Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 90

Θέμα: Προστασία αυτιών / Ωτοασπίδες

  1. #31
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Χρόνια πολλά σε όλους.
    Χρησιμοποιώ πάντα ωτοασπίδες όταν βγαίνω από την πόλη.
    Συνήθως 3M ή würth που μας δίνουν στην δουλειά, αλλά έχω και κάποιες σε κουτάκι της Honda. Όχι σιλικόνης που δεν έβαλα ποτέ. Αφήνουν να περάσει ότι χρειάζεται από ήχο και έχω πάντα ήσυχο το κεφάλι μου όταν είχα το rx7gp, αλλά και τώρα με το HJC. Στην πίστα δεν φοράω, δεν με ενόχλησε ποτέ ο θόρυβος εκεί. Συνήθως έχω αρκετά ζευγάρια μαζί μου και όταν φτάσω εκεί που θέλω τις πετάω και ανοίγω καινούργιο σακουλάκι.

  2. #32
    Οι 3Μ σε μαγαζιά με είδη προστασίας και ρουχισμού είναι σε κουτί 100 τεμαχίων, στο 20ρικο αν θυμάμαι σωστά;

  3. #33
    Εγω περνω απο το φαρμακειο κατι σφουγγάρενιες με 0,80€ καο ειμαι μια χαρα ευχαριστημένος. Και επειδη ειναι αφρωδες το υλικό αναπνεουν και δεν υπαρχει θεμα στην διαφορα πιεσης.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Σύμβουλή
    Με τις ωτοασπίδες πάντα καθαρά χέρια και ωτοασπίδες. Με οινοπνευμα καθαρίζουν μια χαρά.
    Το σφουγγκαράκι το προτιμώ γιατί δεν μπορεί να τραυματίσει το τύμπανο σε πρίπτωση που κάτι γίνει.
    ανανήψαντας

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Σύμβουλή
    Με τις ωτοασπίδες πάντα καθαρά χέρια και ωτοασπίδες. Με οινοπνευμα καθαρίζουν μια χαρά.
    Το σφουγγκαράκι το προτιμώ γιατί δεν μπορεί να τραυματίσει το τύμπανο σε πρίπτωση που κάτι γίνει.
    οι ωτοασπιδες απο σφουγγαρακι καθαριζουν με οινοπνευμα;

    εγώ νόμιζα μόνο οι σιλικόνης

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    67
    Να πω κι εγώ τον πόνο μου...

    Κράνος έχω το Nexx xt1. Έχω απίστευτο θόρυβο. Όταν λέω απίστευτο, εννοώ.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Από χαμηλές ταχύτητες, (50 χλμ/ω) ο αέρας σφυρίζει και με ξεκουφαίνει.
    Μετά από 1 ώρα οδήγηση έχω κεφάλι καζάνι. Σε βαθμό που επιρρεάζει τον τρόπο οδήγησής μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
    Μπαλακλάβα φοράω πάντα, μια εντελώς λεπτή, για λόγους υγιεινής, να κρατάω το εσωτερικό καθαρό και δεν μεταβάλει πολύ το πόσο ακούγεται ο θόρυβος.

    Αναγκαστικά λοιπόν πάω σε ωτασπίδες. Δοκίμασα σφουγκαράκια από φαρμακείο και η διαφορά ήταν απίστευτη. Η τιμή ήταν αν θυμάμαι καλά γύρω στα 3-4 Ευρώ το σετ των 5 ζευγαριών.
    Στη συνέχεια αγόρασα και μια συσκευασία με τις κλασσικές κίτρινες της 3Μ (σφουγγαράκια επίσης) και η απόδοσή τους στο μπλοκάρισμα του θορύβου είναι ίσως και καλύτερη από της άλλες. Η διαφορά είναι πως είναι λίγο πιο σκληρές στην υφή και αρκετά πιο κοντό το σώμα (μικρότερο μήκος). Είναι αρκετά πιο φτηνές, πήρα την 10άδα περίπου με 3 ευρώ αν δεν κάνω λάθος.

    Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμα σε διαδρομή εκτός πόλης και για περισσότερο από μισή ώρα για να ξέρω πόσο άνετες θα είναι. Η μόνη προηγούμενη εμπειρία μου με ωτασπίδες ήταν στον στρατό που μας επέβαλαν (και καλά έκαναν...) να χρησιμοποιούμε σε βολές κτλ. Εκεί είχα δοκιμάσει για πρώτη φορά. Οι σιλικόνης δε μπορώ να πω πως ήταν κάτι καλύτερο από τα σφουγγαράκια τότε, δε με βόλευαν περισσότερο, ούτε απέδιδαν καλύτερα. Δεν είχα πάρει και τίποτα ακριβές η αλήθεια είναι.

    Επίσης στην αρχή αισθανόμουν πολύ άβολα, όταν έβαλα για πρώτη φορά τότε, αλλά μετά συνήθισα. Έτσι πιστεύω θα συνηθίσω με τη χρήση και τώρα ξανά. Νομίζω κάτι σημαντικό που πρέπει να έχουμε κατά νου, είναι η πίεση του κράνους μας στην περιοχή του αφτιού: ένα κράνος πολύ σφιχτό πάνω από το αφτί, ενδέχεται να κάνει την χρήση τους (των ωτασπίδων, όχι των αφτιών!) ενοχλητική. Επίσης, η άνεση και η εφαρμογή (άρα και απόδοση...) είναι κάτι που μπορεί να διαφέρει πολύ από άτομο σε άτομο, εξαιτίας της ανατομίας του ακουστικού πόρου.

    Τέλος, σχετικά με το αν η εναλλαγή από αριστερό σε δεξί αυτί μπορεί να προκαλέσει μολύνσεις... δεν ξέρω. Στον στρατό πάντως που δεν είχα ιδέα και τις φόραγα στην τύχη, δεν είχα παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Σε θέματα υγιεινής καλό θα είναι να έχουμε λίγο κοινή λογική: Πχ μην φοράτε τα ίδια σφουγγαράκια για 1 μήνα, το πορώδες υλικό τους είναι -φαντάζομαι- εξαιρετική φωλιά μικροοργανισμών.

  7. #37
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    το nexx εχει θόρυβο;Το nexx έχει θόρυβο;
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2016
    Μηνύματα
    24
    Δεν εχω φορεσει ποτε και εχω κανει και 15 ωρες πανω στη μηχανη σε ταξιδι...
    Σαν να μην εχω αισθανθει την αναγκη... Προτιμω να ειμαι "ευαισθητος" στους γυρω θορυβους...

  9. #39
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iKTM Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω φορεσει ποτε και εχω κανει και 15 ωρες πανω στη μηχανη σε ταξιδι...
    Σαν να μην εχω αισθανθει την αναγκη... Προτιμω να ειμαι "ευαισθητος" στους γυρω θορυβους...
    Οταν με το καλό κάνεις ενα ακουόγραμμα, θα σου πει ο ΩΡΛ αν τελικά έκανες ζημιά ή οχι, και πόσο μεγάλη

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cpt.Harlock Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ τον πόνο μου...

    Κράνος έχω το Nexx xt1. Έχω απίστευτο θόρυβο. Όταν λέω απίστευτο, εννοώ.... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Από χαμηλές ταχύτητες, (50 χλμ/ω) ο αέρας σφυρίζει και με ξεκουφαίνει.
    Μετά από 1 ώρα οδήγηση έχω κεφάλι καζάνι. Σε βαθμό που επιρρεάζει τον τρόπο οδήγησής μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
    Μπαλακλάβα φοράω πάντα, μια εντελώς λεπτή, για λόγους υγιεινής, να κρατάω το εσωτερικό καθαρό και δεν μεταβάλει πολύ το πόσο ακούγεται ο θόρυβος.

    .........
    Καταρχην εσυ εχεις σοβαροτερο προβλημα απο τα αυτια.Λεγεται παθητικη ασφαλεια.Παρε ενα αλλο κρανος πριν ειναι αργα.

    Και εγω,οπως και οι περισσοτεροι,δεν μπορω να τις ανεχτω.Οποιος μπορει,καλο ειναι να τις φοραει.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282

    Ωτοασπίδες. Τις χρησιμοποιείτε;

    Με αφορμή το παρακάτω άρθρο

    http://www.motorcyclistonline.com/ri...king-your-ears

    Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισε.
    Δε μου άρεσε ποτέ η ιδέα της οδήγησης
    Με ωτοασπίδες αλλά δε το δοκιμασα και ποτέ.


    Δε φτάνουν όλα τα αλλά θα μας κουφανουν κιόλας τα μοτοσακα!

  12. #42
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    κάθε ηχητική συχνότητα θέλει και διαφορετικό τύπο ωτασπιδας....άλλη για τον εργάτη κομπρεσέρ....άλλη για το μηχανικο εργοστασίου....κοκ ! στα ταξίδια πάντα φοραω και ή κούραση περιορίζεται δραστικά. το δοκίμασα πολλές φορές στο Αθήνα Θεσσαλονικη που πήγαινα για πολλές ώρες με πολλά χλμ ! ....μέσα στην πόλη για διαδρομές μισής ώρας δεν τις χρησιμοποιώ.

  13. #43
    Σχεδόν πάντα. Πολύ ωραίες οι "αφρού" της 3Μ αλλά ακριβές βγαίνουν τελικά. Δεν ξέρω αν αξίζει κουτί 100αδα από είδη προστασίας. Είχα πάρει τις motosafe της alpine.nl που ήταν εξαιρετικές. Τώρα έχω βολευτει με κάποιες από lidl.
    Ακόμα και μέσα στην πόλη, ή άνεση ανεβαίνει κατακόρυφα.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Ναι.

    Φτιαγμένες για τα αυτιά μου σε κατάστημα για ακουστικά βαρηκοΐας και το Arai ας φωνάζει όσο θέλει.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Οποία συμπτωση.

    Τις χρησιμοποιησα σημερα για πρωτη φορα. Τις απλες αφρου. Αλλη αισθηση οδηγησης. Δεν ειναι μονο η επιλεκτικη απομονωση των θορυβων, αφου ακους μονο αυτα που πρεπει και θελεις, ( εξατμιση, μοτερ, ηχους κυκλοφοριας και στα 170 χλμ. ενα απαλο θροϊσμα σαν αερακι!), αλλα μια γενικοτερη αναβαθμιση της ποιοτητας οδηγησης. Εχεις την εντυπωση οτι το μηχανακι πηγαινει πολυ πιο ανετα και σταθερα, μιας και η εξαλειφθεισα φασαρια δεν δημιουργει πλεον ψευδαισθησεις προσπαθειας - ασαφειας.

    Στο εξης ενα σετακι θα ειναι μονιμο πανω στο μηχανακι. Να μπορω να τις αλλαζω συχνα για λογους υγιεινης. Στους ανοιχτους δρομους μονο. Μεσα στην ζουγκλα της πολης ομως, χρειαζεσαι ολες τις αισθησεις σου στο μαξιμουμ (οπως και στην πραγματικη ζουγκλα!) και νομιζω οτι ειναι καλυτερα χωρις αυτες.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προστασια θωρακα
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2006, 18:31
  2. Προστασια απο το κρυο και τον παγο
    από stavrogin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2006, 20:58
  3. Αντικλεπτικη Προστασια Μοτοσυκλετων
    από keyman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 21:50
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 02:39
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF