Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 90

Θέμα: Προστασία αυτιών / Ωτοασπίδες

  1. #16
    εδώ μέσα διάβασα πριν καιρό για κάποιον που έπαθε ζημιά στο αυτί λόγω χρήσης ωτασπίδων εξαιτίας της διαφοράς πίεσεων της ατμόσφαιρας.

    οι ωτασπίδες που παραθέτει ο bros400pgm γράφουν πως "Οι ανοικτοί δίαυλοι των φίλτρων διασφαλίζουν ότι δεν θα δημιουργηθούν διαφορές στην πίεση και έτσι ενώ τα φοράτε δεν έχετε την αίσθηση της απομόνωσης από το περιβάλλον", που εν μέρει δείχνει ότι δεν δημιουργούνται διαφορές στην πίεση αλλά δεν το διασφαλίζει σαν πρόταση αυτό....

    Όλες οι υπόλοιπες δεν γράφουν τίποτα σχετικό...

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Παρε της 3E, ειναι φτηνές και κανουν μια χαρα την δουλειά τους.
    Αυτες βουλωνουν το αυτί ρε συ. Είναι οκ για ένα session στην πίστα, αλλά για βόλτα μου έσπαγαν τα νεύρα...

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Αυτες βουλωνουν το αυτί ρε συ. Είναι οκ για ένα session στην πίστα, αλλά για βόλτα μου έσπαγαν τα νεύρα...
    Εμένα μια χαρά μου κάθονται και σε μεγαλες διαδρομές κι είναι οι πιο 'ήσυχες΄που εχω δοκιμάσει.
    Με τυπου σιλικόνης και Arai RX7 δεν γινεται δουλειά.
    Στην πίστα δεν φοράω ωτοασπίδες συνήθως, μου αρεσει να ακούω το μοτέρ!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Και εγώ τις alpine εδώ και πολλά χρόνια (τουλάχιστον απο το 2009 - το ίδιο ζευγάρι) Κόβουν πολύ άχρηστο θόρυβο αλλά μπορείς να μιλήσεις άνετα με κάποιον (πχ διοδια/βενζινάδικο). Η τιμή μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή αλλά κάνουν απόσβεση μιας και πλένονται οπότε μπορείς να τις κρατήσεις χρόνια.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Βλεπω να πηγαινω για alpine...

    Καπου ειχα διαβασει πως καλο ειναι να μην αλλαζεις ωτοασπιδες αναμεσα στα δυο αυτια (δλδ να μπαινει η ιδια ωτοασπιδα παντα μονο στο δεξι και η αλλη παντα μονο στο αριστερο) γιατι μπορει να προκληθουν μολυνσεις (λογω διαφορετικης μικροβιακης χλωριδας ή κατι τετοιο). Μαλιστα ειχα δει σε ωτοασπιδες σιλικονης φιλου να εχουν επανω R και L για να τις ξεχωριζεις. Οι alpine εχουν κατι τετοιο;

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Συνήθως έχουν LR ή διαφορετικά χρώματα. Δεν ξέρω αν έχουν οι συγκεκριμένες. Αν όχι, κάνεις ένα σημαδάκι μόνος σου.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για τις απαντησεις. Βλεπω να πηγαινω για alpine...

    Καπου ειχα διαβασει πως καλο ειναι να μην αλλαζεις ωτοασπιδες αναμεσα στα δυο αυτια (δλδ να μπαινει η ιδια ωτοασπιδα παντα μονο στο δεξι και η αλλη παντα μονο στο αριστερο) γιατι μπορει να προκληθουν μολυνσεις (λογω διαφορετικης μικροβιακης χλωριδας ή κατι τετοιο). Μαλιστα ειχα δει σε ωτοασπιδες σιλικονης φιλου να εχουν επανω R και L για να τις ξεχωριζεις. Οι alpine εχουν κατι τετοιο;


    Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Δοκιμάζοντας διαφορετικά υλικά (σφουγκάρι, σιλικόνη, εύπλαστη σιλικόνη) κατέληξα σε φτιαχτές από μαγαζί με ακουστικά βαρηκοΐας και ησύχασα.
    Είναι ακριβές αλλά θεωρώ ότι το αξίζουν τα ώτα μου.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;
    Το ειχα διαβασει σε καποιο ξενο φορουμ, οπου καποιος ρωτουσε γιατι οι ωτοασπιδες του ειχαν διαφορετικο χρωμα η μια με την αλλη. Δεν ηταν καμια σουπερ εγκυρη πηγη δλδ αλλα μου ακουστηκε λογικο.

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει, αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρεις. Καλό είναι η κάθε ωτοασπίδα να μπαίνει στο αυτί της.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.342
    Χρησιμοποιούσα παλιότερα όταν δούλευα p.a. (ήχος σε συναυλίες) με σωστά μεροκάματα και υπήρχε ακόμη δουλειά στον ήχο. Tότε λοιπόν τα χα σκάσει καλά για ένα ζευγάρι από εδώ. 350 είχε πάει με δύο φίλτρα. Οι πιο σωστές ωτοασπίδες για προστασία αλλά και για ισορροπία (συχνοτική) είναι custom made για το κάθε αυτί. Αυτό γίνεται με ένα πιστόλι που πετάει ένα υλικό στο αυτί για να δημιουργήσει μετά το καλούπι του. Ύστερα πάνω στο καλούπι που θα βγει προσθέτεις φίλτρα για να κόβεις περισσότερα ή λιγότερα dB. Αυτές ήταν πανάκριβες γιατί αν δεν ήθελες να κόψεις πολλά dB άκουγες όλες τις συχνότητες σωστά και ισορροπημένα.

    Για τη χρήση που λέμε εδώ όμως, θεωρώ ότι κάνουν και απλές 20-30€ αν η χρήση θα είναι σε πίστα. Σε ταξίδι/δρόμο όμως θα κουράσουν αν τις φοράμε ώρα. Προσωπικά θεωρώ ότι με ένα καλό κράνος που απομονώνει τον θόρυβο στο ταξίδι δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν έχετε τελικό/ολόσωμη που κάνει υπερβολικό θόρυβο. Στην πίστα με ολο τον χαμό που γίνεται και από τους γύρω makes sense.

  12. #27
    εχω δοκιμασει κ τις σιλικονατες τις ακριβες αλλα κ τις απλες,με βολεψαν καλυτερα οι απλες τυπου σφουγγαρι κ επειδη τις εχουμε αβερτα στην δουλεια εχω παντα στοκ.
    απαραιτητες στα ταξιδια χωρις συζητηση...!!
    μονη διαφορα των σιλικονατων με τις αλλες ειναι οταν εισαι σε τπτ βουνισια στορφιλικια οπου λογω διαφορας πιεσης χρειαζεσαι να ανασαινει ο πορος....

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δεν το ήξερα αυτό.Αλήθεια ισχύει;
    Ναι ισχύει, για να μην μεταφέρονται μικρόβια κλπ από το ένα αυτί στο άλλο.
    Το ίδιο ισχύει και στους φακούς επαφής. Ακόμη και αν είναι ίδιοι (L-R), δεν τους εναλλάσσεις ποτέ.

  14. #29
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Κέρινες με 75 λεπτά και καθάρισες!
    Αν τις πλάσεις και εφαρμόσουν καλά,δεν ακούς τίποτα,αν βουλώσεις μόνο το έξω μέρος του αυτιού σου κόβει το 50%.
    Τις χρησιμοποιώ χρόνια, ενίοτε και στον ύπνο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	big_otoflat.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	22,6 KB 
ID:	349298

  15. #30
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σφουγγαρενιες απο το φαρμακειο...καμμια φορα τις βρισκεις και με κατω απο 1ε...

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προστασια θωρακα
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2006, 18:31
  2. Προστασια απο το κρυο και τον παγο
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 20:58
  3. Αντικλεπτικη Προστασια Μοτοσυκλετων
    από keyman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 21:50
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 02:39
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF