Σελίδα 11 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #151
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    άμα σε "Ζμπρώχνει" και η οπισθέλκουσα νταλίκας που μόλις πέρασε...
    εκεί η μάζα μήπως λειτουργεί υπέρ του busa, αφού.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  2. #152
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    και η ζωή συνεχίζεται...

  3. #153
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Κουϊζ γνώσεων:
    έχω δυο μηχανές ένα μπουσα και ένα παπί (μηχανή θα το θεωρήσουμε κι αυτό στο παράδειγμα)
    κινούνται δίπλα δίπλα στην ίδια ανηφόρα με 15% κλίση, με σταθερή ταχύτητα 50 χλμ ανα ώρα
    την επόμενη χρονική στιγμή με έναν μαγικό τρόπο βάζουν νεκρά ταυτόχρονα και άντε σβήνουν τους κινητήρες
    ποιο θα σταματήσει πρώτο?
    Αν έχουν ίδιες συνολικές τριβες (κύλισης και αεροδυναμικες), και αποθηκευμενες κινητικες δυνάμεις σε στροφαλους και τα ρεστα ανάλογες των μαζων τους, τοτε θα σταματησουν μαζί.
    κερδίζω τιποτσι?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #154
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    διαβάστε λίγο το παράδειγμα που σας έδωσα στο λινκ
    και σκεφτείτε
    ποια δεδομένα έχουμε?
    η μάζα του ενός είναι τριπλάσια από του άλλου και οι αρχικές ταχύτητες είναι οι ίδιες
    για να δω...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  5. #155
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Άντε
    και το επόμενο πρόβλημα θα αφορά

    "Μήκος φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας"
    και η ζωή συνεχίζεται...

  6. #156
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    διαβάστε λίγο το παράδειγμα που σας έδωσα στο λινκ
    και σκεφτείτε
    ποια δεδομένα έχουμε?
    η μάζα του ενός είναι τριπλάσια από του άλλου και οι αρχικές ταχύτητες είναι οι ίδιες
    για να δω...
    Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο πολύ πιο πονηρό. Ρίχνουμε από ύψος σε πλανήτη χωρίς ατμοσφαιρα, ένα παπί και ένα μπουσα. Ποιο θα φτάσει πρώτο κάτω?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #157
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Άντε
    και το επόμενο πρόβλημα θα αφορά

    "Μήκος φρεναρίσματος και απόσταση ασφαλείας"
    Αν μπει και το "μηκος" στην εξισωση,τοτε θα εχουμε θεμα.

  8. #158
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο πολύ πιο πονηρό. Ρίχνουμε από ύψος σε πλανήτη χωρίς ατμοσφαιρα, ένα παπί και ένα μπουσα. Ποιο θα φτάσει πρώτο κάτω?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #159
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Κέρδισε ο Giorgio.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #160
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγώ να σε ρωτήσω κάτι άλλο πολύ πιο πονηρό. Ρίχνουμε από ύψος σε πλανήτη χωρίς ατμοσφαιρα, ένα παπί και ένα μπουσα. Ποιο θα φτάσει πρώτο κάτω?
    To Busa, λογω μαζας, εχει ισχυροτερο βαρυτικο πεδιο απο τον πλανητη οποτε ο πλανητης θα φτασει το Busa και οχι το αντιστροφο..

    Αν τοποθετησουμε ενα fjr δε, φλερταρουμε με το ενδεχομενο δημιουργιας μιας μαυρης τρυπας.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    ....Γιατί ίσως χωρίς να το καταλαβαίνεις γίνεσαι απόλυτος για κάτι που δε θα έπρεπε να σε νοιάζει τόσο αλλά και γιατί σου χώνονται αρκετοί πράγμα που με κάνει να νιώθω άβολα *3 όσο ίσως δίκιο και αν έχουν.
    ...
    Το αστείο είναι πως αφού τα ξέρει όλα ο Ohm, θα μπορούσε απλά να ανοίξει ένα νήμα "Μάθετε πως στρίβει μιά μοτοσικλέτα" και να μας πει όλες τις σχετικές αποδείξεις. Ως τώρα, έχουμε διαβάσει τα άπειρα τσιτάτα που "αποδεικνύουν" ότι η μοτοσικλέτα δεν είναι όλα αυτά που νομίζουμε ότι είναι, ότι δεν δουλεύει με τον τρόπο που νομίζουμε ότι δουλεύει, γενικώς πως όλα είναι λάθος... Και ταυτοχρόνως σε άλλο νήμα παραδοχή της ασχετοσύνης του γράφοντος στην οδήγηση.

    Οπότε το παράδοξο του "δεν ξέρω τίποτα αλλά τα ξέρω όλα" προκαλεί γέλιο και πείραγμα, η επιμονή στο ότι είναι ο παντογνώστης άσχετος το "χώσιμο" που σε κάνει να νιώθεις άβολα.

  12. #162
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    @amyroukai ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι τα ξέρω όλα, ούτε καν πολλά. Αλλά για κάποια πράματα μπορώ να βγάλω συμπέρασμα. Δεν χρειάζεται να ξέρω να στρίβω τη μοτοσυκλέτα όπως το κάνετε σεις καλά, για να ξέρω ότι η ισορροπία και το στρίψιμο της μοτοσυκλέτας ελάχιστα έχει να κάνει με γυροσκοπικά φαινόμενα στροφάλων και τροχών, τόσο λίγο που μόνο στα ανώτατα επίπεδα ενδεχομένως κάποιος να το λάβει υπ'όψη του και αν. Σίγουρα πάντως η ισσοροπία και η ευστάθεια της μηχανής στο στρίψιμο δεν στηρίζεται σε αυτά. Το έχουν εξηγήσει και αποδείξει πολλές φορές. Έδειξα και αναφορές... από εδώ, μόνο σχόλια άκουσα, που θα περίμενε κανείς ότι αφού είστε τόσο σίγουροι, θα μπορούσατε εύκολα να παρουσιάσετε κάποια απόδειξη. Όπως δεν χρειάζεται να μαγειρεύω για να ξέρω ότι η ομελέτα δεν γίνεται με φτερά κότας και όχι, το να το πω αυτό δεν υποννοεί δήλωση ότι ξέρω να μαγειρεύω. Χοροπηδάτε τώρα σεις μέχρι το ταβάνι και κοροϊδεύετε λέγοντας μου ότι στρόφαλος είναι το βολάν...
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  13. #163
    Εμ, ναι, αυτό που έλεγα.


    Την τελευταία πρόταση δεν κατάλαβα μόνο, διότι ο μόνος που δείχνει να μην έχει καταλάβει την διαφορά ανάμεσα στον στρόφαλο και στο damper και το flywheel που ενώ παραθέτει φωτό με τρια αντικειμενα τα θεωρεί ενα ενιαιο, ησουν εσυ.

  14. #164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειάζεται να ξέρω να στρίβω τη μοτοσυκλέτα όπως το κάνετε σεις καλά, για να ξέρω ότι η ισορροπία και το στρίψιμο της μοτοσυκλέτας ελάχιστα έχει να κάνει με γυροσκοπικά φαινόμενα στροφάλων και τροχών, τόσο λίγο που μόνο στα ανώτατα επίπεδα ενδεχομένως κάποιος να το λάβει υπ'όψη του και αν. Σίγουρα πάντως η ισσοροπία και η ευστάθεια της μηχανής στο στρίψιμο δεν στηρίζεται σε αυτά.
    Σε τι στηρίζεται το στρίψιμο της μοτοσυκλέτας επομένως? Πως αλλάζει η ισορροπία της μοτοσυκλέτας για να βρεθεί υπο κλίση? Γιατί πέφτει (αν πέφτει...) κάποιος την στιγμή που παίρνει κλίση η μοτοσυκλέτα?

    Τα έχεις εύκολα τα παραπάνω...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #165
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παντως να δηλωσω πως το εκουσιο counter-steering εδω μεσα (στο moto) το εμαθα..
    Και οδηγουσα καμια 10αρια + χρονια..

    Thanx moto.gr
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 11 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF