Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: τακάκια

  1. #1

    τακάκια

    θέλω τακάκια που να έχουν πολύ καλή αίσθηση στο προοδευτικό "άφημα". αν κάποιος έχει γνώσεις επί του θέματος παρακαλώ να βοηθήσει.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    θέλω τακάκια που να έχουν πολύ καλή αίσθηση στο προοδευτικό "άφημα". αν κάποιος έχει γνώσεις επί του θέματος παρακαλώ να βοηθήσει.
    Καινούργια ορολογία ρε George? Για προοδευτικό "γράπωμα" συνήθως ρωτάμε, για άφημα...μάλλον πακέτο πάει με το χρααααππππ
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Καινούργια ορολογία ρε George? Για προοδευτικό "γράπωμα" συνήθως ρωτάμε, για άφημα...μάλλον πακέτο πάει με το χρααααππππ
    σ'έχασα λίγο... elaborate
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    σ'έχασα λίγο... elaborate
    εννοώ πως τα τακάκια που έχουν καλή αίσθηση στο γράπωμα, έχουν και στο "άφημα". Αν εννοούμε το ίδιο ως αίσθηση, δλδ να καταλαβαίνουν τα δάχτυλα σου πόσο πατάνε τα τακάκια?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    εννοώ πως τα τακάκια που έχουν καλή αίσθηση στο γράπωμα, έχουν και στο "άφημα". Αν εννοούμε το ίδιο ως αίσθηση, δλδ να καταλαβαίνουν τα δάχτυλα σου πόσο πατάνε τα τακάκια?
    το αρχικό δάγκωμα δε με νοιάζει αν θα είναι προοδευτικό.στην ευθεία Ι stab the brakes.καθώς μπαίνω στη στροφή και δίνω κλίση αφήνω πολύ προοδευτικά τα φρένα,κοινώς trail braking.εκεί θέλω την καλύτερη αίσθηση που μπορεί να έχω στο πολύ προοδευτικό άφημα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Θα ξεκίναγα από dunlopad.
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144194

    Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις να κάνεις πάντως. Μάλλον κάνω το ανάποδο, δλδ με ενδιαφέρει παρά πολύ η αίσθηση όταν πατάω, και λιγότερο ή καθόλου το πως αφήνει.
    Ίσως επειδή έχω πολύ καλή αίσθηση σε όλη την διαδικασία και δεν μοιάζει με on-off διακόπτη, να μην αντιλαμβάνομαι αυτό που λες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    dunlopad κοκκινα (τυπο δεν θυμαμαι, αυτα που γραφουν track use πανω). τα εχω εδω και ενα μηνα, εχω φτασει στο τσακ για εντο 10 φορες απιστευτο τακακι!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #8
    premier rphx
    Ρίξε μία ματιά
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  9. #9
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    αυτά που προτείνετε, noodles, cosgili, byron, χρειάζονται ζέσταμα ή δουλεύουν και κρύα;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  10. #10
    Όλα τα τακάκια πρέπει να πιάσουν θερμοκρασία λειτουργίας για να αποδώσουν το μέγιστο
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  11. #11
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    ρε το ξέρω, για αυτό ακριβώς ρωτάω αν δουλεύουν κρύα: η θερμοκρασία λειτουργίας αυτών που προτάθηκαν εδω είναι χαμηλή ή ψηλή;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  12. #12
    Ότι είναι κατασκευασμένο για road racing, track use, κλπ αποδίδει καλύτερα σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις θερμοκρασίες που δημιουργούνται σε αυτή τη χρήση. Άρα το θερμοκρασιακό εύρος λειτουργίας τους έιναι σε παραπάνω βαθμούς σε σχέση με τα απλά τακάκια. Αν θές καλή λειτουργία στο κρύο, πάρε τακάκια που προορίζονται για αστική χρήση. Εκεί βέβαια σε σκληρή καταπόνηση σπορ οδήγησης, θα αρχίσουν να σαπουνιάζουν και να μην αποδίδουν ιδανικά.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

Παρόμοια θέματα

  1. Έχει κανείς υπόψη του τίποτα φοβερά τακάκια
    από afrotwin στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2005, 00:34
  2. Αλλαγη τακακια
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 13:33
  3. τακακια για ρ6
    από alfa156 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2004, 21:52
  4. τι τακακια ρεεεεε
    από Spazz στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 13:47
  5. Για Τακακια, Προτασεισ?
    από kapeos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF