Σελίδα 19 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021222324 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 271 έως 285 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #271
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Διόρθωση:δε στρίβει αποτελεσματικά σε ταχύτητες ss παρά μόνο με counter-steering
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #272
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το ποδήλατο στρίβει "με το σώμα" επειδή οι ταχύτητες είναι χαμηλές και εμμέσως αναγκάζεις το τιμόνι να στρίψει. Αν κλειδώσεις το τιμόνι, δεν πρόκειται να στρίψεις ποτέ, όσο κι αν γέρνεις. Τουλάχιστον όχι αποτελεσματικά.

    ΑΥΤΟ, όμως, αν μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος, είναι πολύ ενδιαφέρον:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ο εμπρός τροχός οφείλει να μπορεί να εκτελέσει μιά ελάχιστη ταλάντωση προκειμένου να ισορροπεί το δίτροχο.
    Life begins at 45°.

  3. #273
    Χθες γύρισα, πέτυχα αυτό το θρεντ. Το διάβασα, έκανα υπνοπαιδεία με τις συμβουλές.. πήρα σήμερα το μηχανάκι να ρθω για δουλειά και με σταματήσανε για αλκοτέστ πρωινιάτικα..
    safety doesn't happen by accident

  4. #274
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Το οποίο βέβαια είναι λάθος. Ίσως όχι τόσο γρήγορα, αλλά στρίβει και χωρίς. Πχ ποδήλατο και χέρια στις τσέπες.
    δεν είμαι σίγουρος οτι είναι λάθος. εγώ όποτε έχω δοκιμάσει με το μηχανάκι χωρίς χέρια, τελικα ο λόγος που τα καταφερα είναι γιατί με κάποιο τρόπο με το σώμα μου κούνησα το τιμόνι

  5. #275
    Αν κλειδώσεις με κάποιο τρόπο το τιμόνι ώστε να μην μπορεί να κινηθεί, ΑΝ καταφέρεις να ξεκινήσεις, θα πέσεις σχεδόν αμέσως.

    Κράνος, ποδήλατο, μερικά tie-wraps και... καλές τούμπες!
    Think faster than you ride

  6. #276
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    δεν είμαι σίγουρος οτι είναι λάθος. εγώ όποτε έχω δοκιμάσει με το μηχανάκι χωρίς χέρια, τελικα ο λόγος που τα καταφερα είναι γιατί με κάποιο τρόπο με το σώμα μου κούνησα το τιμόνι
    Αυτό συμβαίνει και με το μηχανάκι του Κιθ.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #277
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Πριν ρωτήσω να τονίσω πως το σχολείο το έβγαλα με χάρη των καθηγητών και ότι όλα αυτά που είναι γραμμένα σε αυτό το θέμα είναι πρώτη ανάγνωση για εμένα και όχι επανάληψη.

    Έστω ότι έχουμε ένα μηχανάκι και του βάλουμε με κάποιο τρόπο πάνω από κάθε τροχό έναν άλλο παράλληλα με το έδαφος που θα γυρνάνε αντίθετα μεταξύ τους. Αυτό το μηχανάκι θεωρητικά θα έμενε όρθιο ή δεν έχω πιάσει έστω και λέξη από όλα αυτά που διάβασα σε αυτό το θέμα;
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  8. #278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μια μοτοσυκλέτα μόνη της, με κλειδωμένο ίσιο τιμόνι, δε στέκεται όρθια.
    Πως δε στέκεται. Απλά, πρέπει να μη φυσάει, να μην αναπνέουμε κοντά της, να μην περάσει απέξω κάποιο αυτοκίνητο κλπ κλπ - απόλυτα σταθερές συνθήκες δηλαδή (αδύνατον).





    Ή να βγάλεις τα λάστιχα



    (για το άλλο δε σε ξέχασα, απλά λέω να τα συγκεντρώσω να τα πω αργότερα εδώ)

  9. #279
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Είμαι σίγουρος ότι και σε κενό αέρος να τη βάλεις, πάλι δε θα σταθεί. Είναι σαν να προσπαθείς να στηρίξεις μια κάρτα όρθια. Ναι, θεωρητικά, υπάρχει ένα σημείο ισορροπίας, πρακτικά, δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ Ένιγουει, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Βασικά δεν ξέρω καν ποιο είναι το θέμα μας. Το αν το γυροσκοπικό είναι απαραίτητο για την ισορροπία μιας μοτοσυκλέτας ή αν αυτό που ονομάζει "γυροσκοπικό" ο πολύς κόσμος τελικά λέγεται κάπως αλλιώς;
    Life begins at 45°.

  10. #280
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478

  11. #281
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Πριν ρωτήσω να τονίσω πως το σχολείο το έβγαλα με χάρη των καθηγητών και ότι όλα αυτά που είναι γραμμένα σε αυτό το θέμα είναι πρώτη ανάγνωση για εμένα και όχι επανάληψη.

    Έστω ότι έχουμε ένα μηχανάκι και του βάλουμε με κάποιο τρόπο πάνω από κάθε τροχό έναν άλλο παράλληλα με το έδαφος που θα γυρνάνε αντίθετα μεταξύ τους. Αυτό το μηχανάκι θεωρητικά θα έμενε όρθιο ή δεν έχω πιάσει έστω και λέξη από όλα αυτά που διάβασα σε αυτό το θέμα;
    σε χαμηλές ταχύτητες θα το πας και θα το στρίβεις πρακτικά το ίδιο.

    όσο αυξάνεται η ταχύτητα, πιάσεις ξέρω γω 100-150, και πας να στρίψεις με ανάποδο τιμόνι θα αρχίσει να γίνεται πιό αισθητή η απουσία του γυροσκοπικού. Το πόσο θα σε δυσκολέψει τώρα αυτό... εξαρτάται από ένα κάρο παραμέτρους... τι έχεις συνηθίσει, με πόσα πας, τι βάρος κ τι διαστάσεις οι τροχοί, τι μηχανάκι, που οδηγάς, κτλκτλκτλ.

    Είτε όμως δεχτείς την σημασία του γυροσκοπικού είτε όχι, πάλι την ίδια μέθοδο θα κάνεις για να στρίψει: ανάποδο τιμόνι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το αν το γυροσκοπικό είναι απαραίτητο για την ισορροπία μιας μοτοσυκλέτας ή αν αυτό που ονομάζει "γυροσκοπικό" ο πολύς κόσμος τελικά λέγεται κάπως αλλιώς;
    για το πρώτο, δεν είναι απαραίτητο

    το δεύτερο ήταν αρχικά το θέμα μας, αλλά κάπως ξέφυγε η κατάσταση. Περιέγραψα πως το βλέπω στο #51
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  12. #282
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  13. #283
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Λάθος δικό μου. Σε στάση ήθελα να πω.
    Δεν ανεβαίνω πάνω σε τέτοιο πράγμα ούτε θεωρητικά
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  14. #284
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ε?
    Σε αυτά είχε μείνει το γκάζι ανοιχτό και έδινε τσίτες. Κάπου είδα πριν λίγο καιρό ένα ΖΧ, μάλλον αγώνας του ΒSB ήταν που αφού πέταξε τον αναβάτη, συνέχισε σιγά σιγά με 8άρια να πηγαίνειιιιιιιιιι μέχρι που χτύπησε στις αχυρόμπαλες. Ανέβαινε κερμπ, κατέβαινε, αμμοπαγίδες...τα πάντα όλα διέσχισε το Kawa μέχρι να πέσει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #285
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ε?
    Σε αυτά είχε μείνει το γκάζι ανοιχτό και έδινε τσίτες. Κάπου είδα πριν λίγο καιρό ένα ΖΧ, μάλλον αγώνας του ΒSB ήταν που αφού πέταξε τον αναβάτη, συνέχισε σιγά σιγά με 8άρια να πηγαίνειιιιιιιιιι μέχρι που χτύπησε στις αχυρόμπαλες. Ανέβαινε κερμπ, κατέβαινε, αμμοπαγίδες...τα πάντα όλα διέσχισε το Kawa μέχρι να πέσει.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ηayate Προβολή μηνύματος
    Η ζωντανή απόδειξη οτι η μηχανή δεν πέφτει αλλα την ρίχνει ο αναβάτης....https://www.facebook.com/kawasakispa...0783694965783/ :P
    auto les
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

Σελίδα 19 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 91415161718192021222324 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF