Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: "Για καφέ..." - σταθερά ανατολικά!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67

    "Για καφέ..." - σταθερά ανατολικά!

    Καλησπέρα!

    Πριν ενάμιση μήνα, πήρα την πρώτη μου μηχανή!!!

    Τα του πρώτου 24ώρου... τα έγραψα εδώ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147067 !
    Αφού λοιπόν στο πρώτο 24ωρο έκανα μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα, νομίζω ήταν σαφές το ότι με "έτρωγε ο πισινός μου" να κάνω το κοντέρ να γράφει...

    Δυστυχώς ο καιρός δε με έχει βοηθήσει πολύ, κι έτσι τα στάνταρ μου χιλιόμετρα, είναι τα σπίτι-γραφείο-σπίτι. Όμως... όταν βρίσκω ευκαιρία... ξεπορτίζω!

    Είναι Σάββατο πρωί λοιπόν, και η γυναίκα μου λέει "πετάγομαι για μια ωρίτσα από το γραφείο, επιστρέφω και πάμε σούπερ μάρκετ, οκ;" - "Οκ..." της απαντάω...

    Η θερμοκρασία ήταν γύρω στους 2-3 βαθμούς όμως δεν έβρεχε, οπότε με το που έμεινα μόνος....

    Προορισμός: Altenberg! Ορεινός τουριστικός προορισμός, με πίστες για σκι, πίστες για "αυτό-που-μπαίνουν-μέσα-σε-κάτι-έλκυθρα-και-κατεβαίνουν-την-πλαγιά-με-την-ταχύτητα-του-φωτός", δάση κτλ... Στόχος; Να πάω να πιω έναν καφέ και να επιστρέψω γρήγορα μπας και δεν φάω παντόφλα!

    Διάλεξα διαδρομή εκτός εθνικής οδού. Είχα κάποια απόσταση να καλύψω φυσικά για να φτάσω... αλλά τι διάολο, στην εθνική θα τη βγάλω; Πήγα μέσα από μικρές διαδρομές, μισοεγκαταλελειμμένα χωριά και δασικούς επαρχιακούς δρόμους, χαρακτηριστικά τοπία του (πρώην) ανατολικού μπλοκ. Ευτυχώς ο σαν καρκίνο πολιτισμός μας δεν έχει μεταδοθεί ακόμα παντού, κι έτσι τα μέρη αυτά μοιάζουν λίγο από άλλες εποχές... Κατά διαστήματα περνάω από σχεδόν "στοιχειωμένα" χωριά, που κάποτε έπαιρναν ζωή από κάποιο τοπικό εργοστάσιο. Σήμερα πια, τα εργοστάσια που ανήκαν στο καθεστώς και δεν ιδιωτικοποιήθηκαν (σκανδαλωδώς), έκλεισαν, και δίνουν εικόνες εγκατάλειψης και ένα αίσθημα σαν να περνάς από πόλη-φάντασμα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151121_120748.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	91,1 KB 
ID:	348939

    Κάπως έτσι ήταν όλη η διαδρομή, μέσα από μικρά χωριά και αρκετά δασικό τμήμα... Θα ήταν ωραία να είχα μια action camera να καταγράφω και να ανεβάσω κανένα βιντεάκι... By the way, έχετε καμιά οικονομική να προτείνετε; Δεν θέλω να δώσω τρελό ποσό, κάτι value for money?

    Τέλος πάντων, πάμε παρακάτω!

    Συνέχισα τη διαδρομή στο ίδιο μοτίβο, με τη θερμοκρασία να πέφτει αισθητά όσο ανέβαινα...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151121_120758.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	94,1 KB 
ID:	348940

    Τελικά να μην τα πολυλογώ... έφτασα στο βουνό, το ανέβηκα, έφτασα στο χωριό, η θερμοκρασία είχε πέσει κάτω από το 0, δεν σταμάτησα στο χωριό, τράβηξα μέσα στο βουνό και βόλταρα... μέχρι που με σταμάτησαν τα σύνορα της Τσεχίας! Εκεί κάπου στα βουνά λοιπόν, έφτασα στον συνοριακό σταθμό, είχε και κωλόκρυο,σκεφτόμουν την παντόφλα... λέω "πάμε πίσω!"

    Κάνω μια στάση στο χωριό και πίνω έναν καφέ σε μια πανσιόν πιο γραφική και από... άσε μην πω τώρα και γίνομαι κι εγώ γραφικός...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151121_124303.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	93,8 KB 
ID:	348941

    Καθώς έπινα τον καφέ, χτυπά το τηλέφωνο... "Έλα, που είσαι επιτέλους; Τι θα γίνει; Θα πάμε για ψώνια; Πρέπει να καθαρίσουμε λίγο και το σπίτι..." -"Ναι, ναι, έναν καφέ πετάχτηκα να πιω" λέω, "τώρα έρχομαι!"...

    Λίγες μόνο ώρες αργότερα ήμουν σπίτι.... Και ευτυχώς φόραγα ακόμα το κράνος!!! :rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Περνάνε όμως οι μέρες... και βρέχει.... Και κάνω και δουλειά γραφείου... ενώ έχω μηχανή... που μια ζωή περίμενα να την πάρω γαμώτο... και ΤΙ;;;; έβγαλε ήλιο! Σαββατιάτικα!

    "Πάμε για καφέ!" της λέω.
    Προορισμός κλασικά ανατολικά, "πάμε Μόριτσμπουργκ!" - "Τι είναι αυτό;" μου λέει... "Λες και έχει σημασία.." σκέφτομαι, αλλά αλλά δεν το λέω...
    "Ένα πανέμορφο ανάκτορο πάνω σε ένα μικρό νησάκι μέσα σε μια λίμνη αγάπη μου, είναι τόσο ωραία, σαν παραμύθι!"- της απαντάω, και καλά έκανα...

    Λίγη ώρα μετά, καθόμασταν χωρίς πολλά πολλά πάνω στο Versys κλασικά αποφεύγοντας μεγάλες οδικές αρτηρίες... φτάσαμε!
    [δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτό..... θα δοκιμάσω αργότερα...]

    Κάνουμε μια βόλτα περιμετρικά, γύρω από τη λίμνη στο δάσος, και κατεβαίνουμε. Βολτάρουμε γύρω απ'το ανάκτορο... Δεν μπήκαμε μέσα καθώς είχε μια τεράστια ουρά από κόσμο. Βγάλαμε μερικές φωτό όμως...

    Σταματάμε παραδίπλα σε ένα καφέ-ζαχαροπλαστείο: καφές και τσιζκέικ - ότι πρέπει, και επιστροφή....

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    "Έλα, θα πάει η ... την επόμενη βδομάδα στην Πράγα!" μου λέει η αδερφή μου στο τηλέφωνο.

    Χμμμ...

    "Θα πάει η... στην Πράγα την επόμενη βδομάδα; Ε ντροπή να μην την επισκεφτώ! Δώσε μου το τηλέφωνό της!"

    και κάπως έτσι στήθηκε η πρώτη μου διεθνής διαδρομή με μοτοσυκλέτα! Την πρώτη μου μοτοσυκλέτα!! 1 μήνα μετά την αγορά της λοιπόν, θα πάω Τσεχία...

    "Μα είναι χειμώνας, έξω καιρός βροχερός" λέει η μια φωνούλα πάνω στον αριστερό μου ώμο - πάνω από τον δεξί μου όμως, ο διάολος απαντά κάνοντας στριπτίζ και δείχνοντας μεγαλοπρεπώς ανάμεσα στα πόδια του... :a39:

    Ο καιρός "έλεγε" πως θα έχει μόνο συννεφιά και που και που κανένα ψιλόβροχο. "Οκ" λέω, "καλά είμαστε"... Πήρα λοιπόν το ελεύθερο από τη δουλειά (καθώς έχω μαζέψει και 4 έτη υπερωρίες φέτος...) και την κοπανάω!

    Όντως, είχε ψιλόβροχο. Για λίγο.

    Μετά... άνοιξαν οι ουρανοί!!! μισή ώρα μετά την αναχώρησή μου, έβρεχε με το τουλούμι!!!

    "Ε πόσο πια, θα σταματήσει" σκέφτηκα, έχοντας συνηθίσει στο χαλαρό ψιλόβροχο της βόρειας και ηπειρωτικής Ευρώπης... Βλέπετε συνήθως, εδώ τον χειμώνα δεν έχουμε τις καταιγίδες της Ελλάδας, έχουμε το χαλαρό ψιλόβροχο που θυμίζει τον καιρό "Λονδίνου" αν σας λέει κάτι... Συνήθως...

    Σήμερα όμως, δεν είναι "συνήθως"!

    Η βροχή πραγματικά με τσάκισε! Μετά από 2 ώρες στην εθνική (δεν είχα τόσο χρόνο για να πάρω μικρότερους δρόμους) κατάλαβα πως τίποτα δεν είναι αδιάβροχο!

    Τα πόδια μου κολυμπούσαν παρέα με κάτι τσιπούρες μέσα στις μπότες! Τα ρούχα μου κάτω από το μπουφάν ήταν μούσκεμα, τα γάντια ζύγιζαν 5 κιλά το καθένα...

    Ήταν και Παρασκευή και στη διαδρομή γινόταν της νταλίκας! Τόσο σπρέυ ούτε τοίχος σχολείου να ήμουν!

    Προχώραγα σε σχετικά αργό ρυθμό ενώ έριχνε με το τουλούμι! Κατά διαστήματα μάζευα τις δυνάμεις μου και πήγαινα με περίπου 130 χ.α.ω. , όμως αυτό με κούραζε πολύ με την καταρρακτώδη βροχή και τα φορτηγά και τα "σπρέυ" τους και έριχνα πάλι την ταχύτητα γύρω στα 90 - 100...

    Οι ώρες πέρναγαν, τα χιλιόμετρα έβγαιναν όμως το ηθικό χαμηλά... Έχω ξυλιάσει γαμώτο και έχω ακόμα τόσες ώρες μπροστά μου μέχρι να φτάσω, κι άντε μετά να ξαναγυρίσω σπίτι!

    Σταματάω μόνο για βενζίνα που συνδυάζω με ένα ζεστό τσάι. Κάνει θαύματα το τσάι σε αυτές τις συνθήκες.... Ένα μέρος της διαδρομής στην Τσεχία έπρεπε να το κάνω μέσα από χωριά, πλάι σε λίμνες και ποτάμια, γιατί η εθνική είναι κλειστή. "Κρίμα να μην έχω μια κάμερα στο κράνος να τραβάω" σκέφτηκα τότε, το ίδιο σκέφτομαι και τώρα...

    Φτάνω σιγά σιγά Πράγα! Ώρα αιχμής όμως, έχει τρελή κίνηση (ίσως και λόγω της δυνατής βροχής..) και έχω ραντεβού στο κέντρο...

    Με τα πολλά φτάνω, έχοντας συναντήσει σε όλη τη διαδρομή μόνο ένα δίτροχο, ένα σκούτερ σε ένα δρόμο μέσα στην Πράγα. Σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή τίποτα... "Δεν έχει αρκετούς βλαμμένους να βγαίνουν με τέτοιες συνθήκες" λέω στον εαυτό μου... Πράγμα που με ψιλοαγχνώνει: "Μήπως κάνω μαλακίες; Μήπως ψάχνομαι για να πάθω καμιά πλάκα;" Τέλοσπάντων, προχωράω...

    Συναντιόμαστε σε μια πιτσαρία στο τουριστικό κέντρο με τα παιδιά... Ψιλο-ψευτο-κυριλέ φάση, ιταλικό για τουρίστες...

    Πίνουμε έναν καφέ, παίρνουμε και κάτι πίτσες, μια χαρά όλα... 2μιση ώρες μετά την άφιξή μου, πρέπει να τα μαζεύω να επιστρέψω... Το σκέφτομαι και νιώθω να με πλακώνει ένα βάρος στους ώμους...

    "άντε πάλι ταλαιπωρία ρε γαμώ το κέρατό μου..."

    Πάω τουαλέτα και περνάω άλλο ένα χέρι τα ρούχα από τη συσκευή που στεγνώνει τα χέρια. Τα "από-μέσα" ρούχα μου είχα καταφέρει να τα στεγνώσω σχεδόν εντελώς με το που έφτασα. Τα πέρασα άλλο ένα χέρι και στέγνωσαν σχεδόν τελείως. Τα ρούχα της μηχανής όμως... με τίποτα! Το παντελόνι είναι σε καλή κατάσταση σχετικά, όμως μπουφάν-γάντια-μπότες (και κάλτσες προφανώς..) είναι σε μαύρο χάλι! Μετά από μερικά λεπτά τα παρατάω καθώς δεν είχε νόημα. Τα φοράω και ετοιμάζομαι για την επιστροφή!

    Χαιρετάω, καβαλάω και !!!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Ευτυχώς η βροχή έχει κοπάσει! Βρέχει κατά μικρά μόνο διαστήματα, και μόνο ένα ανεπαίσθητο ψιλόβροχο, κανένα πρόβλημα για "επιπλέον" νερό στα ρούχα λοιπόν... Λίγο μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως είμαι μούσκεμα και η θερμοκρασία έχει πέσει σε σχέση με πριν... Οπότε μπορώ να πω πως το αισθάνομαι για τα καλά.

    Το μεγάλο μου πρόβλημα όμως, δεν είναι ούτε αυτό: Είναι η ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΥΚΝΗ ΟΜΙΧΛΗ!

    Λίγα χιλιόμετρα έξω από την Πράγα, με πιάνει ομίχλη. Είμαι εθνική και η ορατότητα έχει πέσει κατά πολύ. Είναι νύχτα κι έτσι προσπαθώ να πάρω στο κατόπι αυτοκίνητα και να προσανατολιστώ από τα πίσω φώτα ομίχλης τους... Φτάνω στα έργα - πρέπει να βγω στο επαρχιακό δίκτυο τώρα....

    Εκεί που το τοπίο ήταν όμορφο (παρά τη βροχή) τη μέρα, τώρα είναι θεοσκότεινα, έχει τρελή ομίχλη και δε βλέπω τίποτα!!! Κινούμαι με πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα βλέποντας μόνο μερικά μέτρα μπροστά μου... Σε κάποια σημεία απελπίζομαι... Λέω όμως "αν δεις και δεν πάει άλλο,σταμάτα σε ένα χωριό..". Αυτό μου δίνει κάπως δύναμη, σκέφτομαι πως οκ, στην χειρότερη περίπτωση θα αναγκαστώ να σταματήσω σε κανένα χωριό, δε θα έρθει και το τέλος του κόσμου....

    Καθώς τα σκέφτομαι αυτά και προχωράω αργά, η ομίχλη αρχίζει να χαλαρώνει... Και μαζί χαλαρώνω κι εγώ! Παίρνω μια βαθειά ανάσα γεμάτος χαρά, γιατί πραγματικά το να οδηγάω σε αυτές τις συνθήκες με είχε ξεπατώσει!

    Σκέφτομαι "το επαρχιακό δίκτυο τελειώνει, βγαίνω εθνική σε λίγο...". Η χαρά μου όμως δεν κράτησε για πολύ: πέφτω πάλι σε ομίχλη πιο πυκνή από πριν!!!

    Πραγματικά τώρα δεν βλέπω τίποτα! Κινούμαι μέσα στην άκρη με τα αλαρμ αναμμένα με περίπου 30 χ.α.ω....

    Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να έρχεται από πίσω κανένας πυροβολημένος και να μη με δει και να με πάει σέρνοντας... "Πωπω ρε γμτ, φαντάζεσαι να μου συμβεί κάτι τέτοιο; Να με λιώσει στην άσφαλτο έτσι απλά..." Καθώς σκέφτομαι αυτό, μέσα στο λευκό της ομίχλης, το οδόστρωμα γίνεται κόκκινο. Πριν προλάβω να καταλάβω τι συμβαίνει, βλέπω το μπροστά μισό ενός ζώου δίπλα μου στα δεξιά του δρόμου, ενώ κομμάτια του είναι κάθετα σκορπισμένα στο ρεύμα μου... Μάλλον ένα μικρό ελάφι χτυπήθηκε από κάποιο προπορευόμενο αυτοκίνητο!

    Σκέφτομαι μα σταματήσω, έχει όμως ήδη βγει από το οπτικό μου πεδίο... όχι για να το σώσω, ήταν πραγματικά κομμένο στη μέση, απλά σκέφτηκα μήπως να το μαζέψω κάπως μην γίνει κανένα ατύχημα. Δεν μπορώ να κάνω και πολλά όμως και είναι επικίνδυνα μέσα σε αυτό το χαμό. Πραγματικά η ορατότητα είναι μόνο μερικά μέτρα... Δε βλέπω και αν κάποιος έρθει ΔΕΝ θα με δει με τίποτα... Ακολουθούν αυτοκίνητα και ελπίζω να είναι κάποιος ντόπιος που γνωρίζει που ακριβώς βρισκόμαστε και να ειδοποιήσει... Δυστυχώς πρέπει απλά να το παρατήσω και να φύγω.

    Συνεχίζω λοιπόν σε αυτό το τέμπο: 30-40 χλμ ανά ώρα με τα αλάρμ στην άκρη του δρόμου.... ώσπου λίγο πριν τα σύνορα με Γερμανία, ο ορίζοντας καθαρίζει!

    Ανακούφιση!

    Περνάω τα σύνορα και είμαι πια με καθαρό ορίζοντα μπροστά, στο autobahn και επιστρέφω σπίτι...

    Μπήκα στο γκαράζ, σβήνω, κατεβαίνω... στάζω από παντού ακόμα νερό και είμαι πτώμα... Κοιτάζω το versys και ένα χαμόγελο σκάει στα χείλη, μου έρχεται να του μιλήσω, να του πω "ευχαριστώ που μου χάρισες μια γαμάτη μέρα ακόμα...". Και το εννοώ.

    Ανεβαίνω στο σπίτι από το γκαράζ, βγάζω τα ρούχα, κάνω ένα ζεστό ντουζάκι, και κρασάρω....

    "ρε γμτ, ποτέ δεν είχα προσέξει πόσο αναπαυτικό είναι το κρεβάτι..." είναι η τελευταία μου σκέψη για την ημέρα...

    Έτσι λοιπόν πάει ο πρώτος μήνας και κάτι ψιλά με την πρώτη μου μοτοσυκλέτα! έχω γράψει περίπου 1500 χλμ μέχρι στιγμής και ελπίζω να ανεβάσω ρυθμό μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός! Έσπασε και η παρθενιά του πρώτου ταξιδιού εκτός συνόρων! Με ζόρι, κούραση, άγχος, αλλά και ευχαρίστηση που όλα πήγαν καλά!

    Εύχομαι να πίνετε όλοι τακτικά τέτοια έκτακτα "καφεδάκια" και να επιστρέφετε γεροί και γεμάτοι μετά στα σπίτια σας!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Ωραιος
    Για καμερα δες εδω http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145497
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 26/12/2015 στις 03:00.

  6. #6
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Φύγαμε...

  7. #7
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αντί για μπύρες σκέψου οτι είναι τσαγάκι του βουνού να ζεσταθείς. σε διάβαζα και πάγωσαν οι πατούσες μου με τόση υγρασία και ομίχλη

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    296

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Αντε σιδεροκεφαλος.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Δυνατη εμπειρια, χαλαλι η ταλαιπωρια

  11. #11
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Ωραιο καλημερισμα για σημερα!
    Να σαι καλα φιλε!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #12
    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Όμορφα!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    J.T.R

  15. #15
    Ωραία περιγραφή!

    Και στις επόμενες βόλτες-ταξίδια.
    Think faster than you ride

Παρόμοια θέματα

  1. Πάμε για καφέ;
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 18:42
  2. Συνάντηση για καφέ Τετάρτη 12/01 βραδάκι
    από athfot στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 16:46
  3. Ποιοσ ΕΧει Διαθεση Για Καφε Σημερα Το Απογευμα?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 10/03/2004, 18:11
  4. Λοιπον ο julius θα παει για καφε στο...
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 23:59
  5. για καφε σημερα κανεις?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF