Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Πειραγμα μανισιου Εγκεφαλου σε Yamaha xt660x

  1. #1

    Πειραγμα μανισιου Εγκεφαλου σε Yamaha xt660x

    Παιδιά καλησπέρα και χρονια πολλά!!θα ήθελα να κάνω μια ερωτηση μήπως ξέρεις κάποιος κάτι επί του θέματος!!!ένας γνωστός μου μηχανικός μου είπε να του πάω το ΧΤΧ μου και να βάλει χέρι στον εγκέφαλο ώστε να ανεβάσει τις στροφές από 7.200 σε 8.500!!όλα μαζί με δυναμόμετρο και καυσαναλυση μου ζήτησε 300€...αξιζει μια τέτοια μετατροπή ή θα διαλυσω την μηχανή;;..γυρω στα 52 με 53 άλογα θα το φτάσει μου είπε και αυτό θα φαίνεται και στην δυναμομετρηση..τι να κάνω;βοηθεια
    Τελευταία τροποποίηση από platanos; 05/01/2016 στις 23:53.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    ακριβως την ιδια μετατροπη εκανε φιλος μου σε χτχ στον μαμα εγκεφαλο και πανω στο εξαμηνο η μπιελα διελυσε το στροφαλο και βγηκε στον εξω κοσμο χαμογελωντας κατω απο τα καρτερ.
    αν θες δυναμη ψαξε πιο αξιοπιστες μετατροπες χωρις να ανεβασεις τον κοφτη.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αμα θες αλογα και σοβαρα φρενα πλαισια κτλ που ΠΡΕΠΕΙ να εχεις,παρε ΚΤΜ
    Μην πετας χρημα στο ΧΤ

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    συμφωνω 1000%.

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Και άλλαξε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μηχανικό......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    Δεν έχω θέμα με τα άλογα του ΧΤ...μου προσφέρει αυτό που θέλω!
    γιαυτο σας έστειλα να πάρω απόψεις και ιδέες! Δεν σημαίνει ότι θα το έκανα χωρίς να το ψάξω και να ρωτήσω και κατόχους ΧΤ αλλά και μη...απλα μου το ανέφερε ο μηχανικός και μου φάνηκε καλή περίπτωση εν αγνοία μου πάντα!!
    Καλά ΚΤΜ δεν νομίζω να έπαιρνα ποτε είναι μηχανάκια για άλλες συνθήκες όχι τις καθημερινές!!
    Ο μηχανικός είναι γνώστης των πραγμάτων γιαυτο και το σκεφτόμουν!!(Speed Σπιτάκι)

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Ξέχνα το, ειδικά αν μιλάμε για ανέβασμα ορίου σαλ.

    Αν μπορείς να ρίξεις κάποια λεφτά στο μηχανάκι, βελτίωσε τις αναρτήσεις.

  8. #8
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    αν θες να ζήσεις την εμπειρία της δύναμης μοτερ γιατί δεν πας σε κάτι πολύ πιο ψαγμένο?

    ένα τουόνο αυτά του 2003-2005 τα πρώτα που σκοτώνουν σε δύναμη με το βε2
    πόσες φορές στα φανάρια θυμάμαι τους χτάκληδες, ζητάκαβασάκηδες κλπ να κάνουν ότι σφυρίζουν αδιάφορα..


    το χτ έχει συγκεκριμένα όρια δεν λέει να το τουμπανιάσεις γιατί πλέον το χρήμα που θα έχεις ρίξει πάει χαμένο.
    έχω ένα χτ600 του 2003. είναι το καλύτερο μηχανάκι για να κινείσαι μέσω στην πόλη , στο κέντρο να πας για τα ψώνια σου
    και γενικά σε μικροδουλειές. Όταν πάω στο εξοχικό είναι η καλύτερή μου σε χωματόδρομους. Αλλά μέχρι εκεί.
    Το χτ δεν πρόκειται ποτέ να ταξιδεύει στην εθνική με ....200..Για ταξίδια και εθνική έχω το gsxf.
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #9
    @free rider συμφωνώ σε αυτό που λες!!όλα τα μηχανάκια έχουν τα όρια τους!εγώ απλά το είδα σαν μικρή αναβάθμιση αυτή την πρόταση γιαυτο και το σκεφτόμουν να το κάνω....
    Αν ήταν να ανοιχτεί μοτέρ και τα λοιπά ούτε καν το συζηταγα!!
    Το θέμα του ταξιδιού δεν το αναφέρω γιατί γενικά τα motard δεν κάνουν..εχω οδηγήσει πολλές μηχανές τύπου ταξιδιάρικες και δεν είχαν καμία σχέση!( TDM,transalp,vstrom)

  10. #10
    ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ............




    Δεν υπάρχει περίπτωση καμμία εταιρεία να ρισκάρει την αξιοπιστία της
    για να πάρει κάποια άλογα ένα μοτέρ της.
    Και ειδικά οι Ιάπωνες,γιατί κάτι Ευρωπαικά τα παίρνουμε στο χέρι έτσι κι αλλιώς..!!
    Παράδειγμα αν πας στη Μπράμπους μεγάλο βελτιωτή επίσημο της Μερσεντές,
    θα σου δώσει ένα χρόνο μόνο εγγύηση παρότι στηρίζει την ύπαρξη της στη βελτίωση..!!
    Το να πας και να βάλεις χέρι στο Γιαμάχα σου υπερβαίνοντας τα όρια που έθεσε εκείνη,
    είναι καθαρά θέμα τύχης το πόσο και αν θα αντέξει το μοτέρ σου..!!
    Απόλαυσε το με τα αλογάκια που έχει και αν θες κανένα παραπάνω μόνο Ακράποβιτς,
    ούτε μετατροπές ούτε τίποτε,2-3 άλογα και μερικά κιλά λιγότερο,τόσο νομίζω δίνει στο ΧΤ σου.

  11. #11
    Terens έτσι ακριβώς φίλε μου!!στο ΧΤΧ μου του φοράω τις Remus grand prix και φιλτρακια της DNA...όπως είναι θα μείνει!!
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά πραγματικά με βοηθήσατε!!

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από platanos Προβολή μηνύματος
    Ο μηχανικός είναι γνώστης των πραγμάτων γιαυτο και το σκεφτόμουν!!(Speed Σπιτάκι)
    Γνώστης των πραγμάτων και σου πρότεινε να πας στον θεό τις στροφές σε μεγάλο μονοκύλινδρο; μάλιστα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Bowleno ξερω εγώ ρε φίλε....;έχει φτιάξει πολλά και ΧΤ και αλλα μοτορια...τωρα ποσα κυκλοφορούν από αυτά δεν ξέρω!! χαχχαχαχαχαχα

  14. #14
    Bowleno ξερω εγώ ρε φίλε....;έχει φτιάξει πολλά και ΧΤ και αλλα μοτορια...τωρα ποσα κυκλοφορούν από αυτά δεν ξέρω!! χαχχαχαχαχαχα

  15. #15
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από platanos Προβολή μηνύματος
    @free rider συμφωνώ σε αυτό που λες!!όλα τα μηχανάκια έχουν τα όρια τους!εγώ απλά το είδα σαν μικρή αναβάθμιση αυτή την πρόταση γιαυτο και το σκεφτόμουν να το κάνω....
    Αν ήταν να ανοιχτεί μοτέρ και τα λοιπά ούτε καν το συζηταγα!!
    Το θέμα του ταξιδιού δεν το αναφέρω γιατί γενικά τα motard δεν κάνουν..εχω οδηγήσει πολλές μηχανές τύπου ταξιδιάρικες και δεν είχαν καμία σχέση!( TDM,transalp,vstrom)
    φίλε Platane δεν αναφερόμουνα αποκλειστικά στο δικό σου τοπικ και ίσως έπρεπε να το γράψω για να μην σε μπερδέψω.

    Αναφέρομαι γενικά στις μετατροπές των χτ. Μου φαίνεται λίγο χαζό κάποιος να αγοράζει ένα κάρο καλούδια για μια μηχανή που έχει όπως και να το κάνουμε κάποια όρια. Καλό και χρυσό το χτ αλλά μέχρι ενός σημείου, αυτό ισχυρίζομαι. Βέβαια όποιος θέλει να κάνει το κέφι του δεν θα με βρει αντίθετο.

    Οι μηχανές για μένα υπάρχουν για να κάνουμε το κέφι μας, τουλάχιστον εγώ έτσι αγοράζω μηχανές και έτσι μπορώ να δεχτώ κι εκείνον που θέλει την μοντιφιά.

    Για παράδειγμα ωραία μοντιφιά είναι το άνοιγμα των αυλών , η ροϊκή εξέλιξη. Απλή και εύκολη μετατροπή που δίνει στο μηχανάκι και απλά το κάνει να ρουφάει καύσιμο πιο γρήγορα. Πετάς και μια εξατμισούλα και με λίγα λεφτά έχεις πειράξει όσο το δυνατόν ανώδυνα την μηχανή σου χωρίς να την κανιβαλίσεις.
    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Yamaha Yzf R1 2005
    από GSAVVAG στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2008, 08:12
  2. Ξέρει κανείς αν γίνεται σε Yamaha Diversion 1996
    από BILLY FILTH στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 05:27
  3. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 02:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF