Σελίδα 5 από 26 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Το θέμα εχει ξεφύγει, πάντως το μόνο θετικό είναι ότι θα αργήσουμε να δούμε ρομποτικές μοτοσυκλέτες στους δρόμους , (σε αντίθεση με αυτοκίνητα που γρήγορα θα κυκλοφορήσουν ή μοτοσυκλέτα με ... βοηθητικές που πειραματίζεται η YAMAHA!!) γιατί ακόμη και οι φωστήρες των Μαθηματικών ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να βρουν την εξίσωση που περιγράφει την δυναμική ευστάθεια της μοτοσυκλέτας και ποδηλατου,
    Ισως στα επόμενα χρόνια, οι μόνοι πραγματικοι οδηγοί που θα κυκλοφορούν στους δρόμους, θα είναι οι μοτοσυκλετιστές....
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 28/12/2015 στις 19:09.

  2. #62
    Η αλήθεια είναι λίγα, στο Πολυτεχνείο, αλλά έχω γράψει κάμποσα χιλιόμετρα και έχω κάνει τέσσερα σχολεία (και έχω πολλά ακόμα να μάθω)... παίρνω την αμάθεια μου και πάω να χαζέψω λίγο.

  3. #63
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος

    Αδιάφορη η περιστροφή του κινητήρα, και δεν θα κάτσω να εξηγήσω γιατί.  Εγώ διαβάζω τα μοτοσυκλετιστικα βιβλία.
    Εγώ θα ήθελα να μάθω το γιατί. Και αν η εξήγηση σου είναι εμπεριστατωμένη, θα πρότεινα να το εξηγήσεις και στην Yamaha, που μαλακωδως έφτιαξαν το κορυφαίο αγωνιστικο τους με ανάποδη κίνηση του στροφαλου.
    Είμαι σίγουρος πως θα τους ανοίξεις νέους ορίζοντες γνώσης.

    Καλό είναι πάντως να μην είσαι και τόσο απόλυτος στο τι λέει η θεωρία του wiki. Κάποιοι από αυτούς που σου απάντησαν, το ξέρουν το θέμα καλύτερα από ότι μπορείς να φανταστείς και με πολύ wild imagination...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Την περιστροφή του κινητήρα, την αγνόησαν όλοι πλην ενός και αυτήν δεν νομίζω να την ακύρωσαν όπως αυτήν των τροχών στα πειράματα του ohm.
    Επίσης πειραματικά, πολύ πιο εύκολα ισσοροπείς την μοτοσικλέτα με το μοτέρ σε λειτουργία παρά σταματημένο.

    Για τα λοιπά, ο σαπίλας και ο λεπίδας νομίζω τα είπαν... όταν ζητάς "λεφτά" είναι παράλογο να είσαι και "ανοιχτοχέρης".

    Για την περιστροφή του μοτερ λοιπόν, μερικές διαπιστώσεις, οι πλειοψηφία των μοτοσυκλετών εχει μοτερ που η περιστροφή τους προστίθεται στην δυναμική των τροχών. εξαίρεση τα ΒΜW R (μποξερ) και τα GUZZI με χαρακτηριστικό παράδειγμα το μεγαλο V2 Le man που στο απότομο άνοιγμα του γκαζιου γέρνει ....δεξιά!!
    Επίσης η GUZZI πάλι, ειχε κατασκευάσει στην δεκαετία του 1920 (!!) μια μοτοσυκλέτα με αστεροειδή κινητήρα τοποθετημένο ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΜΠΡΟΣ ΤΡΟΧΟ, που περιστρεφόταν ανάποδα με την φορά των τροχών και σάρωσε ολα τα πρωταθλήματα της εποχής!
    Αυτά τα ολίγα!.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αυτο για τη συμετοχη του κινητηρα τωρα το μαθαινω,


    Αντε καντε ενα νεο θεμα να ξεστραβωθουμε.

  6. #66
    Αν δεν έχει αντίρρηση ο δημιουργός του θέματος, συνεχίζουμε εδώ. (Ο τίτλος διορθώθηκε)
    Think faster than you ride

  7. #67
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα ήθελα να μάθω το γιατί.
    Πήγαινε σε κατηφόρα και δοκίμασε μανούβρες με κάποια σεβαστή ταχύτητα, το κιβώτιο σε νεκρά, τη μία φορά με το μοτέρ σβηστό και την άλλη με το μοτέρ ξέρω γω στις 6000. Δεν θα δεις σπουδαία διαφορά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    μαλακωδως έφτιαξαν το κορυφαίο αγωνιστικο τους με ανάποδη κίνηση του στροφαλου.
    Είμαι σίγουρος πως θα τους ανοίξεις νέους ορίζοντες γνώσης.
    γιατί εκεί θες και το τελευταίο 1% του όποιου κέρδους. Η στροφορμή του κινητήρα επηρεάζει ελάχιστα μεν, αλλά στον αγώνα που σε νοιάζει ακόμα και το εκατοστό του δευτερολέπτου, το κυνηγάς. Σε αγώνα motogp (δεν ξέρω αν είναι για εκεί, αλλά δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη σημασία για τη συζήτηση) το 1% είναι ~3 δευτερόλεπτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι πάντως να μην είσαι και τόσο απόλυτος
    Αυτό το ακούω μόνο και πάντα από όποιον δεν έχει κανένα επιχείρημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    στο τι λέει η θεωρία του wiki.
    Έβαλα και άλλες πηγές. Η wiki είναι απλά ένα ρεζουμέ. Αν δεν σου φτάνουν ούτε αυτές, μπορώ να βρω και άλλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάποιοι από αυτούς που σου απάντησαν, το ξέρουν το θέμα καλύτερα από ότι μπορείς να φανταστείς και με πολύ wild imagination...
    Ας στηρίξουν, τότε, επιστημονικά, αυτό που ξέρουν και ας πάνε να διορθώσουν την wikipedia. Αν η εξήγησή τους είναι πειστική, να είσαι βέβαιος ότι θα δεχτούν την διόρθωση, όπως και είχανε κάνει όταν καταλάβανε ότι το γυροσκοπικό δεν κάνει τόσα όσα νομίζανε. Put your money where your mouth is, όπως λένε.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Πήγαινε σε κατηφόρα και δοκίμασε μανούβρες με κάποια σεβαστή ταχύτητα, το κιβώτιο σε νεκρά, τη μία φορά με το μοτέρ σβηστό και την άλλη με το μοτέρ ξέρω γω στις 6000. Δεν θα δεις σπουδαία διαφορά.
    Φυσικά και θα δεις. Το αν φταίει το γυροσκοπικό ή κάτι άλλο, είναι άλλο θέμα. Δε γνωρίζω, δεν έχω εμβαθύνει τόσο, δεν είμαι Φυσικός, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (αν θες να μας διαφωτίσεις, πάντως, κάνε το). Αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα δεις διαφορά. Μάντεψε με ποιον από τους 2 τρόπους είναι πιο πιθανό απλά να φας τα μούτρα σου.
    Life begins at 45°.

  9. #69
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φυσικά και θα δεις. Το αν φταίει το γυροσκοπικό ή κάτι άλλο, είναι άλλο θέμα. Δε γνωρίζω, δεν έχω εμβαθύνει τόσο, δεν είμαι Φυσικός, δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα (αν θες να μας διαφωτίσεις, πάντως, κάνε το). Αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ θα δεις διαφορά. Μάντεψε με ποιον από τους 2 τρόπους είναι πιο πιθανό απλά να φας τα μούτρα σου.
    Το έχω ήδη κάνει, για αρκετή διαδρομή, με άλλον από πίσω να ακολουθεί με άλλη μηχανή, το μοτέρ σβηστό τελείως (και φυσικά νεκρά). Μια χαρά πήγαινε.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Το έχω ήδη κάνει(...)
    Έτσι, από περιέργεια... Για ποιο λόγο;
    Think faster than you ride

  11. #71
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Μαστορα ........
    Η μας κανεις πλακα......
    Η πραγματικα εισαι ενα βημα πριν την τουμπα....
    Φιλικα.
    Over and out απο εμενα και may the force be with you.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #72
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μαστορα ........

    πραγματικα εισαι ενα βημα ΜΕΤΑ την τουμπα....
    Fixed.

    Το νόημα του να αποδειξουμε οτι δεν ισχυει οτι ισχυει δεν κατανοώ αλλα η ολη φαση εχει γεεελιο

  13. #73
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Έτσι, από περιέργεια... Για ποιο λόγο;
    γιατί όχι;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  14. #74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    γιατί όχι;
    Εγώ θα έτρεμα μόνο και μόνο που δεν θα είχα γκάζι.
    Think faster than you ride

  15. #75
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έτρεμα μόνο και μόνο που δεν θα είχα γκάζι.
    σε κατηφόρα με μεγάλη κλίση, πατάς γκάζι; :a13:
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 5 από 26 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF