Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Αγορά κράνους 200-300+€

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105

    Αγορά κράνους 200-300+€

    Παιδιά ενδιαφέρομαι για αγορά κράνους 200-300+€ full face.Θέλω να με διαφωτισετε με τις μάρκες. Ξέρω τα shoei είναι από τα καλύτερα αλλά μόνο το xr1100 μπορώ να πάρω στο ποσό αυτό από προσφορά . Σε ποιότητα του xr τι άλλο να κοιταξω απο AGV,HJC,camberg κ.α .Από arai υπάρχει κάποιο μέχρι 300+;
    Αν μου κάτσει το xr1100 αξίζει ή έχει σε άλλες μάρκες καλύτερα στα χρήματα αυτά;
    Μ'ενδιαφερει να είναι ελαφρύ και αθόρυβο.
    Εννοείται θα δοκιμάσω να δω ποιο ταιριάζει πρώτα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Το shoei qwest κανει 320 νομίζω στον παπαστ που ρώτησε φίλος προχθές...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    356
    Τα caberg μην τα κοιτάς, είναι φτηνά κράνοι για κάθε μέρα ή για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά λεφτά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Υπάρχουν και λίγο παλιότερα Suomy στην Ελλάδα σε αρκετά νούμερα. Αν περιμένεις λίγο τοις εκπτώσεις του Ιανουαρίου σίγουρα μπορείς να βρείς και από έξω κράνος καλό, περσινό ή προπέρσινο μοντέλο ακόμα και Arai. Πριν από λίγες μέρες υπήρχαν Αrai Viper με 300-320 ευρώ. Δεν μας είπες για πι είδος μηχανάκι; Γενικά -όπως έχει ξαναγραφτεί- αυτό από τα καλά που σου κάθεται στο κεφάλι σε fiberglass, ή μείγμα fiberglasskevlar-carbon κτλ. Μακριά από polycarbonate-lexan κτλ. Ακόμα κοίτα σαν ένδειξη ποιότηας και fit το μοντέλο να βγαίνει σε 3 τουλάχιστον μεγέθη στο κέλυφος και να αφαιρείται η επένδυση για πλύσιμο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με το χρώμα και τα σχέδια σίγουρα θα βρείς Arai-Shoei-Suomy-AGV -Αirooh (GP-500) ή και Scorpion, HJC. Προσωπικά θα έμενα στα Arai-Shoei αλλά και ένα φτηνό Αirooh GP500 μαύρο που έχω είιναι πολύ καλό σαν δεύτερο μετά το RX-7 GP. 230 ευρώ από το FC Moto τον Ιανουάριο φέτος + 15 μεταφορικά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Ένα fazer s2 εχω. Βασικά για τα ταξίδια θέλω κράνος, ελαφρύ να μη με κουράζει και να είναι όσο γίνεται αθόρυβο.Για μέσα στην πόλη εχω ένα άλλο flip up.
    Μάλλον για μαύρο ματ θα κοιτάξω να ταιριάζει και με τη μηχανή. Τα παρδαλα χρώματα αν και φαίνονται καλύτερα δεν μου αρέσουν.
    Όταν λέτε 3 μεγέθη στο κέλυφος ανεξάρτητα από τα νούμερα πχ σε Μ(58 ειμαι)έχει 3 μεγέθη;

  6. #6
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Κάποιες εταιρείες για να πετύχουν το νούμερο, στο ίδιο κέλυφος αλλάζουν το πάχος της επένδυσης. Οι πιο σωστές μάρκες όμως (κατά την άποψή μου,) φτιάχνουν και το αντίστοιχο μέγεθος στο κέλυφος.1 κέλυφος για xs-s, άλλο κέλυφος για m-l, και άλλο κέλυφος για xl. Φαντάσου τώρα λοιπόν ένα κέλυφος πχ Large πόσο αφρώδες θα χρειάζεται ώστε να γίνει Small και τι εφαρμογή θα έχει στο κεφάλι.

  7. #7
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    HJC R-PHA ST σε μονόχρωμο παίζει στο budget σου. Δες το από κοντά. Έχει 3 κελύφη για τα νούμερα και είναι πολύ καλό ποιοτικά.

  8. #8
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Στο νουμερο σου (ιδιο με το δικο μου) δε θα βρεις καποια τρελη προσφορα.

    Συγκρινοντας τα site με το ελληνικο skroutz κρανη σε αυτα τα λεφτα δε βρηκα φθηνοτερα. (στη Γερμανια οπου βρισκομαι)
    Edit: τελικα μετα απο καιρο διαβαζοντας μολις για το hjc r-pha-st το βρηκα στα 279ε δωρεαν αντικαταβολη και το πηρα. Απο δευτερα θα ειναι εδω.

    Αρα τελικα υπαρχουν προσφορες στα Μ. Το συγκεκριμενο ειναι ενα κελυφος στα Μ-L
    Τελευταία τροποποίηση από giannis113; 18/12/2015 στις 10:44.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Πήγα σήμερα και δοκίμασα διάφορα κράνη, να πω τα πιο σημαντικά το HJC R-PHA ST, το agv k5, Air oh gp500 & t600. Το agv μου φάνηκε ογκώδες και το hjc με πίεζε λίγο στα μάγουλα και μπαινο-εβγαινε με μια μικρή δυσκολία(δεν ξερω αν θεωρείται φυσιολογικο)γενικά μουρατο κράνος.
    Ρωτησα αν υπάρχει καποιο shoei xr1100 σε στοκ αλλα μονο ενας ειχε αλλα σε small.
    Τα Airoh ήταν άνετα και πολύ ελαφριά καρμπον-κεβλαρ και σε πολύ καλή τιμή. Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την εταιρεία αυτή είναι καλή; Α
    Αν και μου είπαν γενικά στις εκπτώσεις θα έχουν ανάλογα με τη μάρκα 15-30% έκπτωση τιμής.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 19/12/2015 στις 20:54.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά με το ερώτημα μου τελικά μπορεί κάποιος να βοηθήσει αν τελικά αξίζει η αγορά Airoh t600 στα 190€ και gp500 στα 380€ τα οποία είναι καρμπον κεβλαρ και πολύ ελαφριά 1350 και 1250 και επίσης κοιταω και το HJC R-PHA ST αν και με πίεζε στο βάλε βγάλε λίγο ή να δω κάποιο στοκ από έξω σε xr1100;
    Είδα και το shoei qwest σε γνωστό μαγαζί που είναι σε χαμηλή τιμή αλλά νομίζω έχει αφαιρούμενα μόνο τα μάγουλα; Δεν ξέρω αν αξίζει. Τι λέει σαν κράνος;
    Το HJC R-PHA ST και gp500 μου είπαν σε κατάστημα ότι είναι με το shoei gt air στο ίδιο επίπεδο
    Απλώς τα Airoh(το gp500 κυρίως ) μου έκαναν εντύπωση ότι δείχνουν ποιοτικά είναι από καλό υλικό με μικρό βάρος. Αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να σταθεί δίπλα στα πιο premium κράνη.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 21/12/2015 στις 13:58.

  11. #11
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Το hjc σε τι νουμερο το δοκιμασες; Τι νουμερο φορας;

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Medium, 58 σε νούμερο περίπου,δε θυμάμαι πως το αναφέρει η κάθε εταιρεία τα αναφέρει διαφορετικά. Με με πίεζε και στα μάγουλα λίγο. Ο πωλητής έλεγε "εδώ είσαι " σε νούμερο.πχ στο airoh και agv ήμουν πιο άνετα .Και το shoei gt air ήταν λίγο σφιχτό. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό όταν σφίγγει θεωρείται φυσιολογικο.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 21/12/2015 στις 15:08.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Medium, 58 σε νούμερο περίπου.Δεν ξέρω με πίεζε και στα μάγουλα λίγο. Ο πωλητής έλεγε "εδώ είσαι " σε νούμερο.πχ στο airoh και agv ήμουν πιο άνετα .Και το shoei gt air ήταν λίγο σφιχτό. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό όταν σφίγγει θεωρείται φυσιολογικο.
    Στα μάγουλα ας σφίγγει. Στο μέτωπο να μη σε πιέζει.
    safety doesn't happen by accident

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Με τα Airoh τι παίζει ρε παιδιά, είναι πούπουλα σε βάρος carbon kevlar.Δειχνουν ποιοτικά. Από την άλλη είδα στο helmet city xr1100 στοκ πολύ φτηνά. Δε ξέρω τι είναι καλύτερο .Ένα μεσαίο πχ shoei nxr ή ένα καλό agv,airoh,hjc κλπ;
    Πάντως το τοπ της Airoh είναι το gp500 1250gr

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Κάποιες εταιρείες για να πετύχουν το νούμερο, στο ίδιο κέλυφος αλλάζουν το πάχος της επένδυσης. Οι πιο σωστές μάρκες όμως (κατά την άποψή μου,) φτιάχνουν και το αντίστοιχο μέγεθος στο κέλυφος.1 κέλυφος για xs-s, άλλο κέλυφος για m-l, και άλλο κέλυφος για xl. Φαντάσου τώρα λοιπόν ένα κέλυφος πχ Large πόσο αφρώδες θα χρειάζεται ώστε να γίνει Small και τι εφαρμογή θα έχει στο κεφάλι.
    οι καλές εταιρίες έχουν 1 κέλυφος για κάθε μέγεθος. άντε να είναι ίδιο μόνο το xs με το s.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από takisdemi Προβολή μηνύματος
    Medium, 58 σε νούμερο περίπου,δε θυμάμαι πως το αναφέρει η κάθε εταιρεία τα αναφέρει διαφορετικά. Με με πίεζε και στα μάγουλα λίγο. Ο πωλητής έλεγε "εδώ είσαι " σε νούμερο.πχ στο airoh και agv ήμουν πιο άνετα .Και το shoei gt air ήταν λίγο σφιχτό. Δεν ξέρω σε ποιο βαθμό όταν σφίγγει θεωρείται φυσιολογικο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Στα μάγουλα ας σφίγγει. Στο μέτωπο να μη σε πιέζει.
    αν είναι σφιχτό all around δεν υπάρχει πρόβλημα.δοκίμασέ το για κανα μισάωρο κι αν δε σε πιάνει πονοκέφαλος είσαι οκ.τα θέλουμε με σφιχτή εφαρμογή τα κράνη.το πρόβλημα είναι αν δημιουργούνται μεμονωμένα σημεία πίεσης .εκεί είναι πρόβλημα και μάλιστα μεγάλο.δοκίμασα ένα bell star carbon που ήταν στο μέγεθός μου αλλά με πατούσε σε 2 σημεία εκατέρωθεν του μετώπου τόσο πολύ που σε ενδεχόμενη στούκα θα με τραυμάτιζε 100%.αυτά τα κράνη (βελλ) σχεδιάστηκαν για πυραμιδοκέφαλους έχω την εντύπωση.μα τόσο οβαλ-οκέφαλοι είναι οι αμερικλάνοι??!! η πλάκα είναι ότι το arai RX-7 Corsair που είχα πάρει από Αμερική μου καθόταν "γάντι" :shrugs:
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για αγορά κράνους?
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 10:25
  2. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 22:46
  3. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 16:18
  4. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF