Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Θέση εξωτερικού πέλματος στη στροφή.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Θέση εξωτερικού πέλματος στη στροφή.

    Εχω μια απορια και δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο στο forum μετα απο αναζητηση, οποτε ανοιγω νεο thread. Φυσικα αν εχει αναπτυχθει καπου αλλου μου το λετε...

    Η απορια μου ειναι για τη σωστη θεση του εξωτερικου πελματος στη στροφη (μιλαμε για σπορ οδηγηση, με βγαλσιμο σωματος). Απο οσα εχω διαβασει μου εχει μεινει η εντυπωση οτι στη μηχανη παντα παταμε στις μυτες των ποδιων (balls of our feet). Απο την αλλη προσεξα σε αρκετες φωτογραφιες απο οδηγους αγωνων να εχουν το εξωτερικο πελμα με τετοιον τροπο που να κουμπωνει το μαρσπιε στη μεση της μποτας τους, ακριβως πριν το τακουνι δλδ. Ποιο απο τα δυο ειναι το σωστο και γιατι;

    Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε συνεισφορα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 03/01/2016 στις 12:07. Αιτία: προσθηκη φωτογραφιας

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Απο αυτά που μου έχουν πεί,μου έχουν δείξει και εφαρμοζω,τα πόδια πατανε με τα μαξιλαράκια των πελμάτων στα μαρσπιε,ώστε να είναι σε θέση ετοιμότητας για φρένο η αλλαγή ταχύτητας

  3. #3
    υπό κλίση "κλειδώνω" το πόδι μεταξύ μαρσπιέ και ντεπόζιτου για να μου παρέχει σημείο στήριξης ικανό έτσι ώστε να αφήνω το τιμόνι και τα πιρούνια να κάνουν τη δουλειά τους*.άρα το τακούνι της μπότας "κοντράρει" στο μαρσπιέ.

    *δεν στηρίζομαι καθόλου στα κλιπ-ον
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    υπό κλίση "κλειδώνω" το πόδι μεταξύ μαρσπιέ και ντεπόζιτου για να μου παρέχει σημείο στήριξης ικανό έτσι ώστε να αφήνω το τιμόνι και τα πιρούνια να κάνουν τη δουλειά τους*.άρα το τακούνι της μπότας "κοντράρει" στο μαρσπιέ.

    *δεν στηρίζομαι καθόλου στα κλιπ-ον
    Οπως στη φωτογραφια του πρωτου σχολιου μου δλδ, σωστα;

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οπως στη φωτογραφια του πρωτου σχολιου μου δλδ, σωστα;
    ναι.το τακούνι έχει λόγο ύπαρξης και δεν είναι να μας κάνει ψηλότερους
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Eχω την εντυπωση οτι με τις μυτες μπορεις και βαζεις δυναμη στο μαρσπιε, ενω με την καμαρα οχι. Αναλογως, πραττεις.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εχω μια απορια και δεν μπορεσα να βρω κατι σχετικο στο forum μετα απο αναζητηση, οποτε ανοιγω νεο thread. Φυσικα αν εχει αναπτυχθει καπου αλλου μου το λετε...
    http://www.moto.gr/forums/showthread...BF%CF%86%CE%B7

    http://www.moto.gr/forums/showthread...BF%CF%86%CE%B7

    http://www.moto.gr/forums/showthread...BF%CF%86%CE%B7

    http://www.moto.gr/forums/showthread...BF%CF%86%CE%B7

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ευχαριστω για την παραθεση, αλλα επειδη 3 απο τα 4 thread τα ειχα βρει και δεν ειχαν την απαντηση που εψαχνα μαλλον κατι μου διεφευγει. Ειναι διαφορετικα τα θεματα συζητησης απο αυτο που ρωτησα νομιζω. Το τεταρτο που ειναι και το πιο σχετικο το εχασα λογω τιτλου (μαρσιπιε αντι για μαρσπιε που εψαχνα).

    Anyway, με καλυψε η απαντηση του Giorgio_Rp που απ'οσο εχω καταλαβει το εχει κι ολας το αντικειμενο, οποτε ειμαστε ΟΚ.

  9. #9
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    κανονικα πρεπει να πας με τη μυτη στο μαςπιε. ξερω καπους που πατανε στο μαςπιε αναμεσα στο κενο τις μποτας, αυτοι ομως ξερουν μεχρι που θα πλαγιασουν για να μη ξυσουν το ποδι και δεν το αφηνουν να κρεμεται. παρε καποιες βασεις για το πως στηριζεσαι σωστα πανω στο μηχανακι και διαμορφωσε τη θεση σου οπως σε βολευει περισσοτερο (αρκει να μη δημιουργει προβλημα ομως).

    πχ. εγω ποτε δεν βγαζω γονατο, ποτε ομως. ειμαι κοντος, δεν με βολεψε απο την αρχη και συνηθισα ετσι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #10
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    κανονικα πρεπει να πας με τη μυτη στο μαςπιε. ξερω καπους που πατανε στο μαςπιε αναμεσα στο κενο τις μποτας, αυτοι ομως ξερουν μεχρι που θα πλαγιασουν για να μη ξυσουν το ποδι και δεν το αφηνουν να κρεμεται. παρε καποιες βασεις για το πως στηριζεσαι σωστα πανω στο μηχανακι και διαμορφωσε τη θεση σου οπως σε βολευει περισσοτερο (αρκει να μη δημιουργει προβλημα ομως).

    πχ. εγω ποτε δεν βγαζω γονατο, ποτε ομως. ειμαι κοντος, δεν με βολεψε απο την αρχη και συνηθισα ετσι.
    Εξωτερικό, όχι εσωτερικό
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  11. #11
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από HelenKoR Προβολή μηνύματος
    Εξωτερικό, όχι εσωτερικό
    σωστα, ιδια φιλοσοφια εχουν ομως απλα στον εξωτερικο δεν κινδυνευεις να ξυσεις μποτα καταλαθος.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  12. #12
    Να πατάς έτσι, ώστε ο τρόπος με τον οποίον που το πόδι σου και το σώμα σου ακουμπούν στις περιοχές στήριξης (ρεζερβουάρ, μαρσπιές, σέλα κλπ) να σου επιτρέπει να παραμένεις σταθερός καθώς κρεμιέσαι και να μην χρειάζεται να στηριχθείς στο τιμόνι.

    Από το παραπάνω προκύπτει πως ο αποδοτικότερος τρόπος είναι να πατάς με το μετατάρσιο, διότι κάνεις καλό μοχλό και ακινητοποιείς το τμήμα του ποδιού μεταξύ του ρεζερβουάρ και του μαρσπιέ, πάνω σ' αυτά. Η θέση του σώματος είναι κάτι ενιαίο, αν δεν τοποθετήσεις κάτι σωστά, κατά πάσα πιθανότητα θα πάρει η μπάλα και τα υπόλοιπα.

    Βέβαια παίζουν κι άλλα ρόλο, όπως το τι μηχανάκι οδηγάς (προφανώς), πού το οδηγάς, ο σωματότυπός σου και πώς σε βολεύει να κουμπώσεις πάνω στο μηχανάκι για να πετύχεις την σταθερότητα που γράφω παραπάνω.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Δεν είμαι πιστάκιας, οπότε διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά ο κύριος λόγος, για τον οποίο το πόδι πατάει στις μύτες, είναι για να μη βρει στο έδαφος κατά την κλίση. Οπότε, ουσιαστικά, μόνο το εσωτερικό πόδι μας νοιάζει. Κατά τ'άλλα, είναι σαφώς πιο πρακτικό να πατάμε όπως δείχνει η φωτογραφία.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    σωστα, ιδια φιλοσοφια εχουν ομως απλα στον εξωτερικο δεν κινδυνευεις να ξυσεις μποτα καταλαθος.
    Δεν θέλω να ξέρω πώς μπορείς να το καταφέρεις επίτηδες
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Η σωστή θέση του εξωτερικού πέλματος είναι στο σώμα του αντιπάλου (VR46 speaking).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 14:18
  2. Τελικά φρενάρουμε πάνω στη στροφή....?
    από kiloMeater στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2008, 17:48
  3. Θεση σωματος/ποδιων στη στροφη
    από Ταξιδευτής στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 106
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2007, 19:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF