Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #46
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    η περιστροφή των τροχών βοηθάει τον αναβάτη να διατηρήσει την ισορροπία (δηλαδή να κρατήσει την μηχανή όρθια), αλλά δεν έχει να κάνει με το γυροσκοπικό φαινόμενο. Η απλούστερη απόδειξη για αυτό είναι πως η μοτοσυκλέτα μπορεί να ισορροπήσει και ακίνητη, ή με πολύ μικρή ταχύτητα (οπότε οι δυνάμεις που εμφανίζονται λόγω περιστροφής είναι αμελητέες).
    Αφού τα ξέρεις καλά για δοκίμασέ κι έλα να μας πείς ποσα δευτερόλεπτα θα την κρατήσεις όρθια με 0 χλμ και καθιστός στην σέλλα.
    Επίσης ο κινητήρας να είναι σβηστός γιατί δεν εχουν στροφορμή μόνο οι τροχοί.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #47
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αφού τα ξέρεις καλά για δοκίμασέ κι έλα να μας πείς ποσα δευτερόλεπτα θα την κρατήσεις όρθια με 0 χλμ και καθιστός στην σέλλα.
    Επίσης ο κινητήρας να είναι σβηστός γιατί δεν εχουν στροφορμή μόνο οι τροχοί.
    γιατί επιμένεις;

    όταν πας με 4 χλμ την ώρα, πιστεύεις οτι το γυροσκοπικό φαινόμενο σε κρατάει όρθιο; δεύτερον, έχει αποδειχτεί με μηχανισμό που ακυρώνει την στροφορμή των τροχών ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο δεν παίζει ρόλο στην ισορροπία της μηχανής. Τρίτον, εγώ μπορεί να μην έχω τη δύναμη να κρατήσω μοτοσυκλέτα όρθια, αλλά ποδήλατο μπορώ να το κρατήσω όρθιο για ώρα με μικροδιορθώσεις χωρίς να κάνω πορεία.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    γιατί επιμένεις;

    όταν πας με 4 χλμ την ώρα, πιστεύεις οτι το γυροσκοπικό φαινόμενο σε κρατάει όρθιο; δεύτερον, έχει αποδειχτεί με μηχανισμό που ακυρώνει την στροφορμή των τροχών ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο δεν παίζει ρόλο στην ισορροπία της μηχανής. Τρίτον, εγώ μπορεί να μην έχω τη δύναμη να κρατήσω μοτοσυκλέτα όρθια, αλλά ποδήλατο μπορώ να το κρατήσω όρθιο για ώρα με μικροδιορθώσεις χωρίς να κάνω πορεία.
    ΟΚ δεν επιμένω άλλο, κατάλαβα τον τρόπο που σκέπτεσαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    γιατί επιμένεις;

    όταν πας με 4 χλμ την ώρα, πιστεύεις οτι το γυροσκοπικό φαινόμενο σε κρατάει όρθιο; δεύτερον, έχει αποδειχτεί με μηχανισμό που ακυρώνει την στροφορμή των τροχών ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο δεν παίζει ρόλο στην ισορροπία της μηχανής. Τρίτον, εγώ μπορεί να μην έχω τη δύναμη να κρατήσω μοτοσυκλέτα όρθια, αλλά ποδήλατο μπορώ να το κρατήσω όρθιο για ώρα με μικροδιορθώσεις χωρίς να κάνω πορεία.
    Τώρα, με συγχωρείς κιόλας αλλά θα έπρεπε να είσαι φειδωλός σε θέματα οδήγησης όταν σε άλλο θρεντ ψάχνεις κάποιον να σου μάθει να οδηγείς και σ΄αυτό "συγκρούεσαι" με κάποιους και που 100δες χιλιάδες χιλιόμετρα έχουν σε 2 ρόδες και δεν είναι και σαύρες.

    Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και διάβαζε περισσότερο και μη δίνεις οδηγικές συμβουλές. Είναι επικίνδυνο. Η θεωρία που μπορεί να είσαι άριστος δεν εφαρμόζεται 100% στο δρόμο.

    Εκτός κι αν γνωρίζεις και μας τρολλάρεις, οπότε στέκεσαι σε κινούμενη άμμο.
    Τελευταία τροποποίηση από sniper; 28/12/2015 στις 13:20.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Επιλεκτικό quote για να επιβεβαιώσεις αυτά που λες;

    Ολόκληρη η πρόταση: "Several factors, including geometry, mass distribution, and gyroscopic effect all contribute in varying degrees to this self-stability, but long-standing hypotheses and claims that any single effect, such as gyroscopic or trail, is solely responsible for the stabilizing force have been discredited."

    Δηλαδή κάνεις όλη αυτή τη φασαρία για να μας πεις ότι δεν είναι ΜΟΝΟ του το γυροσκοπικό υπεύθυνο για την ισορροπία του συστήματος, αλλά ΚΑΙ άλλοι παράγοντες; Αυτό απέχει ΜΙΛΙΑ από το, and I quote:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    έχει αποδειχτεί με μηχανισμό ότι το γυροσκοπικό φαινόμενο δεν παίζει ρόλο στην ισορροπία της μηχανής
    Οπότε ή εσύ δεν καταλαβαίνεις ή η πηγή που εσύ μας έδωσες λέει βλακείες. Διάλεξε
    Life begins at 45°.

  7. #52
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    το περίμενα ότι κάποιος θα κρεμαστεί από την διατύπωση αυτή για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, οπότε πάρε και την αναλυτικότερη έκδοση

    https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycl...scopic_effects

    The role of the gyroscopic effect in most bike designs is to help steer the front wheel into the direction of a lean. This phenomenon is called precession and the rate at which an object precesses is inversely proportional to its rate of spin. The slower a front wheel spins, the faster it will precess when the bike leans, and vice versa. The rear wheel is prevented from precessing as the front wheel does by friction of the tires on the ground, and so continues to lean as though it were not spinning at all. Hence gyroscopic forces do not provide any resistance to tipping.

    At low forward speeds, the precession of the front wheel is too quick, contributing to an uncontrolled bike’s tendency to oversteer, start to lean the other way and eventually oscillate and fall over. At high forward speeds, the precession is usually too slow, contributing to an uncontrolled bike’s tendency to understeer and eventually fall over without ever having reached the upright position.[11] This instability is very slow, on the order of seconds, and is easy for most riders to counteract. Thus a fast bike may feel stable even though it is actually not self-stable and would fall over if it were uncontrolled.

    Another contribution of gyroscopic effects is a roll moment generated by the front wheel during countersteering. For example, steering left causes a moment to the right. The moment is small compared to the moment generated by the out-tracking front wheel, but begins as soon as the rider applies torque to the handlebars and so can be helpful in motorcycle racing. For more detail, see the countersteering article.

    τί να σου πω; ό,τι νομίζεις...
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  8. #53
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Εγώ, ας πούμε, συμφωνώ μαζί σου. Το πόιντ μου ήταν ότι, ακόμα κι αν έχεις 100% δίκιο, δεν υπάρχει λόγος για όλη αυτή τη "φασαρία". Κολλάς σε Φυσική θεωρία και semantics, κάτι που δε θα βοηθήσει κανέναν να στρίψει καλύτερα. Χάριν ευκολίας ή δεν ξέρω τι άλλο, όλοι το λένε "γυροσκοπικό". Μπορούσαν να το λένε Μητσάρα και θα είχε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα. Όποιος θέλει να μάθει τι πραγματικά κρύβεται πίσω από το φαινόμενο, μπορεί να διαβάσει. Οι υπόλοιποι θέλουν απλά να στρίβουν.
    Life begins at 45°.

  9. #54
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    το περίμενα ότι κάποιος θα κρεμαστεί από την διατύπωση αυτή για να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, οπότε πάρε και την αναλυτικότερη έκδοση

    https://en.wikipedia.org/wiki/Bicycl...scopic_effects

    The role of the gyroscopic effect in most bike designs is to help steer the front wheel into the direction of a lean. This phenomenon is called precession and the rate at which an object precesses is inversely proportional to its rate of spin. The slower a front wheel spins, the faster it will precess when the bike leans, and vice versa. The rear wheel is prevented from precessing as the front wheel does by friction of the tires on the ground, and so continues to lean as though it were not spinning at all. Hence gyroscopic forces do not provide any resistance to tipping.

    At low forward speeds, the precession of the front wheel is too quick, contributing to an uncontrolled bike’s tendency to oversteer, start to lean the other way and eventually oscillate and fall over. At high forward speeds, the precession is usually too slow, contributing to an uncontrolled bike’s tendency to understeer and eventually fall over without ever having reached the upright position.[11] This instability is very slow, on the order of seconds, and is easy for most riders to counteract. Thus a fast bike may feel stable even though it is actually not self-stable and would fall over if it were uncontrolled.

    Another contribution of gyroscopic effects is a roll moment generated by the front wheel during countersteering. For example, steering left causes a moment to the right. The moment is small compared to the moment generated by the out-tracking front wheel, but begins as soon as the rider applies torque to the handlebars and so can be helpful in motorcycle racing. For more detail, see the countersteering article.

    τί να σου πω; ό,τι νομίζεις...
    Όταν εσύ στρίβεις ή φρενάρεις ανατρέχεις στα παραπάνω για να αποφασίσεις τι θα κάνεις ή οδηγείς RC;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #55
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όταν εσύ στρίβεις ή φρενάρεις ανατρέχεις στα παραπάνω για να αποφασίσεις τι θα κάνεις ή οδηγείς RC;
    καλά που μου το θύμησες... έσπασε η μπιέλα και καρφώθηκε στο μπλοκ... και πρέπει να βρω κάποιον με tig/mig να του κάνει... σφράγισμα
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  11. #56
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    καλά που μου το θύμησες... έσπασε η μπιέλα και καρφώθηκε στο μπλοκ... και πρέπει να βρω κάποιον με tig/mig να του κάνει... σφράγισμα
    Kάνε ό,τι σε φωτίσει αυτός που πιστεύεις.

    Να ξέρεις πάντως ότι ουδείς άσφαλτος κι η άσφαλτος πονάει. Αν θες μείνε και μάθε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #57
    Και αφού έχουμε κατεβάσει λοιπόν 8 Καντάρι φυσική εγώ θα πω και την δικια μου μ@λ@κι@ μπας και δει κανεις φως.
    Μια λέξη μονο.... γκάζι.... Χωρίς γκάζι κανεις δεν έστριψε!
    Και δεν μιλαμε για κακουρογκαζο, μιλαμε για επιτάχυνση ανάλογης της επιτάχυνσης με 5η απο 60-80 η κατα αλλους 80-100 ανάλογα τα άλογα.
    Αν θες να κλείσεις προς τα μεσα σε μια στροφή μονο με τον έλεγχο του γκαζιού θα το κανεις γιατι όλη η φυσική που αράδιασε ο φίλος ειναι για οταν αλλάζει η κατεύθυνση, άπαξ και αλλαξει η κατεύθυνση μονο το γκάζι σε κρατάει εκει που εισαι και σε παει εκει που θες να πας.(το ξερω οτι μπορεις να κλείσεις μια στροφή με πισω φρένο αλλα...)
    Για αυτο σε δρόμο που δεν ξέρουμε λεμε να μη κάνετε μαλακιες γιατι δεν ξερεις αν σε παίρνει να ανοίξεις γκάζι μεσα σε μια στροφή.
    Με πολυ αγάπη!

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    η θεωρια ειναι γενικα πολυ χρησιμη
    στα μηχανακια ομως ειναι πιο χρησιμοι οι βροντοι
    οπως μια εικονα =1000 λεξεις ετσι μια τουμπα με το μηχανακι =50 σελιδες θεωρια
    προσωπικα ξεκινησα το αθλημα σχετικα μεγαλος οταν δεν την παλευα με τις τουμπες
    25 χρονια μετα δεν εμαθα ακομα να στριβω και δεν θα μαθω οσο κι αν διαβασω
    οταν εχω κεφια καμια φορα πειραματιζομαι μονος μου για να βελτιωθω αλλα μεχρι εκει

  14. #59
    Την περιστροφή του κινητήρα, την αγνόησαν όλοι πλην ενός και αυτήν δεν νομίζω να την ακύρωσαν όπως αυτήν των τροχών στα πειράματα του ohm.
    Επίσης πειραματικά, πολύ πιο εύκολα ισσοροπείς την μοτοσικλέτα με το μοτέρ σε λειτουργία παρά σταματημένο.

    Για τα λοιπά, ο σαπίλας και ο λεπίδας νομίζω τα είπαν... όταν ζητάς "λεφτά" είναι παράλογο να είσαι και "ανοιχτοχέρης".

  15. #60
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    οι εξηγήσεις δεν σου φτάνουν, προσπαθείς να κρατηθείς από την παραμικρή λεπτομέρεια για να δικαιολογήσεις την λανθασμένη σου πεποίθηση. Παραιτούμαι, γιατί άλλο να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι που ξέρεις σε κάποιον που δεν καταλαβαίνει και άλλο να προσπαθείς να εξηγήσεις σε κάποιον που επιμένει.

    Αδιάφορη η περιστροφή του κινητήρα, και δεν θα κάτσω να εξηγήσω γιατί.  Εγώ διαβάζω τα μοτοσυκλετιστικά βιβλία και θα πάω να κάνω και μαθήματα οδήγησης, όπως είχα κάνει και για το αμάξι παλιότερα... σεις, πόσα βιβλία φυσικής ανοίξατε από τότε που τελειώσατε το λύκειο και προσπαθείτε να με βγάλετε λάθος;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 4 από 26 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF