Σελίδα 1 από 26 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 382

Θέμα: Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    16

    Question Πρόβλημα στις στροφές!!- Ισορροπία μοτοσυκλέτας

    Καλησπέρα σας παιδιά και προπάντων καλές γιορτές σε όλους σας!

    Το ερώτημα μου θα ήταν χαζό για τους περισσότερους αλλά πραγματικά εμένα με "σκοτώνει".

    Έχει σχεδόν ένα μήνα που πήρα το δίπλωμα για το πενηντάρι και έχω παρατηρήσει ότι οι γνώσεις μου στις στροφές είναι λειψές. Ήξερα να οδηγαω αρκετά καλά και πριν το δίπλωμα αλλά πάντα είχα θέμα με τις στροφές. Πιστεύω πως ο τρόπος που στρίβω είναι λάθος και κάποια μέρα θα γευτώ άσφαλτο .
    Όταν στρίβω δεν βάζω αρκετά το σώμα μου επειδή φοβάμαι λόγο κάποιων πτώσεων που είχα στο παρελθόν με συνέπεια όταν στρίβω να νιώθω ότι στρίβω αεροπλάνο. Οδηγαω ένα gilera runner του 09' και το τιμόνι στρίβει αρκετα λίγο και κάπως δύσκολα.(ίσως να είναι έτσι σε όλα τα μηχανάκια )
    Ένα μήνα έχω καταφέρει να επιβιώσω στους δρόμους αλλά όχι για πολύ αν συνεχίσω έτσι!! Θέλω να μου δώσετε καμία συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω για να στρίβω καλύτερα ώστε να αντιμετωπίσω και τις φοβίες μου!!
    Ευχαριστώ
    Τελευταία τροποποίηση από antonis1999; 26/12/2015 στις 00:53.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Κανονικά το μηχανάκι στρίβει με το σώμα και όχι με το τιμόνι. Αλλά όταν λες δεν στρίβει πολύ και κάπως δύσκολα, τι εννοείς? Αν εννοείς ότι είναι σφιχτό πρέπει να το δει μάστορας.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Κανονικά το μηχανάκι στρίβει με το σώμα και όχι με το τιμόνι. Αλλά όταν λες δεν στρίβει πολύ και κάπως δύσκολα, τι εννοείς? Αν εννοείς ότι είναι σφιχτό πρέπει να το δει μάστορας.
    Δεν νομιζω οτι φταιει το μηχανακι,μαλλον λογω της φοβιας που εχει "κλειδωνει" το τιμονι και
    δεν στριβει οπως θα επρεπε.

    Πως ηξερες να οδηγας καλα πριν ενω δεν μπορουσες να στριψεις;;
    Δεν εχει λογικη αυτο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    16
    Το ξέρω ότι στρίβει με το σώμα αλλά δεν μπορώ να βάλω πολύ σώμα επειδή φοβάμαι για κάποιο λόγο. Βλέπω τους φίλους μου όταν στρίβουν πλαγιάζουν πολύ κάτι που δεν μπορώ να κάνω επειδή νιώθω ότι θα φυγω φέτα. Όσο για το μηχανάκι μόλις το πήρα επειδή το πήρα μεταχειρισμένο το πήγα σε έναν μάστορα για να το δει και και μου είπε πως είναι πένα .. Το πρόβλημα πιστεύω είναι καθαρά ψυχολογικό..λογικά δεν εμπιστεύομαι το μηχανάκι μου όσο χρειάζεται.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Κανονικά το μηχανάκι στρίβει με το σώμα και όχι με το τιμόνι.
    Wat?!

    Άσε το σώμα και μείνε στο τι κάνεις λάθος με το τιμόνι. 50άρι σκούτερ οδηγείς, δεν πας για το παγκόσμιο.

    Παρ'όλα αυτά με 3 γενικές προτάσεις, μέσω φόρουμ, δε θα λάβεις τεράστια βοήθεια.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Βαλε καλο εξοπλισμο,κρανος μπουφαν μποτες γαντια κτλ,και πηγαινε σε δρομο με καλη ασφαλτο
    και στροφες,και κανε βολτες,ετσι θα εξασκηθεις και σιγα σιγα θα σου περασει η φοβια.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    16
    Παιδιά ξέρω ότι κάτι που λύνεται με εξάσκηση δεν πρόκειται να λυθεί από ένα φόρουμ απλά θα ήθελα μερικές συμβουλές και ήδη σκέφτομαι αυτό που είπε ο φίλος taisteal.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis1999 Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω ότι στρίβει με το σώμα αλλά δεν μπορώ να βάλω πολύ σώμα επειδή φοβάμαι για κάποιο λόγο. Βλέπω τους φίλους μου όταν στρίβουν πλαγιάζουν πολύ κάτι που δεν μπορώ να κάνω επειδή νιώθω ότι θα φυγω φέτα. Όσο για το μηχανάκι μόλις το πήρα επειδή το πήρα μεταχειρισμένο το πήγα σε έναν μάστορα για να το δει και και μου είπε πως είναι πένα .. Το πρόβλημα πιστεύω είναι καθαρά ψυχολογικό..λογικά δεν εμπιστεύομαι το μηχανάκι μου όσο χρειάζεται.
    Αν το μηχανάκι είναι σωστό, πήγαινε μέχρι εκεί που δεν το φοβάσαι. Έστω και με 5. Άσε τους φίλους προς το παρόν. Έχεις δρόμο μπροστά. Για να μην "γευτείς" άσφαλτο όπως λες.

    Και με ton εξοπλισμό που λέει και ο taisteal

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Αν το μηχανάκι είναι σωστό, πήγαινε μέχρι εκεί που δεν το φοβάσαι. Έστω και με 5. Άσε τους φίλους προς το παρόν. Έχεις δρόμο μπροστά. Για να μην "γευτείς" άσφαλτο όπως λες.

    Και με ton εξοπλισμό που λέει και ο taisteal
    Φίλε Giorgosla σε ευχάριστω για την απάντηση! Το μηχανάκι δεν το φοβάμαι τόσο διότι έχω πέσει αρκετές φορές . Περισσότερο φοβάμαι τον ίδιο μου τον εαυτό. Μια φορά είχα πέσει επειδή γλίστρησε η πίσω ρόδα πάνω στο πλάγιασμα σε στροφή και από τότε μου έχει μείνει κάτι σαν τραύμα. Πιστεύω με τον καιρό θα περάσει!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/11/2015
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Chips, σοκολατακια, τζακι, κρασακι, τι αλλο θα διαβάσουμε... Για πείτε, μήπως στρίβει πατώντας μαρσπιέ μόνο;
    Αν απευθύνεσαι σε εμένα δεν έχω ιδέα απλά στρίβει

  11. #11
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Όπως και με πείσανε και μένα,

    το ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορείς να κάνεις,

    είναι να πας κ να κάνεις μαθήματα (πχ www.motorcycleridingacademy.com που θα πάω με την πρώτη ευκαιρία)

    δεσ'το σαν πρωτοχρονιάτικο δώρο στον εαυτό σου, για την υπόλοιπη μοτοσυκλετιστική σου ζωή

    Από κει και πέρα, δηλαδή άσχετα με την γνώση που θα αποκτήσεις στα μαθήματα, το τι θα κάνεις εξαρτάται και από τον χαρακτήρα σου...

    γιατί για να οδηγήσεις σωστά και προσεκτικά, χρειάζονται δύο πράματα:

    να μπορείς (ικανότητα), που μαθαίνεται
    να θες (χαρακτήρας), που δεν μαθαίνεται
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Περα απο σχολη,που καλο θα ητανε να παρακολουθησεις ,ασε την παρεα σου που ξυνει μασπιεδες και πηγαινε σε ενα μερος με στροφες χωρις κινηση.

    Με λιγα χιλιομετρα στριβε ριχνοντας,πριν τη στροφη ,το σωμα σου προς τη μερια που θελεις να στριψεις και κρατα τα χερια σου σχετικα χαλαρα στο τιμονι.Αυτο δεν θα σε μαθει να οδηγας αλλα θα σε βοηθησει σε πρωτη φαση να καταλαβεις πως η μηχανη στριβει σχεδον απο μονη της.

    Χαλαρη εξασκηση και προσοχη μην βιαζεσαι.Χρειαζετε χρονος.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis1999 Προβολή μηνύματος
    Αν απευθύνεσαι σε εμένα δεν έχω ιδέα απλά στρίβει ������
    Όχι, δεν μιλάω για εσένα. Εσύ δεν ξέρεις, ορθώς πράττεις και ρωτάς.

    Αφού έχεις ίντερνετ, ψάξε τα βιντεο "twist of the wrist" και τα βιβλία. Αναφέρονται σε μοτοσικλέτες, το σκούτερ είναι και ίδιο και διαφορετικό σαν λειτουργία.

    Το "σφιγγει το τιμονι" αν δεν είναι μηχανικό ζήτημα πχ διαλυμένα ρουλεμάν, το πιθανότερο είναι πως οφείλεται σε ασυναίσθητο σφίξιμο που κάνεις ο ίδιος με τα χέρια σου γιατί φοβάσαι να στρίψεις. Βασικό λάθος που κάνουμε όλοι όταν τρομάζουμε. Δες τα βίντεο, διάβασε λίγο και όταν.μπορέσεις, ένα σχολείο είναι.πάντα χρήσιμο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    αν κανεις ακριβως αυτα που θα σου πω, θα γινεις Μπαγκοσμιος και θα στριβεις με γονατο κατω....

    οπως εισαι στο ισαδι και βλεπεις την στροφη να ερχεται, στο σημαδι φρενων, ξεκινας φρενα και κατεβασματα...αφου δεν εχει το δικο σου ταχυτητες, μεινε στα φρενα..
    πατας λοιπον το μπροστινο φρενο προοδευτικα και δυνατα και τσιμπας το πισω... για να φτιαξεις ιδανικη ταχυτητα...θα καταλαβεις οτι το κανεις σωστα οταν τα μπροστινα σου "μπρουμουτιζουν"...
    παραλληλα εχεις αρχισει να παιρνεις θεση στο μηχανακι με το σωμα...
    στο turning point αφηνεις φρενα λιγο πριν εφαρμοσεις γυροσκοπικο και φτιαχνεις θεση σωματος...
    κοιτωντας παραλληλα apex και vanishing point βιαια εφαρμοζεις γυροσκοπικο και ξεκινας να δινεις γκαζι...
    αν δεις οτι δεν σε παιρνει και εχεις μπει με περισσοτερα ή δεν βρισκεις apex και θες να κλεισεις γραμμη, κανε hook turn...
    με το γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο κοιτωντας εξοδο κανεις την αντιθετη διαδικασια, δλδ pick up..
    και οσο μειωνεις κλιση, ανοιγεις γκαζι περισσοτερο...
    μολις θα εχεις μειωσει τοσο την κλιση σου που το μηχανακι θα πηγαινει ευθεια, θα εισαι σε ισαδι παλι...


    συγχαρητηρια, εχεις στριψει!!

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν κανεις ακριβως αυτα που θα σου πω, θα γινεις Μπαγκοσμιος και θα στριβεις με γονατο κατω....

    οπως εισαι στο ισαδι και βλεπεις την στροφη να ερχεται, στο σημαδι φρενων, ξεκινας φρενα και κατεβασματα...αφου δεν εχει το δικο σου ταχυτητες, μεινε στα φρενα..
    πατας λοιπον το μπροστινο φρενο προοδευτικα και δυνατα και τσιμπας το πισω... για να φτιαξεις ιδανικη ταχυτητα...θα καταλαβεις οτι το κανεις σωστα οταν τα μπροστινα σου "μπρουμουτιζουν"...
    παραλληλα εχεις αρχισει να παιρνεις θεση στο μηχανακι με το σωμα...
    στο turning point αφηνεις φρενα λιγο πριν εφαρμοσεις γυροσκοπικο και φτιαχνεις θεση σωματος...
    κοιτωντας παραλληλα apex και vanishing point βιαια εφαρμοζεις γυροσκοπικο και ξεκινας να δινεις γκαζι...
    αν δεις οτι δεν σε παιρνει και εχεις μπει με περισσοτερα ή δεν βρισκεις apex και θες να κλεισεις γραμμη, κανε hook turn...
    με το γκαζι προοδευτικα ανοιγομενο κοιτωντας εξοδο κανεις την αντιθετη διαδικασια, δλδ pick up..
    και οσο μειωνεις κλιση, ανοιγεις γκαζι περισσοτερο...
    μολις θα εχεις μειωσει τοσο την κλιση σου που το μηχανακι θα πηγαινει ευθεια, θα εισαι σε ισαδι παλι...


    συγχαρητηρια, εχεις στριψει!!
    Ο valentino rossi σε 50αρι.. μην του λες τέτοια ρε θα αγοράσει κανένα οικόπεδο χρονιάρες μέρες ..



    Eμένα για να λέει ότι δεν στρίβει το 50αρι πρόβλημα μου μυρίζει ( τα λάστιχα φαντάζομαι είναι εντάξει ε; ; έχεις τσεκάρει την πίεση; ) .. εκτός αν οφείλεται στην απειρία , αν και σε ένα μήνα λογικά θα έπρεπε να έχεις εξοικειωθεί με το μηχανάκι .

Σελίδα 1 από 26 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 10:01
  2. honda dax προβλημα στις μπουκαλες
    από χαρης17 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2012, 16:06
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 23:03
  4. ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες
    από b_bong12 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 22:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF