Σελίδα 26 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 16212223242526
Προβολή αποτελεσμάτων 376 έως 382 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    παντος στο δυναμομετρο τα μηχανάκια στο τερμα γκαζι 'σηκώνονται'

    και στα αλματα με καθαρα η περιστροφη του μοτερ και των τροχων παιζει τον κυριο ρολο στον ελενχο τις κλίσης τις μοτο οσο ειναι στον αερα
    Αυτό το κάνει η επιτάχυνση και η επιβράδυνση του τροχού και όχι η περιστροφή από μόνη της!!!!!

  2. #377
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από drspeed Προβολή μηνύματος
    Αυτό το κάνει η επιτάχυνση και η επιβράδυνση του τροχού και όχι η περιστροφή από μόνη της!!!!!
    +1 η επιταχυνση θα συμπιέσει την πίσω ανάρτηση, αυτό όμως που τελικά την εκτίνει ειναι θέμα γεωμετρίας του ψαλιδιού.το anti squat που λένε.
    αυτά αφορούν οταν ακουμπά στο έδαφος.

  3. #378
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Είδα φώς και μπήκα. Γενικά ενδιαφέρον πώς οι διάφοροι αναβάτες αντιλαμβάνονται διαφορετικά τα ίδια πράγματα. Επίσης πώς ο καθένας αναλύει τις σκέψεις του. Βρίσκω πολύ ενοχλητικό το ότι χρησιμοποιούνται λάθος λέξεις και ορολογία δημιουργώντας παρεξηγήσεις και τροφοδοτώντας διαφωνίες. Έλεος. Το ανάποδο τιμόνι στην αρχή της στροφής το λένε γυροσκοπικό φαινόμενο; Γιατί να χρησιμοποιούμε άλλες λέξεις, για να μπερδευόμαστε ;
    Ήθελα να προσθέσω στην ανάλυση σας το ρόλο που παίζει το βάρος του οδηγού, σε σχέση με το δίτροχο. Στο ποδήλατο είναι εφικτό να στρίψεις με το σώμα, στη μηχανή δύσκολο. Τέλος θα επαναλάβω αυτό που διάβασα και μου άρεσε, οτι δεν υπάρχει φυγόκεντρος αλλά μόνο κεντρομόλος. Στα περισσότερα συμφωνείτε όλοι αλλά χρησιμοποιείτε διαφορετικές εκφράσεις, παρεξηγιεστε κσι διαφωνείτε και σαρκάζεστε...
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 29/03/2016 στις 08:07.

  4. #379
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2016
    Μηνύματα
    2
    Για να κανω και εγω μια ερωτηση γτ ειμαι ιδεας απο μηχανη και τωρα μαθαινω.
    Η βασικη μου απορια ειναι το countersteering.Αυτο που κανω εγω στην ουσια ειναι το εξης
    Αν θελω να στριψω δεξια,πρωτα στριβω ελαχιστα αριστερα και στα καπακια στριβω το τιμονι δεξια και ακολουθω την διαδικασια(ανοιγμα γκαζιου κτλ).Κανω κατι λαθος?

  5. #380
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noobas27 Προβολή μηνύματος
    Για να κανω και εγω μια ερωτηση γτ ειμαι ιδεας απο μηχανη και τωρα μαθαινω.
    Η βασικη μου απορια ειναι το countersteering.Αυτο που κανω εγω στην ουσια ειναι το εξης
    Αν θελω να στριψω δεξια,πρωτα στριβω ελαχιστα αριστερα και στα καπακια στριβω το τιμονι δεξια και ακολουθω την διαδικασια(ανοιγμα γκαζιου κτλ).Κανω κατι λαθος?
    Δεν «στρίβεις» πρώτα από την αντίθετη, το "counter" το κάνουμε για να αναγκάσουμε την μηχανή να πάρει κλίση. Σπρώχνεις π.χ. προς τα εμπρός το δεξί χερούλι για να πλαγιάσει η μηχανή προς τα δεξιά.

  6. #381
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noobas27 Προβολή μηνύματος
    Για να κανω και εγω μια ερωτηση γτ ειμαι ιδεας απο μηχανη και τωρα μαθαινω.
    Η βασικη μου απορια ειναι το countersteering.Αυτο που κανω εγω στην ουσια ειναι το εξης
    Αν θελω να στριψω δεξια,πρωτα στριβω ελαχιστα αριστερα και στα καπακια στριβω το τιμονι δεξια και ακολουθω την διαδικασια(ανοιγμα γκαζιου κτλ).Κανω κατι λαθος?
    Αν καταλαβαίνω σωστά τι λες, αυτό που κάνεις είναι το σωστό. Στρίβεις το τιμόνι "ανάποδα" για να δώσεις κλίση και στην συνέχεια αφού φτάσεις στην επιθυμητή κλίση, το τιμόνι αφήνεται να έρθει στην πορεία της στροφής, κοιτώντας προς το εσωτερικό της. Δεν νομίζω σε ταχύτητα να το "στρίβεις" εσύ προς την στροφή, μάλλον απλά του επιτρέπεις να έρθει εκεί που θα το πάει πρακτικά μόνη της η μοτοσικλέτα.

  7. #382
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    amyroukai, εγω αντιλαμβάνομαι διαφορετικά αυτό που λέει ο noobas27.
    οταν λέει στρίβει ελαχιστα αριστερα και στα καπακια δεξια, μήπως "στρίβει ελάχιστα" προς τα αριστερα- σα να "παίρνει φόρα" - και μετά "το ρίχνει" δεξια;

Σελίδα 26 από 26 ΠρώτοΠρώτο ... 16212223242526

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF