Σελίδα 7 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #91
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    ....
    τεσπα, με νεκρά εννοώ, για να δεις αν η στροφορμή του κινητήρα επηρεάζει την οδήγηση.
    Φυσικά και την επηρρεάζει, με νεκρά είμαι (είσαι, είναι) βάρκα-γιαλό, με ανοιχτό γκάζι είμαι σαν τρένο σε ράγες. Σε ανηφόρα, κατηφόρα, ευθεία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #92
    την περίπτωση αυτή όλως τυχαίως την περιγράφει ο Keith Code σε ένα από τα τρία βιβλία του,δε θυμάμαι σε ποιο. Είχε πάει κάποτε κάποιος στα σεμινάριά του ο οποίος ήταν φυσικός(ή κάτι τέτοιο) και είχε υπολογίσει με διάφορες περίπλοκες μαθηματικές εξισώσεις για την κινηματική της μοτοσυκλέτας ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει.Ε,μαντέψτε.............

    αν βρω το απόσπασμα θα το ποστάρω αυτούσιο
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #93
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κάτσε να δω αν το κατάλαβα καλά.

    Θεωρείς νορμάλ και ασφαλές να στρίβεις με σβηστό το μηχανάκι. Σε κατηφόρα. Ναι;
    όχι βέβαια. Η μηχανή έχει μηχανή για να την πας με τη μηχανή σε λειτουργία και με ταχύτητα μέσα.

    το ερώτημα όμως, αν ανατρέξεις στα προηγούμενα μηνύματα, ήταν αν η στροφορμή του κινητήρα επηρεάζει την ευστάθεια της μηχανής
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  4. #94
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    όχι βέβαια. Η μηχανή έχει μηχανή για να την πας με τη μηχανή σε λειτουργία και με ταχύτητα μέσα.

    το ερώτημα όμως, αν ανατρέξεις στα προηγούμενα μηνύματα, ήταν αν η στροφορμή του κινητήρα επηρεάζει την ευστάθεια της μηχανής

    ( γενικα σε ολους μιλαω..)


    Σε κατι λεπτομερειες που κολατε--διαφωνειτε.....

    ...αν η στροφορμή του κινητήρα επηρεάζει την ευστάθεια της μηχανής....

    Για ποια ...μηχανη...Μιλατε..???

    Και τελος παντων με καποιο 1000αρι δικυλινδρο κατι μπορει να επηρεαζει....

    Με κανα διχρονο 250αρι ποιο πολυ θα σε επηρεασει το εαν θα πατησεις τον μερμυγκα.....

    Τωρα εαν προσπαθεις να δεις τι θα γινει με την στροφορμη και με κανα παπακι..... Το πολυ πολυ να του πεταξεις το πιστονι απο την κεφαλη να μπλεχτει με την μπιελα στον μπροστινο τροχο να κοκαλωσει εντελως να τελειωνουμε....

    Αυτα για την ευσταθειας της......μηχανης ( την οποια γιατι γμτ σε παρομοιες διαφωνιες πρεπει να τις θεωρουμε ολες ιδιες...?? )



    Το θεμα ειναι για τι μηχανη μιλαμε.....

    Γιατι ρυθμους οδηγησης μιλαμε ...

    Κια ας διαφωνησουμε απο εκει και περα....!!

  5. #95
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Δηλαδή υπάρχει μοτοσυκλέτα που συμπεριφέρεται καλύτερα όταν στρίβεις σβηστός;
    Life begins at 45°.

  6. #96
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή υπάρχει μοτοσυκλέτα που συμπεριφέρεται καλύτερα όταν στρίβεις σβηστός;
    Για κάτι μλκίες που έχω οδηγήσει δεν μπορώ να το αποκλείσω κιόλας....

    (reminder: να πω του κολλητού να μου δώσει τη vespa. Μπορεί σβηστή να τρώγεται)

  7. #97
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή υπάρχει μοτοσυκλέτα που συμπεριφέρεται καλύτερα όταν στρίβεις σβηστός;

    Οταν κατεβαινεις με 20κμ ολα μια χαρα συμπεριφερονται.....!!

  8. #98
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος

    Το θεμα ειναι για τι μηχανη μιλαμε.....
    Κάποιο pc με σύνδεση το google και στο wiki μιλάμε, και φυσική λυκείου (όσοι δεν έκαναν κοπάνα και σούζες).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος

    Γιατι ρυθμους οδηγησης μιλαμε ...
    Κάτι μεταξύ ποδηλάτου και παπιού με lifan 125 που σβήνει στις κατηφόρες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #99
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κάποιο pc με σύνδεση το google και στο wiki μιλάμε, και φυσική λυκείου (όσοι δεν έκαναν κοπάνα και σούζες).



    Κάτι μεταξύ ποδηλάτου και παπιού με lifan 125 που σβήνει στις κατηφόρες.

    Την εκανα την αναζητηση κυριε πρυτανη ( αλλα για τα μεχρι 20 κμ που ζηταω μονο τσαγια απο ποδηλατα μου δειχνει...)

    Εαν βρεις κατι στειλε μου το λινκ και θα μου βαλω τιμωρια 10ημερη αποβολη απο κοπανες και σουζες....





    Το ποσα χιλμ θα φτασεις σε μια κατηφορα σβηστος ειτε με ποδηλατο ειτε με lifan ειτε με r1 ειτε με τρακτερ.....

    Δεν εξαρταται απο το οχημα..... ( Ξερω εγω μπορει να το λεει και στην φυσικη αυτο δεν θυμαμαι.....)

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Το ποσα χιλμ θα φτασεις σε μια κατηφορα σβηστος ειτε με ποδηλατο ειτε με lifan ειτε με r1 ειτε με τρακτερ.....

    Δεν εξαρταται απο το οχημα..... ( Ξερω εγω μπορει να το λεει και στην φυσικη αυτο δεν θυμαμαι.....)
    Καλά...πιάσε εσύ 90 km/h με σβυστό Lifan ή R1 και έλα να μου πεις...https://www.youtube.com/watch?v=8wRtCbsYV3s



    ΥΓ.Το λέει και αυτό η φυσική, στο κεφαλαιο περί τριβής. Την Δευτέρα στον Ohm με τον κηδεμόνα σου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    δυο 250αρια μονοκυλινδρα που εχω δουλευοντας με σταντ στο ρελαντι σε επιπεδο τσιμεντο τα κανουν τα βηματακια τους οταν δεν ειμαι πανω
    ελπιζω να βοηθησα

  12. #102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δυο 250αρια μονοκυλινδρα που εχω δουλευοντας με σταντ στο ρελαντι σε επιπεδο τσιμεντο τα κανουν τα βηματακια τους οταν δεν ειμαι πανω
    ελπιζω να βοηθησα
    Αν είχες BMW, θα ανακάλυπτες πως κάνουν βηματάκια και με σένα πάνω.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #103
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Το ποσα χιλμ θα φτασεις σε μια κατηφορα σβηστος ειτε με ποδηλατο ειτε με lifan ειτε με r1 ειτε με τρακτερ.....
    Δεν εξαρταται απο το οχημα.....
    Ο πρώτος παράγοντας είναι το όχημα .


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Καλά...πιάσε εσύ 90 km/h με σβυστό Lifan ή R1 και έλα να μου πεις...https://www.youtube.com/watch?v=8wRtCbsYV3s
    ΥΓ.Το λέει και αυτό η φυσική, στο κεφαλαιο περί τριβής. Την Δευτέρα στον Ohm με τον κηδεμόνα σου.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ανέβασες το μεγαλύτερο ρόλο παίζει η αντίσταση του αέρα και όχι τόσο η τριβή .Ο ποδηλάτης είναι κολλημένος πίσω από το φορτηγό και ουσιαστικά η αντίσταση του αέρα είναι πάρα πολύ μικρή .
    Προφανώς ένα μηχανάκι έχει μεγαλύτερη τριβή και δεν θα μπορούσε να πιάσει και να διατηρήσει τέτοια ταχύτητα πίσω από ένα φορτηγό .

    Y.Γ Η δημοσιογράφος έχει πολύ πλάκα πάντως , λέει και καλά πηγαίνει με 90 χλμ χωρίς κράνος ..λες και θα έκανε κάτι το κράνος αν έπεφτε
    Τελευταία τροποποίηση από visualizer; 29/12/2015 στις 18:57.

  14. #104
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    επειδή απο θεωρία δεν σκαμπάζω.
    κ απο πράξη παλι λιγα πράγματα
    θα σου πω για την δικιά μου "εμπειρία".

    οταν μεταπηδησα απο μοτοσικλέτα μεσαιου κυβισμού (cbf 600) σε σκουτερακι περιπου ιδιων επιδόσεων κ μεγεθους με το δικο σου, ενιωθα οτι αντι για στροφη ή θα φυγω φετες οπως λες κ εσυ ή θα αγοράσω κανα χωραφι.
    ισως το κέντρο βαρος? η θεση οδηγησης που ειναι αρκετα ψηλη?
    ακομα κ με ολοκαίνουρια λάστιχα την ιδια αίσθηση ειχα.
    το μονο που με βοήθησε να μπω πιο γρηγορα νιώθοντας παράλληλα ασφαλεια ηταν το άνοιγμα του εσωτερικού γονατου.
    μην γελατε ρε. δεν βαζω ξυστρες.
    δεν ξερω γιατι εστω κ σε αυτες τις μικρές κλίσεις εγω βρισκω διαφορά.

  15. #105
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Καλά...πιάσε εσύ 90 km/h με σβυστό Lifan ή R1 και έλα να μου πεις...https://www.youtube.com/watch?v=8wRtCbsYV3s



    ΥΓ.Το λέει και αυτό η φυσική, στο κεφαλαιο περί τριβής. Την Δευτέρα στον Ohm με τον κηδεμόνα σου.


    Τι λεει η φυσικη ..?? Το ποσα χιλμ θα πιασει κατι μεταξύ ποδηλάτου και παπιού με lifan 125 σε κατηφορα...??

    Κατι θες να πεις τωρα.....αλλα....

    Τελος και για να τελειωνουμε...


    Τραβα εσυ να πεις σε κανεναν αμα χασεις ισοροπια οτι σου εφταιξε η Στροφορμη ( να γελαει ο καθε πικραμενος ) του κινητηρα και αμα τους δεις και χαζογελανε να τους λες να ερθουν με του κηδεμονες τους......!

    Και αμα τους δεις και δεν στρωνουν....

    Δως τους να δουν τους και το βιντεο με το ποδηλατο να το σπρωχνει η οπισθελκουσα της νταλικας για να τεκμηριωσεςι καλλυτερα ...

    Τελος ... επειδη ως γνωστον η πραξη ως γνωστον μειονεκτει στα θρεντ σε αντιθεση με την θεωρια που ειναι απειρη συγκριτικα με το συμπαν......

    Και καθως δεν μπορουμε να εχουμε ενα συγκριτικο το ποσο ποιο σταθερο θα ειναι ενα μηχανακι μπαινοντας σε μια στροφη μαρασαρωντας με νεκρα ...

    Σε αντιθεση με ενα ιδιο μηχαννακι που θα μπει σβυστο...

    Καλλυτερα ας το αφησουμε εδω....

Σελίδα 7 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 09:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 15:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 21:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF