Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Πλαστικοποιηση ρεζερβουαρ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27

    Πλαστικοποιηση ρεζερβουαρ

    Καλησπέρα. Εχω πρόβλημα με σκουριά στο ρεζερβουάρ του bros . Με τον μηχανικό μου -που τον εμπιστεύομαι και έχουμε και φιλικη σχεση- να ειναι αρνητικός στο να κανω πλαστικοποιηση για τον λογο του οτι δεν πετυχαίνουν και το πρόβλημα να παραμένει παρα τα φίλτρα που έχουμε τοποθετήσει( 2) θα ηθελα τις γνώμες σας. Εαν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία θα με βοήθησει αρκετα.........ειδικα εαν εχει περασει και κάποιος χρόνος που την εχει κανει.
    Τελευταία τροποποίηση από aslamatz; 02/01/2016 στις 16:46.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της papg
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    70
    Αν κάνεις σωστη προεργασία σχετικά με τον Καθαρισμό,κανένα πρόβλημα την κάνεις και ξεμπερδεύεις.Πριν ένα χρόνο έκανα σε ένα ρεζερβουάρ και δεν βγάζει τίποτα φίλτρο και καλμπυρατερ πεντακάθαρα.Πρίν το καθάρισα με ηλεκτρόληση (βγήκαν κομμάτια σκουριάς).Υλικά για πλαστικοποίηση έβαλα αυτό http://www.ebay.com/sch/i.html?_from...EALER&_sacat=0
    Τα μηχανάκια μου σε εργ/κή κατ/ση:
    HONDA C50 αγορά 1982,GLX 90 Honda Astrea Grand αγορά 1995 τώρα και την γρια Transalp 600/98

  3. #3
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    tank clinic κι αγγυηση μαζι.. εκανα κι ειμαι απειρα ευχαριστημενος με το αποτελεσμα... παιζει να ειναι ο καλυτερος στο ελλαντα.. μην το δοκιμασεις μονος.

  4. #4

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εχω δει σε μηχανή φιλου το οποίο δεν ειχε σκουρια απλα το εκανε κυριως για προστασια απο σκουριά.

    Εαν δεις μεσα βλεπεις μια επιστρωση σαν πλαστικο σε πορτοκαλι χρωμα, πιστευω πως εκανε πολυ καλη δουλεια
    βρισκεται θεσ/νίκη!!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Καταρχην Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία ευτυχία και χαμόγελα. Πόσο καιρό πριν έγινε η πλαστικοποιηση και υπήρχε σκουριά πριν η έγινε για προληπτικούς λόγους.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aslamatz Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Καταρχην Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία ευτυχία και χαμόγελα. Πόσο καιρό πριν έγινε η πλαστικοποιηση και υπήρχε σκουριά πριν η έγινε για προληπτικούς λόγους.
    Είχα κάνει στο srx μου πριν 15 χρόνια. Δεν θυμάμαι που, είχε γίνει όμως για προληπτικούς λόγους καθώς έχει ευπάθεια στη σκουριά το συγκεκριμένο ντεπόζιτο. Αν σε απασχολεί η αντοχή τους, μην το σκέφτεσαι. Δεν χαλάει, εκτός και μπει απο κάποιον άσχετο με το θέμα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Byron καλημέρα και Καλή Χρονιά. Σ" ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που λέγεται ειναι οτι εαν εχει ξεκινήσει ήδη η σκουριά τοτε με την πλαστικοποιηση επιταχύνεται λογω του ότι δεν φεύγει σιγα σιγα με την βενζίνη αλλα μένει στασιμη αναμεσα στο στρώμα της πλαστικοποιησης με αποτέλεσμα να τρυπαει το ρεζεβουαρ γρηγορότερα......

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aslamatz Προβολή μηνύματος
    Byron καλημέρα και Καλή Χρονιά. Σ" ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που λέγεται ειναι οτι εαν εχει ξεκινήσει ήδη η σκουριά τοτε με την πλαστικοποιηση επιταχύνεται λογω του ότι δεν φεύγει σιγα σιγα με την βενζίνη αλλα μένει στασιμη αναμεσα στο στρώμα της πλαστικοποιησης με αποτέλεσμα να τρυπαει το ρεζεβουαρ γρηγορότερα......
    Μα, αυτό σου έγραψαν παραπάνω. Γίνεται προεργασία αν υπάρχει σκουριά και μετά γίνεται η τοποθέτηση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Πριν γίνει πλαστικοποίηση πρέπει να φύγει ολη η σκουρια και να μεινει καθαρό μέταλλο.

    Την δουλειά του tankclinoic δεν τηυν δοκίμασα, αλλά έχω 4 πλαστικοποιημένα ρεζερβουάρ που ειναι ΟΚ. Αλλο ειναι πριν 15 χρόνια, αλλο εγινε φέτος.
    Περσι ηθελα να δοκιμάσω τον tankclinic αλλά οταν μιλησαμε στο τηλ ήθελε να δώσουμε ραντεβού καπου στον δρόμο να του δώσω το ρεζερβουάρ... κι εγω δεν το εδωσα.
    Προτιμώ να το δώσω σε μαγαζι που ξερω τι γινεται.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Οπότε να προχωρήσω κατα την γνώμη σου σε πλαστικοποιηση. Οκ ευχαριστώ. Κάποια πρόταση εκτος το tanklinic.....

  12. #12
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πριν γίνει πλαστικοποίηση πρέπει να φύγει ολη η σκουρια και να μεινει καθαρό μέταλλο.

    Την δουλειά του tankclinoic δεν τηυν δοκίμασα, αλλά έχω 4 πλαστικοποιημένα ρεζερβουάρ που ειναι ΟΚ. Αλλο ειναι πριν 15 χρόνια, αλλο εγινε φέτος.
    Περσι ηθελα να δοκιμάσω τον tankclinic αλλά οταν μιλησαμε στο τηλ ήθελε να δώσουμε ραντεβού καπου στον δρόμο να του δώσω το ρεζερβουάρ... κι εγω δεν το εδωσα.
    Προτιμώ να το δώσω σε μαγαζι που ξερω τι γινεται.
    εγω το εστειλα απο την Βεροια με το κτελ. μου το αργησε, με ανησυχησε (ειχε παθει ατυχημα με χημικα στο προσωπο) και τελικα το παρελαβα αψογο. πλαστικοποιημενο μεσα, κολλημενες ολες οι τρυπιτσες που ανοιξαν κατα την αφαιρεση σκουριας, κι ολα τελεια.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Μα, αυτό σου έγραψαν παραπάνω. Γίνεται προεργασία αν υπάρχει σκουριά και μετά γίνεται η τοποθέτηση.
    Οκ συμφωνώ αλλά η σκουριά εαν δεν κοπεί είναι δύσκολο σχεδον αδύνατον να σταματήσει. Για αυτό λέω εαν θα κρατήσει. Να μου πεις εαν σκουριάσει μετα απο 5 χρόνια δεν θα υπάρχει το bros. Ευχαριστώ πολύ πάντως.....

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2014
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    εγω το εστειλα απο την Βεροια με το κτελ. μου το αργησε, με ανησυχησε (ειχε παθει ατυχημα με χημικα στο προσωπο) και τελικα το παρελαβα αψογο. πλαστικοποιημενο μεσα, κολλημενες ολες οι τρυπιτσες που ανοιξαν κατα την αφαιρεση σκουριας, κι ολα τελεια.
    Οπότε εαν είναι φρεσκοβαμενο υπάρχει περίπτωση να χαλασει;

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aslamatz Προβολή μηνύματος
    Οπότε εαν είναι φρεσκοβαμενο υπάρχει περίπτωση να χαλασει;
    Κάτσε για να καταλάβω όμως...

    Ηδη το ντεπόζιτο είναι σκουριασμένο, ήδη το έχεις βάψει, και φοβάσαι να κάνεις πλαστικοποίηση που θα σταματήσει την σκουριά, για να μην χαλάσει το χρώμα?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πλαστικοποιηση ρεζερβουαρ
    από zundapp30 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 18:52
  2. πλαστικοποίηση ρεζερβουάρ
    από gsx250e στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2009, 06:38
  3. Πλαστικοποίηση ρεζερβούαρ
    από Anritsu στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2008, 18:23
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF