Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 189

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #1

    Question Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

    σκέφτομαι να χτυπήσω αυτά εδώ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2d14ard.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	48,1 KB 
ID:	343345Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2d14ard.jpg 
Προβολές:	524 
Μέγεθος:	48,1 KB 
ID:	343345

    είναι από αγγελία και τα δίνει ένα 60άρι...
    θα πρέπει να συμπληρώσω το 10άρι που λείπει.

  2. #2
    Είναι "επισκευάσιμα"; Δε θυμάμαι. Αν έχουν βίδες από την άλλη μεριά τότε είναι. Γνώμη μου τσέκαρε πρώτα αν σε βολεύει αυτό το "γρήγορο" ανοιχτό άκρο.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Είναι "επισκευάσιμα"; Δε θυμάμαι. Αν έχουν βίδες από την άλλη μεριά τότε είναι. Γνώμη μου τσέκαρε πρώτα αν σε βολεύει αυτό το "γρήγορο" ανοιχτό άκρο.
    το πρόσεξα, δεν το έχω δοκιμάσει ξανά όμως....

  4. #4
    Τα πετυχαίνω συνεχώς σε δημοπρασίες στο μπαιυ και δε πάνε ιδιαίτερα ψηλά που σημαίνει ότι δε πούλησαν πολύ. Βέβαια πιο πολύ θα χρησιμοποιείς τη καστάνια παρά το ανοιχτό.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    σκέφτομαι να χτυπήσω αυτά εδώ...

    είναι από αγγελία και τα δίνει ένα 60άρι...
    θα πρέπει να συμπληρώσω το 10άρι που λείπει.
    Αν διακρίνω σωστά, λείπουν τα Νο 10,13,17, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα.
    Αντίθετα, τα 9,11,16,18 ,είναι λίγο δύσκολο φανούν χρήσιμα.

  6. #6
    ακριβώς!

    ανοικτά έχω ούτως ή άλλως πλήρη σειρά....

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αν διακρίνω σωστά, λείπουν τα Νο 10,13,17, τα οποία είναι αρκετά χρήσιμα.
    Αντίθετα, τα 9,11,16,18 ,είναι λίγο δύσκολο φανούν χρήσιμα.
    12,14 είναι αρκετά χρήσιμα και τα έχει, το 10 χρειάζεται και δεν το χει, και το 13 πάλι χρειάζεται αρκετά.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Ακριβώς γι' αυτό, σκέφτομαι αν αξίζουν τα 60€ για 2 ή 3 νούμερα που θα αξιοποιήσεις.
    Δεν ξέρω και πόσο κοστίζουν να τα αγοράσεις μεμονωμένα από μαγαζί.

  9. #9
    νομίζω κανα 25άρι το κομμάτι... νομίζω...

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όχι δεν είναι επισκευάσιμα. Δεν ανοίγουν δεν συντηρούνται.

    Αυτά είναι με αναστρεφόμενη καστάνια (είναι απ' την άλλη μεριά και δεν φαίνετα) και είναι πιο ακριβά απ' τα ίσια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το πρόσεξα, δεν το έχω δοκιμάσει ξανά όμως....
    Για κάποιον που έχει τουλάχιστον 2 σειρές με κανονικά ανοιχτά άκρα δενκακό να έχει και μια σειρά σε γρήγορη μορφή.

    Δουλέυει!
    Και μάλιστα δουλεύει αρκετά καλά.

    Σε πολύ υψηλές ροπές θα χαλάσει τις γωνίες της βίδας πιο γρήγορα απ' το κανονικό αλλά 1ον δεν ειναι αυτή η σωστή χρήση του, 2ον οι ροπές είναι αρκετά υψηλές πριν χαλάσει τη βίδα. Πιο εύκολα θα γλιστρήσει επειδή την ώρα που τραβούσαμε, το χέρι μας δεν ήταν ευθεία με τη βίδα παρά λόγο σχεδίασης. Και αυτό είναι κατά τη γνώμη μου είναι μεγαλύτερο αρνητικό, πρέπει να είναι σε ευθεία με τη βίδα και αυτό δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται (ούτε και τόσο δύσκολο όμως) γιατί δεν έχει σιαγόνες να το σταθεροποιήσουν. Αν βρεις τον τρόπο όμως δουλευει μια χαρά και αρκετά γρήγορα.
    Δεν είναι όμως σε όλες τις περιπτώσεις τόσο γρήγορο και φυσικά λόγο του ότι δουλεύει μονο απ'τη μια μεριά δεν είναι για στενά σημεία.

    Η τιμή που τα δίνει δεν είναι κακή. Καινούρια ξεκινάνε από 15 17 ευρώ μαζί με το φπα και φτάνουν κάπου εκεί που είπες.
    Δεν είναι made in germany. Αυτά που είναι φτιαγμένα στη γερμανία το γράφουν επάνω, αυτά δεν το γράφουν.
    Δεν είναι φτιαγμένα από την Gedore. Είναι παραγκελία απ' τη gearwrench. Τα έβγαλε για μερικά χρόνια μέχρι να βγάλει τα δικά της είτε για να δει αν θα πουλήσουν είτε για να καλύψει τους πελάτες της μέχρι να σχεδιάσει τα δικά της.
    Η GW είναι αρκετά πρωτοπόρα και πολύ δημοφιλής ενώ τα εργαλεία είναι πολύ καλά. Οι Γερμανικές εταιρίες δεν είναι τόσο πρωτοπόρες (θέλει χρήμα αυτό και το γεγονός ότι κρατούν την παραγωγή στη χώρα τους δεν τους το επιτρέπει).

    Μπορείς να τα βρεις και πιο φθηνά σε άλλες μάρκες αλλά όχι σε τόσο καλή ποιότητα. Ο λόγος που είναι τόσο ακριβά παρόλο που ειναι taiwan είναι ότι η gedore δεν τα παράγγειλε για πιο φθηνά απ' την taiwan αλλά επειδή δεν είχε τέτοια στην γκάμα της. Η ποιότητα είναι η καλύτερη δυνατή.
    Και είναι όντως καλά.
    Αλλά όχι τόσο όσο αυτά που έβγαλε η ίδια μερικά χρόνια αργότερα. (Έχω κακοποιήσει και τα δύο)
    Tα καινούρια που είναι made in germ. by gedore είναι επισκευάσιμα (απ' τα ελάχιστα παγκοσμίως), δεν έχουν "γρήγορο" άκρο και έχουν την ίδια σχεδίαση στην καστάνια με τις κανονικές της καστάνιες.
    Τα παλιά πλέον έχουν αποσυρθεί και στον ίδιο κωδικό σου δίνουν τα καινούρια που είναι κατασκευασμένα στην γερμανία (εκτός απ' τα μαγαζιά που έχουν στοκ).
    Αν σπάσεις κάποιο και το πας για εγγύηση θα σου δώσουν καινούριο (Η εγγύηση λειτουργεί κανονικά).

    Τα νούμερα που λείπουν είναι πολύ βασικά και μην είσαι σίγουρος ότι μπορείς να τα βρεις. (ή ότι θα τα βρεις φθηνά).
    Αν έχεις σκοπό να πάρεις και αυτά που λείπουν σου προτείνω να πάρεις τα νούμερα που χρησιμοποιείς πιο συχνά απ' τα καινούρια της gedore με την επισκευάσιμη καστάνια (αλλά δεν έχουν γρήγορο άκρο είπαμε).
    Αυτά που δεν έχουν αναστρεφόμενη καστάνια (τα ισια που για να αλλάξεις φορά τα γυρίζεις ανάποδα) είναι αρκετά πιο φθηνά (αλλά τις περισσότερες φορές σε βολεύει να έχει κλίση).

    Εγώ να φανταστείς σε αυτή τη μορφή με γρήγορο άκρο, έχω μόνο τα νούμερα που λείπουν 10-13-17. 17αρι ίσως έχω ένα δευτερο να σου δώσω (πολύ φθηνά).
    Το 16-18 έχουν αντικαταστήσει το 17-19 στο iso και πλέον το βρίσκεις πολύ συχνά (στα αμάξια) αλλά το 17αρι είναι στανταράκι. 13 δεν έχουν μόνο τα τζαπόνια (το jis έχει το 12) και παρόλο που στις Μ10 έχουν το 14 αντί για 17, στις Μ12 έχουν το 17αρι αντί για 19. Οπότε και τα τρία που λείπουν είναι τα τρία πιο βασικά.

    Α! Από θέμα αντοχής (στην καστάνια) τα πάνε πολύ καλά. Αν ξεπεράσεις την αντοχή τους το καρέ που συγκρατεί το δαχτυλίδι αλλάζει φορά και χαλάει το ελατήριο που το συνδέει με το μοχλό (η καστάνια αλλάζει φορά λειτουργίας όχι απ' το μοχλό αλλά απ' το καρέ το οποίο παρασέρνει το μοχλό χαλώντας το ελατήριο). Από κει και πέρα λειτουργεί και πάλι κανονικά αλλά ο μηχανισμός (και τα δόντια) έχουν ψιλοαρπάξει ενώ οι ανοχές είναι μεγαλύτερες και μπορεί να το πάθει πιο εύκολα την επόμενη φορά. Τίποτα απ' όλα αυτά ομως δε σου δείχνει ότι το εργαλείο έχει χαλάσει (σχεδόν). Θα το καταλάβεις απ' την πιο σκληρή λειτουργία της καστάνιας (απ' την φορά που έχει αρπάξει) λόγο του ελατηρίου όμως. Και αυτό θα είναι υπεύθυνο που το εργαλείο θα σου αλλάζει φορά από μόνο τους χωρίς να το ζορίσεις. Δοκίμασέ το και απ' τις δύο μεριές αν μπορείς, αν και νομίζω ότι αυτά που έχει χαλάσει είναι αυτά που λείπουν.

    Πούλησαν κυρίως σε μεγάλες εταιρίες που έχουν μονο έναν προμηθευτή με τον οποίο έχουν σύμβαση. Σε ιδιώτες δεν πούλησαν τόσο γιατί ήταν ιδιαίτερα ακριβά.

    To καινούριο με την επισκευάσιμη κεφαλή.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore.jpg 
Προβολές:	488 
Μέγεθος:	65,1 KB 
ID:	343364

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore 2.jpg 
Προβολές:	488 
Μέγεθος:	58,4 KB 
ID:	343365

    Αυτό της αγγελίας.
    Μια χαρά είναι αν ήταν και επισκευάσιμο θα ήταν σούπερ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore054.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	44,3 KB 
ID:	343366
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    το αυτό....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    το αυτό....
    κι επαυξανω

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    .
    .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gedore054.jpg 
Προβολές:	499 
Μέγεθος:	44,3 KB 
ID:	343366
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 13 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF