλώς και είναι, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Απλά θεωρώ πιο σημαντική την θερμοκρασια νερού διότι αν υπάρξει πρόβλημα στο σύστημα ψύξης έχει κάψει φλάτζα σε χρόνο dt. Οι ένδειξη του νερού υπάγεται στην κατηγορία πρόληψης μια βλάβης (η μιας μεγαλύτερης βλάβης). Η ένδειξη λαδιού ουσιαστικά βοηθάει την σωστή χρήση της μηχανής μας. Και τα δύο καλά είναι αλλά αν κάποιος δεν βιάζεται να σκισει την μηχανή του μια χαρά μπορεί και χωρίς το δεύτερο. Έχει συμασία αν ο κινητήρας έρχεται σε θερμοκρασία στα 10 χλμ και εγώ έκανα 15 πριν καρυδώσω το γκάζι στο στοπ?

    Και για να είμαι και εντώς θέματος, το καλό με το λάδι είναι ότι ζεσταίνετε γρήγορα με τα ζόρια που τραβάει, οπότε μέχρι να μπούν κράνος γάντια είναι έτοιμος ο κινητήρας.
    Μέχρι να μπουν κράνος γάντια το λάδι δεν έχει πάρει ούτε έναν βαθμό. Το λάδι θα πιάσει την θερμοκρασία του πολύ πιο αργά απ' το νερό.
    Αλλά φαντάζομαι πως εννοείς ότι ο κινητήρας είναι έτοιμος για να ξεκινήσει ώστε να τον ζεστάνουμε στο δρόμο. Σε αυτό συμφωνώ!
    Sent from me using a computer.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Που το ξέρεις? Μια χαρά φθορές έχει ο κρύος κινητήρας που δρουν αθροιστικά. Έτσι ένας κινητήρας που για όλη του την ζωή κάνει σπίτι-δουλειά, δουλειά-σπίτι, σπίτι-καφέ, καφέ-σπίτι, με 8χλμ το κάθε δρομολόγιο και έχει 40.000 χλμ στα 10 χρόνια, έχει περισσοερες φθορές απ' τον κινητηρα που έκανε 100.000 χλμ σε ταξίδια.

    Με χαμηλή ή λάθος πίεση λαδιού έχουν αρπάξει έδρανα και χυτώνια με το καλημέρα. Άμεση φθορά και όχι μακροχρόνια.

    Με κρύο κινητήρα η πίεση λαδιού ειναι πολύ μεγαλύτερη απ' την πίεση με το λάδι στην κανονική θερμοκρασία. Οι αντλίες διακινούν μεγάλη ποσότητα σε πολυ μικρό διάστημα, ενώ τα λεπτά λάδια βοηθούν πάρα πολύ την διαδικασία (για όσους βάζουν χοντρά λάδια επειδή στην ελλάδα κάνει ζέστη υπάρχει και το κατάλληλο θρέντ).

    Αυτό ποτέ δεν το έχω δει.

    Ασφαλώς και είναι, δεν είπε κανείς το αντίθετο. Απλά θεωρώ πιο σημαντική την θερμοκρασια νερού διότι αν υπάρξει πρόβλημα στο σύστημα ψύξης έχει κάψει φλάτζα σε χρόνο dt. Οι ένδειξη του νερού υπάγεται στην κατηγορία πρόληψης μια βλάβης (η μιας μεγαλύτερης βλάβης). Η ένδειξη λαδιού ουσιαστικά βοηθάει την σωστή χρήση της μηχανής μας. Και τα δύο καλά είναι αλλά αν κάποιος δεν βιάζεται να σκισει την μηχανή του μια χαρά μπορεί και χωρίς το δεύτερο. Έχει συμασία αν ο κινητήρας έρχεται σε θερμοκρασία στα 10 χλμ και εγώ έκανα 15 πριν καρυδώσω το γκάζι στο στοπ?

    Σε αυτό δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Διαφωνίσαμε πιο πάνω.

    Μέχρι να μπουν κράνος γάντια το λάδι δεν έχει πάρει ούτε έναν βαθμό. Το λάδι θα πιάσει την θερμοκρασία του πολύ πιο αργά απ' το νερό.

    Πιστεύω το αντίθετο. Όταν αλλάζεις λάδια, δεν βάζεις τον κινητήρα μπρος για κανένα λεπτό ;

    Αλλά φαντάζομαι πως εννοείς ότι ο κινητήρας είναι έτοιμος για να ξεκινήσει ώστε να τον ζεστάνουμε στο δρόμο. Σε αυτό συμφωνώ!

    Ναι αυτό εννοώ.

    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  14. #104
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Ρε πάρτε όλοι Honda να βρείτε την ησυχία σας......ξεκινάς μπαμ με τα όσα τρίτες Τετάρτες σούζα και μπορεί να ακούσεις κάνα τσικ στα πολλά κρύα να ουμ.....γατάκια που θα τα ζεσταίνουμε κιόλας...τι είναι Ρε σούπα??
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #105
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Με χαμηλή ή λάθος πίεση λαδιού έχουν αρπάξει έδρανα και χυτώνια με το καλημέρα. Άμεση φθορά και όχι μακροχρόνια.
    Δεν τα λες λάθος!

    Αυτό ποτέ δεν το έχω δει.
    Παρατήρησέ το!

    Πιστεύω το αντίθετο. Όταν αλλάζεις λάδια, δεν βάζεις τον κινητήρα μπρος για κανένα λεπτό ;
    Εγώ γάντια κράνος τα φοράω σε 15".

    Και σε 1' όμως δεν έχουν αλλάξει πολλά στη θερμοκρασία λαδιού.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 7 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 09:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 01:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF