Σελίδα 12 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #166
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Χμμ... Μήπως τελικά το βάρος δεν παίζει ρόλο στην ταχύτητα που θα αναπτύξει το μηχανάκι στην κατηφόρα; Κανάς φυσικός;
    Σε μερικές περιπτώσεις παίζει ρόλο το βάρος ...πχ αν έχουμε 2 ποδήλατα ίδιου βάρους και δυο αναβάτες 65 και 69 κιλά στην ίδια αεροδυναμική θέση αυτός που είναι 69 κιλά θα αναπτύξει μεγαλύτερη ταχύτητα στην κατηφόρα .Σε περίπτωση που έχουμε όμως κάποιον 65 κιλά και έναν χοντρουλή 80 κιλά ο πρώτος θα αναπτύξει μεγαλύτερη ταχύτητα επειδή ο δεύτερος όσο και να προσπαθήσει δεν θα είναι αρκετά αεροδυναμικός σε σχέση με κάποιον που είναι 65 κιλά.
    Το πρώτο το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές και πάντα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο !

  2. #167
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    καλά, άμα τύχει να συναντηθούμε, θα σας εξηγήσω τι έγραφα, εδώ μέσα δεν γίνεται συνεννόηση
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  3. #168
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Καλες κατηφόρες,συντροχε!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #169
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από free rider Προβολή μηνύματος
    Κουϊζ γνώσεων:
    έχω δυο μηχανές ένα μπουσα και ένα παπί (μηχανή θα το θεωρήσουμε κι αυτό στο παράδειγμα)
    κινούνται δίπλα δίπλα στην ίδια ανηφόρα με 15% κλίση, με σταθερή ταχύτητα 50 χλμ ανα ώρα
    την επόμενη χρονική στιγμή με έναν μαγικό τρόπο βάζουν νεκρά ταυτόχρονα και άντε σβήνουν τους κινητήρες
    ποιο θα σταματήσει πρώτο?
    Οποίο εχει περισσότερες τριβές. Λογικά το μπούσα;

    Άργησα Ε;

  5. #170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Οποίο εχει περισσότερες τριβές. Λογικά το μπούσα;
    Ρε, ανηφόρα.

    Το πιο βαρύ εχει την μεγαλύτερη συνιστώσα να δρα αντίθετα στην ταχύτητα κινησης.

  6. #171

  7. #172
    Η μπουσα και το παπί στο φεγγαρι είναι;

    Η ελεύθερη πτώση έχει σχέση με το πείραμα που συζητάμε;

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ρε, ανηφόρα.

    Το πιο βαρύ εχει την μεγαλύτερη συνιστώσα να δρα αντίθετα στην ταχύτητα κινησης.
    Και περισσότερη ενέργεια αποθηκευμένη λόγω μεγαλύτερου βάρους

  9. #174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και περισσότερη ενέργεια αποθηκευμένη λόγω μεγαλύτερου βάρους
    Ωχ μπαναϊαμ...


    Πάω για ύπνο, θα τω δω επι χάρτου αύριο...

  10. #175
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    συγγνώμη, αλλά όσα μου έγραψες είναι παραπλανητικά. 1) εστίασα στη δυναμική της μοτοσικλέτας, όχι σε μηχανολογία ούτε οδήγηση. Το μόνο που είπα καθαρά σχετικά με τη μηχανολογία ήταν για το βολάν. 2) Το wiki ήταν μόνο μία από τις πηγές που ανέφερα, είχα βάλει τουλάχιστο 4 αν θυμάμαι καλά. 3) δεν "κούνησα δάχτυλο" σε κανέναν, αντίθετα πολλοί με χλεύασαν και γελάγανε εις βάρος μου χωρίς να παρουσιάσουν επιχειρήματα, παρά μόνο "θα πέσεις" "δεν ξέρεις να στρίβεις" κτλπ. 4) Δεν είμαι ημιμαθής και το αν κάποιος είναι νέος ή γέρος είναι αδιάφορο.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  11. #176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    συγγνώμη, αλλά όσα μου έγραψες είναι παραπλανητικά. 1) εστίασα στη δυναμική της μοτοσικλέτας, όχι σε μηχανολογία ούτε οδήγηση. Το μόνο που είπα καθαρά σχετικά με τη μηχανολογία ήταν για το βολάν. 2) Το wiki ήταν μόνο μία από τις πηγές που ανέφερα, είχα βάλει τουλάχιστο 4 αν θυμάμαι καλά. 3) δεν "κούνησα δάχτυλο" σε κανέναν, αντίθετα πολλοί με χλεύασαν και γελάγανε εις βάρος μου χωρίς να παρουσιάσουν επιχειρήματα, παρά μόνο "θα πέσεις" "δεν ξέρεις να στρίβεις" κτλπ. 4) Δεν είμαι ημιμαθής και το αν κάποιος είναι νέος ή γέρος είναι αδιάφορο.
    Η δυναμική της μοτοσυκλέτας δεν γίνεται κατανοητή μεσω της ανάλυσης των δυνάμεων που ασκούνται πάνω της, εκτός και αποτελεί κάποια διπλωματική σου εργασία. Για την ακρίβεια, αυτοί που κατανοούν τις δυνάμεις που λειτουργούν πάνω της, είναι διαφορετικοί από αυτούς που τις χρησιμοποιούν προς όφελος τους, if you catch my drift...

    Το να έχεις γράψει ένα excel που θα σου αναλύσει τις δυνάμεις παραμετροποιημένων συνθηκών, σου είναι εντελώς άχρηστο λόγω της ταχύτητας που μεταβάλλονται, και της δυναμικής που πρέπει να εφαρμόσεις ΕΣΥ προκειμένου να κινηθείς από το σημείο Α->Β γρήγορα και με ασφάλεια.

    Με απλά ελληνικά, κάτσε και διάβασε, ρώτα με ευγένεια τους ανθρώπους που ξέρουν να σου πουν τι να κάνεις για να μην σου ανοίγει η γραμμή και βγεις στο αντίθετο, παρά να αυτούς που σου λένε ποιες δυνάμεις σε ωθούν στο αντίθετο ρεύμα. Χρήσιμη γνώση, αλλά επουσιώδης αν κοιτάς το Scania να σου έρχεται.

    Το ημιμαθής μην το παίρνεις βαριά. Οι περισσότεροι έτσι δηλώνουμε, ακόμα και αν οδηγάμε μοτοσυκλέτα 30 χρόνια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #177
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    σιγά μη χρειάζεται να είμαι ο ρόσι ή να έχω phd για να ξέρω ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο παίζει ελάχιστο ως κανένα ρόλο στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας... Άσε μας ρε φίλε...
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    σιγά μη χρειάζεται να είμαι ο ρόσι ή να έχω phd για να ξέρω ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο παίζει ελάχιστο ως κανένα ρόλο στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας... Άσε μας ρε φίλε...
    Εφόσον δεν είσαι και δεν έχεις τότε πώς ξέρεις?

  14. #179
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    σιγά μη χρειάζεται να είμαι ο ρόσι ή να έχω phd για να ξέρω ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο παίζει ελάχιστο ως κανένα ρόλο στην οδήγηση της μοτοσυκλέτας... Άσε μας ρε φίλε...
    Να υποθέσω ότι δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατι οταν σταματαμε, πέφτουμε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #180
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Να υποθέσω ότι δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατι οταν σταματαμε, πέφτουμε.
    σωστά, δεν υπάρχει καμία άλλη εξήγηση, πρέπει να είναι το γυροσκοπικό φαινόμενο.

    Ας αγνοήσουμε τα πειράματα που αποδεικνύουν ότι ένα δίτροχο όχημα που έχει ακυρωμένες τις στροφορμές παραμένει ευσταθές.

    και ας αγνοήσουμε και την καθημερινή παρατήρηση που όταν κινούμαστε με πολύ μικρή ταχύτητα και επομένως οι στροφορμές των τροχών είναι μηδαμινές, παρ'όλα αυτά, μπορούμε να μείνουμε όρθιοι.

    και ας αγνοήσουμε και τα ποδήλατα με κάτι ρόδες σα φλούδες, που και αυτά παραμένουν ευσταθή, ακόμα και σε μικρές ταχύτητες, παρ'όλο που οι στροφορμές των τροχών τους είναι ανύπαρκτες.

    και ας αγνοήσουμε και τα πατίνια που έχουν κάτι ροδίτσες με στροφορμή περιστρεφόμενου κιοφτέ, που και αυτά παραμένουν ευσταθή σε πορεία.

    Αν τα αγνοήσουμε όλα αυτά, τότε ναι, το γυροσκοπικό κάνει τη δουλειά.

    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 12 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 09:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 15:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF