Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 148

Θέμα: Caponord 2003 ανακατασκευη και μετατροπη

  1. #76
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν θα είσαι ο πρώτος που θα κανει capo στα κάρβουνα.
    Την συνταγή την έχει πατεντάρει άλλος εκ μαγνησίας
    Ναι ναι το ξερω αν και νομιζω οτι αυτος το ειχε παρει καμενο. Οπως και να εχει δεν θελω την συνταγη!!! Ασ κρατησει την πατεντα

  2. #77
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Νεα θεση για τον ανορθωτη.Αν και εχω αλλαξει εδω και πολυ καιρο σε mosfet και απο τοτε κανενα προβλημα λεω να τον μεταφερω εμπρος εκει που καποτε ηταν οι πολλαπλασιαστες και καιγοντουσαν συνεχεια. Θα εχει λιγη ζεστη απο την εξατμιση αλλα δεν ειναι και πολυ κοντα φυσσουν και οι αεριδες εκει καλα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00048.jpg 
Προβολές:	485 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	349309
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC00049.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	349310
    Τελευταία τροποποίηση από pegasakos; 31/12/2015 στις 16:00.

  3. #78
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Ουτε η θέση μου αρέσει,ουτε αυτά τα καλώδια

  4. #79
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Μηπως να γυρνουσες τις ψυκτρες προς τη ροη του αερα; Να εχει και λιγη ψυξη....

  5. #80
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Αν και βρίσκω ενδιαφέρον το εγχείρημα για τον ανορθωτή έχω και γω ενστάσεις. Επίσης να φροντίσεις ώστε οι ενδιάμεσες ραβδώσεις της ψύκτρας να κοιτάνε παράλληλα τη ροή του αέρα από όπου διοχετεύεται. Νομίζω οτι το χεις βάλει κάθετα και δεν απάγει θερμοκρασία λόγω μη βέλτιστης ροής.

  6. #81
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ουτε η θέση μου αρέσει,ουτε αυτά τα καλώδια
    Τα καλωδια ειναι χοντρα για να μην ζεσταινονται και πανε απο το βολαν κατευθειαν στον ανορθωτη χωρις την καφε φυσσα
    Αυτα ενα χρονο τωρα δεν ειχαν προβλημα και δεν τα αλλαζω. Τωρα για την θεση εδω να πω την αληθεια και εμενα δεν μου αρεσει πολυ αλλα πισω εχει γινει ο κακος χαμος και πρεπει καπου να βαλω και τους πολλαπλασιαστες

  7. #82
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Σωστο και αυτο με την ροη του αερα δεν το ειχα προσεξει

  8. #83
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Να φανταστειτε πισω στο υποπλαισιο περνουσαν δυο κομματια πλεξουδας και τωρα περνουν 3 με το abs συ.ν την μοναδα συν τα σωληνακια των φρενων 4 τεμαχια. Χαμος

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Oι πλεξούδες είναι 2, η μεγάλη και η μικρή. Χωρίς το ηλεκτρικό σχεδιάγραμμα για να ξεκαθαρίσεις τα υποσυστήματα που υποστηρίζει η κάθε μία (προσωπικά θα ξήλωνα τη μικρή και θα την επανατοποθετούσα), θα συνεχίσεις να είσαι χαμένος στη μετάφραση.

    Η θέση του ανορθωτή είναι μια χαρά ειδικά αν είναι μοσφέτ. Ακόμη και η θέση των 2 πολλαπλασιαστών μπροστά αν είναι sagem για renault-peugeot η ακόμα και οι εξελιγμένοι της μαμάς τότε δεν έχουν πρόβλημα.

    Τέλος εύχομαι με τη νέα χρονιά νάχεις τη δυνατότητα να πάρεις τα πλέον δοκιμασμένα ανταλλακτικά και να φτιάξεις 1 τόσο λειτουργικό και αξιόπιστο μηχανάκι, όσο εκείνος που χτύπησε το καμένο 1 χιλιάρικο και με τα ρέστα τα ψώνισε όλα καινούργια έχοντας κάνει από τότε χιλιάδες απροβλημάτιστα χλμ κυρίως γνωρίζοντας τι έχει μπει και που, τι εγγύηση έχει και από που αγοράστηκε βάσει καταχωρημένου τιμολογίου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2015-10-29 16.25.04.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	349314
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #85
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Ενα ειναι σιγουρο οτι αν καποιος ξερει να φτιαξει τα ηλεκτρικα του caponord θα κανει πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα γιατι μονο εκει εχει προβλημα. Ας αφησουμε λοιπον εκει τον ανορθωτη με την μονη διαφορα να γυρισει οπως γραψαν και τα παιδια για να εχει καλυτερη ροη ο αερας. Οι πολλαπλασιαστες πλεον δεν εχουν αλλη θεση εκτος απο το χωρο κατω απο την σελλα του συνεπιβατη. Αν στην πορεια βρεθει καποιο πιο καλο σημειο θα το δω. Ανταλλακτικα δεν χρειαζομαι προς το παρον μιας και ουτε καμενο ηταν το μηχανακι μου ουτε καποιο αλλο προβλημα ειχε. Το κανω απλα για να το κανω να το βλεπω και να λεω οτι το εκανα.. Να εισαι καλα για τις συμβουλες και καλη χρονια και απο εμενα

  11. #86
    Νικο ενα μονο προβλημα εγω βρισκω στη τοποθετηση του ανορθωτη εκει .

    Οτι αν χρειαστει αλλαγμα με spare πανω στο δρομο σε ταξιδι η βολτα , δεν θα χεις προσβαση .

    Ολα αυτα τα αναλωσιμα τα προτιμαω καπου με ευκολη προσβαση για να μπορω να τα αλλαξω με 2 κινησεις αν χρειαστει και οχι να πρεπει να λυσω το μισο μηχανακι

  12. #87
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Νικο ενα μονο προβλημα εγω βρισκω στη τοποθετηση του ανορθωτη εκει .

    Οτι αν χρειαστει αλλαγμα με spare πανω στο δρομο σε ταξιδι η βολτα , δεν θα χεις προσβαση .

    Ολα αυτα τα αναλωσιμα τα προτιμαω καπου με ευκολη προσβαση για να μπορω να τα αλλαξω με 2 κινησεις αν χρειαστει και οχι να πρεπει να λυσω το μισο μηχανακι
    Γιωργο ξερεις οτι ετσι και αλλιως οπου και να παμε εχουμε παντα μαζι μας 2 ανορθωτες 4 πολλαπλασιαστες εργαλειοθηκη γριλλο μιζα μπαταρια και εγκεφαλο. Τι μπορει να παει στραβα. Α και 2 ρελλε μιζας. Αλλιως δεν θα περναμε caponord

  13. #88
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Λοιπον εχω νεα!!!! Προχωροντας το προτζεκτ εγινε ελεγχος του abs Το pickup του καθε τροχου εχει δυο καλωδια. Το ενα εχει 12ν και το αλλο οταν δεν γυρναει ο τροχος εχεο 0,78ν Γυρνοντας τον τροχο με το χερι το εφτασα μεχρι 1,6ν αρα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα ανεβαινουν και τα βολτ. Συμπερασμα το abs του καπο δεν μετραει παλμους αλλα ταση. Για αυτο το μανουαλ γραφει οτι πρεπει να εχει πανω απο δυο βολτ ο σενσορας για να δουλεψει το abs.
    Ο ενας ο σενσορας του πισω τροχου δεν δουλευει καθολου και πρεπει να βρω. Αν εχει κανεις και πουλαει ας ριξει συρμα. Τωρα για το προτζεκτ του traction πρεπει να μετατρεψουμε το ρευμα σε παλμο και μαλιστα πολυ σταθερο πραγμα ευκολο. Αλλα δεν ξερω ποια ειναι η ταση που επιστρεφει σε πολλα χιλιομετρα ο σενσορας. Αν ειναι πανω απο 5 βολτ πρεπει να κατεβει για να μην καει το arduino. Και αυτο ευκολο ειναι.
    Αυριο παλι με τοποθετηση καλωδιωσης και επιτελους μεχρι το τελος της εβδομαδας να παρει εμπρος. Τα υπολοιπα θα γινουν αφου δουλεψει το μοτορι

  14. #89
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pegasakos Προβολή μηνύματος
    Λοιπον εχω νεα!!!! Προχωροντας το προτζεκτ εγινε ελεγχος του abs Το pickup του καθε τροχου εχει δυο καλωδια. Το ενα εχει 12ν και το αλλο οταν δεν γυρναει ο τροχος εχεο 0,78ν Γυρνοντας τον τροχο με το χερι το εφτασα μεχρι 1,6ν αρα οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα ανεβαινουν και τα βολτ. Συμπερασμα το abs του καπο δεν μετραει παλμους αλλα ταση. Για αυτο το μανουαλ γραφει οτι πρεπει να εχει πανω απο δυο βολτ ο σενσορας για να δουλεψει το abs.
    Ο ενας ο σενσορας του πισω τροχου δεν δουλευει καθολου και πρεπει να βρω.Αν εχει κανεις και πουλαει ας ριξει συρμα. Τωρα για το προτζεκτ του traction πρεπει να μετατρεψουμε το ρευμα σε παλμο και μαλιστα πολυ σταθερο πραγμα ευκολο. Αλλα δεν ξερω ποια ειναι η ταση που επιστρεφει σε πολλα χιλιομετρα ο σενσορας. Αν ειναι πανω απο 5 βολτ πρεπει να κατεβει για να μην καει το arduino. Και αυτο ευκολο ειναι.
    Αυριο παλι με τοποθετηση καλωδιωσης και επιτελους μεχρι το τελος της εβδομαδας να παρει εμπρος. Τα υπολοιπα θα γινουν αφου δουλεψει το μοτορι
    έχω αρχίσει και σε συμπαθ-ΑΩ εσένα....ψάχνεσαι πολύ και θα βρεις σε όλα λύση.

  15. #90
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2014
    Μηνύματα
    73
    Χαχαχαχα αμοιβαια τα αισθηματα να πω;;;

Σελίδα 6 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. VOR 503 ανακατασκευη και μετατροπη σε 585cc
    από ste-ste στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2014, 21:58
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  3. 2003+, Διαστασεις και σχεδια
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF