Σελίδα 9 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 288

Θέμα: Πόση ώρα πρέπει να ζεσταίνεις το μηχανάκι σου τον χειμώνα;

  1. #121
    Για λαδολογίες είναι κανονικά αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα...

    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Το χειμωνα στο ttr μου ανοιγω τσοκ βαζω μπροστα αφηνω τσοκ 10 δευτερολεπτα το σβηνω και αμεσως κραταει ρελαντι,βαζω κρανος γαντια ξεκιναω παω χαλαρα για περιπου 5χλμ και μετα το οδηγω κανονικα. Το καλοκαιρι ακριβως η ιδια διαδικασια εκτος του τσοκ μιας και παιρνει μπροστα με την μια.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnstef33 Προβολή μηνύματος
    Αρα εγω που εβαλα πιο "χοντρο" λαδι θα κανει παραπανω προφανως.....
    έτσι λέει και ο τύπος στο βιντεακι κάπου στο 7ο λεπτό. (ωραίο βιντεάκι )

    μου αρέσει που μιλάει για σύσταση απο 60άρι να παει κανείς σε 50άρι ή 40άρι επειδή αργεί να ζεσταθεί (το 60άρι) - για χρήση φυσικά εκτός πίστας

    λίγο μετά λέει πως 95-105 βαθμούς είναι πολύ ασφαλής θερμοκρασία για την λειτουργία του κινητήρα, αλλά πόσοι απο μας έχουν τέτοιο όργανο... ;

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    μια αποψη για το σωστο ζέσταμα...http://www.mototriti.gr/motoaccessor...nei_115719.asp
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  5. #125
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Έχω μερικές ερωτήσεις μετά από συζήτηση που έκανα πρόσφατα με φίλο.

    Όσον αφορά το ζέσταμα, όπως λέει και το εγχειρίδιο, παρατεταμένη χρήση στο ρελαντί μπορεί να ζημιώσει τον καταλύτη.
    Επειδή δεν γνωρίζω τι χρήση κάναν οι προηγούμενοι, υπάρχει περίπτωση να τον έχω κάψει, μια που στην αρχή κι εγώ το άφηνα αρκετή ώρα στο ρελαντί, μη γνωρίζοντας.

    Αυτό με οδηγεί στη δεύτερη ερώτηση. Αν το μηχανάκι μας δεν έχει καταλύτη, ή εν πάση περιπτώσει τον κάψαμε, μπορούμε να βάλουμε βενζίνη Super; Αυτή η βενζίνη είναι καλύτερη για την λίπανση του κινητήρα;

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Αν το μηχανάκι μας δεν έχει καταλύτη, ή εν πάση περιπτώσει τον κάψαμε, μπορούμε να βάλουμε βενζίνη Super; Αυτή η βενζίνη είναι καλύτερη για την λίπανση του κινητήρα;
    Μπορείς να βάλεις όλους τους τύπους βενζίνης στο μηχανάκι σου. Ο παλιός τύπος της super που είχε μόλυβδο έχει καταργηθεί. Τώρα για τη λίπανση το καύσιμο νομίζω δεν παίζει κάνενα ρόλο.

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rockobok Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βάλεις όλους τους τύπους βενζίνης στο μηχανάκι σου. Ο παλιός τύπος της super που είχε μόλυβδο έχει καταργηθεί. Τώρα για τη λίπανση το καύσιμο νομίζω δεν παίζει κάνενα ρόλο.
    Ο μόλυβδος εψυχε τις βαλβίδες εξαγωγής. Όλοι οι καταλυτες έχουν όριο ζωής. Μετα το οριο χρηζουν αντικσταστασης .Δεν ξέρω ποιο είναι το οριο .
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #128
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ο μόλυβδος εψυχε τις βαλβίδες εξαγωγής. Όλοι οι καταλυτες έχουν όριο ζωής. Μετα το οριο χρηζουν αντικσταστασης .Δεν ξέρω ποιο είναι το οριο .
    Να φανταστώ ότι στον έλεγχο στο ΚΤΕΟ μπορούν να καταλάβουν κάτι τέτοιο;

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Να φανταστώ ότι στον έλεγχο στο ΚΤΕΟ μπορούν να καταλάβουν κάτι τέτοιο;
    Δεν νομίζω.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #130
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Πριν λίγο καιρό είχα επιχειρήσει να ανοίξω αντίστοιχο θέμα, διότι με ενδιαφέρει πολύ. Κατόπιν είδα ότι υπάρχει το παρόν νήμα, οπότε κάθισα και το διάβασα όλο για να μάθω μερικά πράγματα πριν γράψω τη δική μου γνώμη.

    Πέρα από τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο daz και άλλοι, οι πιο χρήσιμες παραπομπές που αναφέρθηκαν είναι:

    https://www.mototriti.gr/motoaccesso...nei_115719.asp

    https://www.youtube.com/watch?v=e1l_v5NbneM

    Στην οποία θα προσθέσω video του ιδίου πάνω στο θέμα:
    https://www.youtube.com/watch?v=xKALgXDwou4

    Παρακολουθώ τον Jason Fenske χρόνια. Ο τρόπος που πραγματεύεται τα ζητήματα είναι επιστημονικός, αλλά με πολύ χαμηλούς τόνους και αρκετή αναφορά στην αίσθηση που λαμβάνει ο μέσος άνθρωπος από ένα αμάξι. Δεν καταλήγει σε απόλυτα συμπεράσματα, αλλά διατηρεί την αβεβαιότητα που πρέπει να έχει κάθε επιστήμονας (Μηχανολόγος Μηχανικός είναι, αλλά η ανάλυσή του θυμίζει περισσότερο Φυσικό). Επομένως, όταν αυτός λέει "μάλλον" για το μέσο άνθρωπο (στον οποίο αρέσουν οι απόλυτες εκφράσεις) σημαίνει "βεβαιότητα".

    Προσωπικά δεν είμαι καλυμμένος από τις αναλύσεις στα παραπάνω. Όπως επίσης αναφέρθηκε ήδη στο νήμα, θεωρώ (όχι εμπεριστατωμένα, προσωπική άποψη) ότι αλλαγή των οδηγιών των κατασκευαστών από "καλή προθέρμανση κινητήρα" σε "δούλεψέ το ρελαντί 40" και ξεκίνα αμέσως μετά", δεν έχει να κάνει μόνο με την κατάργηση των εξαερωτήρων (καρμπυρατέρ ντε, αλλά να μη χάνουμε και τη γλώσσα μας), αλλά κυρίως με:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από black-eye Προβολή μηνύματος
    Αυτές οι οδηγίες των κατασκευαστών ενδεχομένως να συνδέονται με οικολογικές ευαισθησίες, μείωση ρύπων, κατανάλωσης, συμμόρφωση με ορθές περιβαλλοντολογικές πρακτικές κλπ.
    Σίγουρα έχουμε πρόοδο στα συνθετικά λιπαντικά, στην τεχνολογία κατασκευής μετάλλου των κινητήρων και των λοιπών μηχανικών μερών, αλλά με δεδομένο ότι παραμένει σαφής η οδηγία "μην το σκίζεις πριν ζεσταθεί καλά", θεωρώ την προθέρμανση του κινητήρα σημαντική. Πόση προθέρμανση χρειάζεται; Δεν ξέρω και θα ήθελα πολύ να μάθω. Αλλά σίγουρα σε μισό λεπτό δεν έχει ανέβει σε καλά επίπεδα η θερμοκρασία του κινητήρα.

    Για κάποια χρόνια είχα αμάξι που μεταξύ άλλων είχε ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού, οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τη διαφορά φάσης στην άνοδο και τη μείωση της θερμοκρασίας του λαδιού, σε σχέση με εκείνη του ψυκτικού και σε συνάρτηση με το φορτίο του κινητήρα και την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Σε αμάξι βέβαια, όχι σε μοτοσυκλέτα.

    Ας πάμε στο χειμώνα, που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Σε συνθήκες χαμηλού φορτίου, με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 5°C, η θερμοκρασία του λαδιού έφθανε σε καλά επίπεδα μετά από τουλάχιστον 20 λεπτά λειτουργίας, ενώ του νερού ανέβαινε στα πρώτα 10 λεπτά. Το λάδι έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα, το οποίο σημαίνει ότι παρέχοντάς του το ίδιο ποσό θερμικής ενέργειας, αργεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία του. Αντίστοιχα, αργεί να τη ρίξει. Σε συνθήκες μέτριου φορτίου, το λιπαντικό χρειαζόνταν 15 λεπτά λειτουργίας για να φθάσει σε καλή θερμοκρασία.

    Το βασικό επιχείρημα στις αναλύσεις είναι: "Να μη λειτουργεί ο κινητήρας κρύος για πολλή ώρα, άρα πρέπει να ζεσταθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα."
    Διαφωνώ κι εδώ. Ναι, να μη λειτουργεί ο κινητήρας κρύος. Αλλά τι; Θα τον πιέσουμε, έστω και λίγο, ώστε να ζεσταθεί πιο γρήγορα; Πού πήγε η βασική αρχή της προοδευτικής αύξησης της θερμοκρασίας, ώστε να έχεις ομοιογένεια; Ναι, να φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, αλλά όσο πιο προοδευτικά, τόσο το καλύτερο. Θεωρώ ότι για τον κινητήρα είναι καλύτερο να κληθεί να ανταπεξέλθει κρύος σε συνθήκες ρελαντί για περισσότερη ώρα, παρά να κληθεί να ανταπεξέλθει σε φορτίο κίνησης για λιγότερη ώρα. Προτιμώ δηλαδή λίγο ζέσταμα στο ρελαντί, παρά να το κάνω εξ αρχής εν κινήσει με χαμηλό φορτίο. Οι ενδοιασμοί μου είναι δύο: Αναφέρθηκε σωστά ότι αν είσαι ακίνητος το κιβώτιο ταχυτήτων δε ζεσταίνεται, οπότε αποκτάς χωρική βαθμίδα θερμοκρασίας. Δεν το ξέρω αυτό, αλλά αν ισχύει είναι σημαντικό, οπότε η προσθέρμανση του κινητήρα σε ακινησία πρέπει να είναι μικρή. Ο δεύτερος ενδοιασμός έχει να κάνει με το γεγονός ότι κάποιοι έγραψαν (και στο mototriti το λέει) ότι η αντλία του λαδιού δεν μπορεί να δώσει αρκετή πίεση όταν δουλεύει στο ρελαντί. Όμως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο κατασκευαστής του κινητήρα δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο.

    Η δική μου πρακτική είναι να βάζω μπροστά τον κινητήρα και να φοράω μετά κράνος, μπουφάν, γάντια. Σε λιγότερο από δύο λεπτά το καλοκαίρι η ένδειξη θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού από Lo έχει φθάσει στους 41°C, ενώ το χειμώνα χρειάζονται 3 λεπτά. Τότε ξεκινάω αποφεύγοντας να κινηθώ με πάνω από 3.000 rpm και με πολύ γκάζι τα πρώτα 15 λεπτά (20' το χειμώνα). Είμαι ανοικτός σε εμπεριστατωμένες απόψεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πριν λίγο καιρό είχα επιχειρήσει να ανοίξω αντίστοιχο θέμα, διότι με ενδιαφέρει πολύ. Κατόπιν είδα ότι υπάρχει το παρόν νήμα, οπότε κάθισα και το διάβασα όλο για να μάθω μερικά πράγματα πριν γράψω τη δική μου γνώμη.

    Πέρα από τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο daz και άλλοι, οι πιο χρήσιμες παραπομπές που αναφέρθηκαν είναι:

    https://www.mototriti.gr/motoaccesso...nei_115719.asp

    https://www.youtube.com/watch?v=e1l_v5NbneM

    Στην οποία θα προσθέσω video του ιδίου πάνω στο θέμα:
    https://www.youtube.com/watch?v=xKALgXDwou4

    Παρακολουθώ τον Jason Fenske χρόνια. Ο τρόπος που πραγματεύεται τα ζητήματα είναι επιστημονικός, αλλά με πολύ χαμηλούς τόνους και αρκετή αναφορά στην αίσθηση που λαμβάνει ο μέσος άνθρωπος από ένα αμάξι. Δεν καταλήγει σε απόλυτα συμπεράσματα, αλλά διατηρεί την αβεβαιότητα που πρέπει να έχει κάθε επιστήμονας (Μηχανολόγος Μηχανικός είναι, αλλά η ανάλυσή του θυμίζει περισσότερο Φυσικό). Επομένως, όταν αυτός λέει "μάλλον" για το μέσο άνθρωπο (στον οποίο αρέσουν οι απόλυτες εκφράσεις) σημαίνει "βεβαιότητα".

    Προσωπικά δεν είμαι καλυμμένος από τις αναλύσεις στα παραπάνω. Όπως επίσης αναφέρθηκε ήδη στο νήμα, θεωρώ (όχι εμπεριστατωμένα, προσωπική άποψη) ότι αλλαγή των οδηγιών των κατασκευαστών από "καλή προθέρμανση κινητήρα" σε "δούλεψέ το ρελαντί 40" και ξεκίνα αμέσως μετά", δεν έχει να κάνει μόνο με την κατάργηση των εξαερωτήρων (καρμπυρατέρ ντε, αλλά να μη χάνουμε και τη γλώσσα μας), αλλά κυρίως με:


    Σίγουρα έχουμε πρόοδο στα συνθετικά λιπαντικά, στην τεχνολογία κατασκευής μετάλλου των κινητήρων και των λοιπών μηχανικών μερών, αλλά με δεδομένο ότι παραμένει σαφής η οδηγία "μην το σκίζεις πριν ζεσταθεί καλά", θεωρώ την προθέρμανση του κινητήρα σημαντική. Πόση προθέρμανση χρειάζεται; Δεν ξέρω και θα ήθελα πολύ να μάθω. Αλλά σίγουρα σε μισό λεπτό δεν έχει ανέβει σε καλά επίπεδα η θερμοκρασία του κινητήρα.

    Για κάποια χρόνια είχα αμάξι που μεταξύ άλλων είχε ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού, οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τη διαφορά φάσης στην άνοδο και τη μείωση της θερμοκρασίας του λαδιού, σε σχέση με εκείνη του ψυκτικού και σε συνάρτηση με το φορτίο του κινητήρα και την εξωτερική θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Σε αμάξι βέβαια, όχι σε μοτοσυκλέτα.

    Ας πάμε στο χειμώνα, που μας ενδιαφέρει περισσότερο. Σε συνθήκες χαμηλού φορτίου, με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 5°C, η θερμοκρασία του λαδιού έφθανε σε καλά επίπεδα μετά από τουλάχιστον 20 λεπτά λειτουργίας, ενώ του νερού ανέβαινε στα πρώτα 10 λεπτά. Το λάδι έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα, το οποίο σημαίνει ότι παρέχοντάς του το ίδιο ποσό θερμικής ενέργειας, αργεί να ανεβάσει τη θερμοκρασία του. Αντίστοιχα, αργεί να τη ρίξει. Σε συνθήκες μέτριου φορτίου, το λιπαντικό χρειαζόνταν 15 λεπτά λειτουργίας για να φθάσει σε καλή θερμοκρασία.

    Το βασικό επιχείρημα στις αναλύσεις είναι: "Να μη λειτουργεί ο κινητήρας κρύος για πολλή ώρα, άρα πρέπει να ζεσταθεί όσο το δυνατόν πιο γρήγορα."
    Διαφωνώ κι εδώ. Ναι, να μη λειτουργεί ο κινητήρας κρύος. Αλλά τι; Θα τον πιέσουμε, έστω και λίγο, ώστε να ζεσταθεί πιο γρήγορα; Πού πήγε η βασική αρχή της προοδευτικής αύξησης της θερμοκρασίας, ώστε να έχεις ομοιογένεια; Ναι, να φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας, αλλά όσο πιο προοδευτικά, τόσο το καλύτερο. Θεωρώ ότι για τον κινητήρα είναι καλύτερο να κληθεί να ανταπεξέλθει κρύος σε συνθήκες ρελαντί για περισσότερη ώρα, παρά να κληθεί να ανταπεξέλθει σε φορτίο κίνησης για λιγότερη ώρα. Προτιμώ δηλαδή λίγο ζέσταμα στο ρελαντί, παρά να το κάνω εξ αρχής εν κινήσει με χαμηλό φορτίο. Οι ενδοιασμοί μου είναι δύο: Αναφέρθηκε σωστά ότι αν είσαι ακίνητος το κιβώτιο ταχυτήτων δε ζεσταίνεται, οπότε αποκτάς χωρική βαθμίδα θερμοκρασίας. Δεν το ξέρω αυτό, αλλά αν ισχύει είναι σημαντικό, οπότε η προσθέρμανση του κινητήρα σε ακινησία πρέπει να είναι μικρή. Ο δεύτερος ενδοιασμός έχει να κάνει με το γεγονός ότι κάποιοι έγραψαν (και στο mototriti το λέει) ότι η αντλία του λαδιού δεν μπορεί να δώσει αρκετή πίεση όταν δουλεύει στο ρελαντί. Όμως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο κατασκευαστής του κινητήρα δεν έχει προβλέψει κάτι τέτοιο.

    Η δική μου πρακτική είναι να βάζω μπροστά τον κινητήρα και να φοράω μετά κράνος, μπουφάν, γάντια. Σε λιγότερο από δύο λεπτά το καλοκαίρι η ένδειξη θερμοκρασίας ψυκτικού υγρού από Lo έχει φθάσει στους 41°C, ενώ το χειμώνα χρειάζονται 3 λεπτά. Τότε ξεκινάω αποφεύγοντας να κινηθώ με πάνω από 3.000 rpm και με πολύ γκάζι τα πρώτα 15 λεπτά (20' το χειμώνα). Είμαι ανοικτός σε εμπεριστατωμένες απόψεις.
    Υπάρχουν πολλές επιλογές
    Αυτό που λέει ο κατασκευαστής
    Αυτό που λέει ο μηχανικός
    Αυτά που λένε οι άλλοι
    Και ΚΒ
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #132
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Νεοσσος...μη σκας..θες 1-2 λεπτάκια να ανέβει το λαδάκι και να πάει παντού εξού και γιατί έχεις το τάδε sae στο λαδάκι σου..Για τα υπόλοιπα έχει φροντίσει ο κατασκευαστής..μετα για τα πρώτα 10-15 λεπτά μη το σκιζεις και είσαι κομπλέ...Αφού ετσι κι αλλιώς δε το σκιζεις τι σκας
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #133
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Νεοσσος...μη σκας..θες 1-2 λεπτάκια να ανέβει το λαδάκι και να πάει παντού εξού και γιατί έχεις το τάδε sae στο λαδάκι σου..Για τα υπόλοιπα έχει φροντίσει ο κατασκευαστής..μετα για τα πρώτα 10-15 λεπτά μη το σκιζεις και είσαι κομπλέ...Αφού ετσι κι αλλιώς δε το σκιζεις τι σκας
    σωστα 1 λεπτο ειναι αρκετο και καλύτερα σε ορθια θεση και οχι στο πλαινο σταντ

  14. #134
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Από την στιγμή που σβήνει το λαμπάκι του λαδιού έχεις πίεση. Με πίεση λειτουργεί ο αισθητήρας. Αν πέσει κάτω από κάποια πίεση η οποία είναι επικίνδυνη για την λειτουργία του κινητήρα θα ανάψει το λαμπάκι.

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Ο κινητηρας δεν ειναι καλο να δουλευει με κρυα λαδια και τα λαδια αργουν να ζεσταθουν στο ρελαντι
    Αμεσο ξεκινημα με χαμηλο φορτιο τα ζεσταινουν γρηγορα και με ασφαλεια
    Επισης ζεσταινονται σασμαν φρενα λαστιχα οπως πρεπει

Σελίδα 9 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 338
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2022, 09:37
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 06:11
  4. Πως να βάλετε το μηχανάκι στο stand
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 01:12
  5. (Γ)Ελλάς το μεγαλείο σου / Τον καιρό των τσιγγάνων
    από anf125 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2006, 16:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF